Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,043
  Faleminderit
  111
  96 falenderime n 84 postime

  A mund t luftohen me ligj lajmet e rreme?

  Raphal Hadas-Lebel

  PARIS Si mund ta luftojn shoqrit prurjen e informacionit t rrem, shpesh her t fabrikuar, q vrshon npr internet dhe prmes mediave sociale, duke ndotur debatet politike pothuaj kudo?

  Kjo pyetje ka munduar mbrojtsit e demokracis, t paktn q nga zgjedhjet presidenciale t vitit 2016 n SHBA. Dhe n nj konferenc shtypi jasht Pallatit presidencial kt muaj, presidenti i Francs Emmanuel Macron, ofroi prgjigjen e tij.

  Qllimi i Macronit, me sa duket, sht q t frenoj me ligj lajmet e rreme. Ai po premton q, deri n fund t vitit, do t prezantoj nj projekt-ligj pr t ndshkuar ata q prhapin disinformim gjat periudhave zgjedhore.

  Por Franca e ka tashm nj ligj represiv, i cili ndalon botimin dhe transmetimin e disinformimit, me qllime t kqia. Sipas Nenit 27 t t famshmit Ligj t Shtypit t vitit 1881, prhapja e informacioneve false me cilindo mjet, sht e ndshkueshme me nj gjob deri 45000 Euro, me monedhn e sotme.

  Megjithat, Ligji i Shtypit gjen zbatim vetm pr informacione q kan prishur paqen publike, gj q sht shum e vshtir t prcaktohet, jo m t provohet. Nj tjetr ligj, pjes e kodit elektoral, parashikon ndshkimin me nj vit burg dhe nj gjob prej 15 mij Euro, pr cilindo q prdor informacion t rrem apo manovra t tjera mashtruese, pr t vjedhur vota. Por kjo mas vlen kryesisht pr rastet e mashtrimeve elektorale.

  Kshtu q, sfida e Macronit sht t prgatis legjislacion pr epokn digjitale. Ndonse nuk tha ekzaktsisht kt gj n fjalimin e tij t fundit, Macroni po v n shnjestr llojin e ndrhyrjeve t rusve, q luajtn nj rol t njohur tashm n zgjedhjet presidenciale t 2016 n SHBA, por edhe q krcnuan fushatn e tij presidenciale pranvern e vitit q kaloi.

  Por Macroni po sheh edhe prtej Rusis. Objektivi i tij m i gjer sht q t mbroj institucionet demokratike, kundr cilitdo regjim q mbron at q ai e quan joliberalizmi politik, si prshembull qeverit e udhhequra nga Presidenti Erdogan n Turqi, Kryeministri Viktor Orban n Hungari, apo partia Ligj dhe Drejtsi n Poloni.

  Shtegu i par q po eksploron Macroni ka t bj me transparencn. Platformat digjitale me siguri do u nnshtrohen standarteve m t larta t transparencs pr t gjith prmbajtjen e sponsorizuar, jo thjesht t zbulojn identitetin e atyre q reklamojn, por edhe t kufizojn sasin e parave t shpenzuar pr mesazhet e tyre. S dyti, Macron do t prpiqet t vendos procedura prmbledhse n t cilat gjykatsit mund t urdhrojn q prmbajtje t caktuara t fshihen, apo q faqe interneti t eleminohen nga motorrt e krkimit, ose edhe t bllokohen krejt.

  Franca nuk sht vendi i par q prpiqet t ndrtoj legjislacion kundr lajmeve t rreme. N prag t zgjedhjeve federale n Gjermani shtatorin e kaluar, parlamenti gjerman miratoi nj ligj t njohur si NetzDG, i cili hyri n fuqi n 1 janar 2018. Ligji u krkon rrjeteve sociale si Facebook, Twitter dhe Youtube q t fshijn t gjith prmbajtjen e paligjshme t prdoruesve q prfshin gjuhn e urrejtjes, prve disinformimit brenda 24-orve, ose t prballen me nj gjob prej 50 milion Euro. Qeveria italiane, prpara zgjedhjeve t prgjithshme q mbahen n mars, ka propozuar gjithashtu nj ligj kundr lajmeve t rreme.

  Nuk sht udi q legjislacioni i propozuar prej Macronit ka provokuar kritika, jo vetm nga Marine Le Pen dhe partia e saj e Frontit Nacional, por edhe nga ekstremi i majt. Kritikt e Macronit kan krkuar ndihmn e ekspertve ligjor, t cilt argumentojn se ligjet ekzistues jan t mjaftueshm pr t frenuar lajmet e rreme.

  Megjithat, kta ekspert nuk kan arritur t rrokin masn n t ciln teknologjit e reja, sidomos mediat sociale, mundsojn keqbrjen. Ata q krkojn t prhapin disinformim dhe teori konspirative, tan kan m shum mundsi se kurr pr ta br kt. Nevoja pr masa t reja, pr t garantuar prmbajtje transparente dhe t sakt online, duhet t jet e qart.

  Srish, procedura e re gjyqsore q parashikon Maconi do t duhet t ekzaminohet me kujdes. A duhet q nj gjykats t ket kompetencn t vendos menjher, se far sht e vrtet dhe far sht e rrem, dhe m pas t vendos gjoba? N fund t fundit, lajmi i rrem mund t marr shum forma, dhe ndonjher ai prhapet pa ndonj qllim t keq, pr t manipuluar vota apo shtrembruar rezultate zgjedhjesh.

  Nj ndrlikim i dyt sht shtja e shumdebatuar e neutralitetit t rrjetit. Supozohet q ligji do t duhet t kontrolloj disinformimin e n t njjtn koh t garantoj se ofruesit e internetit (ISP), t trajtojn njsoj t gjith prmbajtjen online.

  Ve ksaj, mbetet pr tu par se si Macroni do t adresoj rrjetet sociale dhe aktort online q ndodhen jasht vendit, dhe mbi t cilt autoritetet franceze nuk kan juridiksion.

  Asnj person i arsyeshm nuk dyshon q Macroni dshiron t fus censurn. Por ligji q ai propozon duhet t prfshij masa mbrojtse. Pr momentin, sht premtues fakti q ligji do t zbatohet vetm pr periudha parazgjedhore nj moment delikat ky, n jetn publike t nj demokracie.

  N do rast, legjislacioni i propozuar prej Macronit do t jet thjesht nj prej mjeteve n luftn kundr disinformimit. Fuqizimi i publikut pr t prmirsuar edukimin mediatik, dhe klasifikime t reja pr platformat e mediave sociale si botues me prgjegjsi editoriale, mundet gjithashtu t dmtoj fushatat e disinformimit.

  N fund t fundit, vrshimi i lajmeve t rreme sht nj sfid globale, q do t krkoj nj zgjidhje globale. N kt drejtim, vendimi i Komisionit Europian pr t mbledhur nj grup ekspertsh, q t udhheqin nj konsultim publik n lidhje me kt problem, duhet mirpritur. Shpresojm q procesi t rezultoj n nj seri rekomandimesh pr rrugn m t mir pr t ecur prpara.

  Por deri ather, propozimet e debatueshm t Macronit q t themi t drejtn 79% e francezve i mbshtesin, sipas sondazheve t paktn do t shtyjn qytetart q t fillojn t mendojn seriozisht n lidhje me nj problem, i cili prek vet themelet e nj demokracie perndimore. Si e kemi par n shum shtete, nj votues i disinformuar sht armiku i nj demokrati.

  Bota.al Marr me autorizim nga Project Syndicate, 2018. Ripublikimi mund t bhet vetm me lejen e Project Syndicate Can Fake News Be Outlawed?
  Njoftime falas vetm n https://tregti.al

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-12-2017
  Postime
  6
  Faleminderit
  1
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: A mund t luftohen me ligj lajmet e rreme?

  Mendoj se eshte gjeja me e mire qe duhet bere duke filluar nga lart e deri posht.
  I've decided my 2018 will start on February 1st,January is a free trial month.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •