Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Kur te vije pranvera

  Ska ma bukur dita- naten
  largon heret ne agim
  si bilbili ne pranver
  kengen nise qe me zgjim
  ......
  Veshe natyra,feste me gezu
  edhe lulet nxjerr petalet
  shkon fusha tuj gjelberu
  deri n'koder te livadhet
  .......
  Po dhe mali tej flak boren
  uji kthjellet shkon ne kru
  dhe perrejt ma posht e sjellin
  lumi fort duke ushetu
  .......
  Nuk ka zhurme, po za tingell
  -im
  ku del dielli toka ndrin
  e natyra bashke me ne
  ka shperthy gezim hare.
  ...............

  Kujtime feminore


  Shtepiz prej derrase
  ne mal ngritem nje her
  femini conim te gezuar
  ne mendje me ka ngel
  .......
  Prane pishave kish dhe bredh
  edhe uje me terbim
  bashke festonim ne te gjithe
  ma shume duket shpirti yne
  .......
  Ne mengjes ftohte acar
  mirrja kuqon per udhetim
  shenja putrash mbi debore
  gjurme linin si kujtim
  .......
  E diku ne mesdit
  faqen dielli vec tregonte
  nenemadhja ndan ushqimin
  e gezuar na veshtronte
  .........
  gjyshi kthehej me zagar
  cizme gjata pushke kish
  kapel pupel mbi koke
  gjahun hidhte mbi kurriz
  .........
  Keto dite,ne mendje erdhen
  qielli flokun bardh ka nise
  dhe shtepia prej derrase
  nuk eshte me ku ta dish
  .........
  Peme te larta nuk dalloj
  vend tyre lulezu shkurret
  gjithfare shpendi edhe zogu
  mbi nje shkemb kendojne e
  mburren.
  .........

  Pas tragjedise ne lufte
  Ringrihet.

  Trimi i shtimes me te shtime
  nuk je burre me dyfek
  qe godet tek e tek
  ti je burre,burre lirie
  jo me tek por bresherie
  .........
  Krisma jote gezoi miqte
  ulur koken,fryme heshtur
  gjithe armiqte.
  ..........
  Me merzi qe ke kalu
  vendu lule dhe lisa
  deshi zoti kishe besim
  brenda vehtes me kushtrim
  .......
  me kujdes per cdo dite
  mbi te keqen,ke arrit
  ata ik por s'kan shku
  gjak i mire
  vella e moter me vazhdu
  ......
  Gjithkah jem, me zemer
  per ate djal burr
  e vajze,nane femer
  dhe per jete qe kane lulezu
  Zonja jote qoft beku.
  ...........

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,825
  Faleminderit
  234
  165 falenderime nė 139 postime

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Bukur Sokol!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  E nderuar respekte

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Kujtim tyre

  Kujtoj gjyshin si skulptur
  grushtin lart ndertu prej
  stralli
  e shoh gjyshen aty n'prag
  tu shendrit porsi ari
  ..........
  Aty plugu permbys token
  buca dheu do shkriftohet
  sorra pelluba vijne ushqeh
  -hen
  ne nje cep veshtronim ne
  ........
  Gjyshe trasten mban para
  gjyshi doren humb ne te
  vec dallojme sorra pellum
  -bat
  faren flake gjyshi mbi re
  ........
  Ndonjeher pas gjyshes ne
  -ne
  shkonim ne si terbuar
  edhe gjyshi qe veshtronte
  te dy bashke qeshnin t'gez
  -uar
  .........
  C'far mendonin nuk e di
  buzagaz u ndrinte nuri
  fluturim shkonte gjyshja
  gjurme n'toke linte burri
  ........................

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Falli nen mand

  Me flladin e mengjesit
  e diellit mesdit rreshkan
  gjinkalles me zerin qe s'nd
  -al
  dhe trupin thare mbi mand
  .........
  Filxhanin kafes ne dore
  mendja fallxhore me rri
  llumin kafese ti le
  e fallin atje te shtie
  .........
  E ardhmja ne llume a lexo
  -het
  te vjetrit mjegull kujtim
  ai nganjeher te zgjohet
  llumi kafese shpetim
  ..........
  Shikoj atje posht kafe
  ne llume shtriganin e zi
  kujtimi friken qe bart
  njeher njekoh femini
  ..........
  Fallin tani bej vete
  lexoj me mendet e mi
  syte tani mbaj mbyllur
  me llumin e kafes ujedi
  ..........

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Natyre


  Hedh veshtrimin per nga mali
  dhe kodrin diku atje
  pamja saje lugin livadhi
  mrekulli permbi dhe
  ........
  Shkrihet bora diku lart
  gjelberim mbushet fusha
  eshte vasha bashke me
  djalin
  lule duket dhe gemusha
  .......
  Bore ngrica mal pushtojn
  uje te ndenjur kurr s'arri
  ndrico dielli bie vesa
  lulezojne lulet jete gjalleri
  ...........
  Lule hapen arome leshojn
  uje rrjedh tuj gurgullu
  edhe zeri i bilbilit
  ne nje dege tuj kendu
  .........
  Uji fresket shpernda jete
  shkon e derdhet shtrat det
  -it
  qejf natyres e miletit.
  ...................

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Gjerdani posht gushes


  Me gezimin e jetes n'pranv
  -er
  dhe zjarrin qe digjte ngado
  te engjellit t'ulur mbi toke
  e pamje qe t'mrekullo
  ..........
  Zjarri i ndjejes paharruar
  sinjal shpernda me arome
  dhe zgjohet tek une i rinua
  -r
  deshire qe vlon e s'ndalon
  ........
  Syrin posht qafes ngulitur
  gjerdani mbi gjoks i pusho
  -n
  dhe mendja ne vend ka nd
  -al
  e zemra e kenaqur tingllon
  ...........
  Pushin faqes pershendes
  aromen e gushes i marr
  mes zjarrit e prushit ndolle
  -m
  ne timin parajs livall
  ...........
  Ne vallen magjike te jetes
  deshires malit mbi re
  dhe syte poshte tokes hyj
  -nore
  ne shpirtin e ndalur atje
  .............
  Oshtime e vales tallaz
  dhe lumi gjarperonte mbi te
  furishem nga mali zbret
  ne dete leshonte reke
  ...........
  Mendjet s'mendojne s'ja dine
  zemrat nje ritem muzik
  dhe valet e zerit belbezojn
  e koha qe s'duam te ike
  ...........
  Amshimi pafund ku tjeter
  ngjashem valle ku te gjesh
  ne toke gezimet jane mble
  -dhur
  ma te mira s'na vlejne, s'do kete
  ...............

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •