Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Kur te vije pranvera

  Ska ma bukur dita- naten
  largon heret ne agim
  si bilbili ne pranver
  kengen nise qe me zgjim
  ......
  Veshe natyra,feste me gezu
  edhe lulet nxjerr petalet
  shkon fusha tuj gjelberu
  deri n'koder te livadhet
  .......
  Po dhe mali tej flak boren
  uji kthjellet shkon ne kru
  dhe perrejt ma posht e sjellin
  lumi fort duke ushetu
  .......
  Nuk ka zhurme, po za tingell
  -im
  ku del dielli toka ndrin
  e natyra bashke me ne
  ka shperthy gezim hare.
  ...............

  Kujtime feminore


  Shtepiz prej derrase
  ne mal ngritem nje her
  femini conim te gezuar
  ne mendje me ka ngel
  .......
  Prane pishave kish dhe bredh
  edhe uje me terbim
  bashke festonim ne te gjithe
  ma shume duket shpirti yne
  .......
  Ne mengjes ftohte acar
  mirrja kuqon per udhetim
  shenja putrash mbi debore
  gjurme linin si kujtim
  .......
  E diku ne mesdit
  faqen dielli vec tregonte
  nenemadhja ndan ushqimin
  e gezuar na veshtronte
  .........
  gjyshi kthehej me zagar
  cizme gjata pushke kish
  kapel pupel mbi koke
  gjahun hidhte mbi kurriz
  .........
  Keto dite,ne mendje erdhen
  qielli flokun bardh ka nise
  dhe shtepia prej derrase
  nuk eshte me ku ta dish
  .........
  Peme te larta nuk dalloj
  vend tyre lulezu shkurret
  gjithfare shpendi edhe zogu
  mbi nje shkemb kendojne e
  mburren.
  .........

  Pas tragjedise ne lufte
  Ringrihet.

  Trimi i shtimes me te shtime
  nuk je burre me dyfek
  qe godet tek e tek
  ti je burre,burre lirie
  jo me tek por bresherie
  .........
  Krisma jote gezoi miqte
  ulur koken,fryme heshtur
  gjithe armiqte.
  ..........
  Me merzi qe ke kalu
  vendu lule dhe lisa
  deshi zoti kishe besim
  brenda vehtes me kushtrim
  .......
  me kujdes per cdo dite
  mbi te keqen,ke arrit
  ata ik por s'kan shku
  gjak i mire
  vella e moter me vazhdu
  ......
  Gjithkah jem, me zemer
  per ate djal burr
  e vajze,nane femer
  dhe per jete qe kane lulezu
  Zonja jote qoft beku.
  ...........

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,825
  Faleminderit
  234
  165 falenderime nė 139 postime

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Bukur Sokol!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •