Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 48 prej 48
 1. #41
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  54
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Mund te jesh ti shoqja ime?

  Nuk ka fjale qe mund te thuhet
  ndjenje gezimi permbi dhe
  krenari ende me zgjohet
  engjell mbrojtes ti me je
  ...............
  Magjia jote,belbezimi
  oqean,qiell pa re
  atje fjala ik rrenohet
  ku nuk pyet per asgje
  ................
  Me mendimet filloj flas
  as at'her se kuptoj
  ku ka ikur gjithe dashnia
  ne shoqeri te vije te shkoje
  .............
  Ate fjale se jap dot
  te kem shoqe ne miqesi
  e besim ku te gjeje
  t'me rrembeje e shkrete dashni
  .............
  Valle dashnia,lihet vetem
  kur ne mes jemi te dy,
  do harrojme c'fare thone per besen,
  do te mbyllim veshe e sy.
  ................................

 2. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  54
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Bregut detit:

  Bregu deti me duar kryqezuar
  kohen pas,kujtime kthej
  ajo me iken duke kujtuar
  vala t'godet ne breg pa u ndier
  ................
  Dhe doren sa here mbi kacurrela
  vite t'shkuara,t'kaluara te rinise
  kur vallen jeta mbi to
  asaj kohe kushte nise
  ................
  Sa here perjetoj vetmi tani
  shpesh kthehem atje,kam nise
  kur shkembi u shkermoqte ne vale
  me fuqi hovi djaloshar
  ................
  Deti sot dallgelart
  ne kete moshe ,furtun pambarim
  me duar para tije kryqezuar
  dikur,tek une dhe ju nje ngacmim.
  .............................................

 3. #43
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  54
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Shqiptarve ane e mbane:

  Kur shikoj Vloren time,
  e Rozafen ate kala
  e ne mendje me vjen Prekazi
  Adem,Jashar s'mund me nda.
  ....................
  Ismail s'te bejme balle
  Kastriot je i rralle
  ke te mbaje,ke te leshoj
  te gjithe jeni vend i pare.
  ...............
  Ajo Vlora djep trimerie
  me Prekazin ka lidhur bese
  bashke me Shkodren fisnikeri
  brenda tyre gjithe te tjere.
  ..........................

 4. #44
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  54
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Zjarr i pashuar:

  Shtrire prane vatres,heshtur
  mengjes heret ne agim
  plaku sheh ne enderr
  dete me dallge,valezim
  .............
  Ne gjumin e thelle,
  sy hapur tani
  rri prane vashe e re
  ai djalosh i ri
  ............
  Zeri,zjarr nga brenda
  fuqishem jehonte
  plaka,vajze ne endrra
  habitur veshtronte
  ...........
  Mendja ,mendjen kapi
  vashe dikur n'rini
  zjarri s'qenka shuar
  plakun mendon t'ri
  ..........
  Ato t'lumtur ishin
  gezim e gjalleri
  ndjenja njeri tjetrit
  zemrat dikur nji.
  ..............
  Mu kujtua lisi
  mes lulesh n'lendina
  lulet kur veshtroj
  shkundi gjitha deget
  freski i dhuroj.
  ........................................

 5. #45
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  54
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Krijese e mrekullushme,femrave:

  Ti me je drite mengjesi,
  si dielli qe lind pranvere
  me je muzgu buze mbremje
  perendimi kuq perher
  ...........
  Vala detit kur rreh bregun
  me je kroji me gurgullim
  je dashnia,s'te krahasoj
  si vendlindja atdheu im
  ...............
  Prane teje shtang shikimi
  dhe frymemarrje,marr e jap
  bismilah edhe kryqin
  i ngatrroj ne tendin prag
  ................
  Vlera lules kudo t'jete
  ere,ngjyre hijeshi
  po me bukur se petali
  ti mbart jete krenari
  ..............
  Ku jane fushat dhe ograjat
  me lendinat deri ne re
  bashke me shpatet e lugina
  permbi to ti me je.
  ...........................

 6. #46
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  54
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Gjyshes nene:

  Ta dish e dashur nene
  mendja sa shume me rri
  e prisja e prisja pa fund
  te kthehesha prane te ti
  ..............
  Vitet e pritjes gjate
  loti yt,c'fare solli
  ne ngelem zemer vrare
  ate fund me ngrica dhjetori
  ..............
  Kujtimet e festave te shkuara
  fundvitet e tjera gezum
  malli sivjetshem na ndau
  s'prite,s'durove me shume
  ..........
  Tani pa ty festojme
  nga mbremjet gjer ne agim
  ne endrat syhapur
  a ne gjume te presim n'enderrim.
  ............................

 7. #47
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  54
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Nga larg:

  Nene sa te mendoj
  dhe kujtim te fresket ruaj
  dal lotoj ne breg detit
  dhemje,shpirt te coptuar
  ..........
  Mbase larg jam nga ti
  e ne endrra te veshtroj
  mendoj diten e takimit
  te marr n'krah te perqafoj
  .........
  E besoj do kesh ndryshuar
  sa deshire dot se rrefej
  nuk me pritet ajo dite
  pamjen tende te rrembej
  ............
  Valle nene pamja jote
  vite,vite kane kaluar
  zeri yt me vjen i dobet
  e me pamjen e zbardhuar.
  ...............................

 8. #48
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  54
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Krenari:

  Te larta peme,lule ngado
  permbi mal siper ne re
  per nga brenda zien jehona
  toke e shejte ti me je
  ................
  E rrethuar shkrepa te larta,
  mbushe me bore,s'pyesin per vere,
  ndjenja jone e larte sa malet
  krenari me je perher
  ..............
  Fshehur ndjenja mbajme atje
  nga tradita,dashurise
  ushtojne zbresin me jehona
  lumenj,kroje mrekullise
  .............
  Vasha t'bukura ne toka gjene
  djemte si lisa ane e mbane
  lulezon jeta ne trojet tona
  beku qofshi babe e nane.
  ...................................

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •