Qkakatre.com sht portal i pavarur n gjuhn shqipe, me seli n Prishtin, i themeluar n fund t vitit 2006. Me nj laramani temash t ndryshme nga t gjitha sferat e jets dhe dizajn atraktiv, Portali Qkakatre.com, shum shpejt ka deprtuar n zemrat e shfrytzuesve shqiptar t internetit. Brenda vetm disa muajsh t ekzistimit t tij, Portali Qkakatre.com kishte shnuar rritje rekorde t vizitueshmris dhe ishte radhitur n mesin e 10 ueb-faqeve m t vizituara shqiptare n internet.

Sot ndrkaq, Qkakatre.com sht portal lider n gjuhn shqipe. sht ueb-faqe dominuese n Kosov, n Shqipri, Maqedoni, Mal t Zi, Lugin t Preshevs, dhe kudo ku jetojn shqiptart.

Portali Qkakatre.com e ka prmbushur edhe nj mision tjetr t shenjt. Pos q ka ofruar nj dritare pr informim t shpejt dhe t pavarur n gjuhn shqipe Portali Qkakatre.com ka vendosur standarde pr zhvillimin e portaleve dhe ueb-faqeve t tjera n gjuhn shqipe, ka ndikuar n azhurnimin e faqeve ekzistuese shqiptare, ndrkaq suksesi i tij ka nxitur edhe shum kompani e individ ti rreken projekteve t ngjashme.