Zbulohet arsyeja e largimit t Sheraton nga Shqipria

Emri:  56991123-1-1024x436.jpg

Shikime: 123

Madhsia:  38.8 KB

Humbjet e mdha duket se kan qen arsyeja kryesore q e kan detyruar grupin Mak Albania, q ka n pronsi Hotel Sheraton, q t merrte vendimin pr tu larguar nga Shqipria.

Sipas bilancit t konsoliduar t Mak Albania, q prfshin Mak Albania Construction, Chateu Linza, Mak Travel dhe Sheraton Tirana Hotels & Toers, ku aktivitetin kryesor t grupit e ka hoteli, humbjet e akumuluara n kapital n vite, prfshir edhe 2016-n, arritn n total n gati 11 miliard lek, apo rreth 81 milion euro.

Kompania rezulton se n vite ka shitur gradualisht pronat e saj, me vler shum m t ult se ajo kontabl apo ajo e investimit fillestar, ka i ka shtuar humbjet.

Aktiviteti n 2016-n

Vetm pr vitin 2016, humbjet e Mak Albania arritn n 1.06 miliard lek, apo gati 8 milion euro.

Aktiviteti i kompanis sht prkeqsuar dukshm n 2016-n, ku humbjet pothuajse u dhjetfishuan (n 2015-n, ato ishin 1.1 mln euro).

Humbjet ishin dy her m t larta se t ardhurat, q arritn n 3.3 milion euro, me nj rnie prej 43% me baz vjetore.

Emri:  shera.jpg

Shikime: 58

Madhsia:  34.5 KB

Rezultati negativ n 2016-n ka ardhur si rrjedhoj e raportimit t 6.1 milion euro humbje nga shitja e Alfa Butrinti (hotel Butrinti n Sarand), i cili u shit pr nj vler prej 820 mij eurosh, n nj koh q vlera fillestare e investimit kishte qen mbi 7 milion euro, si bhet e ditur n shpjegimin n bilanc. Sipas ekstraktit t Alfa Butrint, Hotel Butrinti i sht shitur n dhjetor 2016 siprmarrsit shqiptar, Shyqyri Duraku.

Por edhe pa prfshir rezultatin negativ nga shitja e Hotel Butrinti, Mak Albania pr vitin 2016 raportoi humbje operative prej 1.6 milion eurosh, n dyfishim n raport me nj vit m par.

Si u zhvlersua Mak Albania

Mak Albania, e cila ka hapur aktivitetin n Shqipri q n vitin 1994, jo vetm nuk e ka shtuar vlern n 23 vjet aktivitet, por ka par nj zhvlersim t kapitalit nga 87 milion euro n 22 milion euro, pr shkak t humbjeve t larta, sipas t dhnave t bilancit t vitit 2016, t prpunuara nga Monitor.

Emri:  Capture-31.png

Shikime: 54

Madhsia:  16.1 KB

Pr vitin 2016, Mak Albania raporton vetm t ardhura nga hotel Sheraton, prej 4 milion eurosh, me nj rnie prej 13.5% me baz vjetore, ku me tkurrje rezultojn si t ardhurat nga dhomat-t huajt, ashtu dhe nga grupet dhe shrbimi i ushqimeve. Rritja e konkurrencs n tregun e hoteleris n vend, me shtimin e hotel Plazza, ka ndikuar negativisht n t ardhurat e Sheraton.

Emri:  Capture-35.png

Shikime: 53

Madhsia:  14.4 KB

Ndrsa nga aktiviteti tregtar i qendrs, n godinn e hotelit, t ardhurat ishin 780 mij euro.

Dy kompanit e tjera Chateu Linza, nj ndr lokalet e par n kryeqytet, dhe Mak Construction rezultojn t falimentuar.

Sipas bilancit, kompania ka shitur n vitin 2016 makinerit dhe pajisjet e puns t divizionit Chateu Linza dhe Mak Construction, me nj humbje prej 1.5 milion euro, si rrjedhoj e shitjes me vler m t ult sesa vlera kontabl e tyre.

N vitin 2014, grupi ka shitur edhe Hotel Resort q kishte n Golem tek Mali i Robit, pr 1.8 milion euro. Edhe nga kjo shitje grupi rezultoi me nj humbje prej 2.5 milion eurosh nga vlera kontabl.

Hoteli ishte hapur q n vitin 2004.

BIRN