Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  775 falenderime n 634 postime

  Prgjimet italiane t kushririt t Tahirit: Rilindasit i vodhn t gjitha votat n zgjedhje

  E plot/ Biseda e Habilajve me italianin: “…I kan q…. nnn n gop, i kan vjedh’ t gjitha votat

  20:43, 03/01/2018
  Ky sht materiali i par i siguruar nga Politiko.al.

  Gjat tij t do t dgjoni nj bised disa minutshe, regjistruar nga Prokuroria e Katanias, zhvilluar ndrmjet pjestarve t ‘klanit Habilaj’, t mbajtur n prgjim pr disa vjet.

  Politiko e ka zbardhur bisedn t plot, por kshillohet dgjimi i saj pr t kuptuar m mir, jo vetm fillin e biseds, por edhe pr t siguruar nj ide m t qart t dialogjeve mes t prgjuarve. Teksti i shkaton shum humbje ngjyrave, dhe ndoshta vet thelbit t biseds.

  Me ‘B’ jan shnuara biseduesit dhe me numra secili prej tyre. N fund t audios s transkriptuar keni edhe nj komentar shpjegues t Politiko.al:

  B1: …Se ke edhe shum pun ktu i tha.

  Pse, i tha Moisiu, nuk jan njerz t mir kta?

  far njerz t mir, ata jan bastard, i tha.

  Eee, kshtu si thoni ju ata jan bastard, tha Moisiu. Moisiu pr t nxjerr syt, ngacmonte ata.

  O vlla, i thash un, i fola shqip, thuaj i thash, se un i njoh m mir se sa juve; m mori punn para dy muajsh.

  (Qeshin)

  Qeshte Moisiu, o (emr italian, nuk kuptohet), far tha ky far tha ky, far tha ky?

  Lre tha, karton, tha.

  Vajta atje, m thoshte pronari mua, se pronari kishte folur me Saimirin…q i kishte ashtu kostumin.

  Eeeeeeee.

  M tha mua i lecioni, m tha mua, lecioni… un e mora si leksione.

  B 2: -Po.

  I lecioni m tha, i thon votime. I leccioni m tha, benne.

  I thash un: far i ke thn ktij, jemi n shkoll ne tani, far i ke thn?

  Jo, or jo, m thoshte mua, pyet pr votimet se ka fol’ me Saimirin. Po, i thash un, i kan q… nnn n grop, i kan vjedh’ t gjitha votat. Ja, kshu do futet Shqipria n Europ. Fillova politikn un me at. (qeshin).

  Aman o, lre m thoshte Moisiu, se mo vjen ai ktu se ka mbajtur numrin (qeshin t gjith), se i kishte plqyer.

  More vesh a i kishte bler Moisiu nuses s atij?

  Biseduesi 2: Eeeeee…

  B1: 15 mij euro gjerdan..

  B2: a thu ti re?

  B1: Tani pr tani.

  B1: Prve lekve (ndrhyn B2:… kostumeve…shefave q paguante.)

  B1: Prve Sokolit q mori lekt pr punn…Saimiri nuk donte lek. Edhe u dha…i dha gjerdan. Komplet diamant.

  …..

  (Njri nga bashkbiseduesit del nga makina. Ln takim pr t nesrmen ora 8.45 te ‘Peshku’.

  N makin dgjohet vetm muzika e radios).

  Na materialin e dyt audio, m i gjat se i pari, flitet gjersisht pr makinn e Saimir Tahirit, ministr i Brendshm n at koh, q ‘ndrroi duar’ duke iu kaluar Habilajve. N disa raste bashkbiseduesit i referohen Saimirit si ‘ai kushriri yn’. Materiali sht i veant pr nga dialogjet unike dhe t lejon nj pamje t mir t prapaskenave t grupeve shqiptare t trafikut t drogs dhe lidhjeve t tyre me njerz me pushtet.

  Ashtu si n materialin e par, me ‘B’ jan shnuar biseduesit dhe me numra secili prej tyre. N fund t audios s transkriptuar keni edhe nj komentar shpjegues t Politiko.al.

  AUDIO 2  (muzik labe n sfond)

  B1: far t bjer seria se…

  B2: ’t bjer seria, se seria sht pr t gjith Shqiprin, jo vetm Vlora seri tjetr, Berati seri tjetr, Berati apo Tirana.

  B1: Eee iku ajo koh kur ish me rrethe dhe i bri AA t gjith. Tani targat jan far nxjerr kompjuteri n seri.

  B3: Nse Presidenti e ka 01-shi, 02-shi e ka kryeministri, 03-shi e ka ai kushriri jon. …03-in e ka Artani q ja dha ai.

  B2: Kush Artan?

  B3: Ishte i kushririt ton kryeministrit, a sht ai tashi…

  B1: Saimirit. Saimir Tahirit.

  B3: 01 e ka Presidentit, 02 e ka Kryeministri, 03 e ka Saimiri.

  B2: Pra, sht ministr i Brendshm ai.

  B3: E ka tashi me gjith dokumente ai Artani, e ka t tijn personale vllaaaa. E prdor Artani n Vlor, e ka me dokumente t tijat.

  B2:At ia ka dhn kushririt n besim, nuk ia dha…Ia dha Moisiut n fillim. Moisu ia bleu sa i desh ***** atij ia bleu.

  B2: far makine sht, Audi

  B3: Audi si e ka Xhorxhua.

  B2: A-6a?

  B1: E shoku, Pajton sht. 12 pistonshe shokuuu. Pajton 12 pistonsh benzine….Sa harxhon ai nga ktu deri n Brindizi?

  B3: 250 euro benzin.

  B2: 6 mijsh benzin po a thua ti ere, ai do isternn me vete.

  B2: Po sa nxjerr ajo?

  B3: 260

  B2: Ajo 180-shen, 200-shen se ndjente fare. E kishte xhamin… dopio xham. kaq.

  B2: Po a sht ajo, amerikane, a mund t jet?

  B3: Po dopjo xhamo, o.

  B1: Pajton o.

  B3: Na u qepn ne n Taranto me nj Golf t ri. Na u qepn kta nga mbrapa. Jepi dru, i tash. Ikm ikm ne, n nj lokal i thash un hape krahun t pim kafe. Dhe ardhn ata. Na falni tha, kush e ka kt makin? Un, i thash. Ca makine sht tha. Me katr rrota i thash. Jo far motori tha, mos m keqkuptoni, tha. Pajton, i thash un. T thash, i tha ai.

  …….

  B3: Kur vajtm ne n Vlor u turrn polict. O ti q. nnn. U turrn pr ndonj lek ata. E bllokuan. Nj t’ja br i zoti. O ju q… robt, u tha. Ju do mbani kt makin, u tha. Hap portn u tha, se u q…nnn.

  ..m tha mua, m sill bllokun. Po ishte blloku q ka at t sinjaleve. I thash un po ’e do?…Filluan ata hap dyer, hap kofano. Pr lek. I zoti priste te porta.

  …nj ta marr un n telefon dhe i thas: hajde ore, se na bllokuan. Dgjon ore, nj t marr Moisiun n telefon, i thash hajde ore…

  Audio e dy pergjimeve
  Politiko
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 03-01-2018 m 16:01

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •