Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  775 falenderime n 634 postime

  Prokuroria: T'iu hiqet mandati dy deputetve t majt: jan dnuar p vjedhje n Itali

  Prokuroria pr deputett: Aqif Rakipi quhej Sknder Ejylbegaj, kurse Gledjon Rehovica ishte Kusta Mina!

  Emri: 20140424095144988646.jpg

Shikime: 66

Madhsia: 135.4 KB

  Prokuroria ka krkuar heqjen e mandatve pr deputett Aqif Rakipi dhe Gledjon Rehovica. Tani i takon KQZ t vendos pr kt kerkes.

  Zbulohen vendimet e prokuroris pr dy deputett pr t cilt, prmes nj krkes drejtuar KQZ-s, krkon heqjen e mandatit. N krkesn e Prokuroris thuhet se Aqif Rakipi dhe Gledjon Rehovica rezultojn t dnuar n Itali pr vjedhje. T dy deputet e Kuvendit, sipas Prokuroris, rezultojn me emra t rrem t ndaluar nga drejtsia italiane, ndrsa zbulimi i tyre sht br prmes krahasimit t gjurmve t gishtave nga Interpol Tirana dhe Interpol Roma.

  N raportin e Prokuroris shkruhet se deputeti Aqif Rakipi sht ndaluar n Itali pr vjedhje nn emrin Sknder Ejylbegaj. Ai ka konsumuar veprn penal m 03.11.1998. Ndrsa Gledjon Rehovica, me emrin Kusta Mima sht i raportuar pr vjedhjen e nj dyqani n shtetin fqinj n 27.02.1999 shkruan shqiptarja.com e Carlo Bolinos.

  T dy deputett nuk kan deklaruar ndalimet n formularin e dekriminalizimit. Pr kt shkak, Prokuroria i krkon KQZ-s heqjen e mandatit pr dy deputett e Kuvendit t Shqipris. KQZ pritet t vendos ditt n vijim pr kt krkes t organit t akuzs, ndrsa n nj mbledhje konsultuese t zhvilluar paraditen e sotme, iu la disa dit koh deputetve pr t’u njohur me dosjen.

  Ndrkoh t dy deputett jan shprehur se nuk ka asgj t vertet n kt histori, duke e lidhur si sulme politike nga PS dhe kryeprokurorja e re. Megjithat pritet t shikojm vendimin e KQZ.

  Pr mediat i pari i lists s PDIU-s n qarkun e Elbasanit, Rakipi, tha se nuk ka dijeni pr asnj akuz, ndrsa mohon t jet akuzuar dhe aq m keq t jet dnuar n shtetin fqinj. “Nuk kam pasur asnj akuz dhe as kam qen dnuar ndonjher. Nuk kam asnj lidhje me vjedhjet. Nuk mund t m njollosin mua n kt mnyr”, tha deputeti Rakipi. Deputeti i PDIU-s sht n mandatin e tij t dyt.

  Ai ishte personi q bashk me kandidatt e tjer t lists s kandidatve pr deputet n qarkun e Elbasanit, bri q votat pr kt parti m 25 qershor t dyfishoheshin n krahasim me zgjedhjet e 2013-s. PDIU n kt qark psoi nj transformim t madh, fal dhe bashkpunimit q pati n mandatin e par qeveriss me Partin Socialiste, duke marr disa pozicione drejtuese.

  Ndrsa deputeti i LSI-s, Gledion Rahovica nuk bri asnj koment dje n lidhje me krkesn e Prokuroris pr lnien e mandatit pr shkak se preket nga ligji i dekriminalizimit. Rahovica sht n mandatin e dyt t tij si deputet i qarkut t Beratit.

  KQZ do jet verdikti ligjor, ndonse msohet se dy deputett jan t vendosur, q ta heqin kt njoll q iu vendosin padrejtsisht, sipas tyre, pra do ta ojn deri n Gjykatn e Strasburgut.

  Emri: aqif-rakiki-radovica.jpg

Shikime: 42

Madhsia: 41.1 KB
  Emri: v1.jpg

Shikime: 44

Madhsia: 57.5 KB
  Emri: v1.jpg

Shikime: 44

Madhsia: 57.5 KB
  Emri: v3.jpg

Shikime: 38

Madhsia: 68.3 KB
  Emri: v4.jpg

Shikime: 39

Madhsia: 37.4 KB

  Foshqip.al
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 28-12-2017 m 21:41

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  775 falenderime n 634 postime

  Pr: Prokuroria: T'iu hiqet mandati dy deputetve t majt: jan dnuar p vjedhje n Itali

  KQZ, mandati i deputetit t LSI. PD pro heqjes, PS kundr heqjes s mandatit

  Prokuroria e Prgjithshme ka nisur para Vitit t Ri krkesn pr heqjen e mandatit t deputetit Gledjon Rehovica (LSI) dhe deputetit Aqif Rakipi (PDIU).

  Sot n KQZ u shqyrtuan mandatet e dy deputetve, Gledjon Rehovica dhe Aqif Rakipi, t cilt rezultojn me shkelje t ligjit t deklriminalizimit, sipas verifikimeve t Prokuroris s Prgjithshme. Deputeti Gledjon Rehovica i LSI sht paraqitur me avokatin e tij, Ardian Visha ndrsa deputeti Aqif Rakipi jo, ai u prfaqsua av. Theodhori Sollaku dhe av. E. Dono.

  Sipas vendimeve t siguruara nga burime pran Prokuroris s Prgjithshme, n krkesn e Prokuroris thuhet se Aqif Rakipi dhe Gledjon Rehovica rezultojn t ndaluar n Itali pr vjedhje.

  Si deputeti i PDIU ashtu edhe ai i LSI rezultojn me emra t rrem t ndaluar nga drejtsia Italiane, ndrsa zbulimi i tyre sht br prmes krahasimit t gjurmve t gishtave nga Interpol Tirana dhe Interpol Roma, thot shkresa e prokuroris.

  N raportin e Prokuroris shkruhet se deputeti Aqif Rakipi sht ndaluar n Itali pr vjedhje nn emrin Sknder Ejylbegaj. Ai ka konsumuar veprn penal t vjedhjes m 03.11.1998. Ky ndalin nga autoritetet italiane nuk rezulton n formularin e vetdeklarimit t Rakipit.

  Ndrsa Gledjon Rehovica, me emrin Kusta Mina, sht i raportuar pr vjedhjen e nj dyqani n shtetin fqinj n 27.02.1999. Edhe Rehovica, njsoj si Aqif Rakipi nuk ka deklaruar n formular ndalimin nga policia italiane.

  N krkesn q ka prgatitur Prokuroria e Prgjithshme pr heqjen e mandatit t Gledion Rehovics thuhet se deputeti “sht raportuar pr nj vjedhje dyqani n vitin 1999” dhe se kjo sht raportuar nga “autoritetet italiane”.
  Gjat mbledhjes s KQZ-s, antari i LSI Gzim Veleshnja tha se prokuroria duhet t sqaroj se far do t thot “raportuar”, nse ka pasur denoncim ndaj Rehovics apo ka pasur ndalim, procedim apo gjykim.
  Po ashtu, Veleshnja tha se duhet saktsuar se kush nga autoritetet italiane ka sjell materialet pr prokurorin.
  Pr kt sht krkuar q mbledhja e KQZ t shtyhet dhe prokuroris t’i krkohen sqarime t mtejshme pr kt shtje. Vet Rehovica sht paraqitur n mbledhjen e KQZ, ndryshe nga deputeti i PDIU, Aqif Rakipi.

  Prfaqsuesi politik i PD pran KQZ krkoi q ti hiqet mandati deputetit t LSI, si ka krkuar Prokuroria, por kjo u debatua n KQZ dhe m pas u hodh n votim propozimi i antarit t KQZ, Gzim Veleshnja, i cili krkoi ti krkohet prokuroris sqarime rreth dosjes se deputetit t LSI. U hodh n votim propozimi dhe me 4 vota pro krkess pr rikthim n Prokurori u mbyll shtja e e deputetit t LSI. Votuan PS dhe LSI n nj linj politike e profesionale.

  Ajo far ra n sy ishte se PD-ja dhe dy antart e KQZ prfaqsues t PD, ishin dakort me krkesn pr heqjen e mandatit t kolegut t tyre opozitar t LSI, ndrsa antart e PS n KQZ ishin kundr heqjes gjat dits s sotme. Ata krkuan sqarime te mtejshme nga Prokuroria.

  Koha Jone

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •