Ekskluzive/Koloneli i GdF, Ruis: Si e shkatrrova klanin 'Habilaj'EKSKLUZIVE - Njeriu q i dha fund perandoris s drogs dhe trafikut t armve nga klani Moisi Habilajt quhet Francesco RUIS, nj oficer karriere q mban gradn e Kolonelit. Kolonel Ruis i cili prej disa vitesh sht komandant Guardia di Finanza pr Cattania pr her t par n nj intervist t gjat ekskluzivisht pr Report TV rrfen se si mundi t shkatrroj klanin Habilaj.

Intervista sjell detaje t panjohura pr operacionin e koduar Roza Dei Venti t cilit iu deshn 4 vite hetime deri n momentin e arrestimit t Moisi Habilajt dhe bashkpuntorve t tij. A ka hetuar vetm n Itali apo edhe n Shqipri Guardia di Financa pr Cattanian? Kur u zbulua pr her t par klani Habilaj? Deri ku shkojn n Shqipri lidhjet e Moisi Habilajt? Kto dhe t tjera pyetje marrin prgjigje nga Kolonel Francesco RUIS.

Intervista e plot

Si kan nisur hetimet pr Moisi Habilaj?

Hetimet pr trafikun e drogs kan nisur prej vitesh, pr Habilajn hetimet kan nisur q n vitin 2010-2011 me operacionin e koduar Odisea, nj operacion q kishte pr synim rrugn ballkanike, pra trafikun e drogs q vinte nga brigjet shqiptare me destinacion Italian meridionale, n veanti n zonn e Katanias ku kishim n vzhgim ngarkesat dhe lndt narkotike q vinin n sheshin Raguzana dhe sheshin e Katanias. Nga t dhnat e nj hetimi t mparshm , lindn disa element, disa t dhna t cilat nuk mund t kufizoheshin vetm me nj hetim por na dha mundsin pr tu thelluar, pr t shkuar n at q njihet sot si operacioni Roza dei Venti. Duhet theksuar se impenjimi i Guardia di Finanzia ka qene n koh, konstant, me nj vzhgim permanent t trafikut t drogs nga brigjet shqiptare drejt Italis. Dhe nj nga kto hetime na oi t prqendroheshim drejt asaj q m pas do t ishte dhe organizata e Habilajt.

N operacionin tuaj Roza Dei Venti Moisi Habilaj sht konsideruar koka e organizats, e aft jo vetm pr trafikimin e sasive t mdha t drogs por edhe pr trafik armsh. Cili sht profili sipas jush i Moisi Habilajt?

Nga hetimet q ne kemi br n Itali, n munges t nj marrveshje hetimor me Shqipri dhe nuk mund t hetojm n nj vend tjetr, Moisi na rezulton si njeriu q negocionin, arrin marrveshje me personazhe t rndsime t organizatave kriminal kataneze pr hyrjen e lndve narkotike n tregun italian, pra ai sht pika e referimit e atyre q mund ti quajm broker n Itali, figura si ajo e Riels n Katania q ndrthurej me Habilaj pr t siguruar lndn narkotike q m pas prdorej nga grupe t ndryshme mafioze. Pra figura e Habilajt sht domethnse pasi prfaqson nj pik kontakti pr klanet mafioze ktu n Siili, nj pik referimi e rndsishme pr t sjell nga Shqipria sasi t konsiderueshme lndsh narkotike, dhe paralel me kt si do trafik i paligjshm, e njjta organizat si ka rezultuar n nj nga sekuestrimet n vitin 2015 transportonte edhe arm. Pr trafikun e armve m lejoni t theksoj se shqetsimi i Habilajt dhe i organizats s tij ishte mjaft i madh, ata ishin t vetdijshm se far transportonin dhe madje dhe pr risqet q me vetdije i cilsonin m t mdha sesa trafiku I armve. Por pavarsisht ksaj ata nuk kan hezituar q krahas drogs t trafikonin dhe arm. Kjo tregon se kur nj organizat sht e mirorganizuar sht e gatshme t merret me do lloj trafiku t paligjshm, paralel me at q ata e cilsonin si trafikun kryesor pra hyrjen ne tregun Italian t lndve narkotike.

N Shqipri organizata Habilaj gjithmon ka arritur tja hedh drejtsis shqiptare ndrsa ju arritt t zbulonit trafikut ksaj organizate? Sa e rndsishme sht kjo?

Kjo ka rndsin n kuptimin se ne arritm t kuptonim peshn e personit q po ndiqnim, n nj kontekst sicilian veanrisht t vshtir, ku t prcaktosh lidhjet mes personave apo grupeve nuk sht aspak e leht. Duke pasur parasysh se grupet kriminale n Katania me t cilat bashkpunonte Habilajn merrnin masa t larta sigurie pr t mos qen n prgjim apo n ndjekje. Kshtu pra vetm prdorimi i teknikave shum t sofistikuara t hetimit, dhe n veanti duke arritur t asgjsonim ato masa sigurie q ata ndrmerrnin, si p.sh ndryshimi i vazhdueshm i telefonave apo i makinave q ata prdornin, pr t cilat prfaqsuesit e organizatave kriminale shqiptare dhe italiane kushtonin nj vmendje tepr t madhe, e bri kt hetim shum t vshtir. Por n fund na oi n rezultatin q stimuloi edhe prokurorin shqiptare qe t krkonte bashkpunimin me autoritetet e Katanias, Kshtu njerzit e mi jan thirrur n Shqipri nga autoritet e drejtsis prsa i prket provave q kishim siguruar n Itali pr Habilajn dhe bashkpuntort e tij.

Pra n kt pik ju keni nisur nj bashkpunim me autoritetet shqiptare pr t hedhur drit rreth organizats s Habilajt nga Shqipria drejt Italis?
Po sht krijuar nj bashkpunim mes prokuroris shqiptare dhe asaj italiane dhe prokuroria shqiptare ka krkuar t ket t gjitha provat e mbledhura n Itali pr tia bashkuar hetimeve q ndrkoh jan ndrmarr n Shqipri rreth ksaj organizate. N kt mnyr sht e mundur t krijohet nj mozaik i plot. Si thash edhe n fillim nj aktivitet i till nuk mund t hetohej edhe pr shkak t mungess s juridiksionit dhe hetimi yn ka nisur n momentin q Habilaj ka hyr n territorin Italian, m pas monitorohej dhe vzhgohej n t gjitha lvizjet. Me kt lloj bashkpunimi me siguri autoritetet e drejtsis shqiptar jan n kushtet pr t kuptuar dhe verifikuar at q ndodhte n Itali, pr t bashkuar dhe t dhnat tona dhe pr t br nj kuadr t plot dhe pr t pasur nj mozaik t plot t asaj q ishte kjo organizat dhe ndoshta pr t vijuar hetimet t cilat nuk mund t ishin t mundura pa prfundimin e operacionit Roza Dei Venti.

Duke qen se Shqipria konsiderohet vend burimi pr trafikun e drogs, prsa i prket tregut italian far impakti ka dhe si mund t prballohet?

Impakti sht i rndsishm duke konsideruar se grupi yn operativ i antidrogs q ka qllim kryesor luftn ndaj trafikut ndrkombtar t drogs, ndjek dy drejtime dhe kto drejtime jan ato q lidhin Italin m Amerikn e Jugut dhe me Shqiprin. Kjo tregon q Shqipria konsiderohet edhe historikisht si vend furnitor i lndve narkotike dhe flukseve kriminale t krahasueshme me vendet e Ameriks Jugore. Ktu m lejoni t prmend rolin q ka Guardia di Finanzia n nj sinergji absolute mes forca t ndryshme n terren. sht e nevojshme q t operoj nj polici e pranishme n territor, pr at q do t ndodh para se t vij lnda narkotike duke hyr edhe n dinamikn e klaneve lokale. Forcat detare q arrijn t patrullojn n brigje apo n det t hapur q jan n gjendje t vzhgojn t ndjekin t lejojn qllimisht t kalojn ngarkesat pr ti bllokuar m pas, kjo ka qen strategjia fituese q sht prdorur n operacionin Roza dei Venti apo dhe n operacione t tjera. Nj vzhgim q nis nga deti dhe prfundon n tok. Pra pr t luftuar trafikun n rrugn ballkanike krahas nj bashkpunimi mes autoriteteve t drejtsis s dy vendeve duhet dhe nj forc policore e prgatitur dhe Guardia di Finanzia i ka kto kapacitete q t pikas trafikun n det dhe t koordinohet me autoritetet q merren me fenomenin n tok, duke bashkuar forcat n dy frontet n det dhe n tok sht e mundur t luftohet ky lloj trafiku n mnyr efikase.

Rreth vshtirsive q ju keni hasur n kto hetime sht dhe perceptimi se Habilaj mund t kishin mbshtetjen e njerzve t rndsishm n Shqipri, jan kushrinj t ish-ministrit t Brendshm, Saimir Tahiri, dhe si kan dal nga prgjimet kishin n dispozicion dhe disa zyrtar t policis kufitar shqiptare, sa i fort ishte klani "Habilaj"?
Gjat hetimit, perceptimi i ksaj lidhje farefisnore apo ktij bashkpunimi n Shqipri bri q ne t rrisim vmendjen ndaj ksaj organizate. Fakti se n Itali perceptimi se ky subjekt mund t kishte lidhje t rndsishme politike n Shqipri, e bri punn ton edhe m t kujdesshme pasi e dinim q mund t prballeshim me subjekte shum t fort. Por sigurisht ky perceptim nuk mund t thellohej pr shkak edhe t mungess s juridiksionit, pr arsye se aspektet t cilt perceptoheshin n Itali duhet t verifikoheshin n territorin shqiptar. Dhe pr kt arsye sht e drejt q pr kt t hetojn autoritetet shqiptare. Efekti q kishte pr ne ktu n Itali ishte q ne duhet t'i kushtonim m tepr kujdes, pr t rafinuar m mir teknikat dhe pr t mbledh t gjith elementt e mundshm n t gjitha drejtimet q sot mund t prdoren n mnyr t ligjshme, pr t vlersuar shtjen dhe kompetencn, nga ana e gjykatsit dhe autoriteteve shqiptare. Por e prsris q ky aspekt ka prbr sigurisht at marsh m tepr pr nj organizat q si e thash ka treguar se ishte shum fort dhe me autoritet, aq sa mund t ulej e qet dhe pr t br biznes me subjekte q kane nj pesh t rndsishme n Siilin orientale n kontrollin e territorit. Dhe kjo i garantohet i subjekti t huaj vetm nse sht nj person me autoritet, nj personi q pas fjalve shkon tek veprat konkrete. N mnyr t qart Habilaj dhe organizata e tij kan treguar me fakte kapacitetin pr t transportuar sasi t konsiderueshme hashashi por edhe n trafikun e armve.

N fund sa ishte sasia e ktij trafiku?

Si n do hetim qllimi yn kryesor ishte evidentimi i prgjegjsve sesa t bllokonim sasit e drogs. Sasit q kemi bllokuar jan rreth 8 mij kg hashash pr nj vler rreth 50 milion euro. Jan t dhna q prbjn nj fotografim t momentit. Kshtu q pr t br nj bilanc komplet duhet br nj vlersim. Nse ktij fotografimi q kemi br ne do t'i shtonim dhe shum t tjera t nj periudhe tre vjeare mund t imagjinoj sepse nuk sht e drejt t flas pa pasur t dhna konkrete se far mund t jet volumi i sasis s drogs dhe fitimeve t ksaj organizate italo-shqiptare.

Shqiptarja