N Shqipri nuk ka Lob Rus por ka Simpati per Rusin

N intervistn e dhn pr Zrin e Amerikn nga Shaban Murati u hodh idea absurde se n Shqipri paska nj lob rus. Sipas Shban Muratit n librin e tij t botuar n vitin 2014 `Rusia Ballkanike` ka shkruar se `..forca e lobit rus ne Shqipri sht m e madhe se sa kemi menduar.`.
Ktu nuk sht problem pr intervistn e Shaban Muratit se sa pr abstragimet dhe halucinimet e disa publicistve madje dhe disa shkrimtarve , kryesisht pr t br show mediatik pr krijimin krijimin qoft ashtuquajturave `Fakte` q n t vrtet jan trillime konspirative pr t trhequr vmndjen e lexuesve apo pr t br lajm dika q nuk sht lajm.
Dihet botrisht se Rusia nuk ka patur asnjher pretendime territoriale ndaj Shqipris. Dihet gjithashtu botrisht se Rusia nuk ka patur asnj influenc n Traktatin famkeq t Lozans n t cilin kan hedhur Firmat Franca, Anglia, italia, Greqia Turqia , madje edhe Japonia pr t realizuar ndryshimin e kufijve ballkanik dhe vendosjen e popullsive. Rusia nuk ka hedhur firm.
A nuk sht kjo nj tregues se Rusia nuk ka patur asnj qllim armiqsor ndaj Shqiprisq? Hipokrizia e nacionalistve shqiptar ( pra jo patriotve) sht trheqja e vmndjes tek Rusia e cila nuk ka patur n fakt asnj influenc n kufijt Ballkanik t vitit 1913 1919 dhe 1925 , kurse protagonist dhe shkaktar t coptimit t Shqipris ishin vndet perndimore q sot jan t prfshira n BE: Franca e cila prkrahte fuqimisht Serbin, Anglia q prkrahte fuqimisht Greqin, Gjermania dhe Italia q prkrahnin Greqin dhe Serbin n dobi t ndryshimit t kufijve n favor t aleatve t tyre. Rusia praktikish luante nj rol t dors s dyt duke prkrahur Francn kryesisht. i vetmi vnd perndimor q perkahte Shqiprin ishte Austro-Hungaria ( madje dhe ajo vetm pr pjesn katolike t veriut), dhe aleati yn i prhershm SHBA nprmjet Presidetit Wilson. Madje Rusia prkrahu rezolutn e Presidentit Amerikan pr vetvendosjen e popujve t vegjl.
Aq e vrtet sht kjo sa n parlamentin shqiptar t 1924 Avni Rustemi dhe Fan Noli krkuan 5 minuta heshtje dhe respekt pr t nderuar vdekjen e Leninit q ndodhi n janar. Arsyeja ishte sepse edhe Lenini ashtu si Wilson prkrahu shtjet e popujve t vegjl dhe dshirn e tyre pr vetvendosje.
T paktn historia t tregohet drejt dhe jo n form hipokrite si po tregohet sot nga anal-ist, shkrimtaruc apo dhe publicist q shkruajn sipas pagess apo sipas shrbimeve q u bjn disa poitikanve apo politikave oportuniste t kohs s sotme.
Sa pr Rusin mund t thm disa faktor q Rusia ka ndihmuar shqiptart dhe m von Shqiprin:
Faktori i par sht shpartallimi i ushtris turke n 3 Mars 1878 dhe traktakti i Shn Stefanit n t cilin pr her t par popujt ballkanik ndjen mundsin pr tu shkputur nga pushtimi qindra vjear turk. Ishte Disfata e Perandoris turke nga Rusia ajo q ndezi dhe krijoi Lidhjen e Prizrenit. Lidhje e cila n fillim pati nj Qllim proturk pr t ruajtur status quon nprmjet KAHRARNAME-s, n pikat e t cils q u drguan fatkeqsisht edhe n Kongresin e Berlinit ( 13 qershor 13 korrik) dhe u referuan nga Ministri i Jashtm i Perandoris Osmane (me origjin shqiptare) Kara Theodor Pasha, dhe m von morn pjes por jasht seancave zyrtare pa t drejta votimi : Jakup Ferri bashk me Abdyl Frashrin, iliaz Pash Dibrn, Ymer Prizrenin.Pavarsisht rezultatit, Kongresi i Berlinit ishte unanim kundr krkesave shqiptare.
Faktori i Dyt mbetet prkrahja e Rusis s Leninit pr krkesat pr vetvendosje t popujve t vegjl e draftit t Presidentit Wilson t SHBA, e cila u reflektua edhe n politikn shqiptare t asaj kohe me simpati pr Rusin.
Faktori i Tret sht prkrahja e Rusis n Konfernecn e OKB n 1946 n Paris n t ciln pretendimet greke pr pjesmarrjen e Shqipris n luftn italo-greke, pr pak sa nuk shkaktuan ndryshimin e kufijve t jugut n favor t Greqis. Aty prfaqsuesit e BRSS ndihmuan Shqiprin duke pohuar se Shqipria ishte aleate e koalicionit kundr Nazi-fashizmit.
Faktori i katrt mbetet se Rusia e ndihmoi rregjimin e Enver Hoxhs t shkputej nga dominimi Jugosllav e krkesa e saj pr ta br Shqiprin `Republik t shtat` t Jugosllavis, dhe ndihma e Rusis pr t rindrtuar vendin e shkatrruar nga lufta.
Shum gjra jan harruar por e vrteta duhet kujtuar sepse shqiptart duhet ta din se kush i ka ndihmuar pa interes: SHBA dhe Rusia deri m ditt e sotme.
Problemet q lindn pas vitteve `90 pra pas rregjimit kormunist, dhe rikthimi i Demokracis Perndimore n Shqipri, dshira pr ta br Shqiprin si Europa ( kuptohet si Europa Perndimore), bn q krahas rivendosjes s mardhnieve diplomatike me SHBA dhe Anglin, t rivendoseshin edhe mardhniet me Rusin post-komuniste.
lirimi i Kosovs, dhe lufta n Kosov, Pavarsia e saj, prkrahja e jashtzakonshme e SHBA pr faktorin shqiptar, krijoi shpresa t mdha pr integrimin e Shqipris n BE.
Sidoqoft lufta politike n Shqipri pr gjith kto 27 vite pr t marr pushtetin ka krijuar prsri dyshime dhe konfuzion se kush nga t huajt ja do t mirn Shqipris dhe kush jo. Kshtu q krahas nj ideje t paqart pr t ardhmen, emigrimi, papunsia, kriminaliteti , lufta politike pr dominim kan br q edhe fqinjt t interesohen pr ta mbajtur Shqiprin t destabilizuar duke prdorur sigurisht edhe politikan t veant apo individ me influenc apo dhe ndonj media pr t krijuar kt paknaqsi dhe duke u prpjekur t rndojn gjndjen.
N kt pik gjeopolitika ruse gjeopolitika e SHBA, madje dhe ajo turke, interesat e pakuptueshme t BE, kan krijuar nj konfuzion n shoqrin shqiptare sidomos nga rezervimi i BE pr t integruar Shqiprin.
Sidoqoft n asnj rast Rusia nuk ka ndrhyr n interesat shqiptare pr tu integruar n BE, madje sht prpjekur t mbaj mardhnie sa m t mira me Shqiprin. Nse Rusia krkon nj Serbi jasht BE ky sht nj problem jo i yni madje as i shqiptarve t Kosovs sepse ashtu si krkojm n q Kosova t integrohet n BE, lvizja e lir, dhe t njihet nga Bota, ashtu dhe gjeopolitika rusa krkon nj Serbi jasht BE.
Konflikti njqind vjear i shqiptarve t Kosovs me Serbin mori fund, por probleme t mdha ngelin pr tu sqaruar , dhe pr mendimin tim kryesorja sht se Serbia duhet ti krkoj falje shqiptarve t Kosovs pr genocidin e ushtruar n 1999 por dhe pr raprezaljet her pas her gjat 100 viteve t kaluara. N kt aspekt, Rusia nuk ka luajtur ndonj rol negative; i vetmi opsion i saj ka qn mos njohja e Kosovs nga Rusia, dhe nse Serbia e njeh Kosovn si shtet i pavarur ashtu dhe Rusia mendoj se do ta njoh Kosovn.
Dihet q nj pjes e vndeve t BE nuk e njohin si shtet Kosovn. Mos vall ata duhet t jen medoemos edhe armiq t shqiptarve? Sigurisht q jo. Ashtu dhe pr Rusin, shqiptart e Kosovs pavarsisht paragjykimeve mendoj se nuk vjen ndonj lloj rreziku i afrt. Rusia mendoj gjithashtu se prioritet ka ish-vndet sovjetike; sa pr Balkanin , Ballkani mbetet mesa duket jasht axhends. Rusia e ka humbur Ballkanin.
Problemi qndron se shqiptart e Shqipris kan simpati pr popullin rus sepse mbetet nj popull me tradita dhe nj popull q e ka ndihmuar Shqiprin n ditt m t vshtira t saj, dit q politikant pr interesa t caktuara ngulmojn ti harrojn, por e vrteta sht ndryshe. Ashtu si thash m lart, nuk sht e nevojshme t bjm armiq aty ku nuk ka si p.sh., Rusin. Reaksioni anti sllav i shqiptarve t kosovs sht i drejt, por nuk i takon m t ardhmes. Sot duhet t ndikoj n politikn shqiptare dhe at kosovare, politikat e fqinjsis s mir dhe t integrimit n BE, dhe jo ato t armiqsimit.