Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 32
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,088
  Faleminderit
  64
  780 falenderime n 638 postime

  Kryeministri Haxhi Qamil Rama: Mes SHBA dhe Turqis, Rama zgjedh Turqin n OKB

  VATRA n Amerik: Votimi i qeveris Rama kundr SHBA, akt antikombtarEmri: edi-rama-2-2.jpg

Shikime: 121

Madhsia: 114.1 KB

  Federata m e madhe e shqiptarve n Amerik Vatra ka reaguar ashpr pr votn e Qeveris Shqiptare n OKB kundr SHBA.

  N nj deklarat pr mediat, Federata Panshqiptare e Ameriks VATRA e cilson kt votim si nj akt antikombtar dhe goditje q u bhet marrdhnieve mes Shqipris dhe SHBA.

  Deklarata e plot e Federats Panshqiptare t Ameriks VATRA:

  Federata Panshqiptare e Ameriks VATRA ka ndjekur me nj interes t lart cshtjen e transferimit t ambasads s Shteteve t Bashkuara n Jeruzalem dhe ka mbshtetur qndrimin e Presidentit Trump pa asnj rezerv.

  Federata Vatra, mbshtetsit dhe simpatizantt e saj n SHBA dhe mbar botn jan ndjer tejet t zhgnjyer nga votimi kundr i Qeveris s Republiks s Shqipris pr Rezolutn e paraqitur n OKB.

  Kjo vot kundr SHBA e Kryeministrit Edi Rama sht jo vetm mosmirnjohje pr gjith mbshtetjen amerikane ndaj Shqipris prgjat shtetformimit, e deri m tash, si edhe pr rolin vendimtar n krijimin dhe procesin e njohjes s Republiks s Kosovs, por sht edhe nj mesazh tejet i rrezikshm pr vazhdimsin e marrdhnieve mes SHBA dhe Shqipris. Votimi i Qeveris Shqiptare kundr SHBA sht akti i dyt publik i Kryeministrit Edi Rama, pas deklarimit t tij t mparshm se zgjedhja e Trumpit President t SHBA Zoti na ndjeft, do t dmtonte botn demokratike.

  Par n zhvillimet m t fundit t diplomacis amerikane, sa i prket antarsimit t Kosovs n OKB, vota e Qeveris Shqiptare kundr Shteteve t Bashkuara konsiderohet nga Federata Vatra si njw Akt Antikombtar.

  Duke prfituar nga ky moment krycial i diplomacis botrore, VATRA shpreh publikisht mbshtetjen m t thell pr Presidentin Trump dhe prpjekjet e tij pr t rritur autoritetin e SHBA n bot. Gjithashtu, Federata Panshqiptare Vatra vlerson jashtzakonisht prezantimin tejet professional dhe mbrojtjen dinjitoze t ksaj nisme n OKB nga Ambasadorja Nikki R. Haley.

  S fundi, Federata Panshqiptare e Ameriks VATRA, si organizat shekullore dhe m e madhja e diaspors shqiptare rikonfirmon qndrimin e saj t palkundur n mbshtetje t Presidentit Trump dhe dnon me ashprsi sjelljen antikombtare t Kryeministrit t Shqipris Edi Rama.

  Vatra i bn thirrje ndrgjegjes shqiptare kudo n bot q n kto momente delikate t rris dashurin dhe besimin tek SHBA, si vendi m mik i kombit ton.

  Federata Panshqiptare e Ameriks Vatra po ndjek me vmndje situatn dhe do t paraqes shqetsimin e saj n instancat m t lart t Shteteve t Bashkuara t Ameriks.

  President

  Dritan Mishto

 2. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  SERAFIM DILO (22-12-2017)

 3. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,088
  Faleminderit
  64
  780 falenderime n 638 postime

  Pr: Kryeministri Haxhi Qamil Rama: Mes SHBA dhe Turqis, Rama zgjedh Turqin n OKB

  Reagon ambasada amerikane n Tiran

  Emri: donald-lu-ambasadori-i-ri-amerikan-ne-shqiperi1.jpg

Shikime: 118

Madhsia: 22.5 KB

  Ambasada e SHBA n Tiran ka reaguar pas votimit t 128 vendeve, mes tyre edhe Shqipria, n OKB kundr SHBA-s dhe Presidentit Donald Trump, q ka vendosur pr t njohur Jerusalemit kryeqytet t Izraelit. Nj reagim pa nerv dhe pa pasionin e Presidentit Trump. Asnj fjal pr votn e Shqipris kundr tyre. Nj reagim t cilin fare mir mund ta bnte vet ministri i jashtm i Shqipris, Ditmir Bushati n emr t ambasads amerikane.

  “Ne do t vazhdojm t punojm pr paqen”, thuhet nder te tjera n reagim.

  Reagimi i plot i ambasads amerikane n Tiran:

  Deklarata e Presidentit afirmoi realitetin e tanishm dhe historik t Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit. Shtetet e Bashkuara pranuan t vrtetn e thjesht se Jeruzalemi sht qendra e legjislaturs, kryeministrit dhe gjykats s lart t Izraelit.

  Ne do t vazhdojm t punojm pr paqen. Nj proces q shpresojm do t ofroj rezultatin m t mir si pr popullin izraelit ashtu dhe at t palestinez.

  Koha Jone

 4. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,088
  Faleminderit
  64
  780 falenderime n 638 postime

  Pr: Kryeministri Haxhi Qamil Rama: Mes SHBA dhe Turqis, Rama zgjedh Turqin n OKB

  Presidenti Meta:SHBA aleati yn strategjik. Nuk mund t votohej kurr kundr SHBA

  Presidenti i Shqipris, me an t zdhnsit t tij Tedi Blushi ka reaguar n lidhje me votn e Shqipris q sht dhn kundr SHBA-s dhe pro nj rezolute t iniciuar nga Turqia dhe shtetet arabe.

  Sipas Blushit, as kryeministri Edi Rama dhe as ministri i Jashtm, Ditmir Bushati nuk jan konsultuar paraprakisht me Presidentin e Shqipris pr votn q do t jepej n Nju Jork.

  Zdhnsi i Presidentit t Republiks, zoti Tedi Blushi, i pyetur mbi votn e djeshme t Shqipris kundr SHBA-s pohoi se:

  Presidenti i Republiks nuk sht konsultuar dhe informuar paraprakisht lidhur me qndrimin q do t mbahej ndaj ksaj shtjeje t rndsishme, jo vetm pr politikn e jashtme t Shqipris, por pr mbar kombin shqiptar.

  Presidenti vlerson se ky qndrim dhe kjo vot kundr, trsisht e panevojshme, nuk pasqyron nj qndrim shtetror dhe aq m tepr nj qndrim e konsensus mbarkombtar.

  Presidenti thekson se nuk duhet t harrojm se SHBA mbetet aleati dhe partneri m i rndsishm strategjik, ndaj qndrime e vendime t tilla duhet t jen t mir koordinuara.

  Populli dhe kombi shqiptar nuk e harrojn kurr dhe i jan mirnjohs vendimeve historike t SHBA-s lidhur me ekzistencn jetike t kombit dhe t ardhmen euroatlantike t Shqipris dhe t Kosovs.


  Ja far shkruan edhe ish-presidenti Bujar Nishani:

  Shqipria u pozicionua politikisht kundr SHBA n OKB. Ky nuk sht thjesht nj qndrim i gabuar, por nj dmtim shum i rnd me vetdashje t interesave tona strategjike.

  Rezoluta e OKB pr fat t keq nuk ka patur nj diskutim paraprak n opinionin publik n Shqipri e pr pasoj qytetart shqiptar nuk e kan shum t qart dmin politik q i sht shkaktuar kombit shqiptar.

  S pari duhet t kemi t qart dy gjra. Nga njra an SHBA njohn Jeruzalemin si kryeqytet t Izraelit me paralajmrimin e vendosjes s Ambasads s tyre atje. Kjo sht nj e drejt sovrane e tyre q askush nuk mund ta gjykoj apo ndryshoj. Ky vendim i tyre nuk sht detyrues pr vendet e tjera q gjithashtu jan n t drejtn e tyre sovrane ti mbajn ambasadat aty ku e gjykojn ato.

  Nga ana tjetr Rezoluta e OKB nuk e ndryshon dot vendimin sovran t SHBA.

  Por far ishte ajo n fakt ?

  Rezoluta ishte nj sponsorizim politik kundr SHBA si POL i vetm i nj fuqie diplomatike globale.

  Votat “pro” ndaj ktij qndrimi politik jan me motive nga m t ndryshmet, nga vende t ndryshme. Ato variojn nga armiqsia fondamentale ndaj SHBA, tek interesat e betejave t brendshme politike n vende t caktuara e deri tek konkurrenca pr multi-polarizmin n skakiern e influencs globale.

  Ajo q un nuk gjej dot sht motivi i Shqipris n kt rreshtim antiamerikan.

  M s pari bien posht dy tezat e qarkulluara n mnyr klandestine nga media pro qeveritare n Shqipri.

  E para “njehsimi me qndrimin e BE” dhe e dyta “qndrimi kundr Presidentit Trump si individ”.

  Bashkimi Evropian nuk pati dhe nuk ka asnj qndrim t njehsuar dhe deklaruar pr vendimin e Qeveris Amerikane pr zhvendosjen e ambasads s saj. Qndrimi i BE sht zgjidhja mbi bazn e njohjes s dy shteteve. T Izraelit dhe Palestins. SHBA gjithashtu nuk e kan mohuar ekzistencn e dy shteteve. Shqipria po ashtu ka kt qndrim dhe duhet ta mbaj kt qndrim ; t zgjidhjes mbi njohjen e t dyja shteteve.

  Por Rezoluta nuk kishte t bnte me kt. Vet shtete antare t BE si Polonia, ekia, Rumania, Hungaria, Kroacia dhe Letonia nuk u rreshtuan pro ksaj Rezolute.

  Nga ana tjetr, Presidenti Trump prfaqson Shtetin Amerikan, Qeverin Amerikane dhe Popullin Amerikan.

  Vendimi i Presidentit Trump sht jetsimi i asaj ka ka trajtuar dhe premtuar edhe Presidenti Bush edhe Presidenti Obama dhe ka ka votuar si Rezolut Kongresi Amerikan shum koh prpara se t zgjidhej Presidenti Trump.

  Por ajo q ne na dmton m shum n kt pozicionim t politiks s jashtme sht thyerja e Paktit Strategjik me SHBA.

  Shumkush sot bn sikur e ka harruar q n qershor t vitit 2015, Shqipria nnshkroi me SHBA “Dokumentin e Partneritetit Strategjik”. SHBA nuk kan zgjedhur asnj vend tjetr t rajonit ton ta ken kt partneritet prvese me Shqiprin.

  Qeveria jon e krkoj kt partneritet, e nnshkroi dhe tani fatkeqsisht e shkeli !

  Disa prej atyre vendeve q e sponsorizuan (sipas gjuhs diplomatike) at Rezolut n OKB jan pozicionuar qartazi kundr interesave shqiptare n rajonin ton (Ballkan). Por si kan ata interesat e tyre n Lindjen e Mesme ashtu dhe ne shqiptart kemi interesat tona kombtare n Ballkan. E deri m tash mbrojtsi dhe mbshtetsi kryesor i shqiptarve n rajon sht SHBA. Republika e Shqipris me rreshtimin e saj n Rezolutn antiamerikane ka dmtuar rnd kto interesa pr shqiptart n Shqipri, t shqiptarve n Kosov, t shqiptarve n Maqedoni, t shqiptarve n Mal t Zi, t shqiptarve n Lugin t Preshevs. Interesat e shqiptarve nuk jan “shqiptaromadhe” por konsoliduese dhe zhvilluese t nj kombi q historikisht sht prar, sht izoluar, sht veuar dhe sht anatemuar vetm me nj qllim. T lihet i varfr !

  N kt kontekst real politik un nuk gjej dot sot motivin e vots PRO t Shqipris n at Rezolut. Kjo nuk sht hera e par e nj vote antiamerikane n kuadr t OKB. Q nga viti 2014 e deri tani kjo sht hera e tret q Shqipria voton kundr interesit amerikan n OKB por dhe pa asnj interes dobiprurs pr Shqiprin atje, prkundrazi !

  Por vota e ksaj radhe sht shum e rnd. Ajo ka dmtuar interesin strategjik t shqiptarve pr konsolidim, zhvillim dhe prosperim t tyre.

  Ajo ju ka dhn nj argument antishqiptar, kundrshtarve tan.

  Koha Jone

 5. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,088
  Faleminderit
  64
  780 falenderime n 638 postime

  Pr: Kryeministri Haxhi Qamil Rama: Mes SHBA dhe Turqis, Rama zgjedh Turqin n OKB

  Skandal dhe turp, Shqipria kundr SHBA

  Emri: okb-1.jpg

Shikime: 124

Madhsia: 43.1 KB

  - Rezoluta e Turqis dhe Jemenit n OKB kundr Ameriks votohet pro nga Shqipria. Vendet e rajonit, Bosnja, Kroacia abstenuan. Abstenuan edhe Rumania, Polonia, ekia, etj.

  - Presidenti Thai: Kosova do votonte n do rast pro SHBA.

  Qeveria shqiptare ka votuar dje n OKB pro nj rezolute q godet direkt interesat e Shteteve t Bashkuara t Ameriks. Me nj vendim t paprecedent n historin e 27 viteve t fundit, Qeveria Shqiptare sht rreshtuar me vendet q bllokojn aleatin strategjik te shqiptarve, Amerikn. N OKB, Turqia dhe Jemeni prezantuan nj dokument kundr qndrimit t SHBA pr njohjen e Jerusalemit si kryeqytet t Izraelit.

  Para votimit Presidenti i SHBA, Donald Trump dhe ambasadorja e SHBA n OKB, Niki Haely deklaruan se ky votim do t shrbente pr t njohur miqt e vertet t SHBA. Ndrkoh Presidenti Trump deklaroi se ata shtete q nuk e mbshtesin qndrimin e tij nuk do t marrin m fonde dhe nuk jan mike. Ishte nj krkes sa diplomatike aq dhe nj thirrje pr miqt dhe aleatt. Qeveria shqiptare uditrisht refuzoi miqsin dhe interesin e marrdhnieve afatgjata me SHBA, duke mbajtur nj qndrim t turpshm, por edhe t pabes. Ndrkoh Presidenti Hashim Thai u shpreh se jam i tronditur nga qendrimi i Tirans zyrtare. Thai tha se edhe sikur e vetmje t ishte Kosova prap do votonim pro SHBA.

  Votimi i qeveris shqiptare ndaj ksaj rezolute sht i turpshm ndaj nj aleati strategjik dhe i gabuar si lvizje diplomatike. sht i turpshm sepse me Shtetet e Bashkuara t Ameriks Shqipria ka marrdhnie specifike ndryshe nga shum vende t rajonit. SHBA sht i vetmi aleat strategjik proshqiptar. N diplomaci ka rndsi dhe memoria historike dhe qeveria jon dje tregoi se ka harruar shum gjra. SHBA-t jan vendi q ka dhn m shum kontribut pr ekzistencn ton si komb. Pas shpalljes s Pavarsis ishte presidenti amerikan Uillson q ndaloi coptimin e Shqipris duke u investuar personalisht n Lidhjen e Kombeve, duke dal edhe kundr gjith Europs q ishte pro shkrmoqjes s Shqipris. Por pa shkuar shum n histori, nse Kosova sot sht nj shtet kjo sht fal SHBA-s e cila pranoi t hynte n luft pr lirin e shqiptarve t Kosovs. Kishte shumicn e shteteve kundr n OKB dhe megjithat arriti t imponohet duke u renditur n krah t shqiptarve. Nse Maqedonia sht nj vend ku shqiptart po fitojn t drejtat e tyre sht merit e SHBA q ka lobuar fort pr njohjen e faktorit shqiptar. Por t mos harrojm se kto 27 vjet Shqipria do t kishte njohur tatpjeta shum m t rrezikshme dhe fatale, nse n momente t caktuara nuk do t ishin SHBA-t q do t ndrhynin me forc pr t normalizuar situatn. Kto jan vetm nj pjes e vogl e memories historike q Qeveria shqiptare duhet t’i kishte marr parasysh n votimin e djeshm dhe nuk duhet t kishte gabuar. Si pr ironi, nj dit para votimit ambasadorja amerikane n OKB ishte n nj pritje t Ambasads s Kosovs n Nju Jork. Diplomatja amerikane premtoi se SHBA do t vazhdonte t punonte fuqishm pr njohjen e Kosovs dhe futjen e saj n OKB. Nj dit m pas, qeveria shqiptare voton kundr SHBA. Kjo nuk sht vetm nj gaf diplomatike, por edhe dalje me vetdije kundr interesave kombtare. Me vetdije Qeveria “Rama” ka refuzuar aleatin kryesor t shqiptarve n rajon.

  A e di Edi Rama se ishte SHBA q vendosi me forc futjen e Shqipris si antar i NATO-s ndrkoh shum shtete-antare nuk donin?

  Ajo q e bn edhe m t turpshme votimin e Qeveris Shqiptare sht argumenti pr votn “pro”. Sipas Ministris s Jashtme qndrimi i Shqipris ishte sipas linjs s Bashkimit Europian. Edhe sikur kjo t jet e vrtet nuk sht arsye. Ne nuk jemi ende vend i Bashkimit Europian dhe nuk kemi detyrime q lidhen me politikn e jashtme te BE n OKB. Por edhe sikur t jet kshtu, 6 vende t Bashkimit Europian abstenuan n shenj respekti pr qndrimin e SHBA. Polonia, ekia, Rumania, Hungaria etj, jan vende q e kan t detyruar ndjekjen e linjs diplomatike t Brukselit, pro dje ata abstenuan duke treguar m shum qndrim diplomatik dhe kombtar pr interesat e tyre. far i kushtonte Tirans q t paktn t abstenonte? Serbia, nj vend q aspiron BE, voton rregullisht pro Rusis dhe kundr Brukselit n OKB dhe nuk sht penalizuar asnjher. Ndrsa Tirana, njher q duhet t tregoj se cilin ka aleat strategjik zgjedh rrugn e gabuar. Bile u tregu edhe e pabes.

  Vendimi i djeshm sht i dmshm dhe nga aspekti diplomatik afatgjat i Shqipris. Qndrimi pro BE-s duket se sht nj justifikim. Vota n OKB kundr SHBA u krkua nga Turqia. Qeveria shqiptare dje nuk ka zbatuar direktivat e BE, sepse mjaftonte dhe nj abstenim pr t qen korrekt me BE, por i ka br nj qok Turqis dhe qndrimeve t saj pr Jerusalemin dhe Palestinn. Vota sht nj skandal nga t gjitha pikpamjet. Edhe Bosnj-Hercegovina, nj vend q ka shum m tepr interesa ekonomike sesa ne me Turqin dhe vendet arabe, abstenoi. Bile sht nj vend me shumic myslimane, por nuk votoi kundr SHBA.

  N nj moment kaq delikat, Shqipria sht rreshtuar n pozicionin e gabuar duke dal kundr aleatit strategjik SHBA.

  Ky sht nj turp i madh dhe nj veprim antikombtar, tregon dhe nj mungese respekti ndaj SHBA, suprshtetit q na ka br shtet si Shqipri.

  E fundit, ambasadori amerikan n Tiran Donald Lu duhet t flas hapur pr kt qndrim t qeveris Rama kundr Presidentit Trump.

  Mos edhe ambadori Donald Lu sht kundr Presidentit Trump?!

  Koha Jone

 6. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,088
  Faleminderit
  64
  780 falenderime n 638 postime

  Pr: Kryeministri Haxhi Qamil Rama: Mes SHBA dhe Turqis, Rama zgjedh Turqin n OKB

  Bushati: Vota dje, nuk ishte vot kundr SHBA-s e Trump, por ishte njsoj si ajo e 1968 e 1980

  Emri: auto_bushati_enveri1513946461.jpg

Shikime: 129

Madhsia: 36.2 KB

  Ministri i Jashtm i Shqipris ka habitur ditn e sotme n lidhje me votn e Shqipris kundr SHBA-s, presidentit Donald Trump. Sipas ministrit t Jashtm, Ditmir Bushati, kjo nuk ishte vot kundr SHBA, por vot pro koherencs dhe qndrimit parimor t Shqipris.

  Bushati ka prmendur edhe dy rezoluta n t cilat Shqipria ka votuar pro, por q kan qen vot kundr SHBA. Kto dy rezoluta jan votuar n vitet 1968 e 1980, kur n fakt n pushtet ishin baballart e Bushatit dhe Edi Rams.

  Ja far shkruan sot Ditmir Bushatit:

  N politik t jashtme nuk e kemi luksin t mos dallojm faktet nga trillimet. Pr ata q ende besojn te faktet, vota e Shqipris dje n Asamblen e Prgjithshme t Kombeve t Bashkuara nuk sht nj vot kundr SHBA, por shprehje e qndrimit ton koherent, parimor e t pandryshuar n vite, bazuar n konsensusin ndrkombtar t shprehur n dokumentet e panumrta t OKB-s dhe Rezoluta t Kshillit t Sigurimit, t cilat kan fuqi detyruese, sikundr n linj t plot me qndrimet e shumics drrmuese t vendeve antare t OKB-s, NATO-s dhe BE-s, partner historik t SHBA-ve.

  Fakt sht q rezoluta pro t cils votoi Shqipria dje, i referohet Rezolutave t mparshme t Kshillit t Sigurimit. M konkretisht Rezoluta 252 e vitit 1968, Rezoluta 476 e vitit 1980, Rezoluta 478 e vitit 1980 dhe me e fundit, Rezoluta 2334 e vitit 2016. Kto rezoluta, jan br pjes e korpusit t normave ndrkombtare dhe rrjedhimisht jan t detyrueshme pr ne.

  Po ashtu, Shqipria ka votuar n mnyr konstante pro rezolutave t OKB-s n lidhje me procesin e paqes n Lindjen e Mesme, n trsi, dhe n veanti pro rezoluts specifike q trajton shtjen e vendbanimeve n territoret e pushtuara, prfshi Jeruzalemin Lindor, n Asamblen e Prgjithshme t OKB-s. Ky qndrim i konsoliduar i Shqipris ka qn e mbetet i njjt pavarsisht se kush ka qen n drejtim t punve t shtetit, prfshi ktu votimin n vitin 2012 dhe n vitin 2013 e deri sot si shumica drrmuese e vendeve t OKB-s.

  Fakt sht se parimet, orientimi dhe qndrimet n politikn e jashtme t nj vendi jan shum m t qndrueshme sesa trillimet e atyre, t cilt prpiqen t minojn gurin themeltar t partneritetit ton me SHBA-t n fushn e forcimit t shtetit ligjor dhe t demokracis n Shqipri, q sht reforma n drejtsi.

  Hannah Arendt ka pasur t drejt kur thoshte se e keqja m e madhe e nj shoqrie nuk sht nazisti i bindur e as komunisti i devotshm, por t gjith ata pr t cilt dallimi mes fakteve dhe trillimeve, t vrtetave dhe gnjeshtrave, nuk ekziston.

  Syri

 7. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,088
  Faleminderit
  64
  780 falenderime n 638 postime

  Pr: Kryeministri Haxhi Qamil Rama: Mes SHBA dhe Turqis, Rama zgjedh Turqin n OKB

  Berisha: Kosova sht Jeruzalemi i shqiptarve! Vota kundr SHBA n OKB, pabesi e madhe”

  Ish–Kryeministri Sali Berisha e quan akt antikombtar dhe nj akt pabesie ndaj Shteteve t Bashkuara t Ameriks votn e Shqipris kundr rezoluts s Shteteve t Bashkuara n OKB, pr Jeruzalemin. Ai nuk ka asnj mdyshje se vendi yn duhet t ishte rreshtuar krah Washingtonit.

  Ish-Kryeministri Sali Berisha: “Ky ishte nj akt madhor fondamental antikombtar i kliks n pushtet. Jeruzalemi i shqiptarve sht Kosova. Ndaj dhe kjo q bri Edi Rama ishte nj akt ekstrem pabesie ndaj nj vendi q ne i detyrohemi”.

  I pyetur pr votn abstenim t Shqipris n 28 Nntor t 2012, q Palestina t merrte statusin e vzhguesit n OKB, ish-Kryeministri thot se vendimi i atyre viteve nuk e penalizoi Shqiprin dhe se vetm nj vot kundr Shteteve t Bashkuara mund t kishte sjell pasoja katastrofike pr mbar botn.

  Ish-Kryeministri Sali Berisha: “Ajo nuk ishte asgj tjetr, vetm nj rezolut q krkonte t shmangte Shtetet e Bashkuara nga zgjidhja e problemit. Edhe ai problem pa Shtetet e Bashkuara nuk zgjidhet kurr. Prkundrazi, pa Shtetet e Bashkuara ai problem mund t oj drejt nj lufte botrore”.

  Panorama

 8. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,088
  Faleminderit
  64
  780 falenderime n 638 postime

  Pr: Kryeministri Haxhi Qamil Rama: Mes SHBA dhe Turqis, Rama zgjedh Turqin n OKB

  Trump krcnon me ndrprerje t fondeve para votimit n OKB pr Jeruzalemin

  Emri: Trump-2.jpg

Shikime: 109

Madhsia: 19.0 KB

  UASHINGTON- Presidenti i SHBA, Donald Trump krcnoi me ndrprerjen e fondeve ndaj vendeve q prpiqen t votojn n OKB nj rezolut, duke dnuar njohjen nga ana e Uashingtonit t Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit.

  “Ne do t mbajm shnim kto vota”, u shpreh ai nga Shtpia e Bardh, duke dnuar t gjith kto shtete q marrin parat tona dhe m pas votojn kundr nesh n Kshillin e Sigurimit apo n Asamblen e Prgjithshme.

  “Ata marrin qindra milion dollar dhe ndoshta miliarda dollar dhe m pas votojn kundr nesh”, u shpreh ai me rastin e nj takimi n prani t kabinetit.

  “Lrini t votojn kundr nesh, ne do t kursejm shum”, shtoi ai, para se t falenderonte ambasadoren amerikane n OKB, Nikki Haley, pr iniciativn e saj n kt shtje.

  N nj letr drejtuar ambasadorve n OKB t disa vendeve, Haley siguroi se presidenti i kishte krkuar pr t par me kujdes kt votim, duke thn se do t mbante shnime.

  Ministri palestinez i Punve t Jashtme, Riyad al-Malki akuzoi sot Uashingtonin se po ushtron “krcnime” dhe “intimidime” pr t penguar antart e Asambles s Prgjithshme t OKB-s pr t dnuar politikn e tij.

  (m.k/BalkanWeb)

 9. #8
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,038
  Faleminderit
  429
  515 falenderime n 434 postime

  Pr: Kryeministri Haxhi Qamil Rama: Mes SHBA dhe Turqis, Rama zgjedh Turqin n OKB

  Deklarata e Vatres eshte nje qendrim i forte qe do kete pasoja. Eshte nje deklarate qe nga ana morale i ka dhjer rilindasit. Nuk le shteg per interpretim eshte akuze e drejtperdrejte. (I nxori bojen Piktorit).

 10. #9
  Prof. Dr. Kristal fare!
  Antarsuar
  18-09-2012
  Vendndodhja
  Aziatik prej Hallit!
  Postime
  329
  Faleminderit
  193
  13 falenderime n 13 postime

  Pr: Kryeministri Haxhi Qamil Rama: Mes SHBA dhe Turqis, Rama zgjedh Turqin n OKB

  Turp dhe pozicionim skandaloz i qeverise shqiptare qe tregon edhe njehere se Shqiperia sot komandohet nga tahypi i canak halese!
  Tahypit kjo ceshtja e Jeruzalemit i erdhi si me porosi nderkohe qe po behen procese gjyqesore ne SHBA ku ka dalur hapur megakorrupsioni i baba tahypit!
  Dhe tahypi beri ate qe kane bere arabet deri me sot: shesin palestinezet pruresit me te pare!

 11. #10
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,328
  Faleminderit
  26
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Kryeministri Haxhi Qamil Rama: Mes SHBA dhe Turqis, Rama zgjedh Turqin n OKB

  Nuk mendoj se Rama eshte kondicionuar nga Erdogani per eshtjen e Jeruzalemit. Edhe ne kete rast ai ishte i detyruar te ndiqte axhenden e Sorosit, qe prej disa dekadash eshte ne konflikt te hapur me Izraelin. Njesoj si Rama, votoi edhe qeveria tjeter me ndikim sorosian e Maqedonise se Zaevit.
  Persa i perket deklarates se Vatres, sigurisht qe gjejme elemente bindes ne pakenaqesine e tyre per menyren sesi u votua nga qeveria Rama ne OKB, por edhe kjo s’besoj te kete ndonje ndikim tek qeveria.
  Personalisht mendoj se abstenimi do te kishte qene vota e duhur e qeverise tone.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 12. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Kryeministri Haxhi Qamil Rama: Mes SHBA dhe Turqis, Rama zgjedh Turqin n OKB

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  VATRA n Amerik: Votimi i qeveris Rama kundr SHBA, akt antikombtarEmri: edi-rama-2-2.jpg

Shikime: 121

Madhsia: 114.1 KB

  Federata m e madhe e shqiptarve n Amerik Vatra ka reaguar ashpr pr votn e Qeveris Shqiptare n OKB kundr SHBA.

  N nj deklarat pr mediat, Federata Panshqiptare e Ameriks VATRA e cilson kt votim si nj akt antikombtar dhe goditje q u bhet marrdhnieve mes Shqipris dhe SHBA.

  Deklarata e plot e Federats Panshqiptare t Ameriks VATRA:

  Federata Panshqiptare e Ameriks VATRA ka ndjekur me nj interes t lart cshtjen e transferimit t ambasads s Shteteve t Bashkuara n Jeruzalem dhe ka mbshtetur qndrimin e Presidentit Trump pa asnj rezerv.

  Federata Vatra, mbshtetsit dhe simpatizantt e saj n SHBA dhe mbar botn jan ndjer tejet t zhgnjyer nga votimi kundr i Qeveris s Republiks s Shqipris pr Rezolutn e paraqitur n OKB.

  Kjo vot kundr SHBA e Kryeministrit Edi Rama sht jo vetm mosmirnjohje pr gjith mbshtetjen amerikane ndaj Shqipris prgjat shtetformimit, e deri m tash, si edhe pr rolin vendimtar n krijimin dhe procesin e njohjes s Republiks s Kosovs, por sht edhe nj mesazh tejet i rrezikshm pr vazhdimsin e marrdhnieve mes SHBA dhe Shqipris. Votimi i Qeveris Shqiptare kundr SHBA sht akti i dyt publik i Kryeministrit Edi Rama, pas deklarimit t tij t mparshm se zgjedhja e Trumpit President t SHBA Zoti na ndjeft, do t dmtonte botn demokratike.

  Par n zhvillimet m t fundit t diplomacis amerikane, sa i prket antarsimit t Kosovs n OKB, vota e Qeveris Shqiptare kundr Shteteve t Bashkuara konsiderohet nga Federata Vatra si njw Akt Antikombtar.

  Duke prfituar nga ky moment krycial i diplomacis botrore, VATRA shpreh publikisht mbshtetjen m t thell pr Presidentin Trump dhe prpjekjet e tij pr t rritur autoritetin e SHBA n bot. Gjithashtu, Federata Panshqiptare Vatra vlerson jashtzakonisht prezantimin tejet professional dhe mbrojtjen dinjitoze t ksaj nisme n OKB nga Ambasadorja Nikki R. Haley.

  S fundi, Federata Panshqiptare e Ameriks VATRA, si organizat shekullore dhe m e madhja e diaspors shqiptare rikonfirmon qndrimin e saj t palkundur n mbshtetje t Presidentit Trump dhe dnon me ashprsi sjelljen antikombtare t Kryeministrit t Shqipris Edi Rama.

  Vatra i bn thirrje ndrgjegjes shqiptare kudo n bot q n kto momente delikate t rris dashurin dhe besimin tek SHBA, si vendi m mik i kombit ton.

  Federata Panshqiptare e Ameriks Vatra po ndjek me vmndje situatn dhe do t paraqes shqetsimin e saj n instancat m t lart t Shteteve t Bashkuara t Ameriks.

  President

  Dritan Mishto


  128 Vende (Bashke me Shqiperine votuan kundra), 30 ishin abstenime (qe mund t'i quash edhe keto kundra).

  Anglia,Franca dhe Gjermania votuan ashtu si Shqiperia, pra i bie qe dhe keta te kene zgjedhur Turqine para Amerikes.

  Ai vendim u mor nga Trump, per taktika politike (duke qene qe djali i tij dhe dhendri jan nen hetim pet spiunazh).

  eshtja e Izrael-Palestine do te zgjidhet vete me ane paqeje dhe pjesemarrje nga keto dy vende, keshtu e shpjegon rrezoluta e OKBse.

  A ju duket normale qe ky president kercenon te gjithe boten qe i nuk voton sipas egoizmit te tij?!

  Ai eshte kancer per popullin Amerikan, ashtu si jane politikanet Shqiptare per Shqiperine (majtas-djathtas).

  Izraeli bashke me Ameriken jane popuj miq te Shqiptareve, nuk u votua kunder tyre, por kunder thyrjes se rrezolutes.


  Me duket nje injorance e pangopur kur disa persona si hiqen si "anal......iste", disa pordhitikane apo kushdo tjeter qe rrevoltohen kur duket qe nuk kane njohuri per eshtjen e asaj zone.
  Vuajne nga sindroma e " Servelizmit Enveris.

 13. #12
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,038
  Faleminderit
  429
  515 falenderime n 434 postime

  Pr: Kryeministri Haxhi Qamil Rama: Mes SHBA dhe Turqis, Rama zgjedh Turqin n OKB

  Mundet te thuhet qe u votua kunder Trampit,mundet te thuhet qe u votua kunder qellimit ose vendimit te Trampit,mundet te thuhet si te duash por ne qofte se Presidenti i Amerikes perfaqson Ameriken eshte hipokrizi te thuhet se nuk u votua kunder Amerikes.

  Ky ishte nje votim i qarte i Shqiperise si nje votim antiamerikan. Se perse e beri Shqiperia mundet te interpretohet...qe nga Europa e deri tek Turqia...edhe se duke njohur klasen politike shqiptare eshte nje votim kunder reformes ne drejtesi. Kercenimi amerikan se do te hiqen te gjitha ndihmat teknike ishte per "Shqiperine" nje oferte qe ishte e pamundur te mos ishte pranuar...dhe ka shume mundesi qe kete votim ta kene vendosur bashke,me aprovimin e Metes,Berishes dhe Rucit.
  Si te thuash qe kesaj here ishte radha e Rames te bente kamikazin per interesin e gjithe politikes shqiptare. Me vetdije dhe miratim nga te gjithe.

 14. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Kryeministri Haxhi Qamil Rama: Mes SHBA dhe Turqis, Rama zgjedh Turqin n OKB

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Mundet te thuhet qe u votua kunder Trampit,mundet te thuhet qe u votua kunder qellimit ose vendimit te Trampit,mundet te thuhet si te duash por ne qofte se Presidenti i Amerikes perfaqson Ameriken eshte hipokrizi te thuhet se nuk u votua kunder Amerikes.

  Ky ishte nje votim i qarte i Shqiperise si nje votim antiamerikan. Se perse e beri Shqiperia mundet te interpretohet...qe nga Europa e deri tek Turqia...edhe se duke njohur klasen politike shqiptare eshte nje votim kunder reformes ne drejtesi. Kercenimi amerikan se do te hiqen te gjitha ndihmat teknike ishte per "Shqiperine" nje oferte qe ishte e pamundur te mos ishte pranuar...dhe ka shume mundesi qe kete votim ta kene vendosur bashke,me aprovimin e Metes,Berishes dhe Rucit.
  Si te thuash qe kesaj here ishte radha e Rames te bente kamikazin per interesin e gjithe politikes shqiptare. Me vetdije dhe miratim nga te gjithe.

  Ore zoteri, e di ti se fare shkruhet ne rrezoluten e OKBse?!


  Pastaj nuk votoi Shqiperia as kundra Amerikes dhe as kundra Izraelit.
  Trumpi thote se do zhvendose ambasaden ne Jeruzalem, pasi, ai thote eshte kryeqyteti.

  Ne rrezoluten e OKBse nuk njihet kjo qe thote ai, dhe nese behet ndryshim, athere behet permes paqes dhe pjesemarrjes ne bisedime te dy paleve, Izraelite - Palestineze.


  Shqiptaret dhe Amerikanet i kane partite si skuadra futbolli, votojme me emocione dhe jo tru..

  Amerika nuk ishte pro Enver Hoxhes, sipas teje, atehere ishte dhe kundra popullit Shqiptar?!


  Si eshte e mundur, qe ne kete epoke ku mund informacioni eshte i mundur, njerezit jane me injorante?@

 15. #14
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,038
  Faleminderit
  429
  515 falenderime n 434 postime

  Pr: Kryeministri Haxhi Qamil Rama: Mes SHBA dhe Turqis, Rama zgjedh Turqin n OKB

  Citim Postuar m par nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Ore zoteri, e di ti se fare shkruhet ne rrezoluten e OKBse?!


  Pastaj nuk votoi Shqiperia as kundra Amerikes dhe as kundra Izraelit.
  Trumpi thote se do zhvendose ambasaden ne Jeruzalem, pasi, ai thote eshte kryeqyteti.

  Ne rrezoluten e OKBse nuk njihet kjo qe thote ai, dhe nese behet ndryshim, athere behet permes paqes dhe pjesemarrjes ne bisedime te dy paleve, Izraelite - Palestineze.


  Shqiptaret dhe Amerikanet i kane partite si skuadra futbolli, votojme me emocione dhe jo tru..

  Amerika nuk ishte pro Enver Hoxhes, sipas teje, atehere ishte dhe kundra popullit Shqiptar?!


  Si eshte e mundur, qe ne kete epoke ku mund informacioni eshte i mundur, njerezit jane me injorante?@
  Mundet te diskutojme gjithe diten por fakti eshte se "departamenti amerikan" ka falenderuar ata qe votuan pro rezolutes por edhe ata qe abstenuan duke i falenderuar per miqesine e tyre kundrejt Shteteve te Bashkuara te Amerikes,qe do te thote (edhe per injorantet e paditur)...qe: persa i perket kesaj rezolute Shqiperia nuk ben pjese ne vendet qe quhen "mike" te Amerikes. Trampi vet paralajmeroj perpara votes qe do kete probleme per shtetet qe votojne kundra (persa i perket ndihmave ekonomike) pra per Tramp eshte nje vote kunder Amerikes. Me qarte se kaq mendoj se nuk behet.

  Tani sikur Trampi te zbatoje kercenimin e parashtuar kush e mban pergjegjsine ne Shqiperi ? Apo do fillojme te filozofojme kot per paqen ne bote ?


  Nuk e di si ishte Amerika ne kohen e Enverit,por di qe per Enverin dhe Partine... Amerika ishte armiku me i madh per popullin shqiptar. Qe do te thote ; nuk ka rendesi se si e mendon bota ose populli amerikan,rendesi ka (dhe per ne eshte jetike) se si e mendon Trampi dhe politika amerikane kete moment.Keshtu emocionet jane per ata qe shikojne filmat me paqen,ata qe kerkojne mbrojtjen e interesit te vendit jane gjithmone me praktik edhe ne kete llogjike te thjeshte.


  (Personalisht isha dhe jam kunder vendimit te Trampit por kurre nuk duhet votuar kunder politikes amerikane...qofte e drejte ose e padrejte).
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 24-12-2017 m 09:51

 16. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  Cen Durimmadhi (24-12-2017)

 17. #15
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,328
  Faleminderit
  26
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Kryeministri Haxhi Qamil Rama: Mes SHBA dhe Turqis, Rama zgjedh Turqin n OKB

  Kam pershtypjen se disa ketu e nevletesojne pak inteligjencen e Rames. Ai mund te kete problemet e tia me varesine ndaj kokaines, veseve etj, por nuk eshte aq naiv sa te t’i bej karshellek amerikes, pa patur diku nje mbeshtetje tjeter si kundrapeshe.
  Pastaj ndihma amerikane per shqiptaret, ka qene ne rolin mbrojtes kundra interesave ruso-serbe-greke. Sot me shume gjasa ne rastin me te pare nuk do e ndalojne influencen e tyre lehtesisht te infiltrueshme ne Shqiperi.
  Pastaj ketu anashkalohet faktori i sorosit. Personalisht e kisha parashikuar qe perpara votimit se Rama do ndiqte linjen sorosiane edhe ne kete rast.
  Madje jam i bindur se nqs do te na ishte kerkuar vota jone, per marreveshjen e pakuptueshme nukleare te administrates Obama me Iranit qe u kundershtua nga shume vende te BE-se, Rama do kishte votuar PRO saj.
  Jo me kot kane dal te gjithe analistet qe kane ofiqe te mirepaguara nga fondacioni Soros, te pergezojne Ramen per voten qe dha ne OKB.
  Nderkohe qe Rama kishte mundesine te absetonte duke ruajtur nje balance midis SHBA dhe BE-se, sepse diplomacia ne nje fare menyre e tille eshte, ai pranoi me vetedije te votonte ne kundershtim me interesat amerikane!!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 18. #16
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,038
  Faleminderit
  429
  515 falenderime n 434 postime

  Pr: Kryeministri Haxhi Qamil Rama: Mes SHBA dhe Turqis, Rama zgjedh Turqin n OKB

  Ktu qendron problemi ose pyetja e vertete ; prse Rama votoi me vetedije kunder administrates amerikane ? Perse e mori vet personalisht te beje kamikazin e momentit ?

  Ajo e Sorosit nuk qendron duke ditur problemet qe ka Sorosi si me Trampin dhe si me Netanijau-n,do ta nxirte nje armik pothuajse "te rrezikshem" te administrates amerikane. Gjithashtu edhe si vote "pro-Erdoganit pak a shume do kishte te njejten llogjike.
  Edhe qe vendet europiane ti kene premtuar ose garantuar dika mbi negociatat ose hyrjen e Shqiperise ne BE,por edhe kjo eshte pothuajse e pamundur se asnje vend europian nuk mundet te japi nje garanci te tille...dhe persa i perket kerkesave kundrejt Shqiperise si BE dhe Amerika kane te njejtin program.

  Mbase,mbetet vetem ajo qe quhet "politika e interesit individual ne sherbim te kolektivit". Qe do te thote qe nuk ka qene vendim vetem thjeshte i Rames por ka qene nje vendim i shokut Gramoz dhe shokeve te tjere... Natyrisht edhe ky version qe te qendroje kerkon qe Rama te mos dali fajtori ose budallai i vetem....

 19. #17
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,328
  Faleminderit
  26
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Kryeministri Haxhi Qamil Rama: Mes SHBA dhe Turqis, Rama zgjedh Turqin n OKB

  Ndoshta eshte dhe kjo e fundit, pasi ne jemi duke hamendesuar dhe besoj shume shpejte do zbulohet arsyeja e vertete.

  Perse mendoj une qe mund te jete ndikimi Sorosit?
  Se pari jo me pak se para dy javesh djali i Sorosit u takua me kreun e OKB-se ne nje pritje shume miqesore.
  Se dyti marreveshja e Obames me Iranin e mbeshtetur nga Sorosi, gjeti kundershti te medha nga Izraeli. Nderkohe sot kerkesa (per mua enigmatike) e Trump per te njohur Jeruzalemin si kryeqytet, mbeshtetur edhe nga Izraeli, hasi kundershti te medha nga fondancionet e shoqerise se hapur (sorosi) neper bote.
  Se treti vendi i fundit ne ballkan qe ndryshoi qeverine dhe kursin diplomatik, ndihmuar nga administrata Obama-Soros, pra Maqedonia, nuk kishte ndonje arsye te votonte kundra amerikes, ku kryeministri Zaev mori frenat e vendit vetem para disa muajsh pikerisht fal amerikes.
  Te njejten vote dha edhe Rama ne OKB, nderkohe qe rastesisht te vetmit analiste ne vend qe e pergezuan kete marreveshje, ishin pikerisht ata qe jane pjese e fondacionit Soros ne Shqiperi. Pra thene ndryshe, jane dy kryeministra ballkanik (te mbeshtetur haptazi nga sorosi) qe aspirojne te anetaresohen ne aleancen euro-atlantike, dhe ndryshe nga vendet e tjera lindore qe abstenuan (Kroacia, Bullgaria, Rumania, Hungaria, Polonia, Bosnja etj), keta kane kurajon te votojne ndryshe nga se e kerkon amerika edhe pse e degjuan kercenimit e Trumpit se do kene pasoja!!!
  Jane shume fakte rastesore qe per mua kryesisht drejte ndikimit Sorosian te ojne.
  Qe do thote Rama pa patur diku mbeshtetjen si kundrapeshe, sdo guxonte kurre ti bente karshellek amerikes. Rui, Meta, Berisha, Rama, jane shume te vegjel per tu perplasur me ameriken. Madje historia ka treguar se sa here qe kane tentuar te bejne qofte edhe me te drejte, gjysem hapi ndryshe nga amerika, jane terhequr menjehere sapo i eshte shkulur verbalisht veshi..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 24-12-2017 m 20:53
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 20. #18
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,038
  Faleminderit
  429
  515 falenderime n 434 postime

  Pr: Kryeministri Haxhi Qamil Rama: Mes SHBA dhe Turqis, Rama zgjedh Turqin n OKB

  Mbase,mbase edhe mundet te jete dika e diktuar nga Sorosi se ne kete rast perputhet me politiken e Sorosit qe eshte kundra Trampit dhe Netanijaut.

  Por vetem se dyshoj qe Rama ta mari te gjithe pergjegjsine "tek" si person... te dali i vetem si fajtor dhe te jete i vetmi qe do akuzohet per anti-amerikanizem.

  Megjithate koha do ta tregoje. Ne qofte se opozita do ta sulmoje ose do ta akuzoje (ne vazhdimesi ) kemi te bejme me nje vendim te mare vetem nga Rama,ne qofte se opozita do ta mbuloje kemi te bejme me nje vendim kolegjal. Pastaj do shikojme dhe Lu-ne se si do reagoje ndaj ketij vendimi,dhe aty mbase mundet te kuptohet se eshte personal-sorosian apo kolegjial-shqiptar.

 21. #19
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,328
  Faleminderit
  26
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Kryeministri Haxhi Qamil Rama: Mes SHBA dhe Turqis, Rama zgjedh Turqin n OKB

  Lu-ja reagoi menjehere pas votimit. Me nje gjuhe te drunjte dhe shume evazive (qe nuk ka lidhje me deklaratat e tij te drejteperdrejta qe jemi mesuar ta degjojme), ai e vuri theksin tek vazhdimi i bashkepunimit per arritjen e paqes.
  Qe po ta perkthesh nga kinezja e tij ne shqip, i bie qe Rama me votimin kundra qenka per paqe, nderkohe Trump qe e mendon ndryshe si i bie??
  Gjithmone duke cituar Donald Lu, dalim ne te tilla konkluzione..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 22. #20
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,038
  Faleminderit
  429
  515 falenderime n 434 postime

  Pr: Kryeministri Haxhi Qamil Rama: Mes SHBA dhe Turqis, Rama zgjedh Turqin n OKB

  Lu-ja mundet te akuzohet per shume gjera,edhe per njeanshmeri,por ka patur zgjuarsine qe nuk eshte futur ne "nje debat" me pergjigje te menjehershme. Nuk eshte asnjehere nxituar,deklarata-mendimet i ka bere dhe shprehur gjithmone me nje afat pothuajse te gjate mbas ngjarjes--

  Per mendimin tim personal,Lu-ja kete vendim te Rames e ka mare si sulm personal ndaj tije...dhe mendoj se do t'ja degjojme krismen. Dhe aty do kuptohet se do jete nje atak direkt kunder qeverise apo nje atak i pergjithshem por qe kesaj here nuk do ta anashkaloje qeverine.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •