Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  628
  Faleminderit
  31
  58 falenderime n 53 postime

  Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Ish-ministri grek, Teodoros Pangalos ka rihapur debatin pr suliott, teksa i sht referuar aktit heroik q sipas tij grat suliote bn 215 viteve m par.

  Si sot, m 18 dhjetor t 1803-s, nj grup grash suliotesh preferuan m mir t hidheshin nga shkmbi i Zalogos, se sa t binin n duart e osmanve.

  “Nuk ka grek q nuk e kupton fjaln λουλούδι (lule). Ajo ka zvendsuar plotsisht versionin e vjetr t fjals greke anthos (άνθος). Por sa e din q fjala “λουλούδι” (lule) vjen nga gjuha shqipe? Origjina e saj vjen nga fjala shqiptare dafina.

  Si sot, 215 vjet m par, n malet n veri t Prevezs, grat suliote hodhn foshnjat e tyre nga shkmbinjt dhe m pas u hodhn dhe vet. Pr to vdekja ishte m e preferueshme se poshtrimi. Si mund t thoshin grat suliote lule n rr, ndrsa ishin trsisht shqiptare?”, shkruan Pangalos n Twitter.


  http://www.tiranaobserver.al/ish-min...sht-shqiptare/
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 22-12-2017 m 08:09

 2. #2
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,829
  Faleminderit
  100
  57 falenderime n 53 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Shqiptare ishin,dhe jo vetem suljotet por gjithe Epiri e me gjere. Por hajduti i Tepelenes i vrau e i preu me pabesi te krishteret shqiptare dhe si rrjedhoje keta te fundit nuk donin ti shihnin me sy myslimanet. Dhe kjo eshte e dallueshme edhe sot. Krimineli Ali eshte shkatari kryesor i percarjes se shqiptareve. Kjo solli asimilimin e shqiptareve ortodokse dhe spastrimin e shqiptareve myslimane nga keto troje. Sot i bejne shtatore kelyshit te Tepelenes,ky kriminel i ndyre e spiun i fanarit.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  628
  Faleminderit
  31
  58 falenderime n 53 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Deri ne shekullin XIX ne greqi flitej Shqip

  Pak kush nuk do t mbetej i habitur nga nj pohim i till. N ditt e sotme, nnvizohet shkencrisht mendimi i historianve, se arbrort n Greqi, jan popullsi e ardhur dhe tashm e asimiluar. Bile po t krkoni n Googel n zrin Arvanitas n kreun histori do t lexoni se ka mendime t historianve, q i quajn pasardhs t grekve origjinal, t cilt vetm intermediately(pr nj far kohe)u shqiptarizuan. Sot, po bhen prpjekje pr t na bindur, se edhe n jugun e Shqipris, jeton nj shumic e popullsis autoktone greke. Athere studiuesi Aristidh Kola guxon t thot at, q pak kush, jo vetm n shtetin helen por as edhe n Shqipri, nuk ia nxe goja : N se i nxjerrim jasht kta arvanitas, nuk do t mbetet asgj nga grekt dhe Greqia !

  Ku qndron e vrteta?

  Studiuesi i shkencs s Historis, Marc Bloch, n veprn e tij Mjeshtria e Historianit shprehet : Qytetrimi yn do t ket kryer nj prparim t pamat, ditn kur fshehja, e ngritur n metod veprimido tia lre vndin shijes s informimit (f84M.B. ) Athere rruga m e mir, sht tiu drejtohemi fakteve historike. Ja far faktesh na vijn nga udhetare, studiues, bashkohs t shekujve t fundit....

  Ceva (studiues arvanitas n Historia e Tebs):Dihet se gjat dhe pas lufts kombtare deri n 1880, n Atik dhe qytetet e Megars e Athins flisnin shqip, dhe pak njerz dinin dhe flisnin greqisht. (f164A.K.)

  E gjith Greqia m 1850 fliste shqip. Shateaubriand, Lamartini, Edmond About dhe t gjith ata, q e kan vizituar Greqin at koh, t gjith pa prjashtim kan shkruar se n t vrtet, duhet t cilsohet si Shqipri (f.213R.A.)

  - Asgjkundi gjetk, m tepr se sa n mbretrin greke sflitet gjuha shqipe, krkund srrjedh kaq gjak shqiptari, sa n damart dhe arteriet e ksaj popullate. N Greqi shqiptari sht n atdheun e tij (f7K.K.)

  ...q nga epoka e lasht deri te Pavarsia e Greqis m 1821-30 t ers son, nuk ka psuar n kt vnd asnj ndryshim...greqishtja njihej dhe flitej vetm nga nj pakic tepr e vogl (f. 272-273R.A.)

  Parlamenti Kombtar i Greqis n Argolide me mbretin Otton m 1832 dhe gjat nj dhjetvjeari bisedonte n gjuhn shqipe, ndrsa rendi i dits hartohej greqisht (f 6K.K.)

  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...rJRQrh6QDm6oDd
  vazhdon

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •