Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 14 prej 14
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,089
  Faleminderit
  124
  100 falenderime n 88 postime

  Trump do t njoh Jeruzalemin si kryeqytet t Izraelit  Presidenti amerikan Donald Trump do t njoh Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit.

  Kjo u konfirmua nga zyrtar t administrats amerikane pr mediat, megjithse ata thon se Ambasada Amerikane do t spostohet m von nga Tel Avivi n Jeruzalem.
  Sipas tyre, njohja e Jeruzalemit si kryeqyteti i Izraelit sht thjesht pranim i realitetit nga qeveria amerikane. Megjithat, nga Shtpia e Bardh thon se kufijt specifik t qytetit do t vendosen nga nj marrveshje finale pr statusin e tij, ndrsa statusi i vendeve t shenjta n Jeruzalem nuk preket.
  Pritet q Trump t lajmroj njohjen e Jeruzalemit si kryeqytetin izraelit gjat fjalimit t tij m von gjat dits, duke br q SHBA t jet vendi i par q njeh Jeruzalemin q prej formimit t Izraelit n vitin 1948. Lidert e bots arabe kan paralajmruar se njohja e Jeruzalemit dhe drgimi i Ambasads Amerikane atje sht nj provokim flagrant ndaj bots myslimane.
  Edhe aleatt perndimor si Franca dhe BE e kan nxitur SHBA q t ket kujdes n kt shtje, por duket se Trump sht i vendosur t prmbush kt premtim t fushats. Vlen pr tu theksuar se njohja e Jeruzalemit dhe drgimi atje i Ambasads Amerikane u vendos nga Kongresi q n vitin 1995, por presidentt amerikan gjithnj e shtynin kt, derisa erdhi Trump.
  Top Channel
  Njoftime falas vetm n https://tregti.al

 2. #2
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,899
  Faleminderit
  118
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Trump do t njoh Jeruzalemin si kryeqytet t Izraelit

  Bravo Trump

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,968
  Faleminderit
  415
  507 falenderime n 428 postime

  Pr: Trump do t njoh Jeruzalemin si kryeqytet t Izraelit

  Eshte nje budallik qe nuk ka asnje arsye llogjike.

 4. #4
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,899
  Faleminderit
  118
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Trump do t njoh Jeruzalemin si kryeqytet t Izraelit

  Izraeli eshte aleta strategjik i perjetshem i ShBA, dhe eshte me se logjike perkrahja maksimale. Per herbrenjte eshte e njejta ndejsi si per shqiptaret kur Clinton vendosi te bombardoje Serbine. Edhe atehere pati zera se kjo eshte budallallik,se do plaste lufta e trete,se nuk ja vlente per 2 milione shqiptare,etj,etj. Arabet u treguan idiote dhe te paafte sepse e paten mundesine te kishin gjysmen e territorit por nuk deshen,rrefuzuan dhe deshtuan ne te gjitha luftrat.Arabet i kane nja 24-25 shtete. Le ta kene edhe hebrenjte shtetin e tyre.

 5. #5
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,932
  Faleminderit
  142
  222 falenderime n 186 postime

  Pr: Trump do t njoh Jeruzalemin si kryeqytet t Izraelit

  Citim Postuar m par nga murik Lexo Postimin
  Izraeli eshte aleta strategjik i perjetshem i ShBA, dhe eshte me se logjike perkrahja maksimale. Per herbrenjte eshte e njejta ndejsi si per shqiptaret kur Clinton vendosi te bombardoje Serbine. Edhe atehere pati zera se kjo eshte budallallik,se do plaste lufta e trete,se nuk ja vlente per 2 milione shqiptare,etj,etj. Arabet u treguan idiote dhe te paafte sepse e paten mundesine te kishin gjysmen e territorit por nuk deshen,rrefuzuan dhe deshtuan ne te gjitha luftrat.Arabet i kane nja 24-25 shtete. Le ta kene edhe hebrenjte shtetin e tyre.
  Murik,

  Krahasimi qe ti i ben izraelit me kosoven eshte teresisht pa lidhje. Shqiptaret jane autoktone ne ato toka dhe moren ate qe i takonte. Krahasimi me i sakte do te ishte nje sikur shqiptaret te pushtonin Kroacine me justifikimin qe ka qene toke e paraardhesve tane Ilire. Pikerisht kete deklarojne hebrenjte qe Jerusalemi eshte kryeqyteti i tyre i premtuar para 3-4 mije viteve.

  Izraeli e ka sot kryeqytetin e tij Telavivin dhe njohja qe i Trump i ben Jerusalemit eshte me teper ironi qe Trump i ben arabeve dhe muslimaneve sesa perkrahje ndaj Izraelit.

  Nuk e kam idene se cilat do jene pasojat nga ky vendim i Trump por di te them qe ky vendim do shkaktojne probleme te jashtezakonshme per stabilitetin ne lindjen e mesme .

  Ngjarjet ne ditet ne vazhdim do jene shume interesante sepse thuhet qe Arabia Saudite ka gisht ne nje vendim te tille te Trump por mund te jete dhe lajm i pabaze. Ndoshta kjo ngjarje mund te kete dhe anen pozitive te saj pasi vendet muslimane mund te lene menjane tere konfliktet me njeri-tjetrin dhe te bashkohen kundra nje kauze qe i bashkon te gjithe.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  711
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Jeruzalemi si Kryeqyteti i Izraelit sipas Trump

  Realizimi i premtimeve elektorale te 2016 nga Trump i cili kishte premtuar se do te perkrah berjen e Jeruzalemit si Kryeqytet te izraelit, - u be fakt i kryer dje ne Deklaraten e Trump ne nje konferenc shtypi n Shtpin e Bardh Washington.
  Tekstualisht Trump deklaroi: Sot ne m n fund njohim si fakt Kryeqytetin e izraelit- Jeruzalemin. Kjo nuk sht asgj m shum se se njohja e nj realitetit``.
  Pr kt arsye Presidenti i SHBA-ve Donald Trump informoi zyrtarisht q ai planifikon t ri-vendos Ambasadn Amerikane n Jeruzalem duke konfirmuar kshtu Jeruzalemin si Kryeqytet t izraelit, n kushtet kur vet izraelitet kan frike t vendosin pr kt problem duke par konfliktet e tej zgjatura dhe shekullore pr t qytet t lasht.
  Presidenti i SHBA-ve pranoi se ky vendim do t shkaktoj mos-aprovime, por thot gjithashtu se do t ndihmoj n zgjidhjen e konfliktit arabo Izraelit (https:/www.rt.com/nes/412165-us-jerusalem-trump-announcement/).
  Pak Histori.
  Dihet se Jeruzalemi quhet edhe vndi n t ciln kan lindur t tre fet kryesore n bot : Feja ifute (Judaizmi- Jahudizmi), e Krishter dhe ajo islame n koh t ndryshme t shoqris njerzore. E prbashkta e t tre feve ka qn i njjti zot t cilin Cifutet e quanin Eloim, t krishtert Zot- Jehoa- Joshua, dhe myslimant Allah, t cilat vinin nga fjala q prmndi Moisu JHH ( t cilin e prmndi Zoti kur foli me Moisiun n Malin Sinai), ecila nuk dihet se si mund t je folur nga komunitetet ifute dhe aramaike n at koh, por dihet se gjuha ifute dhe ajo aramaike jan shum t afrta me gjuhn arabe; sidoqoft ndryshimet n t folur jan t dukshme n ditt e sotme, psh, fajla Shalom n gjuhn arabe thuhet Selam. Eloim thuhet Allah, n t krishtert shqiptohet Jehovah.
  Judaizmi- si Fe Monoteiste, e krijuar n mijvjecarin e tret p.e.s., pasi Abrahami takoi pr her t par prfaqsuesit e Zotit sipas Testamentit t vjetr kur prfaqsuesi i Zotit ( Eoim) i tha se Sara do t ngelet shtatzan n mosh t thyer sepse ata nuk kishin fmij. Pas rrethprerjes s isaak-ut u vendos Beslidhja e vjetr me Zotin e cila pr ta kujtuar brezat e ardhshem duhet t bnin circumcuzio (rrethprerje). Kto ngjarje u prfshin n Shkrimin e Shenjt Judaik n tre pjes:
  - Torah apo ligji n t cilin jan prfshir librat e Moisiut (Musa) ku Zoti quhet Jehova ose Eloim dhe ne greqishten e vjetr quhej Adonai.
  - Libri i Numrave
  - Ligji i prtrir
  Sot prfshihen n pes libra t shkruar: Bibla ( shkrime 1000 vjecare para ers s re- pra Bibla e vjetr)-Tora- Mishna-Talmudi (Talmudi Palestinez dhe Talmudi Babilonas)
  Rndsi pr ifutt ka edhe Talmudi i cili u krijua si libr n shek 4-5 e.s. Sidoqoft vndet e shenjta ifute jan sinagogat. Sinagoga e par u ndrtua pas shkatrrimit t Jeruzalmit n vitin 70 e.s. Talmudi pasqyron jetn shpirtrore q duhet t bjn ifutt si circumcizio, festat fetare, ardhja e shptimtarit, Beslidhja dhe Ligjet e Moisiut, dhe trashigimi i t parlindurit.
  Jan katr grupe cifutsh: Farisenjt ( ishin aristrokrat dhe konservator), Saducenjt ( besonin n ringjalljen e t vdekurve), Esent ( bnin jet askete dhe jetonin n Qumran), dhe Zelott ( kta t fundit, ngritn krye kundr Roms dhe u vran pothuaj t gjith).
  ifutt quhen si popull i Zotit. Jan kokfort dhe shum t zgjuar; u shprndan npr bot pas viteve 70 e.s. dhe nuk kishin m nj shtet t tyre. Sot n tr botn jetojn rreth 17 milion ifut 6.5 milion jetojn n izrael.
  Toka ku jetonin dikur ifutt quhej toka e Filistinve ose sot, quhet Palestina. Dita e pushimit pr ifutt sht Sabath ose e Shtuna, pra dita e gjasht sipas kalendarit t sotm dhe jo e djela. E Djela pr ifutt sht sikurs kemi n te Hnn, dita e par e javs.
  Festat Fetare: Pashka-Shavood (t pesdhjetat)-Suut Purim-Roh Hashanah ( Viti i ri)-Yom Kippur (dita e Pajtimit), (http://.explorerunivers.com/t510-judaizmi).
  Kristianizmi si Fe Monoteiste, u formua pas vdekjes s Jezu Krishtit nga viti 33 e.s., nga Pjetri dhe Pali dhe 11 Apostujt e tjer ( 13 gjithsej) n Jeruzalem. Doktrina e Krishter pr Trinitetin ( Ati+ Biri+ Shpirti i Shenjt, pra 1+1+1=1) u zbatua pas Koncilit t Nikeas rreth viteve 350 e.s. N Koncil u pranuan 4 Ungjijt dhe veprat e Apustujve q prbjn Testamentin e Ri. Sot jan rreth 1.5 miliard kristian (https://en.ikipedia.org/iki/Christianism).
  Islami si Fe monoteiste, u themelua si fe nga Muhammad, lider ushtarako fetar (570-632 e.s), u bazua tek Tesatamenti i Vjeter, Testamenti i Rid he tek Torah Keshtu u krijua Qurani qe d.t.thot =Recitim. islam ne arabisht d.t.thote `nnshtrim ndaj Zotit`. Libri i Kuranit m t vjetr ruhet n Saana, Jemen sht i vitit 700 e.s. Muhammad filloi t marr profeci nga ngjlli Gabrieli (Xhebrail), rreth vitit 610, kur qndronte n nj shpell n Malin Hira. Vet Muhammad nuk dinte shkrim e kndim por sure-t, i mblodhi Abu Bekri i cili i shkruajti por origjinalet nuk dihen ku jan. Abu Bekri njihet si personi q bri haxjillkun ( pilgrim) e par n Meka n vitin 631. islami sht nj fe q e respekton Krishtin por nuk sht dakort q ai sht Zot dhe se nuk ka Trinitet. E quan si Profet.
  Muhammad mori msime pr Zotin (Allah-un) nga Waraqah ibn Nawfal (https://en.ikipedia.org/iki/Muhammad_in_Islam), kushriri i gruas i cili ishte i krishter i sektit Nestorian t cilin Kristianizmi e quan Herezi. N Kuran nuk prmndet Jeruzalemi as nga Muhammad dhe as nga t tjer prve Medine dhe Maka n t ciln sht Guri i Zi rreth t cilit bht Haxhi-llku duke u falur, dhe duke u rrotulluar prreth tij, dhe duke qlluar me gur Satanain, nj her n vit. Jerusalemi quhet nga Myslimant si qyteti i Tret i shenjt pas Medina dhe Meka , n t cilin Muhameti u ngrit n qiell pas vdekjes. Sot jan rreth 1.4 miliard Mysliman.
  Jeruzalemi , n arabisht quhet El Quds. sht nj nga qytetet m t vjetra n bot, ose e quajn qyteti i Davidit i themeluar rreth viteve 3000 p.e.s, n epokn e Bronzit.
  Izraelitt dhe palestinezt e quajn t dy palt si Kryeqytet t tyre. sht themeluar rreth vitit 2400 p.e.s me emrin `Urusalima` ose m von qyteti Shalem i Zotit t Kananve. Emri Yerushalem ( Jerusalem) duket n Testamentin e Vjetr Libri i Joshua. Sipas Mirdash emir sht kombinim i fjalve YHH YIR`EH (Zoti do t shoh drejt tij), emr i dhn nga Abrahami ( sepse aty ai krkoi t sakrifikoj isaak-un), i kombinuar me fjaln Shalem q ishte qyteti Shalem.
  N shekullin e 8 p.e.s u b Kryeqyteti i Juds.
  Sot quhet qyteti i Shenjt nga t Tre Fet abrahamike ifute, Kristiane dhe islame sipas Bibls.
  S pari sepse Mbreti Solomon ndrtoi Tempullin e Par Hebraik. Tempulli i dyt i nrtua nga Dari i Persis n vitin 516 p.e.s., 70 vite pasi i pari u shkatrrua.
  S Dyti se Varri i Jezu Krishtit sht brnda qytetit n Holly Spulchre Church, i cili s fundmi u vrtetua zyrtarisht se aty sht varrosur Jezu Krishti.
  S Treti si pas tradits Sunni n vitin 610 n Jerusalem u b Gibla e par ose lutja e par islame, dhe Muhammad u ngjit n qiell sipas Kuran-it 10 vjet m von dhe ai foli me Zotin. Aty gjndet gjithashtu dhe Xhamija Al Aksha ( e fundit), dhe Dome of the Rock, nj faltore islamike e ndrtuar n Malin e Tempullit q n vitin 631, mu n vndin ku ifutt pretendojn gjithashtu si vnd t shnjt si vndin ku Abrahami sakrifikoi t birin. (https://en.ikipedia.org/iki/Jerusalem).
  N vitin 63 p.e.s u pushtua nga Pompeu i Madh dhe disa vite m von romakt vendosn Herod-in si mbret t Jeruzalemit. Herodi ri- ndrtoi muret e Tempullit t vjetr. N vitin 70 e.s., muret u shkatrruan ( ashtu si kishte thn Jazu Krishti). ifutt u shprndan npr bot dhe mbetn pak fare n qytet. Luftra t shumta vazhduan midis Perandoris Bizantine, Persiane, dhe Mslimanve, t cilt her pas here e pushtuan farosn popullatat disa her.
  Ushtrit arabe myslimane e pushtuan qytetin n vitin 632 e.s. N 1073 u pushtua nga turqit selxhuke . N 1187 u pushtua nga Saladini. Nga 1260- deri n 1517 qyteti ishte i pushtuar nn Mamlukt. N at koh kishte vetm 2 familje ifute dhe 2.000 t krishter.
  Nga 1517-1870 qyteti ishte nn qeverisjen e Sulltanit turk, por nga fundi i shek 19 qyteti u zhvillua jasht mureve. N 1917 ushtria britanike pushtoi qytetin dhe n 1922 Lidhja e Kombeve sipas Traktatit t Lozans ja dha Britanis q ta administroj Jeruzalemin dhe tokat prreth 20 km larg tij si toka q u quajtn Palestin. Kshtu qndroi deri n 1948.
  N 1947 Kombet e Bashkuara bn `Planin e Ndarjes` (sepse mandate britanik mbaronte ne 1948), duke krijuar kshtu mundsin pas prplasjeve t shumta q izraelitt t shpallnin Pavarsin m 1948, por Jeruzalemi kishte status t veant . Jordania manaxhoi Jeruzalemin Lindor dhe pjesa perndimore u mbeti cifutve t cilt shpalln kryeqytet provizor Tel Aviv. N luftn e 1967 6 dit luft izraeli pushtoi t gjitha tokat n t cilat gjndet sot me ndihmn e SHBA. Por Jeruzalemi u manaxhua nga izraelitet prfshi dhe Jeruzalemin lindor. Aktualisht n at koh ishin 58 Sinagoga.
  Grupi nacionalist Zionist e ka pretenduar Jeruzalemin si Kryeqytet t Judenjve shum hert pr arsye se ky qytet ka qn kryeqytet q nga Mbretria e Juds shek 8 p.e.s. Kryeministri izraelit Ben Gurion e shpalli Jeruzalemin si Kryeqytet t ifutve dhe si qytet t prjetshm dhe t shenjt., q m 1949 dhe u dha porosi izraelitve q t bnin mos q ta bnin kryeqytetin e tyre. N vitin 1980 Jeruzalemi u b sipas ligjit izraelit Kryeqytet ligjor, megjithes Tel Aviv ishte kryeqyteti zyrtar.
  Palestinezt nprmjet Arafat (dikur), dhe Abaz (sot), si dhe nprmjet grupimit Hamas dhe PLO (Organizata lirimtare e Palestins), e pretendojn si Kryeqytet t tyre pr shkak s Jeruzalemi sht i banuar prej palestinezve dhe popujve t cilt kan jetuar n kt vnd prej shekuj se sa n nj periudh t caktuar t hershme.
  Konfliktet midis palestinezve dhe izraelitve patn dhe kan edhe sot e ksaj dit si problem Kryesor Jeruzalemin: Palestinezt duan Jeruzalemin Lindor si Kryeqytet t tyren, kurse izraelitt e duan t tr Jeruzalemin si Kryeqytetin tradicional t ifutve. Shum shtete e kan njohur Palestinn si shtet bazuar n rezolutat e OKB.
  OKB me Rezolutn e sajNr. 194 e quan Jeruzalemin si Qytet Ndrkombtar.
  Dje Donald Trump i dha fund ksaj Rezolute duke e quajtur Jeruzalemin si Kryeqytet t shtetit t izraelit, por duke nxitur kshtu nj shkumbnaj revoltash dhe kundrshtimesh duke filluar q nga BE, Britania e Madhe dhe nga t gjitha vndet arabe. Kjo mund t jet sipas Bibls dhe fillimi i Aramgedon-it apo si quhet lufta midis Gogve dhe Magogve e cila do t ndodh n `fundin e kohrave`.
  Problemet mbeten t pazgjidhura. Ndoshta Rezoluta e OKB mbetet m e sakta psa i prket shmangies s luftrave q mund t ndodhin, sepse izraelitt kan plan pr t ndrtuar nj sinagog edhe n Malin e Shenjt aty ku ndodhet faltrja islame nga m t lashtat.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  940
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Jeruzalemi si Kryeqyteti i Izraelit sipas Trump

  Ato jane genjeshtra te Zotit, Gjermanit te madh kunder nje populli qe e urren aq shume!
  Trump eshte nje derr i zotit dhe asgje me teper kurse cifutet po vuajne vitet e injorances ne burgjet e zotit! Ata jane austriake dhe austria ka qene toka e tyre e shenjte, falur disa gjermaneve inferiore(me te meta) nga Gjermani i madh apo Zoti!

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  711
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr: Jeruzalemi si Kryeqyteti i Izraelit sipas Trump

  Ndoshta Jeruzalemi duhet shpallur qytet i hapur pra i asnjerit nga ata qe e pretendojne.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,968
  Faleminderit
  415
  507 falenderime n 428 postime

  Pr: Jeruzalemi si Kryeqyteti i Izraelit sipas Trump

  Ne qofte se politika eshte "shah" Tramp beri nje levizje kot qe disa thone qe eshte "dam",disa "tresh" e disa "nn"... Praktikisht asnje nuk di ti japi nje shpegim llogjik.
  Ishte nje "levizje kutruhu": "Te themi ndonje gje qe te bejme pak rremuje" Dhe deri tani as rremujen qe kishte menduar nuk ja ka arritur qellimit.

  Me perjashtim te Erdoganit,por qe asnje nuk e merr seriozisht,asnje nuk u be pjese e lojes. As Rusia dhe as Europa nuk eshte se ja fershellyen. Edhe reagimi qe pritej nga bota arabe eshte pothuajse i padukshem. (mbase nga lodhja ose mbase edhe se e kane kuptuar qe politika nuk behet me pes grupe fetare integraliste qe hedhin gure a gjera te tjera).
  Si perfundim,kjo shpallje,qe eshte bere nga pothuajse te gjithe (nga vendet qe njohin Izraelin) edhe nga Rusia,perve se nje premtimi elektoral dhe mbase edhe nje perkrahje e perkoshme ndaj Izraelit nuk tregon asgje tjeter.

  Ne qofte se kerkon ta beje me force Jeruzalemn si kryeqytet,gje qe sot per sot eshte e pamundur per nje shtet te vetem edhe si Amerika,mundet qe kjo shpallje te kishte nje kuptim. Ne qofte se do kerkoje ta beje Jeruzalemin kryeqytet me ane te paqes,do ti duhet Trampit mbas kesaj shpalljeje... qe te futet prap ne loje,ti premtoj palestinezve dika me teper se ishte e mundur perpara kesaj shpalljeje.

 10. #10
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Jeruzalemi si Kryeqyteti i Izraelit sipas Trump

  Ketij labirinti i dihet fillimi por e pamundur t‘i zbulosh fundin. Eshte pak a shume e ngjashme me marreveshjen e pakuptimte qe beri administrata e Obames me Iranin perpara dy vitesh.
  Ka nje fjali interesante ne speech-in e Trump, ku nder te tjera na rikujtoj se Jeruzalemi eshte qyteti ku nderthuren me se mire te trija fete abrahamike (hebraizmi-katoliizmi-islami)! Sakte! Mirepo njohja e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit favorizon hebrenjte dhe demton katoliket me muslimanet.
  Si zakonisht ne te tilla ngjarje me protagonist Izraelin, perve reagimeve te pakonsoliduara nga komunitetet muslimane, kemi nje heshtje totale nga komunitetet katolike ne bote!

  Jam kurioz te di sesi do jete vota e qeverise Rama ne OKB, per kete eshtje?
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,968
  Faleminderit
  415
  507 falenderime n 428 postime

  Pr: Jeruzalemi si Kryeqyteti i Izraelit sipas Trump

  Rama ka planin e vet per Jeruzalemin,qe do ta parashtjoje ne OKB.

  Do te jete dhenia e Jeruzalemit nen kontrollin privat. OKB do t'ja japi nje privati Jeruzalemin,ky privat mbasi mer parate nga bankat e OKB i investon per kontrollin ne Jeruzalem dhe pastaj OKB do ta paguaje ose shlyeje privatin me kste. Eshte ajo qe quhet Partneriteti publik qe paguan dy here privatin.

  Vetem shpresojme qe te mos kerkohet paraprakisht konkursi i tenderimit se u prish plani.

 12. #12
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Jeruzalemi si Kryeqyteti i Izraelit sipas Trump

  Vota shqiptare ne OKB eshte e paperfillshme. E shtrova pyetjen per te pare se cili do jete ndikimi i Rames rreth kesaj eshtje? A do influencohet votimi nga vlla Erdogani, nga fondacioni Soros qe e beri kryeminister? Apo do ndjeki linjen e vendit partner (si e quan naltgjatesia) qe eshte Amerika zyrtare?

  Sigurisht duke e njohur Ramen nuk mund te perjashtohet edhe ndonje opsion i dyte. Mbasi i sugjeroj Amerikaneve dhe gjermaneve se per ke te votojne, do sjelli ndonje propozim tjeter bombastik ne OKB duke iu sugjeruar vendeve te aleances Euro-Atlantike te zgjedhin Haifan kryeqytetin e Izraelit, duke perjashtuar keshtu Jeruzalemin dhe Tel Avivin..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  711
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr: Jeruzalemi si Kryeqyteti i Izraelit sipas Trump

  Jerusalemi duhet te jrte qytet i hapur ose kozmopolit.

 14. #14
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,089
  Faleminderit
  124
  100 falenderime n 88 postime

  Pr: Jeruzalemi si Kryeqyteti i Izraelit sipas Trump

  Njohja e Jeruzalemit si kryeqytet eshte sanksionuar nga kombet e bashkuara qe ne krijimin e shtetit te Izraelit.
  Njoftime falas vetm n https://tregti.al

 15. Anetart m posht kan falenderuar Lazo pr postimin:

  Cen Durimmadhi (19-12-2017)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •