Emri:  edi-rama-petrit-vasili.jpg

Shikime: 38

Madhsia:  38.5 KB

Emergjenca e motit ka mbaruar dhe tashm situata ka hyr n fazn e dyt, n at t reagimit ndaj pasojave. N mbledhjen e Shtabit t Emergjencave Civile, kryeministri Edi Rama tha mes t tjerash se prparsi do t ket dhe nisma ligjore pr sigurimin e banesave dhe bizneseve nga prmbytjet.

Prparsi dhe marrja e nisms ligjore pr sigurimin e banesave nga prmbytjet, bizneseve nga prmbytjet. Jemi ende i vetmi vend q nuk ka nj mas t till n ligj dhe ku pastaj njerzit e prekur mbeten n mshirn e fatit dhe n pritje vetm nga buxheti i shtetit q nuk mund t prballoj gjithka e gjithmon dhe pse kt her, sigurisht q do ti prballojm si dhe hern e kaluar t gjitha detyrimet q burojn nga kjo kriz e rnd. Po sht shum e rndsishme q t gjith qytetart, siprmarrsit t sensibilizohen dhe t kuptojn se duhet si n do vend normal t marrin masa t sigurohen nga fatkeqsit natyrore n mnyr q dmet t kompensohen plotsisht dhe n koh reale n baz t ktij mekanizmi, tha Rama.

Duke raportuar n mbledhje prfaqsues t Emergjencave Civile than se karakteristik e fenomenit t prmbytjeve t ktij viti ishte dmtimi i shum urave, krahasuar me hert e tjera, duke thn se ujrat kan pasur volum dhe shpejtsi t mdha. Aktualisht n gjith vendin jan 65 ura t dmtuara.

T dmtuar shum ura n krahasim me hert e m parshme, ka patur volum e shpejtsi t mdha, 65 ura t dmtuara. E paraqesim pr t thn se sht e rndsishme n fazn q do t hyjm. Argjinaturat, digat, kanalet kulluese mbeten ende problem, tha Sandr Lleshi.
Shenja tv