Krimet n Bosnj jan monstruoze dhe t padnuara plotsisht, por ashtu si thuhet zakonisht, drejtsia vonon por nuk mnon. Gjenerali Praljak piu helmin sepse nuk ishte dakord me vendimin pr dnimin e tij me 20 vjet burg, duke shprehur kshtu mos-dakordsin e tij; sidoqoft krimet mbeten krime, dhe krimet n Bosnj ashtu si dhe krimet n Kosov mbeten t padnuara t gjitha. Kjo tregon se jo gjithmon Drejtsia shkon paralel m t vrtetn dhe dnimin e fajtorve. Rasti i Praljak tregon se Tribunalit t Hags i sht prishur kandari, dhe po t kujtojm lashtsin dhe Logos-in e Drejtsis, Perndeshn. Perndesha e Drejtsis me sy t mbyllur Themis, nuk mund t jet e knaqur me tribunalet dhe gjykatat n kt bot, veanrisht me Tribunalin e Hags kur sheh padrejtsit. Gjenerali Slobodan Praljak i lindur m 1945, para lufts s Bosnjs kishte mbaruar tre Universitete n Zagreb; Inxhinjeri elektrike, Shkenca sociale dhe humane, dhe Art dramatik. Ai iu bashkua forcave ushtarake kroate n 1991 vullnetarisht pr t luftuar pr pavarsin e Kroacis nga ish Jugosllavia. U gradua me gradn gjeneral major pas marrveshjes s Sunja-s. N 1993, si prfaqsues i Ministris s Mbrojtjes kroate, gjeneral majori Praljak i propozoi Alija Izetbegoviit t zhbllokoj Sarajevon, por propozimi i tij u hodh posht. Nga 24 korrik e deri n 8 Nntor 1993, Praljak ishte Shefi i Shtabit t Kshillit t Mbrojtjes kroate dhe n fakt ndihmoi mbrojtjen boshnjake t rrethuar n Sarajevo me armatime, dhe lejoi UNHCR t drgoj nprmjet urs s Mostar-it ndihma humanitare, t cilat u bllokuan n itluk.

Gjeneral majori Praljak doli para Tribunalit t Hags vullnetarisht n 5 prill 2005 prpara ICTY, dhe ishte nj nga gjasht t akuzuarit kroat pr krime lufte n Bosnj.

Nj nga Akuzat e Hags sht se Praljak shkatrroi urn e Mostarit-Starii Most, nj akt q sipas ICTY (International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia): shkaktoi dmtime disproporcionale ndaj popullats civile myslimane n Bosnj``. Kt akuz Praljak e mohoi duke thn se ai ishte n konflikt me komandantin e Batalionit t Ndshkimit kroat-Mladen Naletili pikrisht pr kt problem dhe se ky i fundit pas prplasjes kishte dhn dorheqjen. ICTY hetoi nse ura mund t ishte shkatrruar nga forcat serbe (JNA-Yugoslav National Army) q kishin rrethuar edhe m par urn.

Akuza e dyt kundr gjeneralit Praljak ishte pr brutalitetin e ushtruar ndaj t burgosurve n Kampin Dretelj n t cilin ishin vrar 4 persona prve dhuns brutale ndaj t t burgosurve t tjer t kampit. Gjenerali Praljak me gradn e lart t tij ishte i lidhur ngusht n t gjitha aspektet me planet dhe operacionet ushtarake, por edhe operacionet policore n Bosnj Hercegovin. Praljak u largua nga ushtria duke u dorhequr m 1 dhjetor 1995.

Gjyqi kundr gjeneralit Praljak filloi me 26 prill 2006. N 29 Maj 2013, ICTY e dnoi at me 20 vjet burg, por gjenerali Praljak e apeloi dhe m 29 nntor 2017 prsri ICTY e quajti fajtor, megjithse gjykatsi pranoi disa nga provat e gjeneralit , ai nuk pranoi t ul dnimin Pr pasoj Gjenerali Praljak iu helmin n salln e gjyqit dhe vdiq disa or pasi u drgua me ambulanc n Spital.Akuza kundr tij ishte: Krime kundr njerzimit, persekutime, vrasje, largime me forc, dhe burgosje t boshnjakve, shkelje t ligjeve apo traditave t lufts dhe shkelje t Konvents s Gjenevs si plakitje t prons publike dhe private nprmjet detyrimeve q kishte ndaj t tretve q prbnin grupet kriminale. N akuz ishte shtuar dhe shkatrrimi i urs Mostar me urdhr t tij. Duke qen se gjenerali Praljak kishte shlyer 2/3 e qndrimit n burg ndoshta ai do t lirohej shum shpejt, por sedra e lnduar e gjeneralit, si duket nuk e pranoi kt dnim dhe njoll kaq t rnd ndaj personit t tij dhe ai kreu vetvrasje nprmjet helmimit. Interesant sht fakti i dy komenteve nj nga Sheshel i cili e quajti vetvrasjen me helmim t gjeneralit Praljak si `veprim heroik`. Kurse presidenti kroat Konlindad Grabar-Kitarovi, shprehu ngushllimet e tij ndaj familjes s gjeneralit Praljak duke e quajtur at si: burr i cili preferoi t vdes se sa t jetoj si fajtor pr krime q nuk i kreu kurr (https://en.wikipedia.org/wiki/Slobodan_Praljak).

Vetvrasja e gjeneralit kroat Praljak ngre dyshime mbi besueshmrin e Tribunalit ndrkombtar t Hags prsa i prket mbledhjes s fakteve me t cilat dnohen njerzit. Kto dyshime shtohen kur kemi parasysh prpjekjet e Tribunalit t Hags pr t kapur e dnuar lufttart e UK, si p.sh., rasti z. Haradinaj i cili gjithashtu u paraqit vullnetarisht n Tribunal madje duke u dorhequr nga posti i Kryeministrit q kishte athere.

Sipas lists s t akuzuarve nga Tribunali i Hags ka rreth 30 e ca serb t akuzuar pr krime n Bosnj, nja 10 kroat gjithashtu pr krimet n Bosnj, dhe vetm 4 serb pr krimet n Kosov (nj, pra Sheshelj, doli i pafajshm), dhe 8 shqiptar (Ramush Haradinaj i pafajshm dhe Ademi ishte pr Bosnjn, por doli edhe ai i pafajshm).

M posht jan t akuzuarit shqiptar dhe serb pr Luftn dhe kimet n Kosov. Kriminelt serb q ka arrestuar Tribunali i Hags pr krime n Kosov jan: Slobodan Miloshevi, Milan Milutinovi, Sheshelj (por i shfajsuar nga Haga), Vladimir Gjorgjevi, Agim Murtezi, Isak Musliu, Fatmir Limaj, Haradinaj (shfajsuar nga Haga), Lahi Brahimaj, Idriz Balaj, Haradin Bala, Rahim Ademi (gjeneral kroat me origjin shqiptare kosovare- nuk ka lidhje me luftn n Kosov- por i shfajsuar) (https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...mer_Yugoslavia). Q ktu shihet barazimi midis kriminelve serb t ushtris serbe q shprnguln rreth 400.000 shqiptar t Kosovs drejt Shqipris, dhe viktimave, shqiptarve t Kosovs t cilt u detyruan t mbrohen dhe t luftojn pr lirin e tyre: 3 serb t dnuar dhe 6 shqiptar t dnuar. Pr ta lehtsuar pak kt histori ngjethse pr dyshimet se Tribunali i Hags punon me dy standarte t paktn prsa i prket krimeve serbe n Kosov, po ju tregoj historin e shkurtr q mund t portretizoj kt Tribunal, i cili dshmit dhe faktet me sa duket i przgjedh pr t dnuar ata q i krkon politika ndrkombtar dhe jo faktet, prsa i prket krimeve serbe n Kosov.

Faktet q krkon Tribunali i Hags pr krimet serbe n Kosov, jan t ngjashme me historin e hajdutit i cili vodhi nj burr t vjetr por n kuletn e tij nuk gjeti lek. Burri i vjetr e akuzoi Hajdutin, dhe i tha: ``si nuk ke turp q vjedh nj burr plak e pa prkrahje``. Hajduti ja ktheu: `Turp t kesh ti q del, dhe nuk mban asnj lek n xhep``.

S fundmi mund t them se Dyshimet pr Drejtsit q jep Tribunalin e Hags jan t vrteta prsa i prket krimeve serbe n Kosov, sepse serbt kryen genocide t pastr kundr shqiptarve t Kosovs por shum pak jan dnuar ose fshehur pr shkak t simpative politike ndaj Serbis. Po kshtu ndoshta dhe akuzat ndaj gjeneralit Kroat Praljak mund t jen t egzagjeruara ose jo kjo sht n ndrgjegjen e gjykatsit dhe t vetvrarit.

Por nj gj mbetet: Gjykata e Hags kurr nuk duhet t barazoj krimet e kriminelve me aktet mbrojtse t viktimave si ajo q ngjau n Kosov dhe Bosnj. Shpresojm q vetvrasja me helm e nj gjenerali duhet t ngrej dyshimin e arsyeshm se midis akuzs dhe fakteve, sepse mesa duket, edhe n Tribunalin e nderuar t Hags qndron nj hendek i madh prsa i prket paansis, sepse sot kandari i Perndeshs s Drejtsis Themis n Hag sht dmtuar dhe anon nga Padrejtsia.