Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pas tharjes s palmave n autostrad, Bashkia i zvendson me pisha me vler 2.5 milion euro

  Bashkia e Tirans planifikon q t zvendsoj deri n fund t ktij viti palmat me pisha n segmentin e autostrads Tiran-Durrs, nga mbikalimi i Kamzs te ai i Kasharit. Vendimi sht br i ditur n relacionin pr disa ndryshime dhe rishprndarjen e fondeve n buxhetin e Bashkis s kryeqytetit pr vitin 2017.

  Gjat periudhs q sapo kaloi me thatsir t pazakonte, bimsia dekorative (palmat e mbjella) nuk u prshtatn me kushtet klimatiko-toksore t Tirans, ksisoj nuk i mbijetuan zhvillimit t ciklit t tyre jetsor, thuhet n relacion. Pr kt arsye propozohet q n vend t palmave t mbillen lloje dekorativsh t pishs s but, q prshtaten me klimn dhe mjedisin.

  Kosto e plot e projektit Furnizim dhe vendosje drur dekorativ n zonn industriale Kamz-Kashar sht 333.8 milion lek, ose gati 2.5 milion euro, e shprndar n 66.7 milion lek n 2017-n, 117 milion lek n 2018-n dhe 150 milion lek n 2019-n.

  Palmat q u than n autostrad u mbolln rreth tre vjet m pare ndrsa kostoja e tyre u raportuar n at koh m shum se 600 mij euro.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Pas tharjes s palmave n autostrad, Bashkia i zvendson me pisha me vler 2.5 milion euro

  Meqenese e shendoshem ekonomin, sheruam varferine, eliminuam papunesin, tani ka ardhur koha te shpenzojme per anen estetike!

  PS: Po mban era shtet!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  940
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Pas tharjes s palmave n autostrad, Bashkia i zvendson me pisha me vler 2.5 milion euro

  ..keta sjane ne vehte! ne vend qe te ndertojne nje shtet dmth nje banke perendimore njerezish po e kthejne ne xhungel me keto pemet egzotike. mire qe nuk mbjellin jevgj pergjate autostrades!

 4. #4
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,575
  Faleminderit
  68
  185 falenderime n 171 postime

  Pr: Pas tharjes s palmave n autostrad, Bashkia i zvendson me pisha me vler 2.5 milion euro

  Te mbjellesh palma ne Tirane eshte komplet idiotesi
  Klima e Tiranes ne dimer eshte shume e hidhur me bore,ngrica, akull
  erera shume te ftohta,temperatura shume te uleta qe i than palmat.
  Nuk do as shkence as kalem te kuptohet.
  Mund te vendosesh palma plastike artificiale qe s'duan as mirembajtje
  dhe ruajne formen dhe bukurine,nuk prishen.
  Pishat jane te bukura dhe me ndikim shume pozitiv per ambjentin dhe shendetin.Perse shpenzohen 2,5 million euro.
  Kjo mund te behej nga shkollat universitetet per nje dite pune hap gropa te vogla 50cm dhe fut e mbulo fidanin e
  pishes.Behet shume lehte nga nje ushtri studentesh shkollash per 4-5 ore pune.
  Dikur kam degjuar liqeni artificial ne Tirane pylli I pemeve rrotull liqenit eshte krijuar nga student shkollash te Tiranes qe mbollen fidana rrotull
  liqenit per nje dite.
  2 miljon e gjys euro eshte pare e madhe.......
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,968
  Faleminderit
  415
  508 falenderime n 429 postime

  Pr: Pas tharjes s palmave n autostrad, Bashkia i zvendson me pisha me vler 2.5 milion euro

  Te mbjellesh pemet falas,ta besh si nje tradite qe dika mundet te behet pa shpenzuar para...ndodh hataja ne ate vend. Jo qe te presin pemet por te fusin dinamitin dhe te prishin dhe rrugen.

  Ne ate vend po nuk u fitua "dika" nuk behet asgje. "Mos hap parrulla te tilla" se po te besh nje ligj te tille qe prsh pemet te mbillen me aksione vullnetare...ka rrezik qe te organizojne protesta. Protesta qe i vejn flak vendit. E di se sa veta fitojn me 2 milion e gjysem euro,bashke me pjesen e Lali Erit,sa ka per PD e LSI bashke dhe mbetet dika edhe per partite e vogla.

  Me 2 milion 500 mije euro,sikur te perdoreshin vetem per peme,mbase nuk mbjell gjithe Shqiperine...por nje pjese te mire e mbjell.

 6. #6
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Pas tharjes s palmave n autostrad, Bashkia i zvendson me pisha me vler 2.5 milion euro

  Ne ketu s’po diskutojme per mbjelljen e pemeve si domosdoshmeri, por per mbjelljen e tyre ne sherbim te zbukurimit te autostrades. Dhe do gje estetike kushton! Me gjithe keto miliona e miliarda vjedhje qe degjojme edhe mund te bihem dakort persa i perket nje investimi te tille. Do themi ne fund te fundit u be dika me ato para.
  Mirepo te investosh miliona euro per palma afrikane qe kerkojne vetem stine vere dhe pranvere ne nje vend ku thuajse gjysmen e vitit dominon dimri eshte qesharake. Kryeministrit i eshte mbush mendja top qe ne kemi klime tropikale! Dhe mbas palmave s’do jete e larget dita kur t’i kerkoj ministrit te bujqesise si prioritet mbjelljen e bananave dhe arave te kokosit neper fushat e Myzeqese. Kane per t’u mbushur edhe edicionet e lajmeve me kronika ku do jete Rama me benevreke duke inspektuar punen e fshatareve ne mbjelljen e frutave tropikale. ‘Ne 27 vjet pluralizem si askush me pare, Rilindja arriti qe qepen dhe prasin ta zevendesoj me bananet dhe arrat e kokosit’- do thoshte Naltgjatesia. ‘Prandaj i bejme thirrje BE-se, te vleresoje reformat tona ne bujqesi duke na anetaresuar sa me shpejte ne bashkimin Europian. Ne tashm e meritojme me shume se do vend tjeter Europen’!!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 14-12-2017 m 20:15
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 7. #7
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,932
  Faleminderit
  142
  222 falenderime n 186 postime

  Pr: Pas tharjes s palmave n autostrad, Bashkia i zvendson me pisha me vler 2.5 milion euro

  Problemi nuk qendron tek klima e Shqiperise sepse une kam pare palma dhe ne Gjermani e Angli. Klima e Shqiperise eshte klime mesdhetare dhe nuk perben problem per mbjelljen e palmes.

  Kur fitohet nje tender per x produkt , ka shume klauzola te cilat porositesi ( ne rastin konkret shteti) duhet te jete i mbrojtur. Tenderi nuk perfundon vetem me mbjelljen e pemeve por kerkon inspektim dhe perkujdesje per nje periudhe 1 ose 2 vjet derisa pema te jete ne kushtet optimale. Keta jane ato gjera per te cilat shtetit i duhet kerkuar llogari. Nese kompania qe ka fituar kete tender ka dhene garancine per mbjelljen e ketyre pemeve atehere ajo kompani duhet te penalizohet dhe mbjellja e pishave do te thote qe te kryhet me kosto te ulet. Por si gjithmone , ne Shqiperi cdo tender fitohet me korrupsion dhe si duket lali Eri ka marre pjesen e tij te komisionit ne kete projekt ndaj dhe kompania fituese e tenderit nuk del ne skene.
  Ndryshuar pr her t fundit nga angmokio : 14-12-2017 m 22:49
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 8. #8
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,575
  Faleminderit
  68
  185 falenderime n 171 postime

  Pr: Pas tharjes s palmave n autostrad, Bashkia i zvendson me pisha me vler 2.5 milion euro

  Palmat jane peme te egra.
  I vetmi problem per mbijetesen e tyre
  eshte temperaturat e uleta dhe ngricat,ftohtesia.
  Kushdo kompani qe ka fituar tenderin dikur dhe bere mbjelljet
  duhet te kete paraqitur studim ekologjik dhe project preventiv per volumet e punes
  dhe shpenzimet financiare qe kerkohen per te perfunduar projektin komplet.
  Duhet bere hetim se kush e ka bere dhe si eshte bere studimi.
  Si mbeshtete ideja qe eshte okej te mbillen palma ne nje zone te caktuar,anes rrugeve etj.
  Kjo kerkon te pakten nje studim ekologjik per te gjetur zonat me mikroklime te sigurte per palmat.
  Palmat jane me origjine nga zonat ekuatoriale dhe jetojne mire ne ato zona dhe kane tolerance shume te ulet ndaj te ftohtit dhe ngricave.

  Mund te mbjellesh ndonje palme ne zonat gjeografike si Shqiperia e mesme por kjo kerkon te gjenden ku jane zonat me mikroklime
  ku palma mund te mbijetoje,te mos thahet nga I ftohti I dimrit dhe I ftohti I nates.
  E njejta gje edhe me peme portokallesh qe mund te mbillen vetem ne zonat jugore bregdetare me dimer te bute.
  Ne Gjermani mund te kete ndonje palme aty ketu por mjellja e tyre eshte bere ne zona shume te mbrojtura nga I ftohti(zona mikroklimatike
  te percaktuara me studim si zona te sigurta).Zakonisht zonat prane deteve (bregdet) prane oqeaneve jane zona ku keto peme mund te mbijetojne dhe mos thahen.
  Ne zona kontinentale me shume male kodra rrotull duhen gjetur zona te vogla ku ka mikroklime te pershtatshme,kjo kerkon studim ekologjik.Kompania qe ka bere mbjelljet s'ka bere studim ekologjik fare,ose ka genjyer ne studimin qe ka bere dhe ka bere mbjelljet per te marre parate nga shteti.
  Teknikisht peme me origjine tropikale si palma,fiku,portokallet bananja nuk duhet te mbillen asnjeher ne zona te ftohta
  sepse edhe po I duruan te ftohtit dhe nuk u thane,rritja e tyre do jete shume e paket po ashtu edhe produktiviteti I tyre do jete shume I ulet.
  Arsyeja temperaturat e uleta,mungesa e ngrohtesise,dielli ne paralelet e larta gjeografike nuk ka ate intensitet dhe ngrohtesi sic e ka ne zonat afer tropikut/ekuatorit.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  776 falenderime n 635 postime

  Pr: Pas tharjes s palmave n autostrad, Bashkia i zvendson me pisha me vler 2.5 milion euro

  Vdesin palmat, hop Bashkia hap kuleten e fap 2.5 milion dollare.
  Vdesin shqiptaret e varfer nga i ftohti, urria e depresioni i jetes pa shprese, Bashkia nuk ka para per ta.

  Vetem ne Shqiperi jeta e nje palme vlen me shume se jeta e nje njeriu.

  Albo

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •