Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Rama me krim e ka marr dhe me krim do ta ruaj pushtetin

  Gazetat dhe portalet tona ndahen kryesisht n tri seksione t mdha lajmesh. Njri sht seksioni i politiks: far bri Rama, far tha Basha, far denoncoi Berisha, si po sillet Ilir Meta, korrupsioni i radhs, skandali i radhs, ambasadori i radhs, etj.; tjetri sht ai i kroniks s krimit dhe asaj t zez: drog, drog, drog e kapur, thuajse nj vrasje n dit, n familje, me tritol, me kallashnikov, me pistoleta, me makina, n kmb, n shtpi etj.; e treta jan kronikat roz dhe ndjelljet seksuale t mbushura me byth, cica, zogun, mnyrat e brjes seks etj.

  I trajtojm sikur u prkasin tri botve t ndara, por nuk sht kshtu. N fakt, kto tri seksione jan tri faqe t nj realiteti t vetm. Pr t br lidhjen (do t ndalem tek ajo midis kroniks s krimit t zi dhe t zezs politik) po i referohem kohs s regjimit komunist. Ata q e kan jetuar e din se n mediat e asaj kohe nuk figuronte kronika e krimit dhe ajo e zez. Nuk flitej pr vrasje, as pr vjedhje, as pr prdhunime apo prostituime. Mos vall, sepse nuk kishte? Jo, por sepse pretendohej se nuk kishte, sepse kronika e zez e krimit ishte nj nga pasqyrat e gjendjes reale sociale, ekonomike, kulturore t shoqris dhe diktatorve nuk u plqente kjo, por pasqyrimi i realitetit t mrekullueshm q ata, medemek, kishin ndrtuar.

  Tani ne, fatmirsisht, e kemi kronikn e krimit. far udirash nuk sheh, dgjon e lexon prdit. S fundmi m ka mbetur n mendje nj lajm, sipas t cilit bandat e shqiptarve jan ato m t frikshmet n Britani, pasi nuk e kan problem (moral) t rrmbejn e masakrojn nj pensionist t moshuar pr vetm 200 paund, si dhe lajmi sipas t cilit Habilajt nuk jan banda m e fort n Vlor, por se ka disa t tjera q jan shum m t forta.

  Nj pyetje ngrihet: si ka mundsi q politikant tan, kur jan n pushtet, nuk i shqetson fare ajo q i shqetsonte diktatort dje: se kronika e zez e krimit ishte tregues i faktit se ata nuk kan ndrtuar m t mirn e botve? Si ka mundsi q nuk mendojn pr asnj ast se autort e vrasjeve, prdhunimeve, trafikimeve, hedhjeve n er, plakitjeve me maska, pa maska, nuk jan marsian, as personazhe filmash t Hollivudit, por shqiptar q jan rritur dhe edukuar n Shqiprin e qeverisur prej tyre?

  Sikur t ishte e vrtet se Rilindja me n krye kryeministrin po prpiqet vrtet t na rilind, te ky aspekt do t duhej t prqendrohej fort. Sepse rilindje do t thot m s pari prpjekje pr t na nxjerr nga balta e krimit. Pra, ata sdo ti zinte gjumi kur t dgjonin kronikn e zez t krimit. Pale far do t bnin kur tu dilte dora vet, ministri i tyre i Brendshm, si pjestar i nj bande mafioze. Mirpo far ndodhi, e zeza Rilindje dhe i ziu kryeministr na doln me tezn se kemi t bjm me krijime t madiave t kazanit, t gazetarve q shajn Shqiprin sepse kushedi se cili armik i jashtm i paguan.

  Duke u nisur nga absurditeti i ktyre akuzave, nj pjes gazetarsh kan hedhur iden se ato jan bomba tymuese q hedh kryeministri pr t shmangur vmendjen e opinionit nga skandali ku sht prfshir direkt dhe indirekt edhe vet. Do t isha shum i qet po t qe kshtu por, pr fat t keq, mendoj se duhet t jemi shum m t shqetsuar pr veprimet e kryeministrit ndaj mediave.

  Veprimi i tij ndaj mediave, ashtu sikurse edhe vendimi pr t mbrojtur Saimir Tahirin nga arrestimi, me gjith provat flagrante, tregon se rilindsit, me n krye Ramn, jan t vendosur t ruajn paprekshmrin e tyre. Dhe paprekshmria ruhet duke ruajtur pushtetin. Pyetja q shtrohet sht: deri ku mund t shkojn n kt tentativ? T ashtuquajturat bombat tymuese pr t trhequr vmendjen jan shum pak n kt aspekt. Agresiviteti i Edi Rams ndaj mediave dhe gazetarve t veant jep shenja t qarta se ai po shkon shum m tej.

  Ai po tregon se sikur t kishte pushtetin q i jepte diktatorit Hoxha sistemi njpartiak i komunizmit, do ta kishte ndaluar fare edhe kronikn e zez t krimit, madje do ti detyronte mediat t pasqyronin vetm realitetin e tij. Por, fakti q nuk e bn dot kt, nuk do t thot se jemi t imunizuar nga t kqija dhe rreziqe t tjera.

  Prpara se t hyj te rreziqet, m duhet t riprsris se, ashtu si sht e gabuar ta mendojm regjimin e djeshm pun t nj njeriu t vetm, Enver Hoxhs, po ashtu sht e gabuar ta shohim regjimin e sotm pun t nj njeriu t vetm, Edi Rams. Kjo do t thot t shfajsosh shum fajtor q direkt dhe indirekt jan t interesuar q t mbahet n kmb ky regjim. Pa mbshtetjen e tyre, ai mund t binte q nesr. Prandaj edhe rreziqet duhen par si rreziqe q na vijn nga i gjith ky kontingjent.

  Sipas gjykimit tim, kjo q po ndodh me sulmin e Rams ndaj mediave edhe ndaj atyre q deri dje e kan mbshtetur flet pr kalimin n nj faz tjetr t regjimit. Duke prdorur terma tashm t njohur do t thoja se po asistojm n kalimin nga regjimi mediatik te narkoregjimi.

  Me regjim mediatik kam parasysh se, duke filluar q nga viti 1997 e deri n legjislaturn e fundit Rama, klasa jon politike, pr t sunduar dhe prfituar, ka punuar kryesisht nprmjet lidhjes me mediat dhe oligarkt pronar mediash. Deri disa vite m par, oligarkt pronar mediash pasuroheshin nprmjet ndrtimit duke prdorur mediat, por duke thithur kryesisht parat e emigrantve. Me Ramn kryeministr kemi nj hop cilsor. Paraja e madhe e krimit po merr rolin kryesor n mbajtjen n kmb t pushtetit. Kshtu, p.sh., kullat q projektohet t ndrtohen nuk justifikohen vese me para t pista.

  Banka e Shqipris te raporti i politiks monetare (2017) flet pr ulje t krkesave pr kredi si pasoj e prdorimit t burimeve alternative t financimit jasht sistemit bankar. N kto kushte, pronart e mediave, pjesrisht pasi ky realitet nuk fshihet dot pasi dalin prdit zbuluar nga portalet e shumta dhe pjesrisht pasi bizneset e tyre po varen gjithnj e m shum nga paraja e krimit, kan dal n plan t dyt si instrumente pushteti. Rama provoi ta mbuloj kt realitet t ri mediatik duke shumfishuar mediat dhe portalet e tij.

  Pastaj krijoi nj televizion t vetin. Duke mos mbetur i knaqur, sot po konsumon shum shpejt nj faz q po prodhon m s shumti efekt negativ: delegjitimimi dhe denigrimi i gazetarve q flasin pr kt realitet. Por a mund t ndal ktu? Shenjat jan dukshm q jo. E ktu vijm te rreziqet e ardhshme q, po nuk i ndalm me koh, mund t prodhojn nj realitet shum m dramatik. Le t mos harrojm se prapa Rams tashm nuk jan vetm oligarkt dhe gazetart vrass moral t paguar prej tyre, por edhe narkotrafikantt dhe ushtart e tyre, vrass fizik. Narkoregjimi sht faza e pastrimit t parave t krimit nprmjet imentimit t lidhjeve t politiks me oligarkt, me kriminelt, ku kta t dytt bhen gjithnj e m vendimtar.

  Prandaj denoncimi dhe sulmi ndaj krimit si dhe investigimi ndaj tij sot prjetohet nga Rama dhe bashkpuntort e tij si sulm ndaj shtylls kryesore t regjimit. Ja pse n kt moment vijm n nevojn e diktatorve t djeshm pr ta zhdukur fare nga faqet e mediave kronikn e zez t krimit. Mirpo, kjo nuk arrihet dot n gjeopolitikn ku jetojm. Ather rreziku sht q shum shpejt t kalojm n faza q i kan kaluar vende ku ka sunduar mafia, si sht p.sh. Sicilia e viteve 80, kur Andreoti kryeministr thoshte se n Sicili nuk ekziston mafia dhe vriteshin gazetar dhe prokuror.

  Duke perifrazuar nj thnie famkeqe t komunistve pr pushtetin do t thoja se Edi Rama & Co po japin prdit sinjalin se me krim e kan marr dhe me krim do ta ruajn pushtetin. Ndalimi i ktyre rreziqeve krkon veprim sa nuk sht von pr shkatrrimin e narkoregjimit me kuraj, bashkim dhe largpamsi.

  Panorama
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,968
  Faleminderit
  415
  508 falenderime n 429 postime

  Pr: Rama me krim e ka marr dhe me krim do ta ruaj pushtetin

  Lajmi dites do ishte qe ka 1 muaj qe jane arratisur kater ushtarak,por s'eshte as ky 1 muajshi qe asnje institucion nuk e di. Lajmi i dites do ishte qe kemi dezertim posti nga ushtaraket por s'eshte as modeli e as morali qe mundet te sjelli ky lajm. Lajmi i vertete i dites mbase eshte qe ushtaraket e paskan rrogen 300 mij lek ose 220-240 euro por s'eshte as ky qe tregon se ne fare varferie jetojne edhe ata qe punojne,ne shtet per te mbrojtur shtetin.

  Ne fakt lajmi i vertete,edhe sot, eshte qe varferia ne ate vend nuk perben kurre nje lajm.

 3. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  2053 (19-11-2017)

 4. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Rama me krim e ka marr dhe me krim do ta ruaj pushtetin

  Ne momentin kur nje klloun cirku me papergjegjshmerin e tij zgjodhi te rilindi ekonomikisht vendin ne menyren me te papergjegjshme te mundshme nepermjet inkriminimit, varferia vetvetiu do te ulej ‘gjunj m gjunj’ me popullin.
  Alarmi i pare u dha qe ne momentin kur u aplikua ndryshe pagesa e fatures se dritave per pensionistin me 130mije leke pension dhe ndryshe per bizneset pergjate autostrades Tirane-Durres.
  Nen linjen e politikave ‘te majta’ vazhdoi rritja e taksave, rritja e mimit te karburantit, rritja e mimeve te shportes, rritja e mimit te ilaeve, etj etj nderkohe qe cilesia e sherbimeve sa vjen e ulet!
  Me pak fjale Rilindja, mbas 4 vitesh, la nje Shqiperi me gjysem milion banore me pak (qe njelloj si ushtarakut dezertuan vendin per nje jetese me te mire ne perendim), rriti borxhin ne gati 10% me shume dhe ne shkembim nuk ndertoi asnje veper publike, ZERO!!!

  Sigurisht qe ky do te duhej te ishte lajmi i dites, mirepo kur shikon qe akoma nje pjese e konsiderueshme shqiptare vazhdon te besoj tek ‘reformat e rilindjes’, atehere e kuptojme perse Enveri pergjaku si asnje diktator tjeter popullin e tij per gati nje gjysem shekulli dhe akoma vazhdon te nderohet...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 5. Anetart m posht kan falenderuar Duke_Of_Arberia pr postimin:

  2053 (19-11-2017)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •