Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 16 prej 16
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  711
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Analistt e Pasur n shrbim t Shkelsve t Pasur t Ligjit

  Po vazhdon me muaj t tr q para zgjedhjeve ashtu dhe pas zgjedhjeve nj zhurm e jashtzakonshme pr nxirjen e vndit, pr dhnien e nj pamjeve gri t zymt jo vetm t ekonomis shqiptare por edhe t shoqris shqiptare (madje edhe t politiks shqiptare e cila me thn t drejtn at prshtypje t jep).

  Njihet mir se Kapitalizmi n formn q erdhi n Shqipri i dshiruar nga e gjith shoqria shqiptare (ndoshta e paprgatitur) n formn e ``E duam Shqiprin si gjith` Europa``, gjat ndryshimit t Sistemeve, pati dhe vazhdon t ket pasoja negative t mdha krahas aty pozitive . Problemet negative t ndryshimit t menjhershm t sistemit u shoqruan me papunsi massive pr t ciln mban prgjegjsi sistemi i kaluar por dhe drejtuesit ish-partiak t sistemit t ri t cilt nn moton e `ardhjes s ekut t bardh` prishn gjithcka t ndrtuar me aq mundim pr shum vite.


  Papunsia massive e viteve `90 shkaktoi largimin e 1/3 s popullats shqiptare gj q e cila u reflektua si n rnien ekonomike ashtu dhe n at sociale. Problemet e tjera negative t sistemit kapitalist si Prostitucioni, Droga, krimet, divorcet, gradualisht filluan t shtohen dhe jan po aq problematike ashtu si dhe n do vnd t BE, SHBA dhe mbar bots kapitaliste.

  Dy `injeksionet` pr t rindrtuar dhe nxitur ekonomin e rrnuar shqiptare dhe pr t shmangur papunsin, dhan rezultate t pjesshme pozitive por edhe dramatike negative:

  S pari, injeksioni i pare, Firmat Piramidale t nxitura n mnyr jo formale nga FMN, shkaktuan probleme n popullat dhe shkaktuan shmbjen e shtetit, por nj pjes e drejtuesve t shtetit u bn t pasur s bashku me rrethet e tyre Familjare dhe Klienteliste,
  S dyti, injeksioni i dyt pas shmbjes s Firmave Piramidale dhe pas vitit 2000 ( ndoshta jo i formalizuar nga FMN, por sigurisht nga qarqe t interesuara perndimore), ishte futja gradualisht e Drogave kryesisht e Kanabis-it, n fillim n Lazarat e pastaj fshehurazi n t gjith vendin, dhe vetm sot nga fundi i vitit 2017, mendohet se problemi i drogs do t jet nn kontrollin e plot t shtetit dhe jasht sfers s kontrabandistve dhe kriminelve t pasuruar nga ky fenomen.

  T dy kto probleme t mdha , njra q u shoqrua me shkatrrimin e shtetit dhe tjetra q po shoqrohet me nj luft t madhe politiko-mediatike , madje t jep prshtypjen se kjo luft po bhet pr t shkatrruar edhe njher shtetin n shenj hakmarrjeje nga ana e Opozits e cila e ndjen vehten fjatore s bashku me ish liderin e saj pr `97, kan dhn pasojat e tyre kryesisht negative por edhe pozitive n Ekonomi-politik dhe n shoqri.

  Lufta midis Dy grupeve t mdha politike, nse deri n vitin 2005 sht shoqruar edhe me vrasje dhun dhe shkatrrime kryesisht nga Opozita e sotme, gjat periudhs s qeverisjes s Maxhorancs s sotme kjo luft sht e sofistikuar duke ln pas tashm dhunn e Demonstratave dhe t thirrjeve pr dhun, por duke prdorur Median dhe Opinionistt dhe analistt (tashm t pasuruar mjaft gjat ktyre viteve), q i kan shrbyer gjat ktyre 27 viteve politiks shqiptare.

  far po ndodh aktualisht me mediat dhe me Opozitn e cila nuk ka pushuar q nga shtatori i vitit 2013 e deri m sot kur Kryeministri i Shqipris ka marr m n fund Timonin dhe frenat e Shqipris?

  Media politike dhe Analistt kan shprthgyer n nj front t gjr lufn kundr qeverisjes duke prhapur nj mori lajmesh t cilat n shumicn drrmuese t tyre nuk jan lajme por Opinione t prgatitura si lajme, apo m sakt si thot dhe Presidenti i SHBA pr kta lloj analistsh t paguar pr-Fake Nes, nprmjet disinformimit.

  Po prse kta analist t njohur, disa nga ata antar t rinj t Partis s Puns n vitet 1990, Fahri Balliu nj redaktor i dikurshm i Zri t Popullit dhe autori i Drams komuniste `Kyi i Art` dram tre akte e vne n sken nga Kombinati i Autotraktorve pr t vlersuar unitetin Parti-Popull, disa analist nga familjet e ish-bllokut komunist q n at koh jo vetm q nuk i flisnin me gj njerzve t thjesht t asaj kohe por dilnin npr rrugt e qndrs s Tirans me xhinse e pandofle pr t prhapur `modn e huaj`, disa analist q u pasuruan nga Firmat Piramidale dhe ngritn pallate, e sot t gjith jan br nj pr t sulmuar Maxhorancn (prfshi e mllefet e vjetra e t reja midis tyre), e cila sipas Rekomandimeve t BE dhe SHBA po realizojn dy pjes t skenarit t stabilizimit t vndit:

  Vendosjen dhe zbatimin e ligjit nprmjet Vettingut duke nxjerr para ligjit t pandshkueshmit dhe shkelsit e tjer t ligjeve
  Stabilizimin e ekomonis dhe financave t vndit pr hapur fronte t reja pune dhe pr t vendosur profesionistt dhe meritokratt n drejtimin e vndit

  Kjo ka shkaktuar paknaqsi t madhe kryesisht tek shum ish drejtues politiko-administrativ t viteve 2009-2013 por edhe tek ish drejtuesit e vet Maxhorancs t viteve 1997-2005, paknaqsi, e shprehur kryesisht nga dy grupe t mdha politike t pasuruara jashtzakonisht gjat ktyre periudhave PD dhe LSI.

  Pavarsisht problemeve t hasura gjat qeverisjes 2013-dhe sot, pavarsisht amalgams aspak normale midis LSI dhe disa grupimeve politike demokristiane t cilat kishin vepruar n t njjtn mnyr me PD n t kaluarn duke i a faturua edhe asaj dshtimet politike, Maxhoranca e sotme mori mandatin e drejtimit t vndit me votn e lir t popullit dhe po prpiqet q t realizoj objektivat e saj t cilat jan miratuar edhe nga BE dhe SHBA.

  Kjo ka shkaktuar shqetsim t madh i cili shprehet n frikn ndaj vettingut dhe n frikn ndaj prballjen me ligjin.

  N kt pik Politika e Opozits pjes e t cils sht plotsisht e inkriminuar n afera, ka realizuar disa plane taktike madje dhe strategjike pr t shmangur dy Skenart e msiprm t miratuar nga BE dhe SHBA. Pr kt arsye, pjes e planit taktik ishte cadra- nj mission politik pr t zvarritur zgjedhjet dhe Vettingun, dhe tani me daljen me pjesn e kalbur t s majts e cila ka drejtuar q nga 2002, hartoi edhe nj plan strategjik duke nxitur indirekt edhe drejtues t minoritetit madje dhe shtetin fqinj pr t thn q qeveria 60 ditshe shqiptare po rrnon vndin dhe po e nxin n syt e fqinjve dhe t BE e t SHBA,- jetn, ekonomin, shoqrin shqiptare. Sidoqoft BE dhe SHBA m n fund e ka kuptuar se kjo taktik e ashprsimit t tonve (q n fakt i ngjan lufts s klasave t Enver Hoxhs), nuk ka t vrteta dhe sht Fake nes.

  Por, cilt ka angazhuar n kt luft kundr stabilitetit t Shqipris dhe disinformimit publik?

  A mos vall ka vepruar njlloj si Berisha i viteve 1997-1998- 2007-2011? Jo sigurisht.

  Sot Opozita ( n fakt disa drejtues opozitar sepse shumica drrmuese e opozits politike madje edhe e popullit opozitar nuk e prkrah dhe e kupton se pr far bhet fjal), ka angazhuar pikrisht pinjollt e saj t cilat jan pasuruar n kulmin e pa-ligjshmris dhe mungess s kontrollit shtetror, pinjollt e familjeve t ish-diktaturs komuniste t cilt sot i jan futur gazetaris dhe analizs dhe opinioneve politike, ka kapur nj pjes t mir t mediave dhe do nat vazhdon n kor ndotja, prbaltja jo vetm e Maxhorancs por edhe e vet Shqipris. Sepse helbete, Qllimi justifikon mjetin: pr t marr karriken e humbur duhet t luftosh poshtrsisht, madje duke shitur dhe interesat kombtare.

  Kta analist&opinionist q dalin cdo dit dhe pr kt arsye paguhen jasht do llogjike financiare ( sepse pagesa rrjedh nga parat e pista) po ndotin Shqiprin, Kombin, ekonomin, Shoqrin, sepse politika dihet q sht pjesa m e kalbur e shoqris shqiptare q kur ajo u prdor nga ish-drejtuesit e PPSH dhe miqve t tyre pr t realizuar `paqsisht kthimin n kapitalizm.

  Dihet se informacioni Fals sipas Vokabolarit Merriam-ebster- sht nj informacion i cili u jepet njerzve me qllim q ata t besojn n dika ose pr t fshehur t vrtetn.

  Qllimi i fushatave dis-informuese sht e njjta: t friksojn ata q kan rn n nj linj mjeshtrat e paras q drejtojn Partit.

  N vitin 1939 nj shkrimtar q prshkruante aktivitetet e spiunazhit Nazist vrente: ``Gjndja shpirtrore e kombit ishte dyshimi gjat asaj dekade dhe kjo sht ilustruar nga Gjeneral Krivitski i cili ishte pjestar i `Shrbimit t Dis-informimit Gjerman`- i angazhuar me manipulimin e planeve ushtarake pr ti shprehur qllimin se ..ato ishin vjedhur nga qeverit e huaja``.

  Ky lloj Disinformimi u prdor m von edhe nga KGB sovjetike m von. (https://.merriam-ebster.com/dict...disinformation).

  Pr kt arsye lindn Portalet q shprehin gjithsesi nj t vrtet m t mir se sa gazetat dhe mediat e Analist&Opinionistve t pasur. Po ta kini vn re sot po lulzojn Portalet q thon n shumicn e rasteve t vrtetn. Kurse gazetat e njohura q lexohen do mngjes, mbeten pron e ktyre analistve t pasur t cilt prhapin helm dhe vrer pr do gj madje shumica e dgjuesve ndjen neveri pr disa nga kta t cilt nuk e kan pr gj t shajn Heroin Kombtar, t shajn Heronjt e Popullit, t shajn atdhetart e vrtet, dhe rilindasit q formuan shtetin shqiptar, t ngren n qiell lloj lloj kriminelsh dhe tradhtarsh e kolaboracionistsh.

  Sidoqoft, po ky grup Fake-news-sh ka hapur si kundrprgjigje , portalet e veta, dhe pr kt arsye ashtu si thot Kryeministri nj pjes e mir e gazetaris s paguar mire, sht br `kazan mediatik`, n t ciln vjell vrer dhe sulmon vet i akuzuari, i paprekshmi, ai q duhet t mbante prgjegjsi.

  Kjo arrihet ashtu sikundr thot populli: Hajduti brtet ..kapeni Hajdutin.. apo latini : `mbrojtja m e mir sht sulmi`.

  Dhe kjo po ndodh nn hundn e popullit, dhe qeverisja e ka t pamundur t ver rregull n kt abyss mediatik plot rrena ku ngjjt, ose jan baltosur, ose i kan ln pa mjete jetese e pr pasoj nuk flasin dot- kurse djajt kan veshur lkurn e ngjllit; dhe populli dgjon dhe habitet se si nj `qngj` i opozits, brtet me ulrimin e ujkut. Ndoshta sht fundi i bots

  Sidoqoft, argument tjetr sht se n asnj nga gazetat e shkruara, prve gazets Sot, nuk kritikohet Presidenti i tanishm dhe ish Kryeminisri, megjith problematikn kontradiktore t tyre n t kaluarn.

  Kjo realizohet me at element q tha gazetari italian tha n nj emission te Top Channel: `.disa gazetar e bjn opinionin-lajm, gj e cila sht e gabuar, Lajmi duhet t jet lajm i konfirmuar dhe jo opinion`; pra kjo, shpesh n makinn diabolike t analistve t pasur shqiptar, sht n fakt shpifje apo Fake News i cili prdoret si kundrprgjigje ndaj puns s Maxhorancs.

  Fake News dhe Dis-informimi prdoren edhe si zhrumues pr t vendosur vmndjen e publikut nga e vrteta. Pikrisht kjo gj ka nxitur sulmin e ktyre gazetave-analist t pasur sigurisht jo vetm me urdhr t dikuj t Opozits, por edhe pr t mbrojtur vehten e tyre.

  Droga-Kanabisi tema e preferuar e Opozits e cila pr shkak t rrezikut q ndjen se mos prballen disa drejtues t tyre me Drejtsin pas Vettingut,- kan ln mnjan Programet dhe Projektet me an t t cilave mund t marrin pushtetin n t ardhmen, dhe po sulmojn fort duke u prpjekur ti a faturojn drogn Maxhorancs, duke e ditur fare mir q droga lulzoi n kohn e tyre , nuk u b asnj demarsh pr crrnjosjen e saj, morn fitimet e asaj droge t mbjell n Lazarat dhe kudo, duke dis-informuar vndin dhe ndrkombtart me an t heshtjes mediatike.

  Sot Analistve t pasur t Medias u sht dhn urdhri q t sulmojn dhe t shtrembrojn do gj, pr t prbaltur dhe faturuar PS-n me kt problem. Fatmirsisht Maxhorana e ka bashkpunimin zyrtar me ndrkombtart dhe n fund t vitit Kanabisi nuk do t jet m problem.

  Kta analist&opinionist t pasur nprmjet emisionve t tyre diabolike si `T paekspozuarit ??` ( n fakt nuk ka m t ekspozuar se sa ata, dhe ata q thirren aty), apo n emisionet e Fevziut, n gazetn e ish-komunistit Fahri, etj, prpiqen me do kusht t shkatrrojn do gj pozitive q po ndodh n Shqipri dhe prpjekjet e Qeverise pr t kthyer n normalitet vndin.

  Le t shpresojm q kjo klas jasht norme e analistve t pasur q u ngjan varfanjakve t pasuruar me shpejtsi, t mbajn prgjegjsi pr ato `ka thon.

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Analistt e Pasur n shrbim t Shkelsve t Pasur t Ligjit

  Pirro je ne kotradikte te thelle me kete analizen tende. Sepse thua qe ne fund te vitit problemi i droges do marri fund, qe nenkupton se paskemi patur problem me drogen!
  Dhe ky kryeministri yne e ka mohuar ne menyre kategorike faktin e droges. Kur binin avione i quante mushkonja, kur oficerat e policise denonconin lidhjet e trafikanteve me shtetin Rama i quante Zagare, etj etj etj. Pra sipas kesaj llogjike Rama i zgjedhur ne 2017-en, do luftoj lidhjet e krimit e droges te Rames se zgjedhur ne 2013-en?!

  Dhe ne fund te dites ndonje gazetare me integritet qe evidenton problemet e droges (sepse media televizive kontrollohet e tera nga Rama), akuzohet se po nxin imazhin e vendit!
  Ne nje kohe kur gra dhe burra te moshuar arrestohen nga policia bashkiake ne Tirane sepse shesin presh dhe lakra sa per te mbajtur shpirtin gjalle, nderkohe qe kriminelet behen deputete e kryetare bashkie, t’i denoncosh keto lloj makabritetesh absurde etiketohesh si ndotes i imazhit te vendit.
  Kurse Pirroja bashke me Ramen qe i mbrojne na qenkerkan patriote!
  fare paradoksi : ))
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 14-11-2017 m 06:32
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,968
  Faleminderit
  415
  508 falenderime n 429 postime

  Pr: Analistt e Pasur n shrbim t Shkelsve t Pasur t Ligjit

  Pirro e ke kapur analizen nga nje kendveshtrim i gabuar per te mos thene se edhe ky shkrim "ngjan" si shkrimi i "nje analisti te pasur ne sherbim te shkelesve te pasur te ligjit".
  Droga,krimi nuk eshte tema e preferuar e opozites,droga-krimi eshte tema e preferuar e pozites. Me keto tema Rama fitoi zgjedhjet dhe si e tille mbetet edhe kete kater vjear pazari me i mire i tije.
  Droga largoj vemendjen nga problemi kryesor (edhe per vet perhapjen e droges ) qe eshte varferia,ku kjo qeveri pati nje deshtim spektakolar ne luftimin e kesaj plage. Krimi po ashtu e ndihmoj qe te ruante sistemin ekonomik qe pothuajse eshte teresisht i paliqshem.
  Po te ishte ndryshe nuk kishte se pse ta mohonte me aq kemngulje. E mohoj pikerisht qe te kthehej ne nje problem mediatik-politik. Ishte vet Rama qe drogen e ktheu ne denoncim. Keshtu qe disiformimi eshte komplet i Rames,pjesen vetem te mashtrimit i la opozites. Dhe per kete njera pal fitoi zgjedhjet dhe pala tjeter i humbi.
  Te vetmin faj qe kane analistet eshte se jane pjese e kesaj loje dhe e kane te pamundur te dalin jashte ketij realiteti,qe eshte sistem.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 14-11-2017 m 12:06

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  711
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr: Analistt e Pasur n shrbim t Shkelsve t Pasur t Ligjit

  Nuk jam i nje mendimi me ju i nderuar Serafim; sidoqofte kur mendoj se edhe ju nuk po kuptoni efektin e krijimit te nje zhurme te dyte per te shmangur goditjen- nje nga taktikat qe po perdor sot Opozita (por edhe Maxhranca e sotme e ka perdorur), atehere me mbetet te them qe Droga perben rrezik serioz, ne nje kohe kur ne realitet Droga si kanabisi nuk perben asnje rrezik per boten perendimore- ne aspektin e luftes per pushtet si ketu ne Shqiperi.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  711
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr: Analistt e Pasur n shrbim t Shkelsve t Pasur t Ligjit

  edhe nje fakt kuptim plote qe mediat nuk ajne te Edi Raames: kete shkrim nuk e boton asnje gazet shqiptare qe del ne shtije. Ma kane botuar shkrimin vetem gazetat kosovare: BOTA SOT, dhe portalet tona. Cfare do te thote kjo? Mendoj se jane te kapura pikerisht nga Shkelesit e pasut te Ligjit

 6. #6
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,091
  Faleminderit
  126
  101 falenderime n 89 postime

  Pr: Analistt e Pasur n shrbim t Shkelsve t Pasur t Ligjit

  Nje pyetje kam une mqse qeveria qenka e inkriminuar etj..

  Si ka mundesi qe kete vit qe kaloi nuk u mboll me as 1/10 e droges e asaj qe shoqeroi ne 2016 ?
  Njoftime falas vetm n https://tregti.al

 7. #7
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,091
  Faleminderit
  126
  101 falenderime n 89 postime

  Shtypin nuk e ka vrar Rama, thjesht ka vdekur vet!

  Do t mjaftonte nj shikim i thjesht n tavolinat e shitjes s gazetave dhe revistave q zn shpesh jo m shum se nj metr katror npr cepat e Tirans apo t qyteteve t tjera, pr t kuptuar se ai sht i vdekur. Nuk ka nevoj ta vras njeri, sht vetvrar!

  Shqipria, me gati tridhjet e pes gazeta ditore, ka nj tirazh ditor q nuk i kalon i gjithi t 30 000 kopjet. Shprndahet ashtu si dikur n vitet ’90, kur filloi t qarkullonte i lir vetm n nj pjes t vogl t siprfaqes. Vetm kjo sasi gazetash do t mjaftonte t thuash se jeton brenda nj shoqrie t paorganizuar, q vrapon andej-kndej, pa kuptuar gj apo q i shrben thjesht tridhjetet e pes pronarve q veprojn individualisht…
  Ndonjher mund t thuash se shtypi yn ekziston, sepse n mngjes e lexon Bashkim Hoxha. Qytetart mjaftohen me t dgjuar pak titujt e gazetave dhe pastaj gjithka mbaron.

  Kush i ka fajet n kt histori gati 30-vjeare pas pluralizmit, q shtypi nuk prparon sipas t gjitha rregullave t bots s qytetruar?

  N ditt e fundit, nj pjes e shtypit i sht vrsulur Rams, q nuk l rast pa e shprehur mrin apo qesndisjen e tij. E ka vrar ai kt shtyp apo thjesht e kupton se nuk e dmton apo e ndihmon m edhe at vet? Nga i buron ky lloj guximi qeveritari?

  N historin e shtypit t shekullit t kaluar, vetm Rusvelti guxoi t godas shtypin e vendit t tij. Reaksioni ndaj ksaj goditjeje nga shtypi ishte i madh. I organizuar gjithsesi m mir se i yni dhe n sindikat e t tjera forma, shtypi iu kundrprgjigj egr Rusveltit, duke e quajtur komunist, etj. Prfaqsuesi m i madh dhe njkohsisht pronari m i madh i asaj kohe iu hakrrua vet Rusveltit dhe urdhroi t’i priteshin reklamat pr t dhe fushatn e tij zgjedhore.

  Rusvelti nuk u shqetsua, megjithse fushatn e zhvilloi me nj t katrtn e parave q duhej t’i jepnin normalisht atij dhe partis s tij. Megjithat, vuri bast q m par se, pavarsisht ksaj, n zgjedhjet e ardhshme ai do t shnonte nj fitore q nuk do t ishte par n historin e Ameriks. Zhvillimi i ngjarjeve i dha t drejt Rusveltit. Kurr q ather nuk ka pasur fitore t ktyre prmasave n zgjedhjet amerikane sesa kjo koh e prshkruar m lart.

  Rama nuk sht Rusvelt dhe krahasimi n prmasa nuk ka vler. Por vshtrimi i karakteristikave t periudhs lejon t bjm nj far analize me kohn q jetojm. Shtypi i asaj kohe komandohej nga ata q sot zakonisht i emrojm oligark. Ata impononin edhe ligjet dhe vendosnin shumicn e deputetve. Rusvelti e preu kt lidhje n form t drejtprdrejt. Por ndrkoh e shoqroi me pun publike pafund, q ndihmuan Amerikn t kalonte krizn e athershme q kishte pllakosur jo vetm at, por edhe botn mbar.

  A sht n t njjtin pozicion Rama?

  Nse i gjykojm gjrat n rrafshin ekonomik, mund t thuash se po. Shqipria sht n kriz ekonomike prej kohsh dhe shtypi n shumicn e rasteve komandohet nga pasanik q kan jo pak lidhje me shtypin.

  Po a jan n gjendje ata t imponojn nj luft t rrept dhe parimore kundr shefit t ekzekutivit?

  Mund t ket shum mendime rreth shtjes, por un preferoj gjykimin e prgjithshm. Fakti q Shqipria ka mbi 30 gazeta t prditshme dhe pastaj dhjetra televizone dhe portale, e megjithat ka tirazh t vajtueshm, tregon dika tjetr nga koha e Rusveltit.
  Nj vshtrim i thjesht edhe pa ditur gjuhn shqipe nga nj vzhgues me nivel minimal gjykimi, t tregon nj t vrtet t dhimbshme.

  Reklamat brenda gazetave apo shumics s televizioneve jan t natyrs thjesht tregtare. Mund t thuash t dy se tri kompanive celulare dhe disa bankave q edhe mund t mos i japin fare kto reklama. I japin se duan t jen n rregull me shtypin q mund t’u nxjerr gjra t pakndshme apo thjesht t’i bezdisin. Nuk ka fare reklama t tipit q tregojn se n kt vend prodhohet.

  Pikrisht ktu buron edhe nj nga fatkeqsit e shtypit. Q t mbijetoj pr shmbull nj gazet, duhet q t paktn 80 pr qind e shpenzimeve t saj t mbulohen nga reklamat. Kjo nuk ndodh dhe sht thjesht e kuptueshme se shtypi, para se t jet n duart e qeveris, sht n duart e pronarve t tij.

  Po vet pronart si t mbijetojn, kur shumica e tyre nuk jan t lidhur me prodhimin, por vetm me tregtin apo me tenderat q hedh n loj qeveria, q sht thuajse investitori kryesor n nj vend q pretendon se po zhvillohet sipas rregullave t kapitalizmit?
  sht pra e qart se shtypi, para se t jet n mshirn e qeveris, sht n duart e pronarve, interesi i t cilve, n shumicn e rasteve, nuk sht i lidhur me prodhimin kombtar apo zhvillimin real t vendit.

  Pra shtypi shqiptar sht sa n mshirn e pronarve t tij, t cilt jan me shumic tregtar t mdhenj, q operojn n sektor gati monopol dhe n at t qeveris, q duhet t’i mbaj me reklama shtetrore.

  far bn ai q t shptoj prej ktyre “dy armiqve” t tij nse flasim n mnyr t drejtprdrejt?

  N vitin 1998, duke drejtuar nj grev t ktij shtypi kundr qeveris, i qndrova mendimit se duheshin krijuar mekanizma logjik q siguronin ekzistencn e tij. Por q t bhej kjo, duhej t kishe edhe sindikatn e gazetarve si n do vend t zhvilluar.

  Ky do t ishte mekanizmi i par q do t kishte pun drejtprdrejt me qeverin. A u krijuan t tilla? Po, u krijuan. Po pyetini thjesht se sa her jan mbledhur kto organe prfaquese t shtypit pr t mbrojtur lirin e tij dhe t vetvetes. Thuajse asnjher!

  Kishte edhe nj element tjetr. Mund t’i krkoje qeveris fonde q n fillim t vitit, si bjn vende t zhvilluara t tipit Franc, etj., q ndanin fonde qysh n fillim t vitit pr mbarvajtjen e shtypit. Por q t ndodhte kjo, duhej q n radh t par vet shtypi t ishte korrekt dhe transparent. Pra, t tregonte rregullisht para publikut t ardhurat e tij dhe tirazhet reale q kishte. A u b kjo ndonjher? Shikojeni edhe sot gjendjen n kt drejtim. Ka nj pjes t gazetave dhe shtypit tjetr, q thon se jan t part n Shqipri, po nj zot e di cilat shifra jan ato q e tregojn kt eprsi.

  Shtypi shqiptar zgjodhi rrugn m t leht t zhvillimit t tij pas viteve 1990. Ai u vu n mshirn e pronarve, t cilt krijuan marrdhnie t tipit direkt me qeverin.

  Kjo natyrisht, edhe n nj pikpamje t tipit praktik, sht nj nga shkeljet m t rnda q mund t bhen ndaj nj rregulle t thjesht. Asnj qeveri n bot nuk t jep aq para q ti t shptosh dhe t dalsh n siprfaqe duke ruajtur njkohsisht, pasurin, nderin apo autoritetin, prpara publikut. Qeveria t jep aq para sa t t rrzoj moralin tnd para publikut dhe pastaj t fut shqelma prapanice, derisa t t zhys prfundimisht n balt.
  Shtypi shqiptar e zgjidhi vet kt rrug, duke u vendosur nn mshirn e qeveris dhe t pronarve t tij.

  Shum mund t ankohen dhe t thon q sht e padrejt kjo analiz dhe t m tregojn se shtypi ka marr pjes n aksione t s drejts, po a sht e vrtet kjo?

  Historia e “piramidave” sht nj nga shembujt m turprues pr t gjith, po veanrisht pr shtypin. Ai nuk foli asnj fjal n kt batrdi kombtare, duke u br bashkfajtor i plot me qeverin e athershme.

  Po nuk sht vetm kjo histori. Nj televizon kombtar para disa ditsh theksoi se kishte treguar tragjedin e Grdecit. Po, sht e vrtet, por pasi ajo ndodhi. Asnj shkrim investigativ nuk u b q t tregonte se far bhej n nj largsi 10 kilometr larg Tirans n Grdec, ku fmij 12 a 13 vje merreshin me demontimin e municioneve t tipit luftarak. Nj histori kjo q mund t ishte normale pr nj vend t bots s tret, por kurr pr nj evropian.

  Po far mund t thuash pr sot? far bn realisht shtypi shqiptar pr t ruajtur dinjitetin e tij, qoft edhe kundr nj armiku q e ka emrin Rama?

  A keni par ndonj artikull t tipit ekonomik n faqet e tij t jap alarmin? Rasti i kanabisit e vuri at n loj dhe duket si nj faqe e mir e lufts q bn ai pr prparimin e vendit. Po a e bri dhe kt radh detyrn realisht mir?

  Kanabisi, ky fenomen kriminal, nuk luftohet vetm nga qeveria, apo polici i saj, q i duhet t vrapoj andej-kndej me nj rrog q ende sht tmerrsisht e vogl n krahasim me policin evropian. Por mbjelljen e kanabisit, apo luftn me t, e zhvillojn edhe elemente t tjera. Kto jan q nga kryeplaku i fshatit, kryetari i komuns, shrbimi informativ e shum faktor t tjer. Qeveria mban pjesn e luanit n faj, por prsri ajo sht nj pjes e mekanizmit q nuk e lejon kt veprimtari.

  A sht Rama nj vrass i shtypit? Mendoj thjesht se jo! Shtypi shqiptar e ka vrar veten prej kohsh, duke u shndrruar ashtu si dhe faktor t tjer negativ t shoqris n nj faktor frenues n zhvillimin e vendit. I vendosur nn nj varsi t dyfisht ndaj pronarve dhe qeveris, ai ka koh q, n emr t lufts pr mbijetes, ka prodhuar oligarkt e tij, t cilt lajn gojn me kritika q shpesh nuk kan asnj theks ekonomik n prmbajtjen e tyre.

  Q shtypi shqiptar t mbjetoj, duhet t’i drejtohet formave t njohura n vendet e tjera. T organizohet n shoqata q mblidhen rregullisht dhe t pasqyroj zhvillimin e vendit n do sektor. T bj transparencn e plot t aktivitetit t tij dhe t rifitoj pavarsin q ka koh q e ka humbur. Dhe nuk sht qeverisja e Rams q ia ka marr. Ai ka koh q, duke thyer rregullat e mbijetess apo t zhvillimit normal, si do pjes e shtypit evropian, po rri ashtu i shtir n shtratin e vdekjes, pa pasur fuqin as t mallkoj fatkeqsin q e ka zn./konica.al
  Njoftime falas vetm n https://tregti.al

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,968
  Faleminderit
  415
  508 falenderime n 429 postime

  Pr: Analistt e Pasur n shrbim t Shkelsve t Pasur t Ligjit

  Citim Postuar m par nga pirro10 Lexo Postimin
  Nuk jam i nje mendimi me ju i nderuar Serafim; sidoqofte kur mendoj se edhe ju nuk po kuptoni efektin e krijimit te nje zhurme te dyte per te shmangur goditjen- nje nga taktikat qe po perdor sot Opozita (por edhe Maxhranca e sotme e ka perdorur), atehere me mbetet te them qe Droga perben rrezik serioz, ne nje kohe kur ne realitet Droga si kanabisi nuk perben asnje rrezik per boten perendimore- ne aspektin e luftes per pushtet si ketu ne Shqiperi.
  Per te bere nje analize logjike (per aq sa vlen ne ate vend) pyetjet jane dy ; Kush perfitoj me shume nga kjo zhurme Rama apo Berisha ? Rama me gjithe denoncimet e kater vjearit te shkuar doli me i forte nga zgjedhjet apo doli me i dobet ,sot eshte me i forte apo me i dobet ?

  Pse,keto pyetje ? Sepse Rama ishte ai qe e mohoj kete fenomen,dhe Rama eshte piksynimi i pare a pergjegjsi i pare simbas opozites (qe eshte Berisha).


  Qe opozita e perdor kete argument per tu vetmbrojtur,nuk ka asnje dyshim,se perndryshe nuk do kishte asnje llogjike politike qe edhe mbas humbjes te mos ndryshonte regjister. Berisha e di mire qe keto argumente nuk sjellin asnje vote te vetme.gjithashtu dhe Rama e di qe denoncime te tilla vetem e forcojne.


  Problem per Ramen do ishte sikur fenomeni droge te lidhej me varferine ekstreme (qe eshte shkaku kryesor) dhe me sistemin e kalbur ekonomik. Aty ku vertet Rama ka deshtuar,aty asnje force politike dhe mediatike akoma nuk e ka sfiduar.

 9. #9
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Analistt e Pasur n shrbim t Shkelsve t Pasur t Ligjit

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Nje pyetje kam une mqse qeveria qenka e inkriminuar etj..

  Si ka mundesi qe kete vit qe kaloi nuk u mboll me as 1/10 e droges e asaj qe shoqeroi ne 2016 ?
  Viti mbaron ne 31 dhjetor dhe statistikat per 2017-en publikohen ne trimestrin e pare te 2018-es.
  Por meqe shtron nje pyetje ne parakohe, pergjigjen e gjen tek hambaret e shumta ushtarake ku jane depozituar tonelata te tera droge per tu eksportuar jashte vendit.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 10. #10
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Analistt e Pasur n shrbim t Shkelsve t Pasur t Ligjit

  Kryeministr, nuk ta ka fajin media!

  Nga Flamur Vezaj

  KM, nuk te ka faj media pse i fitove zgjedhjet ne 2013 me kriminel!

  KM, nuk te ka faj media pse fute ne Parlament rreth 20 te denuar per vepra te renda kriminale!

  KM, nuk te ka faj media pse kandidove per kryetar Bashkie nje perdhunues minorenesh!

  KM, nuk ta ka fajin media pse kandidove per kryetar Bashkie te denuar per trafik droge!

  KM, nuk ta ka fajin media qe Ministri i Brendshm kishte lidhje me trafikant droge!

  KM, nuk ta ka fajin media pse ish-Ministri yt emeroi ne krye te policise persona te denuar apo me precendent penal!

  KM, nuk ta ka fajin media qe ish-Ministri i Shendetesise abuzoi me koncesionet!

  KM, nuk ta ka fajin media pse u kanabizua i gjithe vendi!

  KM, nuk ta ka fajin media qe shume zyrtar te policise kane ruajtur parcelat me hashash apo paketuar drogen!

  KM, nuk ta ka fajin media qe shume kriminel po investojne parat e tyre te paligjshme ne ndertim ne Shqiperi!

  KM, nuk ta ka fajin media qe Drejtoria e Pastrimit te Parave nuk ka bere punen e saj per 4 vjet!

  KM, nuk ta ka fajin media pse jane alarmuar sherbimet policore te vendeve te BE-se per dyndjen e droges ne vendet e tyre!

  KM, nuk ta ka fajin media per 4 vjet nuk luftove grupet kriminale por i mbeshtete ato!

  KM, nuk te ka faj media pse per 4 vjet nuk hetove vrasjen e 21 janarit, Gerdecin, etj etj!

  KM, nuk ta ka fajin media qe thuajse te gjithe shqiptaret duan te ikin nga Shqiperia!

  KM, nuk ta ka fajin media pse e ndave tepsin me aleatet per 4 vjet!

  KM, nuk ta ka fajin media qe perseri fitove zgjedhjet duke i blere me votat e hashashit!

  KM, nuk te ka faj media pse ke fut perseri ne Parlament te denuar e hetuar per vepra te renda!

  KM, nuk te ka fajin media pse mbylle Universitetet private dhe ne vend te tyre lejove hapjen e klinikave e spitaleve ne do cep te vendit!

  KM, nuk te ka fajin media pse nuk bere reformen e shume premtuar ne drejtesi!

  KM, nuk te ka fajin media pse eshte mosbesuese ndaj premtimeve me task-forca kunder krimit te organizuar!

  KM, nuk te ka fajin media pse nuk solle investime te huaja ne Shqiperi!

  KM, nuk te ka fajin media pse nuk i permbushe premtimet e tua!

  KM, meqe media te ka nxire jeten pse i mban nga miqt me te mire te tu pronaret e ketyre mediave!

  Etj…etj…etj…..etj….

  KM, nuk ta ka fajin media pse TI deshtove!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  940
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Analistt e Pasur n shrbim t Shkelsve t Pasur t Ligjit

  ...hmmm..fajin e ka Tahiri!

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  711
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr: Analistt e Pasur n shrbim t Shkelsve t Pasur t Ligjit

  Halucinations.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  711
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr: Analistt e Pasur n shrbim t Shkelsve t Pasur t Ligjit

  Halucinations in bad times.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-10-2017
  Vendndodhja
  Tirane 0673864554
  Postime
  19
  Faleminderit
  20
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Analistt e Pasur n shrbim t Shkelsve t Pasur t Ligjit

  I nderuar Piro 10, Megjithese analiza jote eshte e lodhshme , prapagandistike, e dobet, e varfer etj, e lexova germe per germe cdo fjale qe ke shkruar ne kete teme.
  Cfare mendoj une pas leximit te saj?
  Mendoj se kryesisht perpiqesh te besh fajtore opoziten apo aleatet e dikurshem per tere te zezat qe e kane pllakosur sot kete vend.
  Kjo behet ne nje kohe kur qeveria ka me shume se 4 vite ne pushtet. dhe pas nje periudhe te tille eshte absurde te fajesosh qeverine e shkuar, por ti si zedhenes i saj e ben kete me vetedije dhe me te njejten demagogji qe e ben edhe Rama cdo dite ne daljet e tij apo ne portale.
  Kuptoje i nderuar se s'mund te jesh i besueshem ne ato qe thua per rritje ekonomike, apo per luften ndaj krimit, pasi ke ende deputete me te shkuar kriminale, apo edhe kryetare komunash e bashkish qe i perkasin PS te cilet ja kane nxire faqen cdo dite PS. Nuk jane raste sporadike por nje mendesi, nje fryme qe i pershkon pothuaj te gjithe te zgjedhurit e PS.
  Dhe tmeri me i madh sikurse brenga me e madhe, ajo qe i largon cdo dite shqiptaret nga atdheu i tyre i lashte sa bota, eshte se krimi ketu nuk ndeshkohet, ketu ndeshkohen ata qe shesin spinaq ne rruge, por jo ata qe mbjellin e shesin tonelata kanabis, Ketu futen ne burg ata qe nuk paguajne faturen minimale te energjise , por asnje nga boset e firmave te medha nuk eshte arestuar per evazion fiskal, pavaresisht se edhe kryeministri e di shume mire qe firmat punojne me dy bilance. Quhet evazion fiskal mosleshimi i nje fature tatimore nga shitesi i patateve, por jo nga ai qe punon me dy bilance duke fshehur miljona.
  E keqja shqiptareve nuk u erdhi vetem nga kjo qeveri sigurisht, Te gjithe kane kontribuar ne rradhen e tyre dhe kontributi me i madh eshte shkaterimi i modelit arsimor.
  Por ajo qe e dallon qeverine aktuale eshte se te keqiave te ketij vendi u vurri kapakun e pusetes se ujrave te zeza dhe e nxiu ne nje menyre katastrofike shpresen e njerezve se mund te jetohet e te prosperohet ketu.
  Nese kerkon deshtimet e qeverise ne sjelljen e opozites je dogmatik, i papjekur, servil, hipokrit dhe nje kriminel i popullirt tend.
  E keqja e ketij vendi e ka emrin RILINDJE. Kjo rilindi komunistat me gjithe agresivitetin e tyre kriminal genetik por vrau shpresat e nje popolli te tere, edhe te socialisteve te thjeshte , te cilet sot i gjen edhe ushtarake te dezertuar. Dezertimi i tyre nuk turperron ata, por shtetin qe i katandisi ne ate derexhe sa te shohin aratine si te vetmen menyre mbijetese.

 15. Anetart m posht kan falenderuar 2053 pr postimin:

  Duke_Of_Arberia (19-11-2017)

 16. #15
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Analistt e Pasur n shrbim t Shkelsve t Pasur t Ligjit

  Citim Postuar m par nga 2053 Lexo Postimin
  E keqja shqiptareve nuk u erdhi vetem nga kjo qeveri sigurisht, Te gjithe kane kontribuar ne rradhen e tyre dhe kontributi me i madh eshte shkaterimi i modelit arsimor.
  Por ajo qe e dallon qeverine aktuale eshte se te keqiave te ketij vendi u vurri kapakun e pusetes se ujrave te zeza dhe e nxiu ne nje menyre katastrofike shpresen e njerezve se mund te jetohet e te prosperohet ketu.
  Nese kerkon deshtimet e qeverise ne sjelljen e opozites je dogmatik, i papjekur, servil, hipokrit dhe nje kriminel i popullirt tend.
  E keqja e ketij vendi e ka emrin RILINDJE.
  Eshte konstatim shume i sakte dhe i goditur. Por per fatkeqesine tone eshte nje e vertete qe vret, nje e vertete qe e ka kthyer vendin tone gjithnje e me te pabanueshem.
  Dhe ajo qe te irriton pa mase ne kete histori jane disa servile, hajna apo te brumosur me keto dreq propagandash te lodhura partiake shqiptare, te cilet nuk rrjeshtin kurre me llafollogji te dala boje, me qellim shitjen e sapunit per djathe.
  Mjer ne ku po jetojme!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 17. Anetart m posht kan falenderuar Duke_Of_Arberia pr postimin:

  2053 (05-12-2017)

 18. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  940
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Analistt e Pasur n shrbim t Shkelsve t Pasur t Ligjit

  ..u tallen ne kohen e ilireve, u vrane prinderit ne kohen e iskanderit, i vrane bastardet tashme ne luftra partizane nen drejtimin e kushedi se kujt dhe tani duan te bejne edhe nje here drejtesi apo masaker ne te mbijetuarit e gjakut shqiptar!

  'populli iso do dhe nuk ka rrace apo ndasi!'

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •