Dinjitet n prballjen mes kulturs s gastronomis dhe t tregut ballkanik t restoranteve rajonale. Me kt pretendim vjen Ismail Lile duke prezantuar disa nga kolegt e tij mjeshtra t kuzhins si emetues t vlerave m t mira identitare t kuzhins shqiptare.

N 20 Tetor u prurua n Tiran n mjediset e ALBAVIN, n kompleksin Royal Lavena, Instituti i Gastronomis Le Monde, nj kualitet i ri ndrkombtar n Shkollat e Kuzhins me disa degzime n Gjermani, Qipro e Greqi.

Organizuesi i Dits Ndrkombtare t Shefave, Ismail Lile, njohs i historikut t kuzhins shqiptare dhe i standardeve t Shqipris n sferat e Hoteleri Turizmit dhe Restoranteve e sheh me optimizm kt event n rrafshin e Kulturs s t Ushqyerit.

Duke vlersuar kulturn e ushqimit me standardet e reja ne bjm nj hap prpara, sepse s bashku me tregun fitojn edhe eksperiencat e bashkohsis n botn e kuzhinave.

Disa nga shefat m prfaqsues t vlerave kombtare t Gastronomis na prezantohen pr veriun nga Puka zoti Gjelosh Rrogtina, pr Shqiprin e Mesme Ilir Hysaj dhe pr Jugun nga Kora sht Dashamiri. Tre shefat e kuzhins tregojn pasurit q kan pjatat shqiptare.

E ruan t shenjt lidhjen e malsorve me qumshtin e nns dhe kalan e Rozafs. Kuzhinieri Gjelosh Rrogtina edhe pedagog i kulinaris, vlerson dhe thot me bindje se Shqipria e Veriut ka fatin q na ka dhn Absoluti si shqiptar t realizojm nj thirrje drejt vetvlersimit. T mos largohemi nga Shqipria, sepse ne kemi produktet tona m t mira se t askujt, traditat tona t rralla si mikpritja dhe mnyrn origjinale t realizimit t pjatave si flia, jufkat apo frliku. Pr shef Gjeloshin e rndsishme sht prmbajtja, pra shija e thelluar e nj produkti pastaj pamja, e cila mbetet pr t siprfaqsore.

Kurse pr kolegun e tij korar Dashin sht m e rndsishme pamja estetike e nj pjate shqiptare t gatuar me dashuri.

Petkat e Kors, nj gatim tradicional shqiptar ishte n kryefjaln e prvojs s mjeshtrit t kuzhins me kultur austriake. M shum punon me turistt nj restorant i drejtuar nga polakt e sipas tij kemi arritur t krijojm nj shije q vlersohet pr s teprmi nga t huajt q jetojn npr ambasadat n Tiran.

Ilir Hysaj kuzhinier prfaqsues i vlerave tradicionale t Shqipris s Mesme vlerson disa receta t trashguara nga t part e tij n rajonin e lugins s Erzenit. Shum pjata zbuluar e prpunuar nga shefat si tava e Elbasanit, frgesa e Tirans, tava e kosit, byreku me hithra, spinaq ose djath. Duke u shprehur me respekt mbi kolegt e tij m t vjetr si shef Gjeloshi dhe Dashamiri ai e sheh si nj hap zhvillues grshetimin e prvojs s tyre me shefat e rinj t kthyer nga emigrimi n vendet e Perndimit.

Nse ne do ta marrim njeriun shqiptar n natyr, sepse njeriu sht nj produkt i Natyrs, sipas Ismail Liles, nse shkodrant kan humor vijn me buzqeshjen sepse fosfori i peshkut Krap krijon karaktere komik. Diversiteti i njerzve lidhet me vendin e gjenezs s tyre. N prmet njerzit jan m diellor e m t urt, madje tolerant dhe plot ngjyra, sepse vijn nga qyteti i luleve. Kshtu mendon eksperti e studiuesi Ismail Lile se edhe t rinjt t cilt po ecin n botrat brenda bots s kuzhins, kan mundsi t kultivojn thesaret e kulturs kombtare t t ushqyerit.

nga Andi Bica, Beti Kumi

Revista Business Magazine Albania :Emri:  foto Shkolla e Gastronomise.jpg

Shikime: 94

Madhsia:  52.3 KB

https://businessmag.al/nje-ure-e-re-bashkimi-mes-shqiperise-dhe-europes-eksperienca-e-institutit-te-gastronomise-le-monde/