Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 19 prej 19
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime nė 68 postime

  Edi nuk rilind dot prapė

  Nga Armand Shkullaku

  Po tė ndjekėsh videoselfie-t apo statuset e Edi Ramės nė facebook, tė krijohet pėrshtypja se ky njeri sapo ka trashėguar njė pushtet problematik nga njė qeveri tjetėr dhe tani po angazhohet me tė gjitha forcat t’a ndryshojė atė. Kryeministri “i ri” pėrbetohet se do tė luftojė krimin, drogėn, korruspsionin… se do tė ngrejė task- forca, se do bashkėpunojė me FBI-nė, Italinė, Gjermaninė… se mė nė fund do t’a ēlirojė vendin nga pesha e rėndė e kriminalitetit.

  Kėto qė thotė nuk i ka keq, por problemi ėshtė se nuk jemi nė vitin 2013, por nė 2017 dhe se pėrpara Rama 2, ka qeverisur Rama 1. Kėshtu qė kryeministri, nėse i ka seriozisht ato qė thotė, i bie t’a ēlirojė vendin nga qeverisja e tij. Por sigurisht, si gjithnjė, ai nuk e ka seriozisht.

  Pasi provoi tė lėvizė nga gurėt e Himarės e deri tek puset e fshatarėve, me shpresė se do tė mbulonte nė harresė skandalin Tahiri, Edi Rama po e vendos veten si pa tė keq nė krye tė luftės kundėr krimit tė organizuar. Ai po sillet si dikush qė sapo ka marrė pushtetin, duke shmangur ēdo pėrgjegjėsi pėr qeverisjen e kalbur tė drejtuar prej tij, qė e ka sjellė vendin nė pikėn kritike ku gjendet sot. Me kėtė demek angazhim serioz qė premton se ka ndėrmarrė, Rama beson se shqiptarėt do tė harrojnė Rilindjen e parė dhe do tė fillojnė tė ėndėrrojnė pėr njė Rilindje tė dytė.

  Duke stėrpėrdorur propagandėn e dalė boje tė kazanit mediatik dhe baltės opozitare, qė sipas tij po e pėrdorin luftėn kundėr krimit pėr qėllime politike (domethėnė kundėr Edi Ramės), kryeministri po e vizaton veten si tė vetmin lider tė pastėr e tė sinqertė qė mund t’i garantojė vendit standartet e duhura perėndimore. Sipas tij, tė gjithė shpifin e manipulojnė dhe vetėm ai ėshtė lideri i besueshėm qė do t’i japė fund sundimit tė krimit nė Shqipėri.

  E gjithė kjo bufonadė do tė kishte njė grimė besueshmėri, nėse vėrtet Edi Rama do tė kishte ardhur nė pushtet pėr herė tė parė nė verėn e vitit 2017 dhe ministri i tij mė i afėrt do tė ishte pėrfshirė nė skandal nė muajt e parė tė qeverisjes. Krimi pėr tė cilin kryeministri betohet se do t’a luftojė, ėshtė pikėrisht ai qė u mboll dhe lulėzoi nė katėr vitet e famshme tė Rilindjes. Nėse raportimet e gazetarėve, denoncimet e opozitės, alarmi i ndėrkombėtarėve, do tė kishin qenė kazan, baltė, llum, shpifje, atėherė pse duhet njė Task- Forcė speciale, pse duhen agjentėt e FBI dhe ndihma e shėrbimeve partnere? Nėse Shqipėria ėshtė ajo qė ka pikturuar kryeministri- artist pėr katėr vite me radhė, ēfarė shqetėsimi ka? Me kė duhet tė pėrballet sot mazhoranca socialiste, kur Edi Rama ka bėrė shtet, ashtu siē premtoi kur erdhi nė pushtet nė 2013-ėn? Pse e gjithė kjo zhurmė e gjithė ky shqetėsim nga SHBA e deri nė Bruksel, ndėrkohė qė lideri global ka realizuar nė Shqipėri atė qė nuk u bė nė 27 vjet nga politikanėt e tjerė?

  E vėrteta ėshtė se Edi Rama vėrtet ka bėrė nė Shqipėri diēka qė jo vetėm nuk ishte bėrė, por as ishte imagjinuar se do tė bėhej ndonjėherė. Me vullnet tė plotė ai e dorėzoi shtetin nė duart e krimit tė organizuar dhe sot, sado tė mundohet, ai nuk mund tė jetė njeriu tek i cili duhet investuar besimi se do t’a luftojė atė. Saimir Tahiri nuk ėshtė njė rast i izoluar, por pjesa qė doli zbuluar nga njė batak i madh ku Rilindja, dhe jo Partia Socialiste, ka notuar duke ndotur tė gjithė vendin. Pėr herė tė parė, Kuvendi i Shqipėrisė, u bė streha e individėve me rekorde kriminale, dekriminalizimi likuidoi gjithė listėn e Rilindjes nė Lezhė, kryetarė bashkish (megjithė pėralajmėrimin e ambasadorit amerikan) u rikandiduan pėr interesa tė ngushta elektorale e financiare, drejtues tė lartė nė administratė e polici erdhėn nga bota e krimit apo bashkėpunuan me tė, kontrabanda dhe korrupsioni u kthyen nė medalje tė qeverisjes dhe banditė me pushtet u bėnė tė paprekshėm duke terrorizuar biznesmenė, zyrtarė tė hipotekave, tė zgjedhur lokalė dhe prokurues tenderash e koncensionesh.

  Kėto nuk thuhen sot pėr herė tė parė, janė thėnė me mijėra herė gjatė katėr viteve tė para tė Rilindjes. Atėherė Edi Rama i cilėsonte shpifje, ndėrsa tani betohet se do t’i luftojė, duke dashur jo thjesht tė lajė duart nga mėkatet qė mbajnė vulėn e tij, por duke shpresuar se kėshtu do t’i shpėtojė drejtėsisė dhe gjykimit publik. Kryeminstri e humbi shansin pėr tė qenė pika e kthesės nė historinė politike shqiptare. Duke mbuluar e mospranuar pėrgjegjėsinė personale, duke akuzuar kundėrshtarin, duke sulmuar mediat dhe duke manipuluar opinionin, ai po merr gjithnjė e mė shumė trajtat bajate tė liderėve autokratė kur janė nė hall. Edi Rama po shndėrrohet nė zhgėnjim tek ata qė e kanė besuar dhe nė shqetėsim pėr ata qė qeverisen prej tij.

  Ky shqetėsim duhet tė preokupojė sot edhe partnerėt ndėrkombėtarė tė Shqipėrisė. Nėse dikush prej tyre mendon vėrtet se kryeministri do tė luftojė sistemin qė ka ndėrtuar vetė, kjo do tė ishte njė shaka e hidhur pėr shqiptarėt. Tek Edi Rama nuk mund tė investohet mė besim. Qeverisja e tij ėshtė dėshmia mė e pastėr e abuzimit me votėn e shqiptarėve dhe mbėshtetjen e ndėrkombėtarėve. Ai nuk ėshtė asgjė mė shumė se sa njė lider i modelit ballkanik, qė pėr disa kohė u shit si atraksion turistik.
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,968
  Faleminderit
  415
  508 falenderime nė 429 postime

  Pėr: Edi nuk rilind dot prapė

  Qe nuk rilind mbase eshte e vertete,te pakten ne teori ose propaganda mashtuese "qe do bejm shtet" nuk rilind me.

  Por problemi ne Shqiperi nuk eshte rilindjet politike se ne keto 27 vjet kane rilindur te gjithe lideret. Rama ka rilindur nja dy tre here mbas humjeve,Berisha ka rilindur mbas nje katastrofe te papare si 97,Meta ka rilindur mbasi eshte akuzuar per te gjitha gjerat dhe sot e kemi president,edhe Basha,qe asnjeri nuk ja fershkellen,mbas nje humbje spektakolare prap do rilindi. Problemi eshte qe ne Shqiperi nuk rivdes asnje lider politikan sepse vdekja eshte e lidhur me kundershtarin,eshte kundershtari qe nuk do ri-vdekjen politike.Keshtu dhe Edi Rama,e vertete nuk rilind me nga ana morale... por nga ana politike eshte forcuar akoma dhe me teper. Eshte bere e vetmja alternative dhe jo vetem per mbajtjen e pushtetit nga socialistet por eshte e vetmja alternative edhe per mbijetesen e Partise Demokratike.

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar SERAFIM DILO pėr postimin:

  Lazo (09-11-2017)

 4. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime nė 68 postime

  Pėr: Edi nuk rilind dot prapė

  Me ēfare perjetojme dhe shohim nga qershori i 2013-es e deri me sot konstatojme se alternativa e vetme ne kriminalizimin e ēdo qelize shterore ka vetem nje emer: Edi Rama! Rama mban fort Sajmirin, Sajmiri Qaton, Qato Kriminelet dhe Mafiozet, Kriminelet dhe Mafiozet parane e piset edhe anasjelltas!
  Prej kater vjetesh shohim te njejten loje, me te njejtin regjizor, por here pas here me lojtare te ndryshem meqe eshte rritur dukshem niveli i konkurences...

  E ne fakt s’mund te jete ndryshe, sepse prej kater vjetesh, si asnjehere me pare, nuk kemi asnje nisme, asnje reforme, asnje iniciative apo veper nga shteti qe te mbahet mend. Por aq shume skandale, vrasje midis bandash, korrupsion, droge etj, saqe vete vlera e ketyre fjaleve kaq negative per nje vend, jane bere bajat duke u zhvleresuar ne maksimum.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Duke_Of_Arberia : 09-11-2017 mė 20:25
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,968
  Faleminderit
  415
  508 falenderime nė 429 postime

  Pėr: Edi nuk rilind dot prapė

  Me ēfare po perjetojme alternativa e vetme e opozites eshte Edi Rama. Pse ?

  Rama mundet te largohet me dy menyra; ose ne menyre te dhunshme me ane te arrestimit ose ne menyre "soft" me anen e nje qeverie teknike a zgjedhjeve te reja,pa Ramen.

  Menyra e dhunshme e arrestimit ka si balance edhe arrestimet nga opozita,pra eshte nje mundesi qe i "pret kembet" me shume kesaj opozite se sa socialisteve. Pse dhe kjo ? Sepse socialistet mundet edhe te thone; "qe problemi ishte Rama dhe tani mbas Rames u pastruam". Menyra tjeter soft eshte ajo e qeveris teknike ose e zgjedhjeve te reja ku me shume propabilitet kandidati qe do zevendesoje Ramen eshte Erion Veliaj. Gje qe do te thote qe praktikisht nuk ndryshon asgje,do kemi te njejten qeveri dhe te njejten opozite.

  Nga te gjitha keto opsione i vetmi qe i pershtatet opozites eshte ai qe Rama te qendroje ne pushtet, qe sherben jo vetem si alibi edhe per opoziten por eshte bere dhe garanti ose garanci e ketij sistemi. "Ra" Rama ra sistemi."Iku" Rama vjen Veliaj. Qendron Rama pothuajse se shpetojne te gjithe.
  Ky eshte dhe problemi ne Shqiperi qe Ramen se heq dot as me force dhe as me vote. Te vetmen alternative qe ka eshte prap perbrenda socialisteve.


  Ah harrova qe jane dhe kriminelet ! Do ishte vertet problem, sikur ;gjate ketyre 27 viteve te kishte vetem nje vit te vetem,per te mos thene dhe nje muaj te vetem, ku sistemi politik dhe ai ekonomik mos ishte pothuajse teresisht kriminal.

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar SERAFIM DILO pėr postimin:

  {A_N_G_E_L_69} (10-11-2017)

 7. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime nė 68 postime

  Pėr: Edi nuk rilind dot prapė

  Kam pershtypjen se kur fillon muaji dhe ke nje mije e nje halle ne lidhje me te ardhurat familjare, shkollimin e femijeve, ilaēet dhe semundjen e prinderve te moshuar, etj etj, nuk te shkon shume mendja tek emrat e perveēem!
  Por ama ne perjetojme ēdo dite situaten aktuale. Gjysem milion shqiptare u larguan nga vendi, nje milion te tjere duan akoma te largohen, sepse ketu eshte vrare shpresa dhe s’ka me asnje te ardhme per njeriun normal.
  Dhe s’ka si te jete ndryshe kur shikon inkriminimin e strukturave me te larta shteterore.
  Kete po ta evidentojne gjithmone e me teper edhe mediat e huaja, raportet e sherbimeve sekrete, etj, ku perpara diskutohej vetem per nje Lazarat, nderkohe sot kemi Lazaratizim te te gjithe shqiperise. Eshte trash kaq shume llumi sa kudo ta fusesh doren vetem pisllik do nxjerresh!
  Eshte mese legjitime qe te kerkojme ndryshim se keshtu s’mund ta vazhdohet me.
  Ndoshta nxjerrja nga skena e disa figurave te diskretituara edhe publikisht, mund te sjelli serisht konfirmin e PS-se ne pushtet me nje diference te vogel, sikunder mund te sjelli edhe rikthimin e opozites ne pushtet po prape me nje diference te vogel. Dhe cilido mbas nqs do vazhdoj te qeverise vetem me populizem nuk ka per ta perfunduar mandatin, se ne nje sistem pak me te lire, ka me teper mekanizma per ndryshim mazhorancash.
  Per me teper qe kjo do na bente nder sepse do pastronte gjithmone e me shume politiken nga figurat e korruptuara.
  Personalisht do isha shume i lumtur sikur qeveria e ardhshme edhe me stemen e PS-se, te ndalonte fenomenet negative qe po perjetojme sot!!
  Sepse ēdo lloj ndryshimi sado i vogel qofte do t’i bente mire vendit. Duhet marre nje dite dreqi e mori kthesa pozitive.

  Ky eshte thelbi i ēeshtjes, pastaj hamendesime, analiza te tipit meqe gaboi Berisha duhet te gaboj edhe Nano ngaqe kishte gabuar Enveri perpara Zogut, e cic-mice te kesaj natyre, eshte i lire t’i bej ēdokush..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Duke_Of_Arberia : 10-11-2017 mė 08:17
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 8. #6
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,968
  Faleminderit
  415
  508 falenderime nė 429 postime

  Pėr: Edi nuk rilind dot prapė

  Ne shqiptaret kemi nje problem me "memorjen" qe eshte fantastike. Dhe me ane ketij problemi mendojme se jo vetem mundet te shpegojme realitetin e sotem por edhe te justifikojme ēfare do lloj pergjegjsie me nje papergjegjsi llogjike qe eshte eshte e llahtarshme. Mjaftojme te themi fjalet famoze qe :"Gjendja nuk ka qene asnjehere si sot". Kur gjendja ka 27 vjet qe eshte njesoj si sot. Me uljet e ngritjet qe sjell inercia e kohes por faktikisht asgje nuk ka ndryshuar. Mjafton te hapesh nje gazete te ēfare do lloj viti dhe do gjenden te njejtat probleme kriminale qe Shqiperia ka sot. Ndryshon vetem tipologjia e krimit por lidhja e krimit me politiken, dhe loja e denoncimit te krimit nga vet politika,nuk ka ndryshuar asnjehere.

  Ja nje shembull i pothuajse 20 vjeteve perpara qe trajtonte problemin e trafikut te klandestineve te vitete 1998-99.

  ...Dagli ambienti del vechio premier Sali Berisha fanno i nomi della lobby instituzionale degli scafisti ; il presidente del Parlamento Skender Gjinush e il consiliere militare del capo dello Stato Sabit Brokaj,entrambi eletti a Valona. Il primo ha ritardato l'approvazione della legge sui gommoni. Il secondo,nell'aprile 98,fu costretto da Fatos Nano alle dimissioni per i suoi legami con la malavita. E ha suscitato scalpore l'arresto alla dogana di Malpensa di Gazment Mahmutaj,ricercato per duplice omicidio. I suoi due accompagnatori erano Eduard Andoni e Fatmir Mediu del Partito Republicano,con passaporto diplomatico e pronti a fornire personali garanzie su Mahmutaj. Che,secondo gli investigatori,stava per finanziare la realizzazione di una compania di tragetti,perfettamente legale,tra Valona e Brindisi.
  Le accuse sono dirette verso ogni area politica : Agron Musaraj,ex ministro dell'Interno di Berisha,e considerato il capo dei trafficanti di droga albanesi. E Myrtheza Caushi detto Zani,buone amicizie ne governo,....di che controlli gli sbarchi dei clandestini....

  ..Trafico di droga e di clandestini,prostituzione,racket,sevizie ai bambini costreti all'accattonaggio; sono le specialita dei boss di Tirana e Valona....

  (Pastaj vazhdon me analizen e nje prifti): Don Cesare e piu chiaro " Sul problema albanese sono tutti un po' lontani dalla realta. Nessuno ha il coraggio di essere forte con l'Albania.Lo dimostrano tante cose.LA CONNVIVENZA DEL PARLAMENTO ALBANESE CON LA CRIMINALITA NON E CERTO UNA COSA NUOVA. Ma nessuno ha mai racolto l'invito ad andare a verificare che fine fanno i capitali provenienti dai traffici...

  ("da Qui" .Rivista di letteratura arte e societa fra le regioni e le culture mediterranee. n.5 giugno 1999).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga SERAFIM DILO : 10-11-2017 mė 10:53

 9. #7
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime nė 68 postime

  Pėr: Edi nuk rilind dot prapė

  Me teper sesa me memorjen kemi probleme me kuptimin e fjaleve shqip.
  Mesa duket per disa kuptimi i fjales perkeqesim do te thote relativizim banal me te kaluaren..
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 10. #8
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,968
  Faleminderit
  415
  508 falenderime nė 429 postime

  Pėr: Edi nuk rilind dot prapė

  Perkeqsimi dhe permirsimi jane perceptime. Jane vetem supozime qe nuk mundet te shpegojne realitetin.

  E kaluara dhe e tashmja jane bashke,se ke ;te njejten lidhje politike -krim gjate gjithe ketij 27 vjeēari,te njejten ekonomi kriminale qe bazohet ne trafiqet dhe korrupsionin e pergjthshem. Dhe mbi te gjitha ke te njejten loje ku ; "hajduti thote kapeni hajdutin". Kesaj loje,qe eshte bere aq bajat,pothuajse se nuk i kemi ndryshuar as personazhet.


  Kam menduar gjithmone se problemi eshte sistemi kriminal i kesaj klase politike,sikur ka qene gjithmon kjo nyje Gordiane qe ēfaqet ciklisht dhe asnjeri nuk do ta presi. Kur ne fakt problemi jone eshte mentaliteti,kjo demokracia jone orientaliste,ku kerkojme te ndryshojme diēka per te mos ndryshuar asgje.

  "Rendesi ka te themi qe Edi Rama eshte kriminel.Se ēfare duhet bere,si duhet denuar qe krimi mos jet gjithmon i pranishem si ne pushtet dhe opozite nuk e thote asnjeri Dhe ta thone,qe, Edi Rama eshte kriminel,po ata qe para dy muajsh bene qeveri teknike me kriminelin.

 11. #9
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime nė 68 postime

  Pėr: Edi nuk rilind dot prapė

  Supozime jane edhe avionet kaēator full me droge qe bihen si gjethet e pemes ne vjeshte.
  Perceptim eshte edhe inkriminimi absolut i pushtetit duke e bere kete vend gjithmone e me te pajetueshem.

  Ketu ka rene zjarri, po mos e therrisnin zjarrfiksin se kena ndez ca shkrepse ne te kaluaren!
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 12. #10
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,968
  Faleminderit
  415
  508 falenderime nė 429 postime

  Pėr: Edi nuk rilind dot prapė

  Kush eshte Rama dihet (ka nja 12 vjet qe dihet),kush eshte politika dihet (se jane pak a shume te njejtet persona gjate ketyre 27 vjeteve),kush eshte dhe krimi dihet sepse kemi 27 vjet qe kemi si ekonomin dhe politiken si organizuese dhe themeluese te krimit.

  Ajo qe nuk dihet eshte se ēfar kerkon populli,shoqeria civile,opozita nga Rama. Ne nje vend,me demokraci perendimore,populli,shoqeria civile, opozita ne situata te tilla do kerkonin direkt shkarkimin e Rames dhe zgjedhje te reja ne menyre urgjente. Ndersa ne demokracine tone orientale kemi ;popullin qe nuk proteston,shoqerin civile qe nuk egziston dhe kemi dhe opoziten qe kerkon drejtore hipotekash dhe drejtore ujsjellsash.

  Pra,ne kemi nje skizofreni politike (shoqerore) ku akuzojme kundershtarin (Ramen)si kriminel, se nga ky kriminel kerkojme te ndajme pushtetin po prap me kete kriminel. Po te pyesesh nje femi 5 vjeē se ēduhet bere me kriminelin di te pergjigjet. Po te pyesesh opoziten se ēfare duhet bere me Ramen,si kriminel a bashkpuntor me krimin, nuk dine te pergjigjen.

  Nuk behet politika gjithmone vetem me denoncime, gjasme me shpresat se do rikthehemi ne pushtet,por kjo edhe mundet te pranohet. Ajo qe nuk pranohet nga opozita eshte se ben keto denoncime qe te qendroje ne opozite. Se perndryshe sot do kishim nje opozite qe do thoshte : Zgjedhje te reja. Po erdhem ne pushtet do ti nxjerrim te gjithe krimin me Ramen bashke perpara drejtesise. (Qe ta besh me te besueshem kete premtim jep edhe nje skadence,nje premtim ;se beme per 3 a 6 muaj ne japim dorheqjen).

  Qe kjo qeveri nuk e lufton dot krimin e dine te gjithe,por alternativen se si luftohet krimi nuk e thote asnjeri. I vetmi eshte pianeci Lu,por qe te pakten mban budallenjte me shprese (qe eshte bo si Nostradamus;do ta luftoj krimin me parashikime). Dhe po te heqim,qeverin teknike dhe drejtorat e hipotekave,ne ate parlament asnje nuk diskuton per politike. E vetmja qe lexon dhe diskutohet eshte ky pazari oriental midis paleve.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga SERAFIM DILO : 10-11-2017 mė 20:00

 13. #11
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime nė 68 postime

  Pėr: Edi nuk rilind dot prapė

  Populli kerkon pak me teper dinjitet, kushte jetese normale, shendetesi ne parametrat e duhura, arsim dinjitoz etj etj.
  Nese qeveria nuk punon me keto prioritete ne axhenden e saj, ajo detyrohet te largohet per t’ia lene rradhen nje qeverie tjeter, e me rradhe e me rradhe... Keshtu funksionon nje demokraci funksionale, pa supozime, pa perceptime e pa subjektivizma!
  Edhe nese vazhdon e filozofon rreth menyres sesi duhet ta konceptojme te drejten, te verteten apo drejtesine, prape me te njejtat parime simetrike do perplasesh!
  Nganjehere dyshoj se gjera kaq elementare duhen sqaruar ne kinezēe per tu kuptuar!

  PS: Ju terheqim vemendjen piromaneve, me karar zjarrin sepse zjarrfiksja nuk vjen per arsye parimore..
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 14. #12
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,968
  Faleminderit
  415
  508 falenderime nė 429 postime

  Pėr: Edi nuk rilind dot prapė

  Popullin e dime pak a shume se ēfar kerkon,se nuk eshte se po i kerkon vetem tani.

  Nejse,diskutojme gjithmon te njejtat gjera. Pyetjes se si mundet te ndryshohet ky sistem o kjo klase politike,jo te ndryshohet por te permbyset, te pergjigjen qe duhet njeher njera e njeher tjetra. Me duket si model i vjeter,i eksperimentuar, edhe per demokracine tone...se ka 27 vjet qe funksionon vetem keshtu.

 15. #13
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime nė 68 postime

  Pėr: Edi nuk rilind dot prapė

  Me pak fjale pluhuri duhet pastruar, qofte me lopate qofte me skavator, perndryshe do vazhdoj te zeri merimanga. PIKE!
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 16. #14
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,968
  Faleminderit
  415
  508 falenderime nė 429 postime

  Pėr: Edi nuk rilind dot prapė

  Nuk eshte pluhur por eshte m...tttt. Nuk eshte nje semundje qe duhet sheruar eshte nje epidemi ciklike qe duhet asgjesuar, qe te mos rikthehet.

  Nuk behet me evolucion,behet me revolucion,qe nuk do te thote ndryshimi i nje pale me nje pal tjeter ose ndryshimi i ketyre te vjeterve me nje pale te rinjsh qe perseritin te njejtat probleme. Dhe kjo,duam apo nuk duam,behet vetem me dhunen e ligjit ose me anarkin.

  Qe me pak fjale do te thote, qe ;po nuk fute ne burg keta qe kan qeverisur deri me sot,jo krimin qe nuk e lufton dot, por nuk do kesh kurre nje sistem shoqeror dhe shtet qe te funksionoje. Nuk do kesh "pésim qe behet mésim.

 17. #15
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime nė 68 postime

  Pėr: Edi nuk rilind dot prapė

  Tashi ne jemi kthyer ne fokusin e sherbimeve sekrete perendimore ne lidhje me aktivitetet e droges. Po e faktojne ēdo dite se kjo klase politike po iu krijon kushtet ideale grupeve kriminale te shtrijne veprimtarine e tyre ne Shqiperi!
  Duam ta lejme Shqiperine te kthehet ne Kolumbine qe pergjaket ēdo vit me nga 2-3 mije veta te vrare nga trafiqet e droges? Hajde pra ta mbeshtesim Ramen ne bashkepunimin e tij te ngushte me trafikantet dhe ta rikthejme Tahirin ne postin e ministrit te mbrendshem.
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 18. #16
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,968
  Faleminderit
  415
  508 falenderime nė 429 postime

  Pėr: Edi nuk rilind dot prapė

  Rama duhet luftuar se ka pergjegjesi penale,me prova o pa prova duhet ēuar perpara drejtesise,se droga,korrupsioni,krimi jane fakte,egzistojne.
  Por, mbasi ke derguar Ramen perpara drejtesise;me akuze per drogen,korrupsionin,krimin nuk ke si mos te dergosh dhe te tjeret qe kane qeverisur perpara tije sepse edhe me perpara Lazarati,korrupsioni,krimi ishin dhe jane fakte-prova.

  Rama nuk duhet mbeshtetur. Por zevendesimi i tije me Ruēin,Berishen,Meten ose ndonje vartes i ketyre,nuk eshte as alternative, dhe as politike kunder krimit. Eshte thjesht pazar-oriental.

 19. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar SERAFIM DILO pėr postimin:

  skender76 (11-11-2017)

 20. #17
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,721
  Faleminderit
  188
  244 falenderime nė 194 postime

  Pėr: Edi nuk rilind dot prapė

  https://youtu.be/kQfsL1HO4D4

  Sero,
  kjo nuk esht thjesht barzalete..., te gjithe kto e kane nga nje biberon diku, prandaj rrine urte...
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 21. #18
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime nė 68 postime

  Pėr: Edi nuk rilind dot prapė

  Tani kjo puna e arrestimeve eshte kthyer ne sport kombetar.
  Kemi shembullin e Rumanise dhe Kroacise ku akuzat per korrupsion i kalonin 5-6 milion euro per politikan te caktuar. Si perfundim Ivo Sanander dhe ai rrumuni tjeter u denuan me nga 2-3 vjet burg. Denimet ishin simbolike mirepo paten efektet pozitive ne ekonomi. Qeveria teknokrate atje pastroi shume nga strukturat e korruptuara te shtetit dhe qeverite pasaardhese u zevendesuan me politikan relativisht te pergjegjshem. Sigurisht qe korrupsioni nuk u zhduk me nji fryme, por ama dha efektet e veta pozitive.
  Edhe ne Shqiperi, nese shtrohet si pyetje, padiskutim qe pjesa derrmuese e politikaneve duhet te japin llogari perpara drejtesise. Por ne kushtet aktuale nese na duhet te zgjedhim midis prangave te politikaneve dhe venien e shtetit ne shinat e duhura, te gjithe do zgjedhjin opsionin e dyte!
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 22. #19
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,968
  Faleminderit
  415
  508 falenderime nė 429 postime

  Pėr: Edi nuk rilind dot prapė

  Citim Postuar mė parė nga skender76 Lexo Postimin
  https://youtu.be/kQfsL1HO4D4

  Sero,
  kjo nuk esht thjesht barzalete..., te gjithe kto e kane nga nje biberon diku, prandaj rrine urte...

  hahaaa.Sa kam qesh. Se kur barsaleta eshte edhe realitet bohet fantastike,bohet filozofike. Prandaj dhe ne ate vend asnje nuk ben politike se arsyetojne te gjithe me biberonin e by...s.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •