N vitin 2013, sapo erdhi n pushtet, Kryeministri Rama filloi fushatn pr pastrimin e policis s inkriminuar. Plani i Kryeministrit ishte shkrirja e Policis s Shtetit, dhe krijimi i Byros Kombtare t Hetimit dhe e Krimit.

N qershor 2013, Edi Rama deklaroi:

Ne do t ndrtojm Byron Kombtare t Krimit. sht nj institucion i krkuar n mnyr t prsritur nga e gjith asistenca e specializuar ndrkombtare pr Shqiprin, pr t bashkuar n nj struktur t vetme nj sr shtjesh q sot jan t pakoordinuara.

[N 2013-n] marrja n pun e njerzve n polici bhet me lek. Sa m i lart rangu, aq m e lart shuma e parave. T gjitha kto struktura aktuale, jan t shpartalluar dhe t akorduar. Ne do sjellim standarde, do sjellim Europn.

Do marrim n pun njerz me kritere transparente, do t bjm shprblimin e tyre, skem e propozuar nga ekspertiza ndrkombtare.

Por ky plan nuk u vu n jet asnjher. Me vnien n krye t Ministrs s Brendshme t Saimir Tahirit, policia e shtetit u b Policia q Duam. Kjo ishte nj ndr fushatat m t prfolura n media e Kryeministrit Rama, edhe pr faktin se gjat kohs s policia organizonte panaire apo spektakte t tjera t panevojshme, n vend po rritej gjithnj e m tepr kultivimi i kanabizit.

Gjat nj fjalimi prpara efektivev t Policis s Shtetit, Kryeministri Rama u shpreh:

Mos e harroni kurr, sa her q ndjeheni t akuzuar pa t drejt, nj shprehje t famshme t Kantit: Kur dikush t akuzon pr dika q nuk e ke br, ose e ka br vet, ose sht n gjendje ta bj vet. E till sht edhe akuza pr parat e drogs dhe pr parat e krimit; Ose i kan marr vet, ose jan n gjendje ti marrin vet.

do dit sulmojn Policin e Shtetit. do dit organizojn konferenca, fjalime, sulme pr Policin e Shtetit.

Nse n fund t dits, sot me ju do t kisha nderin t bja nj Photo of the day, do t isha njeriu m i lumtur pr ditn e sotme n kt vend.

Gjat katr viteve n pushtet, Kryeministri Rama ka folur gjithnj me superlative pr punn e Policis s Shtetit dhe ministrit t Brendshm Tahiri.

Deri dje, kur Kryeministri prezantoi krijimin e nj Task Force Speciale ku do t ket dhe agjent t FBI-s amerikane, pr t luftuar krimin e organizuar, kaq shum t prfolur nga institucionet ndrkombtare:

[T hnn] qeveria do t mblidhet pr t miratuar ngritjen e nj Task Force Speciale n Policin e Shtetit pr operacionin m afatgjat dhe intensiv kundr krimit t organizuar. Nj pjes e ksaj strukture Forca e Ligjit do t jet sekret dhe nuk do t ndahet me asknd, vetm me agjencit kombtare dhe ndrkombtare. M mbush me optimizm edhe prfshirja e agjentve t FBI. Do t na bashkohen edhe agjent t tjer t FBI kundr krimit t organizuar dhe krimit ekonomik, q do t japin eksperiencn e tyre n Shqipri. Do t luftojm me krimin e organizuar dhe krimin ekonomik.

Deri m sot, kur tonelata me kanabis nga Shqipria kapen do dit n brigjet italiane nga Guardia di Finanza, por jo n brigjet shqiptare nga policia, pavarsisht gjith strukturave t krijuara , policia nn qeverisjen e Edi Rams ka dshtuar n luftn kundr kanabisit dhe krimit t organizuar.