Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 10 prej 10
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  711
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  SHISH, nj ndryshim i domosdoshm dhe i pritshem

  Dorheqja e z. Visho Lika Ajazi nuk ishte shum e papritur kur shohim n retrospektiv problemet e mdha q ka patur SHISH, prsa i prket siguris kombtare, por edhe prsa i prket pajisjeve t domosdoshme moderne pr survejim, si dhe metodn e menaxhimit t nj institucioni kaq t rndsishm. Nuk jan as shum t rndsishme se kush vajti dhe kush iku nga Presidenca apo sa or ndejtn drejtuesit e shtetit, se sa nevoja pr t respektuar ligjet dhe pr t vn n detyr njerz t ndershm dhe t prkushtuar si drejtuesi i ri i SHISH, z. Helidon Bendo.

  Pozicioni i kreut t SHISH ka shkaktuar gjithmon debate n vendin ton. Ish-kryeministri Sali Berisha, kur mori pushtetin vendosi t shkarkonte Bahri Shaqirin nga detyra, ndrsa propozoi q mandati i kreut t SHISH t jet 5 vite. Dhe n gusht kreu i SHISH, z. Visho Ajazi Lika mbushi 5 vjet n detyr q nga koha kur u emrua nga Sali Berisha m 9 gusht 2012, ndoshta dhe ky ishte shkaku i dorheqjes. sht e vrtet se funksionimi i SHISH ka shkaktuar prplasje politike midis mazhorancs dhe opozits edhe para 2013, kur kjo mazhoranc ishte n opozit edhe sot kur qeveris. Skandalet kan qen prsa i prket t drejts s prdorimit t prgjimeve ndaj drejtuesve t lart t shtetit, dhe disa e kan interpretuar si shkelje sepse sipas tyre SHISH ka punuar pr ish kryeministrin. Pavarsisht ktyre problemeve dhe debateve, largimi vullnetar i z. Visho Lika Ajazi me pretekstin e mbushjes s 5 viteve n detyr, mendoj se me kt dorheqje merr fund edhe nj epok e debatueshme e SHISH.

  N shtator t ktij viti sht hartuar dhe nj ligj i ri, i cili do sjell shum ndryshime sa i takon Shrbimit Informativ Shtetror, duke vendosur si kufizime mandatesh dhe ndryshime n kontrollin e institucionit, rekrutimin e punonjsve, etj. Nj nga problemet e ligjit t ri mundet dhe duhet t jet q drejtuesi i institucionit dhe ndoshta edhe i institucioneve t tjera t mos ket dyshtetsi. Shum vende t Europs Perndimore, Kanadas, SHBA, e kan n ligj kt element. SHISH ka qen strukturuar me ligj Parlamenti.

  Shrbimi Informativ i Shtetit sht institucion qendror, q funksionon bazuar n Ligjin nr. 8391, dat 28.10.1998, Pr Shrbimin Informativ Kombtar, i ndryshuar me Ligjin nr. 8479, dat 29.04.1999 dhe me Ligjin nr. 9400, dat 12.05.2005. SHISH-i sht organ informativ i depolitizuar q kryen veprimtarin e tij n prputhje me Kushtetutn dhe me ligjet e Republiks s Shqipris dhe ka pr mision sigurin e interesave kombtare t vendit, ruajtjen e integritetit, t pavarsis dhe t rendit kushtetues. Ligjshmria, objektiviteti, sekreti dhe respektimi i t drejtave dhe lirive themelore t njeriut, jan parimet baz t puns s ktij organi. SHISH-i raporton te Presidenti i Republiks dhe te Kryeministri, si dhe bashkpunon e shkmben informacion me institucionet e tjera shtetrore pr prmbushjen e detyrave q i ngarkon ligji n funksion t siguris kombtare. Pr informacion m t hollsishm mbi funksionimin dhe detyrat e Shrbimit Informativ t Shtetit do t gjeni t botuar t plot n kt Faqe interneti Ligjin nr. 8391, dat 28.10.1998, Pr Shrbimin informativ Kombtar., t ndryshuar.

  Z. Bendo ka eksperienc 21 vjeare n SHISH, ku ka mbajtur detyra t ndryshme si: inspektor terreni, Kryetar Dege, Drejtor Drejtorie n disa Qarqe t vendit dhe Drejtor Drejtorie n AQ.Z. Bendo ka lindur m datn 12 Maj 1971 n qytetin e Kors. Ai sht i martuar dhe ka dy fmij. Ai sht diplomuar n vitin 1993 pr matematik n Fakultetin e Shkencave t Natyrs, ka nj master n studime pr sigurin, si edhe nj trajnim tre-mujor n fushn e siguris pran Universitet George Ton n SHBA.

  Gjithashtu, z. Bendo ka kryer edhe nj sr trajnimesh mbi shtje t siguris brenda e jasht vendit. Z. Helidon Bendo u b zv/Kryetar i SHISH n prill t ktij viti. Paraardhsi i Bendos n kt pozicion, Ylli Alushi, u shkarkua nga kryeministri m 22 prill 2017, ndrsa n t njjtn dit sht firmosur edhe dekreti i shkarkimit nga Presidenti i Republiks, Bujar Nishani.Ndrkoh, n nj prononcim pr Nes 24, Ylli Alushi ka konfirmuar lirimin e tij nga detyra. Dekreti pr shkarkim mban datn 22 prill. Kohzgjatja n detyr kishte kaluar do afat. Kam qndruar Zv/kryetar i SHISH-it 13 vjet e 4 muaj, tha Alushi.Shpresojm se kryetari i ri n detyr i SHISH do t bj ndryshimin pozitiv n kt institucion kaq t rndsishm pr sigurin e vendit. Dhe kjo mund t jet e vrtet kur shesh kurrikulumin e kryetarit t ri t SHISH z. Elidon Bendo, para t cilt ka detyra t mdha qoft n menaxhimin e mir t ktij institucioni kaq t rndsishm, qoft n realizimin e detyrave t rndsishme siguris s vendit bazuar n Ligjin e Ri t SHISH (n pritje), po ashtu edhe n marrdhniet rreptsisht ligjore Qeveri-Shtet-Institucioni i SHISH.Eksperienca e madhe e z. Helidon Bendo n kt drejtim, do t mundsoj dhe shmangien e shkeljeve t ligjit prsa i prket t kaluars n drejtim t survejimeve jo bazuar n ligj, qoft pr drejtuesit e shtetit, po ashtu edhe pr njerzit e thjesht. I urojm Kryetarit t ri t SHISH pun t mbar dhe suksese n luftn kundr krimit, terrorizmit dhe korrupsionit, gjithmon duke respektuar ligjet e Republiks s Shqipris.

 2. #2
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,721
  Faleminderit
  188
  244 falenderime n 194 postime

  Pr: SHISH, nj ndryshim i domosdoshm dhe i pritshem

  Me makinen e ministrit te brendshem levizin trafikantet e droges, ministrja e mbrojtjes i fik radaret qe te trafikojne lirisht, ju thoni SHISH...

  Po te gjithe bashke jane, hane bashke vjedhin bashke dhe shk. bashke, do gje bashke...
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  711
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr: SHISH, nj ndryshim i domosdoshm dhe i pritshem

  Duhet vettingu

 4. #4
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: SHISH, nj ndryshim i domosdoshm dhe i pritshem

  Pse fare do ndryshoje vetingu?
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 5. #5
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,091
  Faleminderit
  126
  101 falenderime n 89 postime

  Pr: SHISH, nj ndryshim i domosdoshm dhe i pritshem

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Pse fare do ndryshoje vetingu?
  Gjithe ato koka qe kane vite qe rrjepin popullin neper gjygje..
  Njoftime falas vetm n https://tregti.al

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,970
  Faleminderit
  415
  508 falenderime n 429 postime

  Pr: SHISH, nj ndryshim i domosdoshm dhe i pritshem

  Ky vetingu po ecte mire,po ecte me shpejt se ishte parashikuar,nga 2050 simbas supozimeve kishte propabilitet se mundet te kishte filluar. Ishte pergatitur do gje mbare per te mos funksionuar.

  Por si per ters te ketij vetingu na del eshtja Tahiri qe; dhe vet vetingasit me gjithe vetingasvet nuk e dine se fare ka ndermend Tahiri. E ka futur strukturen e vetingut ne nje proes nga ku nuk dihet se kujt Tahiri ka nder mend t'ja fusi. Te gjithe vetingasit dhe vetingasve jane me brek neper duar se llastikun e brekeve ja ka mare borxh Tahiri. Pa kthyer Tahiri llastikun e brekeve mbrapsh zorr se do gjejme ndonje vetingas o vetingase qe te eci me duar te lira ku mos mbajne breket. Per momentin eshte problemi kryesor qe po diskutohet per Vetingun: Rama thote une pa brek edhe pa llastikun e Tahirit se kam problem,Gramozi thote qe une dhe Saliu nuk mundet ti heqim penevreket e partise,Likja thote qe hallatet e presidences duhet te mbahen me breke integruese dhe traparente,Lu-ja thote qe une tangat e mija nuk ja jap njeriu....Eshte bere problem i madh strukturor,ligj-zbatues dhe proedurial. Por te gjithe thone qe nuk mundet te kthehemi si ne kohen e Enverit ku edhe pse pelqehej spondi tjeter duhet te denojme homoseksualizmin dhe vetingun seksist. Pa prova, qe llastikun e ka Tahiri,nuk mundet te denohet asnje veprimtari seksuale dhe mode e momentit. Nuk mundet te shkelim te drejtat e njeriut vetem se na hoqi llastikun e na la me brek neper kembe !
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 04-11-2017 m 11:00

 7. #7
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,254
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: SHISH, nj ndryshim i domosdoshm dhe i pritshem

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Gjithe ato koka qe kane vite qe rrjepin popullin neper gjygje..
  Kush na qenkerkan keta qe paskan rrjepur popullin?

  Ore se eshte teper qesharake kur shikon shqiptare qe ngazellehen me Vettingun. fare dobie mund te sjell ky lloj Vettingu ne menyren si eshte konceptuar?
  Patem se fundmi nje rast flagrant ku nje zyrtar i larte i shtetit, notta bene ish-ministri i brendshem, perdorte/lejohej te perdorej, makinen personale per trafiqe droge, dhe pala e cila gerthet duke u jerrur per Vetting nuk lejoj prokurorine te bente detyren e saj. I quajti qesharake akuzat e oficer Zaganit para disa vitesh dhe ne kushtet e flagrances shpetoi Tahirin per te shpetuar vetveten!
  A nuk ishte kjo mazhorance qe premtoi drejtesi per 21-janarin, Gerdercin, ish- bankierin Santo etj etj..
  fare e pengoi kete mazhorance te hetonte mbi keto eshtje qe per me teper ishin edhe premtime fushate? Perse nuk e bene?
  Se jo per gje po kryeministri na thoshte dikur se fajin e ka LSI-a, pastaj fajin e ka dhe PDIU-ja, se fundmi jane mediat e kazanit sebashku me opoziten e shpifjeve, qe na pengojne ne zbatimin e detyrimeve tona. Po kete te gjatin perse e beme kryeminister xhanem ku spaska takat te beje asgje? E zgjodhem per skicat e tij me lapustila apo e zgjodhem qe ti bjeri dajres?
  Vertete LSI, PDIU, opozita, media, jane milje te tera larg te qenurit te persosur, por ama nuk e detyruan ata kete kryeminister ta mbushte shqiperine anembane me droge e katapultonte kriminelet ne nivelet me te larta drejtuese! Eshte nje njolle shume e rende qe i ka lene shqiperise ky kryeminister, sepse edhe nese fshihet ajo, plaga sebashku me gangrenen kriminale ku e ka fundosur vendin do kerkoje vite te tera per tu mbyllur! Kemi shembuj pafund ne ameriken latine mbi problematikat e renda qe shkakton droga me kartelet e saj!

  Tani ky tipi qe eshte i perlare deri ne fyt me mekatet e korrupsionin gerthet per Vettingun! Uluret hajduti qe te kapet hajduti!
  Me fal po kete lloj bariu fatkqesisht per ne refuzojne ta ndjekin edhe delet.. Si mundet pra ta ndjekin e per me teper ta besojne njerezit?
  Kemi filluar gje te hajme bar? Se mesa di une bari qe po mbjell Edvini anembane Shqiperise, pihet nuk hahet..
  Me te tilla ritme do fillojne te na perbuzin edhe kafshet..

  Nejse rrofte Partia, rrofte Vettingu! Vetem kujdes mos ja drejtoni Vettingun partise se ju beri kazan. Vettingu eshte vetem per kundershtaret dhe armiqte mbrenda partise..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 04-11-2017 m 21:44
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  711
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr: SHISH, nj ndryshim i domosdoshm dhe i pritshem

  Trimi i mire me shoke shume dhe trima

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  940
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: SHISH, nj ndryshim i domosdoshm dhe i pritshem

  Po te kishte vertete Shishe vfaji shqiperia, ndonje torrollak do ia shiste ate arixhinjve te rusise, mongoleve qe vrane carin, per tia falur spanjolleve amerikane apo minjeve te amerikes si temjan per miqesira dhe krushqira, po keto s'dikan te bejne politike apo potere!

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  711
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr: SHISH, nj ndryshim i domosdoshm dhe i pritshem

  Po ashtu eshte. Sidoqofte me ruset nuk duhet ti acarojme maredheniet

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •