N mbledhjen javore t ambasadorve t Bashkimit Europian, e cila kryesohet nga Vlahutin, ksaj t fundit i sht krkuar prononcim publik pr shtjen Tahiri, por kjo sht refuzuar nga shefja e Delegacionit t BE n Tirana me shpjegimin se ne nuk ndrhyjm n shtje specifike nn shqyrtim juridik.
Edhe pse disa ambasador nga vende t rndsishme europiane konsideruan se mosheqja e imunitetit, apo krcnimi i prokuroris jan akte politike, znj. Vlahutin kmbnguli pr opsionin e heshtjes n rastin Tahiri.
Ndrkoh nj diplomat i lart i ShBA-s dhe Grupi i Partis Popullore Europiane n Parlamentin Europian jan shprehur pr kt rast n favor t heqjes s imunitetit dhe kundr presionit ndaj prokuroris.
Ish-Europarlamentarja gjermane, Doris Pack, kryetare e Lidhjes s Gruas PPE e kritikoi dje ne Twitter heshtjen e Vlahutinit. Ajo tha se mosreagimi ndaj keqbrjes, cnon besueshmrin e BE. /Hashtag.al