Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,251
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Kur ligji troket n der n mes t nats Zagani prball Tahirit

  Dritan Zagani sht nj zyrtar policie, i lindur n Shkodr, ai sht n detyr si shef i njesis antidrog n Komisariatin e Policis s Fierit—nj detyr e parehatshme dhe e rrezikshme, mes informatorve me pages dhe t dyshuarve pr bashkpunim t fsheht me “armikun”, me nj rrog n kufi t mbijetess dhe me shum “tundime”.

  Por ai beson dhe prpiqet ta bj mir punn e tij, edhe pse tek ai ka hedhur rrnj prej kohsh dyshimi se dikush dekonspiron operacionet q ai organizon. Pr kt arsye, ka filluar t kaloj informacione tek kolegt e tij t misionit italian t policis financiare, Guardia di Finanza, me shpresn q, t paktn, ata t mund t’i arrestojn kriminelt shqiptra kur ata hyjn n Itali.

  Ashtu sikur do mbrmje, edhe m 1 maj t 2014, pas ors 5 t pasdites ai mbyll dern e dhoms s vogl n Komisariatin e Fierit dhe me makinn e tij t rrnuar niset drejt Vlors, aty ku jeton me dy prindrit e moshuar, bashkshorten dhe tre vajzat e tij, n nj apartament t vogl n lagjen Skel.

  Nj dark e thjesht, ca biseda t shkurtra prpara televizorit dhe m pas n shtrat, nuk ka as para dhe as dshir pr t dal npr rrugt e Vlors.

  ***

  Saimir Tahiri sht nj i ri ambicioz, djal i nj farmacisti, q pas nj prpjekje t pafrytshme pr t studiuar n Itali, prfundoi n “ezaurim nervor” t gjat, kthehet n Shqipri dhe diplomohet n Drejtsi n Universitetin e Shkodrs. Puna e tij e par n jet sht si zdhns i Partis Socialiste, dhe drejtor ekzekutiv i Fondacionit “Qemal Stafa” t themeluar nga Partia Socialiste. Dhe n vitin 2009, pa mbushur tridhjet vje, zgjidhet deputet i Partis Socialiste. Dihet se pr t br politik duhet t njohsh njerz, dhe Saimiri kthehet n frekuentues t rregullt t jets s nats s Tirans, ku njeh personazhet m me emr n qytet.

  Saimiri sht praktik, dhe fal njohjeve t tij t jets s nats, organizon skuadra q duhet t “mbrojn votn” n zgjedhjet e 2013-s, dhe shprblimi i merituar i marr nga Kryeministri Rama pas fitores sht posti i Ministrit t Brendshm.

  N klasifikimin famkeq t ministrave t brendshm n historin e Shqipris, ai ka hyr si ministri m jetgjat n detyr, fal nj sistemi perfekt t marrdhnieve me publikun, q filloi me hyrjen triumfale t policis n Lazarat, tek panairet spektakolare t policis, tek policet e kndshme n rrugt e Tirans q shprndajn lule pr shoferet femra n ditn e Fests s Gruas.

  Sigurisht, ndonj shqetsim vjen prher, sikurse kritikat pr premtimin e pambajtur pr t mbyllur t gjitha kazinot n qendr t Tirans dhe se prdori operacionet e policis pr t riorganizuar tregun e lojrave t fatit, apo pr bombn n farmacin e t atit q u pasua me arrestime t njpasnjshme t nj sr kriminelveq u liruan t gjith brenda pak kohe, apo pr atentatet e njpasnjshme me tritol pa asnj fajtor, apo pr serin e gjat t vrasjeve t bujshme t pashpjeguara ndonjher, apo s fundmi akuza e vazhdueshme (e pabaz sipas partis s tij) se ka ln t lir kultivimin e kanabisit n Shqipri, deri n pikn sa filloi transporti i tij me avion.

  Nj bezdisje e veant i erdhi nga ai polici i Vlors q e akuzoi se u ka dhn makinn e tij, q do t thot mbulimin e tij, kushurinjve t Vlors, t cilt ai e di q jan tregtar t ndershm fruta-perimesh. Por roli i tij si Ministr dhe pushteti i tij politik q buron nga nj marrdhnie e ngusht me Kryeministrin i dhan mundsin q t’ia hedh lehtsisht dhe paq ktij problemi, duke cituar raportet miratuese t Guardia di Finanza t cilat prgenjshtronin problemin e drogs.

  Por kur opozita krcnon se do t bojkotoj zgjedhjet, ajo arrin t marr “kokn” e tij, dhe pas ritriumfit zgjedhor t partis s tij, Saimir Tahiri nuk merr asnj post ministror, dhe iu desh t knaqet me detyrn e famshme politike t koordinatorit t projektit t bashkqeverisjes, nj shpikje e pavler e Kryeministrit pa asnj domethnie dhe mbi t gjitha pa asnj pushtet t vrtet.

  ***

  N orn nj pas mesnate bie zilja n dern e Dritan Zaganit, dgjohet zhurm e madhe, persona t shumt q flasin nga ana tjetr e ders.

  Nga brenda Dritani pyet se kush jan dhe ato i prgjigjen t hap dern sepse jan kolegt q kan ardhur me nj urdhr arresti. Dritani nuk do q ta hapi—formimi i tij prej polici i kujton se n Shqipri ligji nuk lejon arrestimet mes ors 10 t nats dhe 5 t mngjesit, prjashto rastin kur ata q krkohet t arrestohen jan t armatosur dhe t rrezikshm. Kolegt ngulin kmb pr t hyr, por pa shfaqur forc (e din q ajo q po i bjn kolegut nuk sht e kndshme dhe ndoshta as e drejt) dhe ai vazhdon t’u thot atyre se nuk mund ta arrestojn n at or.

  Askush nuk i tregon ndonj urdhr arresti t lshuar nga gjykata dhe as i thot arsyen pse duan ta arrestojn.

  I gjith pallati zgjohet nga zhurmat e policve, nga t brtiturat dhe nga t qarat e vajzave t tij, t gjith, kurioz, dalin n shkall pr t kuptuar se far po ndodh, ndrsa dhjetra polic presin n rrug para pallatit, duke pir cigare dhe duke u llafosur pran pes makinave t mbrritura nga Tirana nn drejtimin e shefit t kontrollit t brendshme t Ministris s Brendshme.

  Stresi dhe tensioni rriten dhe i bjn nj loj t pakndshme, Dritanit i bie t fikt, duke rn n dysheme. Gruaja e trembur hap dern pr t krkuar ndihm nga polict, dhe ata, t shumt, hyjn n apartament, ndrsa vajzat qajn me dnes, gruaja e trembur brtet, ndrsa pleqt e tij shikojn n heshtje, t trembur nga kujtimet e kohve q shpresonin se kishin kaluar.

  E shtrijn n divan dhe e sjellin n vete, ndrsa t gjith qetsohen. Ai krkon dhe ja arrin q n apartamentin e vogl t rrin vetm ata polic q jan t nevojshm. Kta, t mbetur gjasht, vazhdojn me nj far ndroje t kontrollojn shtpin dhe t vendosin n nj kuti t gjith pajisjet elektronike q arrijn t gjejn, regjistruesa, memorie t jashtme kompjuteri, kompjuterin portativ dhe makinn fotografike.

  Dritani kmbngul dhe arrin t’i bind q t paktn t’i bjn nj proces-verbal pr kontrollin e baness dhe t gjrave q duan t sekuestrojn, ato pajisje q i ka bler me vshtirsi pr zell profesional apo ndonj dhurat nga miqt e Guardi di Finanza, t cilat Dritanit nuk do t’i kthehen m.

  Dritani ka ende marrje mendsh dhe ata e sjellin n spitalin e Vlors, ku i bjn analizat dhe zbulojn se nga stresi i kan rn t gjitha nivelet e sheqerit. I japin serum dhe pas dy orve e fusin n makinn e policis, dhe n pes t mngjesit e sjellin n Tiran, ku Dritan Zagani do t qendroj pr tre dit n nj qeli t izoluar n drejtorin e Policis s Tirans, pa kontakt me asnjeri dhe pa asnj shpjegim.

  ***

  M 16 tetor 2017 n orn tre t dreks ish-ministri i Brendshm Saimir Tahiri po shpejton t mbyll nj dit normale pune si shef i Partis Socialiste t Tirans, mes takimeve me militant dhe politikan apo mundsive pr foto pr gazetart q e ndjekin, dhe ndonj mbledhje pune, kur dikush i komunikon se Dritan Zagani sapo ka deklaruar n Facebook q Moisi Habilaj, kushuriri i tij, me t cilin Zagani kishte pasur nj prplasje q pr t kishte rezultaur fatkeqe, sht arrestuar nga nj hetim antidrog i prokuroris antimafia t Katanias n Siili.

  Postimi i Zaganit elektrizon shtypin shqiptar dhe menjher politika fillon ritualin e saj t sharjeve, shum shpjet t acaruara nga publikimi i disa prgjimeve n t cilat “kushuriri” Habilaj lvdohet se gzon mbrojtjen e Ministrit, se prdor polic shqiptar si transportues droge dhe arrin t prdor radart e ushtris pr t shmangur problemet gjat udhtimit n det pr t transportuar drog nga Shqipria n Itali. N fund, deklarata e prgjuar e Habilajt thot se se duhet t’i jap 30 mij euro Ministrit, edhe pse ai fiton pes milion n muaj.

  Opozita publikon menjher dokumentin e plot prej 416 faqesh t prokuroris antimafia t Katanias, duke ln t nnkuptohet se e ka marr nga shrbimet sekrete italiane, gj e cila i jep historis nj dimension tjetr, t nj “rregullim hesapesh” t diplomacis ndrkombtare.

  Partis Socialiste, befas, nguron t ofroj mbrojtje politike dhe Tahiri detyrohet t zhvilloj disa takime me majn e hierarkis politike, natyrisht me dyer t mbyllura, pr t cilat gazetart bjne fest duke raportuar histori imagjinare prplasjesh t stuhishme, shantazhesh t dyanshme, krcnimesh pr prfshirjen e gjith qeveris e t tjera, si kto. Vet Tahiri, duke dal nga shtpia, ushqen dyshimin e nj prplasje force me Partin Socialiste, duke u prgjigjur n mnyr lakonike gazetarve q e pyesin pr krkesn pr arrestimin e tij si pjesmarrs n “grup t strukturuar kriminal”, e prgatitur me shpejtsi t rrufeshme nga prokuroria shqiptare: Nuk keni par gj akoma.

  Komisioni pr Mandatet dhe Imunitetin n Kuvend, i mbledhur urgjentisht pr t miratuar ose jo arrestimin dhe kontrollin e baness s ish-ministrit, u kthye n mnyr t zgjuar n nj proces hetimi dhe gjykimi ndaj prokurorve, n nj linj politike t paprcaktuar mir, q mban distanc nga ish-ministri por pa e braktisur at n fatin e tij: hetojeni, kontrollojeni, por nuk mund ta arrestoni.

  Dy dit m pas, Kuvendi do t miratoj n seanc plenare kt vendim dhe Saimri Tahiri do t jet i lir pr t prgatitur mbrojtjen e tij, pik s pari brenda Partis Socialiste, dhe m pas, nse do t mbaj t pazbehur mbshtetjen politike, gjykatat shqiptare nuk do t mund t’i bjn asgj m, sepse, ndrkoh qeveria do t ushtroj privilegjet e vetingut dhe atyre prokuror dhe armiqve politik mund t mos u mbetet m as hija.

  ***

  Pas tre ditsh arrestim (afati ligjor sht 48 or) n Policia e Tirans, Dritan Zagani pret vizit nga nj avokat penalist, ndoshta i thirrur nga ndonj koleg, i cili e informon se sht arrestuar pr shprdorim detyre dhe dyshim pr bashkpunim me grupe kriminale dhe m pas e shoqron n Gjykatn e Krimeve t Rnda ku ligjrohet arrestimi.

  Pr gjasht muaj e tet ditt e ardhshme Dritani do t mbetet n qeli n pritje t kot q ndokush, prokuror apo hetues, t’i drejtoj ndonj pyetje. Ndrkoh, pasi ndryshoi avokat, arrin t paktn t zbuloj se “grupet kriminale” me t cilt kishte bashkpunuar ishin oficert e Guardia di Finanza, t pranishm n Shqipri si pjes e nj misioni n ndihm t policis shqiptare.

  Pas nj tjetr viti n arrest, dhe pas shum “kshillimesh prkujdesse” pr shndetin e familjes s tij, duke par q procesi i tij, ndrkoh i kaluar nga prokuroria e krimeve t rnda n at t Fierit dhe i mbajtur n kmb vetm me akuzn e shprdorimit t detyrs, po zhvillohet shum ngadal dhe pa asnj garanci, Dritani merr familjen e tij dhe ikn n Zvicr, ku krkon dhe prfiton nga qeveria zviceriane statusin e refugjatit politik, pra, statusin e personit q arratiset nga vendi i tij pr t’i shptuar persekutimit pr arsye politike.

  ***

  Saimir Tahiri feston s bashku me mbshtetsit e tij q e thrrasin n rrug, aspak t lkundr nga pesha e akuzave, hyn n makinn e tij luksoze dhe n apartamentin e tij lshohet n selfie festive me figura t njohura t medias—fotot tregojn si luksin e Saimir Tahirit edhe nivelin e lart t atyre q ishin n ankthin e pritjes pr t.

  Por tani topi sht n fushn e prokuroris antimafia t Katanias e cila vazhdon hetimet e saj t kujdesshme. Pr t mbrojtur Tahirin dhe, me t, t gjith zinxhirin e pushtetit, qeveris shqiptare do t’i duhet t prunjet pr t marr n mshir pandshkueshmri faktike dhe pr t shmagur daljen e informacioneve t tjera t sikletshme pr t, t cilat do t ushqenin publikun dhe nj opozit prher e m t nxehur dhe m t uritur.

  ***

  N praktik diferencn, nse e keni vn re, e bn pushteti. Dinjiteti, prkundrazi, nuk blihet me Mastercard.

  Exit.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,251
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Kur ligji troket n der n mes t nats Zagani prball Tahirit

  Makina e baltosjes kundr Zaganit sht n pilot automatik

  Ndrsa jan ndezur diskutimet mbi mos arrestimin e Saimiri Tahirit, mediat afr qeveris vazhdojn aksionin e pandalshm t deligjitimimit t akuzuesit t par t Tahirit, policit t antidrogs Dritan Zagani.

  Gjja m kurioze sht se kjo prpjekje kmbngulse pr deligjitimimin e Zaganit sht tashm trsisht e pavler. Pasi akuzat e Zaganit kundr Tahirit tashm jan tejkaluar nga prgjimet e bra publike n dokumentat e Prokuroris Antimafia t Katanias, nga arrestimi i kushuririt Habilaj, n at koh i cilsuar nga Tahiri si “tregtar i ndershm fruta perismesh”. Dhe n fund nga deklaratat e nj polici tjetr t antidrogs s Fierit, edhe ai viktim e persekutimeve t policis pr shkak se edhe ai shqetsoi “tregtarin e fruta perimeve”.

  Por, makina e balts kundr azilantit politik n Zvicr (ky fakt duhet t nxis sadopak reflektim) nuk ndalet, por vazhdon n pilot automatik.

  N kohn e vetingut, t dekriminalizimit dhe t deklaratave mbi ort e luksit t bra nga ambasadori amerikan, argumenti i preferuar pr t delegjitimuar sht natyrisht pasuria e hamendsuar e Zaganit. Kjo akuz, n kuadrin e strategjin e holl t partizanve socialist, ushqen dyshimin se edhe ai sht nj i korruptuar.

  Nj gazetare e famshme dhe e mirfinancuar prfitoi menjher nga nj ndrhyrje e Lulzim Bashs, q gabimisht tha se Zagani ishte arrestuar n shtpin e tij n Fier (ndrsa arrestimi n t vrtet kishte ndodhur n Vlor) pr t shkruar nj shkrim n t cilin listonte ato q sipas saj ishin pronat eDritan Zaganit, duke ln t kuptohej se ishin shum gjra.

  Sipas gazetares s famshme, Zagani kishte n pronsi shtpin n Fier t cituar nga Basha, nj shtpi 140 metra katror n Vlor, dhe toka e famshme n Orikum q sipas folsve socialiste ishte nj dhurat e Berishs pr Zaganin.

  N t vrtet, Zagani jetonte n Vlor, me gruan, tre fmijt dhe dy prindrit e tij n nj apartament me katr dhoma, n nj siprfaqe prej 100 metar katror, n pronsi t nj kushuriri t tij, t cilit i paguante nj qira, me premtimin se kur shuma t arrinte nj vler t caktuar ai do t’ja shiste.

  Familja e Zaganit nuk ka pronsi t tjera. Nuk ka patur asnjher ndonj banes n Fier dhe as tokn e famshme n Orikum. Kjo tok e mbushur me magazina t rrnuara, sipas ligjeve n fuqi, me vendim qeverie duhet t’u ndahej policve t pastreh, ndr ta edhe Zagani. Por toka doli e regjistruar jo n pronsi t shtetit, por t nj personi t vdekur—fakt q edhe sot i ndalon dhjetra prfituesit e pritshm q ta marrin n dorzim dhe n pronsi.

  Edhe prindrit e Dritan Zaganit nuk kan asnj pron, vetm nj grindje t gjat dhe t kot me qeverin pr kompesimin e nj toke bujqsore pak m shum se nj hektar n Shkodr. T ciln edhe nse do t arrijn ndonjher ta marrin, Zagani duhet ta ndaj me t motrn.

  Si prfundim Zagani nuk ka asnj pronsi t paluatjshme t vetme. Ka vetm dy prindr pensionist dhe ato pa asnj pron. Si shum shqiptar t thjesht, ai ka pasur iluzionin dhe shpresn e kot t merrte at far ishte e familjes s tij, por nuk e ka marr akoma. Edhe dhuratn e qeveris si shprblim pr shrbimin e tij t gjat nuk ka mundur dot ta marr si pasoj e dokumentave t falsifikuara t pronsis dhe paaftsis s shtetit pr t’i dhn zgjidhje ktij problemi.

  Por makina e balts e drejtuar nga gazetart e regjimit, nuk i verifikon lajmet, por kopjon dhe shprndan, dhe kshtu lajmi fallco pr Dritan Zaganin si pronar i pasur u shprnda menjher dhe u rimor nga organet e propagands qeveritare n mnyr virale.

  Ndrkoh nj gazetare tjetr e famshme bnte selfie me ish-Ministrin e Brendshm, dhe n sfondin e fotos dukej hapur luksi n shtpin e bukur t ish-ministrit n Kodrn e Diellit, e cila nuk rezulton n deklaratn e pasuris s Tahirit.

  Ndoshta e ka dhurat nga i jati.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,251
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Kur ligji troket n der n mes t nats Zagani prball Tahirit

  Sulmet personale te padrejta qe i beri kryeministri sebashku me nje pjese te madhe te mediave (Topi, Tema, Dita, Java, Vizion+, Konica etj), tregojne qartazi se akuzat e Zaganit ishin te drejta.

  Nese dikur kriminelet ordinere politika nuk i qaste as neper bodrumet e institucioneve shteterore, sot keta kriminele jane katapultuar ne poste ministrash e kryeministrash, pronare te rendesishem te mediave etj.
  ’eshte me e bukura se e gjithe kjo baltosje ndaj nje oficeri te ndershem eshte bere LIVE ne pranine e dy ambasadoreve me te rendesishem ne vend: Donald Lu dhe Romana Vllahutin, nje dyshe e cila uditerisht ka folur per shumeka por vetem per drogen jo!
  Doni me per Behlulin???
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,251
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Kur ligji troket n der n mes t nats Zagani prball Tahirit

  “Familja ime u stresua”, Zagani i prgjigjet Tahirit: Po fmijt e mi si u ndjen kur erdhn hienat e tua?

  Intervista e djeshme e ish-ministrit t Brendshm, Saimir Tahiri, n Top Story, nuk ka kaluar pa komentim n rrjetet sociale.
  Tahiri u shpreh se familja e tij u stresua gjat kontrollit t ushtruar n banes.
  N nj reagim, ish-Shefi i Antidrogs n Fier, Dritan Zagani, i sht kundrprgjigjur Tahirit, duke i kujtuar kohn kur ky i fundit drgoi 20 polic pr t kontrolluar shtpin e tij.
  Reagimi i Zaganit:
  “E bukur kjo….!
  Tahirua na qenka ndjer keq kur i ben kontroll policia..edhe pse e njoftuan nje jave para…edhe pse e moren ne cel qe prit se erdhem…edhe pse ne fund fare i shkuan per kontroll diten per diell dhe me pranine e gjith shtypit…prap ky zotria e tije na qenka ndjere keq dhe se familja e tije e paska perjetu shum rende….!
  Mahhh…ore njeri me shume maska qe njehere je luan e njehere lepur…po ti pyete njehere veten tende, ose sejmenet e tu qe mua mi dergove ne ora 01.00 pas mes nate si lukuni hienash 20 veta per kontroll banese,,,,, a mendon ndopak si u ndjene femijet e mi ne ate ore te nates me ate qe ti gatove per ta…dhe qe ishte komlet e jashtligjeshme vetem e vetem qe ti dhe Habilet e tu trafikant te ndjehen fitimtare ndaj ligjeve te shtetit….!
  Ti luani i djeshem qe ne nje nate te bukur ktheve ne lepur…sot me djallezine tende te lige del as me pak e as me shume se nje hiene e zeze ne gjithe sa thua e shpif ndaj meje…ti qe te duket vetja kaq i zoti sa dhe nje nga vendet me humane dhe te drejte ne bote, jepka azil ne kurrizin tend…je qesharak deri ne dhembje…!”
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 5. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,251
  Faleminderit
  25
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Kur ligji troket n der n mes t nats Zagani prball Tahirit

  Shpifs apo t paditur fuksional? Makina e prbaltjes kundr Zaganit II

  Pas shfaqjes artistiko gazetareske mbi pronat e sajuara t Dritan Zaganit, me qllim diskreditimin e tij n syt e opinionit publik, strategjia e sistemit imunitar politik t Kryeministrit Edi Rama u shfaq m qart gjat daljes s tij televizive n emisionin Zon e Lir t Arian anit.

  Kryeministri pohoi, duke theksuar fort fjalt dhe duke e trajtuar dy her, se Dritan Zagani nuk sht i besueshm sepse ai i ka br deklaratat ndaj Tahirit pasi sht goditur nga ligji dhe sht “dnuar nga Gjykata e Krimeve t Rnda pr dekonspirim t aksioneve t policis”.

  Pr fat t keq pr t, tani t gjith gazetart n Shqipri, dhe nj pjes e mir e lexuesve, e din shum mir historin e Dritan Zaganit, dhe e kan kuptuar fare mir se ai u arrestua vetm sepse i ishte afruar shum t vrtets mbi Habilajt dhe lidhjet e tyre.

  Ai u akuzua pr “shprdorim detyre” dhe “mos denoncim t krimit”, vepra penale q nuk i prkasin as Prokuroris s Krimeve t Rnda dhe Gjykats prkatse, prandaj ai u mbajt n burg pr m shum se 6 muaj pa asnj lloj hetimi.

  M pas hetimi gjyqsor u transferua n prokurorin e Fierit—pr kompetenc dhe prkatsi territoriale—dhe aty nisi braktisja pr m shum se nj vit n arrest shtpie e tij, n nj proces i cili nuk po bnte prpara, deri n momentin q Zagani u arratis n Zvicr dhe nga andej filloi t’i bnte publike akuzat mbi lidhjen Tahiri-Habilaj.

  Por magjistari i komunikimit, Kryeministri Edi Rama, vuri n veprim gjith karizmn e tij televizive pr t deligjitimuar denoncimet e Zaganit, duke e prshkruar at si “nj t dnuar” q ka folur vetm pasi u godit nga ligji. Dhe si psikolog shpjegoi se bhej fjal pr nj njeri q brtet pr t’i dhn kuraj vetes—nj i mjer i gatshm pr t deklaruar do gj pr t shptuar veten.

  Nuk dihet nse Rama u rrmbye nga nxehtsia e retoriks ose, si ka m shum gjasa, kjo akuz trsisht e pabaz u hodh me zgjuarsi pr t ngatrruar sa m shum at pjes t elektoratit socialist q ende i beson “virgjris” s Kryeministrit apo t Saimir Tahirit. Fushata dinake pr pasurit e mundshme t Zaganit, e cila zuri vend gjersisht n mediat dhe pohimet e gazetarve t regjimit duket se e konfirmon m shum hamendsimin e dyt.

  Deklaratave t rreme t Kryeministrit iu prgjigj drejtuesi i opozits Lulzim Basha, i cili i sugjeroi prokuroris t hetoj funksionart e shrbimeve t brendshme t Ministris s Brendshme, t cilt arrestuan Zaganin. Pas ksaj erdhi replika e Taulant Balls, kryeparlamentarit socialist, i cili pr t prgenjshtruar Bashn publikoi “provn”, pra at q sipas standarteve gjyqsore duhet t ishte dnimi i Zaganit t cilit iu referua Kryeministri.

  Por dnimi i publikuar nga Taulant Balla nuk ishte asgj m shum se sanksionimi i vendimit t arrestimit t Zaganit, i vendosur nga gjyqtar njngjyrsh me krkesn e Prokuroris s Krimeve t Rnda q po niste hetimet, me denoncim t Ministris s Brendshme, duke ndrmarr kshtu nj veprim q n nj vend normal bhet kur ekziston rreziku q gjat procesit t hetimit i dyshuari mund t largohet ose ai mund t prish provat kundr tij.

  Sigurisht sht e uditshme q shefi i grupit parlamentar socialist nuk arrin t dalloj ndryshimin ndrmjet nj urdhr arresti dhe nj dnimi fajsimi. Ose ndoshta thjesht ai nuk do q ta vr n dukje kt ndryshim.

  Zrat e opozits kritikuan deklaratn e Balls, kur befas nj tjetr organ i regjimit—q duket se ka rihyr srish n radht e shtypit t regjimit, me gjasa pasi sht rifurnizuar me fonde apo t mira t tjera nga regjimi— publikoi nj vendim t dhjetorit 2016 t Gjykats s Vlors, e cila e ka dnuar Zaganin pr thyerje t arrestit t shtpis, vendim pr t cilin Zagani nuk ishte n dijeni, sikurse nuk sht as avokati i tij n Shqipri.

  Pra, t gjith “besnikt” e paguar t Rilindjes jan t angazhuar pr t treguar se Zagani sht i dnuar, pra nj njeri famkeq, prandaj dhe deklaratat e tij jan t pabesueshme, ashtu sikurse ka deklaruar shefi politik.

  Pr ta thn n nj mnyr tjetr, nse Rama me t vrtet ka ngatrruar realitetin, edhe media ndryshon realitetin, ose t paktn tregon nj realitet q ngjan me at q tregon udhheqsi.

  Edhe nj dnim pr “braktisje t arrestit t shtpis”, i dhn me shpejtsi dhe n fshehtsi, nuk mund ta ndryshoj gjendjen, sepse sht e qart se Zagani ishte i burgosur n pritje t nj procesi q nuk u mbyll asnjher—ashtu sikurse sht e qart se Zagani e ka kryer veprimin pr t cilin sht dnuar (arratisjen), por kjo ka ndodhur m pas, shum m pas se fillimi i problemeve t tij me drejtsin.

  M pak e qart sht se Zagani u gjykua dhe u dnua brenda vetm dy muajve—ndrsa procesi i vrtet, ai pr t cilin u arrestua n vitin 2014, vazhdon ende—ndoshta me nj avokat t caktuar nga shteti ndrsa avokati i tij pr procesin kryesor (shprdorim detyre) nuk u lajmrua.

  Dramatike, nga pikpamja e qytetaris dhe logjiks juridike, sht se n vendimin e gjykats pr dnim me tre vjet burg prdoret fakti se i pandehuri sht hetuar penalisht (pa arritur n vendim) si tregues i rrezikshmrin s tij shoqrore, far sht prdorur pr t justifikuar dnimin maksimal. Q gjykata t prdor nj padi, e cila sht ende n hetim, pr t treguar nj faj sht dika q nuk mund t ndodh as n Koren e Veriut.

  Vetm ekspertt e procedurs penale shqiptare mund ta vlersojn rregullsin e nj gjykimi t till, por lajmi i gjyqeve sekrete, q “vertetojn” se nj person i paplqyer pr qeverin sht nj kriminel—gjyqe t denja pr koh t tjera dhe aspak t papranueshme n Evropn e sotme—duket se i jep nj shije shum t ndryshme reforms n drejtsi q po fillon me vshtirsi.

  Ajo q i ndodhi dhe po i ndodh Zaganit (dhe mesa duket tre policve t tjer “fajtor” sepse shoqruan n komisariat makinn e Habilajve dhe t Tahirit) sht mesa duket pjes e nj persekutimi gjyqsor me qllime politike. Operacionet e shpifjes dhe delegjitimitetit vn n veprim nga eksponent t ndryshm t shumics gjat ktyre ditve e tregojn n mnyr gjithmon e m t qart kt gj.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •