Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Dr.Repi
    Anėtarėsuar
    24-10-2017
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    5

    Thumbs up Pse egzistoj !

    Pershendejte miq une jam Driton Haliti Dua te ndaj me ju nje pjes te jetes sime dhe aryejen PSE JETOJ !?
    Ishte pyetja ime e parė nė moshėn e aduleshences ! …Pastaj fillova tė hulumtoj llidhje me pyetjen tė ciles ja bėra kusht vetės qėta gjej pėgjigjen e #sakt Fillova tė lexoj shum dhe tė mendoj shum ..Gjatė meditimit isha shum i sigurt se ne nuk jemi krijuar kotė ! E pyesja vetėn a thua ne jemi krijuar tė lindim, tė jetojm, tė pasurohemi, tė defrohemi, dhe ne fund tė vdesim dhe mbaroi gjithqka apo jemi me njė provė !? E pyesja vetėn pasi ne tė gjithė do vdesin pse njeriz veprojn sikur nuk kan pėr tė vdekur kurr !? Mendova mijera pyetje tjera dhe nuk gjeja rrugdalje ! Prap shum i vendosur vazhdova hulumtimet pėr pergjigjen e sakt tė pyetjės PSE EGZISTOJ ! Pastaj Fillova tė lexoj libra fetare islame dhe krishtere… Fillova tė lexoj biblen deri sa e pash njė verset ne BIBEL ku thuhet se: JAKOBI U KAP KRY PĖR KRY ME ZOTIN PATAJ ZOTI E MUNDI JAKUBIN DHE I TREGOI QĖ UNĖ JAM ZOTI ! Nuk e vazhova leximin pas kesaj edhe ashtu bibla dukej si njė perall e vjetėr ! Fillova ta lexoj #Kur_anin Dhe nė tė kundertėn kurani dukej shum seriozė ! dhe pas leximit fillova tė besoj bindshem ne ringjallje ! Por prap kisha dyshime tė mėdha llidhje me disa ajete tė kuranit ku thuhet se jo besimtaret (mos praktikuesit tė islamit) Do dėnohen me zjarr xhehnemi pėrgjithmon !!! Kėto dyshime pėrfunduan nė momentin kur lexova nė kuran nė Suren #Junus100: NUK ĖSHTĖ E MUNDUR PĖR AS NJĖ NJERI TĖ BESOJ NDRYSHE POS ME NDIMEN E ALLAHUT#E_DĖNIMI_U_IPET_ATYRE_QĖ_NUK_MENDOJN. ! Dhe vazhdova ta shfletoj shkencen se qfarė thotė llidhje me Kuranin ! Rastesisht e gjeta njė libėr mrekullit shkencore tė kuranit dhe aty u binda se e vetja fe e vėrtet ėshtė #Islami Ketu e mbylla kėte tem Pasi qė nuk egzistone libėr qė i argumentonte librat fetare te krishteve etj… ! Dhe e kuotova tash #pse_egzistoj dhe qfarė duhet tė bėjė !…Por prap ne mendjen time lindi diqka e re qė me brengoste shum ! PSE KRISHTERET, ORTODOKSET, JAHUDIT, QIFUT, ETJ.. SHPERBLEHEN ME DENIM PĖGJITHMON VETĖM PSE BABALLARET DHE NĖNAT E TYRE JANĖ LINDUR NE ATO FE.. KRISHTER ETJ.. DHE PSE VETĖM NE MUSLIMANET SHPERBLEHEM ME XHENNET PERGJITHMON !!! Nuk mu vanua shum pėgjigjėje ! Kur njė ditė Allahu mi hapi syt dhe unė e pash pse jo besimtaret dot dėnohen kjo nuk spjegohet e as nuk parashikohet ! Por kuptova se jo vetėm jo besimtarėt do denohen ! Por do denohem edhe ata qė e quajn vetėn musliman dhe nuk punojn si musliman ata janė tė barabart me ata qė e kan humber rrugen ! Do mundohem ta spjegoj me pak fjal ! Ata jo besimtarėt e trasheguan tė keqėn dhe jo te vertetėn e as nuk e falenderuan Zotin e as nuk llodhen pėr kėte ! Ndesa besimtarėt e trashiguam te miren TĖ VĖRTETĖN ! E falenderojm Allahun spaku 5 herė nė ditė e japim zekatin e agjerojm ramazanin etj.. Kjo ėshtė njėra nga arsyejet pse denohen jo besimtaret ! Allahu thot nė kuran se a nga ata jo besimtarėr (Krishteret jahudit etj..) qė jan besimtar tė sinqert por e kan humbur rrugen !!!! Edhe pėr kėte arsyeje do denohen se pse styrgjyshet e tyre e besuan ata qė u trillu dhe i mesuan edhe trasheguesve tė vetė ta praktikojn jo tė verteten !!!!

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-10-2017
    Postime
    11

    Pėr: Pse egzistoj !

    Pershendetje te gjith , jam nje vajz 15 vjeqare nga qyteti i Elbasanit , kam pash jetuar ne Californi , dhe asyeja pshe jam ketu sepshe , dua te dij me shum per jeten ton dhe te marr disha pergjigje !
    -per sha i perket temesh :
    -Pshe ekzistoj ?
    -S'ka pyetje me te thjeshte ...
    -Ekzistoj , jetoj , ....PER TE VDEKUR !

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Dr.Repi
    Anėtarėsuar
    24-10-2017
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    5

    Pėr: Pse egzistoj !

    Citim Postuar mė parė nga Arti_Selfish Lexo Postimin
    Pershendetje te gjith , jam nje vajz 15 vjeqare nga qyteti i Elbasanit , kam pash jetuar ne Californi , dhe asyeja pshe jam ketu sepshe , dua te dij me shum per jeten ton dhe te marr disha pergjigje !
    -per sha i perket temesh :
    -Pshe ekzistoj ?
    -S'ka pyetje me te thjeshte ...
    -Ekzistoj , jetoj , ....PER TE VDEKUR !
    Egzisto jeto per te mesuar PSE EGZISTON ....A nuk vdiqen te gjith ata qe ken para gjenetares son? Ti ke nje shpyrt ne trup ..Trupi do vdes po me trego ku do mbes shpyerti yt pasi qe nuk ka fake qe shpyrti kalbet ashtu si trupi ?! Jeta jon eshte vetem 1 minut ose meso te miren e vertet... praktiko ate brenda minuti ose beje te kundeten do pergjigjet gjdo njeri per veten e vet dhe ska dyshim se e verteta eshte se ne do kthehemi tek ai qe na krijoj ! Nese dyshon ne fjalet e mia dhe nuk beson se do ringjallesh !!! Lexo librin mrekullit shkencore te kuranit te cilin mund ta gjesh tek faqja e filozofit te madh HARUN JAHJA me perkthim ne gjuhen shqipe

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anėtarėsuar
    06-01-2008
    Postime
    7,488

    Pėr: Pse egzistoj !

    Qeka personazh i lezeēem ky Haruni,paska shkrujt nja 300 e ca libra e mijra e mijra artikuj. Duhet te jete i lezeēem se ka mundesi qe ndonje nga librat qe ka shkruar edhe ta kete lexuar.

    E mori ne qaf miletin ky interneti.

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-10-2017
    Postime
    11

    Pėr: Pse egzistoj !

    Un e di qe njerzit ringjallen !
    Un beson ne Allah dhe e lexoj qdo dit Kuranin !
    -Faleminderit ,gjithsesi per fjalet !

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-12-2016
    Postime
    44

    Pėr: Pse egzistoj !

    Citim Postuar mė parė nga Arti_Selfish Lexo Postimin
    Un e di qe njerzit ringjallen !
    Un beson ne Allah dhe e lexoj qdo dit Kuranin !
    -Faleminderit ,gjithsesi per fjalet !
    Lexo pak edhe Libra shkencor, Libra fillozofik.
    Mos haro Allahu te udhezon te jesh I ditur, duke lexuar vetem Kuran do jesh i ditur ne ate qe thot Kurani, por TAPE NE CDO LEMI TJETER!

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-10-2017
    Postime
    11

    Pėr: Pse egzistoj !

    Une lexoj shum por esht dicka qe me pelqen me shum se leximi
    Un dua vetem 1 penel dhe pikturoj cdo gje qe ndiej ...kjo bote esht thjesht mizore dhe e pameshirshme ...njerezit po verbohen dhe nuk dine te duan sinqerisht ...urrejtja esht nje ndjesi e pa perballueshme e cila nuk kontrollohet ....Gjithcka nisi si loje Kjo jeta ime ,cdo gje ,duke u shtirur para pasqyres si e cmendur dhe kjo gje me coi drejt deshperimit dhe ne kto momente urrej cdo gje te gjith Sot un po shkruaj ktu dhe pikerisht kte dit kuptova se kam humbur shum nga jeta ime dhe me e bukura esht she nuk kthehem dot pas dhe nuk e ndreq dot demin qe i kam shkaktuar vetes a mos valle jam Verbuar dhe une ? Me moren shikimin dhe me cmenden kto endra kto ndjesi parashikimi kto vegime prej te semuri ... Help !

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-10-2017
    Postime
    11

    Pėr: Pse egzistoj !

    My Immortal_

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •