Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 28
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  719
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Strategjia Anti-Vetting n veprim

  Ashtu sikundr nj person q e mendon vehten t ofenduar dhe t rrezikuar, vazhdon t mrmis me vehte fjal hakmarrse dhe plot helm duke u prpjekur t prmbaj vehten q t mos i shpreh ato n public pr arsye t paraqitjes si personalitet apo person t ndershm, ashtu dhe nj pjes e mir e politikanve dhe parlamentarve n Shqipri kryesisht nga opozitat parlamentare por dhe nga Maxhoranca, kan mprehur shpatat pr t kundrsulmuar me t tr batrite e ligjit dhe t anti-ligjit me qllim q t prmbysin Partin fituese n zgjedhje pr ti marr asaj pushtetin nprmjet akuzave-shpifje dhe dis-informimit mediatik.

  Kjo tregon se lufta politike e paprincipt e ashprsuar kt katr vjearin e kaluar, kur Shqipria u qeveris me Koalicion t gjr PS-LSI-PDIU-PDNJ-PDK e q prfundoi me tre parti pr shkaqe kryesisht t klientelizmit i cili si zakonisht kamuflohet me deklarata politike, - vazhdon t dmtoj shtetin shqiptar dhe stabilitetin e vndit.

  Lufta politike midis atyre q humbn zgjedhjet dhe atyre q i fituar ato me 25 qershor vazhdon po aq e ashpr dhe konfliktuale, sa q mund t themi se nuk ka dallim nga lufta e ashpr politike q bnte dikur PPSH kundr armikut t klass: e paprincipt, plot t pavrteta apo t vrteta t thna prgjysm, madje kshtu si ka nisur mund t prfundoj edhe me krime.

  Argumentat se prse po ndodh kshtu, jan t shumta, dhe ktu qndron problematika e ksaj prplasjese e cila e ka bazn n vet sistemin capitalist, i cili nxit dhe prkrah ekonomin e tregut, ka pr baz fitimet me do kusht dhe pasurimin e padrejt, por ka dhe element negativ t prhershm si korrupsionin, krimin ekonomik e politik, dhe degjenerimin moral e social.

  Pavarsisht se ky sistem sht nga ana materiale m i mir se sistemi q trashguam, problemet e dala jan t mdha aq sa 1/3 e popullsis sht larguar kto 27 vite, dhe tranzicioni s bashku me Reformat n Drejtsi, nuk po prfundojn, duke krijuar hije rnda dyshimi mbi palt e interesuara madje dhe tek ndrkombtart, t cilt kan prgjegjsin se prse po hezitojn t veprojn aktivisht.

  Konfliktet politike ka koh q kan nisur dhe jan zhvilluar duke filluar q nga rnia e shtetit n 1997 dhe duke vazhduar deri n ditt e sotme po aq ashprsisht.

  Shum nga perndimort (BE dhe SHBA), mendojn se si ka mundsi q nj vnd kaq i vogl ka nj rryl fyti kaq t madh saq zri i tij dgjohet n t gjith Europn. Por habia m e madhe qndron tek problemet pr t cilat brtet.

  Brtasin pr korrupsion galopant, duke ja hedhur fajin njri tjetrit dhe duke krcnuar njri tjetrin me burgje, me llahtarira t ndryshme, por harrojn se ishin apo jan ata q po e drejtojn kt vnd.

  Brtasin pr papunsin duke akuzuar njri tjetrin, por harrojn se kan br shum pak pr t hapur vnde pune n vend n nj koh kur n 1990-1991 mbylln t gjitha vndet e puns n Shqipri me pretekstin se do t vinte `eku i bardh`..

  Brtasin duke akuzuar njri tjetrin pr drogn dhe kanabisin por harrojn se droga si kanabisi, kokaina, u futn q n vitet 1999-2000, pikrisht pas rnies s firmave piramidale me qllim si burim fitimi, pikrisht nga lnia e shtetit n tranzicion dhe pa ligje.

  Brtasin dhe trashin zrin duke akuzuar me `futje n burg` t kundrshtarve respektiv politik, por n mndje kan se si t`ja hedhin ligjit dhe drejtsis.

  Brtasin pr dalje t parave t pista dhe t `pastra` jasht shtetit por nuk thon se jan ata dirigjentt e levizjes s parave si brnda ashtu dhe jasht.

  Ksht q ngel e qndrueshme thnia e Vranickit pr politikant shqiptar kur thoshte n 1997: Ktu sht vshtir t dallosh se kush jan ngjjt dhe kush jan Djajt.

  Por pr mendimin tim ata dallohen vetm nga veprat q kan br dhe jo nga fjalt.

  Prsa i prket situats s tanishm ka vetm nj paradox q mesa duket hedh posht pretendimet e Opozits se vndi sht keq ekonomikisht , dhe pr nxirjen e situats n nj koh kur ekonomia sht e stabilizuar me nj ritm tek 3%, shum m mir se disa shtete n Ballkan dhe n Europn Lindore e qndrore n raport me luftn e ashpr politike e cila nuk ka sens kur shihet me syt e politikanve perndimor t cilt ngren supet t habitur ; sidoqoft kjo luft politik ka sens po t shihet nga populli, i cili e dha votn dhe nuk e dha ashtu si mendon opozita: me para, dhe as me drog apo me dhun.

  Populli i dha votn Maxhorancs kto katr vite pr t vendosur shtet e ligjet q kan munguar.

  Pikrisht kjo sht ajo q nuk do Opozita, q nuk e duan madje dhe disa element politik t ish Maxhorancs madje dhe ndonj i Maxhorancs sot: vendosjen dhe zbatimin e ligjit.

  Prse?

  Sepse vendosja dhe zbatimi i ligjeve do t thot asgjsim i informalitetit, pagim t taksave, realizmin e vettingut aq t krkuar n sistemin e korruptuar t drejtsis prfshi dhe prokurorin, dhe vendosjen para drejsis t t inkriminuarve.

  Athere t inkriminuarit e pa vn paraprgjegjsis n vite dhe t inkriminuarit e ktyre kat viteve t fundit, kan hartuar nj strategji djallzore duke patur parasysh tezn e vjetr:`mbrojtja m e mir sht sulmi`, dhe akuzat m t efektshme jan errsimi puns s Maxhorancs dhe Dis-informimi.

  Interesant sht fakti se t gjitha akuzat jan drejtuar vetm ndaj drogs si nj nga elementt n t ciln kan qn t prfshir edhe opozita me mungesn e lufts ndaj drogs (duke e prdorur sulmin si alibi pr vehten e tyre), dhe mungon ajo q sht m e rndsishmja n funksionin e Opozits: programet dhe projektet q duhet t prgatis pr t marr pushtetin t shoqruara me mungesn e theksuar t reflektimit se prse dshtuan n zgjedhjet.

  Pr fat t keq elementi i dyt i rndsishm negative me t ciln sulmon opozita sht : `prishja e imazhit t vndit` para t huajve. Kjo uditrisht po shoqrohet me ashprsimin e sulmeve t fqinjve jugor duke prdorur disa minoritar pr t ngritur problem q jo vetm nuk egzistojn port krijohet prshtypja se politikant fqinj tan u intereson nj Shqipri cop cop, u interon grindja e prhershme midis grupeve politike n Shqipri dhe u intereson largimi i Rams (pr shkak t qndrimeve plot dinjitet ndaj problemeve me kt shtet).

  Nse kjo sht e mir pr fqinjt , sht pr t ardhur keq q opozita dhe disa politikan kryesor shqiptar po prpiqen t shesin dinjitetin e shtetit pr prfitime personale,-pra pr karriken e pushtetit.

  Kjo nuk duhet lejuar sepse n nj far mnyre sovraniteti i vdndit nuk duhet prekur pr shkak t prplasjeve politike.

  N rastin Tahiri, shikohet qart nxitja politike pr t shkaktuar oroditje dhe destabilizim nprmjet disa prokurorve t cilt krkojn n Komisionin Parlamentar arrestimin e nj Deputeti pa fakte.

  Kjo bie n kundrshtim me t drejtat dhe lirit e njeriut q pasqyrohen n Kushtetutn ton. Merreni me mnd se `far psojn njerzit e thjesht para ktyre lloj prokurorsh: t arrestosh nj deputet pa fakte duke prdorur metodn enveriste: ``plase n burg pastaj gjej faktet``!!!???

  Duke mos i mbajtur ann deputetit Tahiri, n parim kta Prokuror duhet n Demokraci t zbatojn ligjin dhe Kushtetutn e cila thot:e realizmin e vettingut aq tw a, dhe realizmin e vettingut

  Neni 15

  1. T drejtat dhe lirit themelore t njeriut jan t pandashme, t patjetrsueshme e t padhunueshme dhe qndrojn n themel t t gjith rendit juridik.

  2. Organet e pushtetit publik, n prmbushje t detyrave t tyre, duhet t respektojn t drejtat dhe lirit themelore t njeriut, si dhe t kontribuojn n realizimin e tyre.

  Neni 17

  1. Kufizime t t drejtave dhe lirive t parashikuara n kt Kushtetut mund t vendosen vetm me ligj pr nj interes publik ose pr mbrojtjen e t drejtave t t tjerve. Kufizimi duhet t jet n prpjestim me gjendjen q e ka diktuar at.

  2. Kto kufizime nuk mund t cenojn thelbin e lirive dhe t t drejtave dhe n asnj rast nuk mund t tejkalojn kufizimet e parashikuara n Konventn Europiane pr t Drejtat e Njeriut.

  Neni 32

  2. Askush nuk mund t deklarohet fajtor mbi bazn e t dhnave t mbledhura n mnyr t paligjshme.

  N prfundim mund t them se kjo strategji e kundrshtimit n do hap ndaj veprimeve t Maxhorancs madje pa arritur as 100 ditt e verprimti, politizimi i aksidenteve, kapjes s kriminelve, shpifjet kundr individve t Maxhorancs e t tjerve, prkrahja e `heshtur` nga fqinji jugor, nxirja e jets n Shqipri nprmjet mediave t blera brnda vndit dhe paraqitje me ngjyr t zez jasht vndit, sht n aktivitet t plot; sidoqoft kjo po ndodh se duke mos u prballur me drejtsin, apo duke prfituar nga kjo drejtsi e korruptuar nj mori politikansh ndr vite, sht krijuar nj front i rrezikshm dhe djallzor anti-Vetting, i cili prdor mjete t sofistikuara t shpifjeve e t disinformimit pr t`ju shmangur prgjegjsis ligore q do t vij kur t realizohet vettingu, dhe duke prdorur metodn `hajduti thrret kapeni hajdutin`, pr t oroditur opinionin Publik brnda dhe jasht vndit.

  Megjithat sot pas 27 vitesh, populli po kupton kush mbetet ngjll dhe kush sht Djalli apo Djajt, dhe kush jan djajt q vishen si ngjj.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,040
  Faleminderit
  430
  515 falenderime n 434 postime

  Pr: Strategjia Anti-Vetting n veprim

  Pirro vetem dika,per Tahirin prova eshte makina. Diten qe u vertetua qe Habibajt trafikonin droge me makinen e Tahirit,Tahiri del automatikisht person i akuzuar.

  Ne do vend te Europes nje njeri qe ben sikur shet nje makine dhe e perdor prap kete makine...dhe kjo makine dyshohet a vertetohet se eshte perdorur per trafik droge automatikisht ish pronari i makines arrestohet sepse duhet te shpegoje si shitjen si edhe perdorimin e makines.

  Kur plasi skandali Qeveria-Tahiri u munduan ta anashkalonin skandalin duke shpeguar qe deri me sot nuk kishte prova qe makina ishte perdorur per droge dhe Habibajt nuk ishin akuzuar per trafik droge. Kjo do te thote qe edhe per qeverine dhe vet Tahirin diten qe vertetohet qe makina eshte perdorur per trafik droge nuk ka nevoje per asnje prov tjeter.

  Per lojen e opozites dhe pa-aftesia me dashje a pa dashje e prokuroris jane diskutim tjeter...Por diten qe u arrestuan Habibajt duhej te arrestohej dhe Tahiri...edhe sikur te ishte qytetar i thjeshte,lere pastaj qe si ish minister i brendshem eshte akoma me shume pergjegjes per faktin qe ai akuzohet.

 3. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  murik (24-10-2017)

 4. #3
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,738
  Faleminderit
  190
  260 falenderime n 201 postime

  Pr: Strategjia Anti-Vetting n veprim

  Pirro10, rridhke komunizem gjithandej...

  Edhe Enveri shtet beri, po po, shtet. Por me vrasjet dhe persekutimet ka shkaterruar kodin gjenetik te nje kombi! (lexoje nja dy-tre here ket qe ta kuptosh...)

  Per nje njeri qe ka dy sy ne balle, dy veshe dhe te pakten 2 gram mend, e kupton se fare po ndodh ne te vertete.
  Shtetin e ben zbatimi i ligjit or mik, dhe te gjithe te barabarte para ligjit.

  Si ore pirrodhjeta do ti ngresh lapidar krimineleve?! A s'te mjaftoi Prenga, Frroku, Roshi etc?!

  Tahiri, esht qershia mbi torte, esht fytyra e rilindasve. Ministri i brendshem trafikant nderkombetar droge!!! Ministria e mbrojtjes ve ne disposizion te gjitha mjetet per trafikantet e droges!!!


  Pra, o pirro, nga keta pret ti qe te bejn vetingun?!  P.S.
  - Meqe ti krahasove me siper te majte me te djathte, ajo qe te them une, esht se sado te meta te kete Basha, ai nuk pajtohet me krimin, edhe se po paguan nje kosto te larte....
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 5. Anetart m posht kan falenderuar skender76 pr postimin:

  murik (24-10-2017)

 6. #4
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,335
  Faleminderit
  26
  75 falenderime n 69 postime

  Pr: Strategjia Anti-Vetting n veprim

  Te flasesh sot per Vettingun kur Ministri Mbrendshem bashkepunon me grupe te strukturuara kriminale eshte me se pakti budallallek! Ai qe duhet te ishte shembull per te gjithe shqiptaret ne zbatimin e perpikte te ligjit, perdor makinen personale per te transportuar droge..
  Ministria e Mbrojtjes e cila ka per detyre ruajtjen e kufinjve te vendit, fik radaret e ushtrise per tja lehtesuar aktivitetin kriminal te trafikut te droges disa grupeve mafioze.

  Keta dy persona kryeministri i vendit i ka promovuar e vleresuar ne do rast perpara syve te publikut. Njerin e quante ministrin kampion i cili rilindi policine e vendit ndersa tjetren e quante gruan me te zote e te hekurt qe kishte punuar ndonje here!
  Si per ironi te fatit personi i cili i denoncoi keta dy ish-ministra, u denua me burg dhe u anatemua me ze e figure nga i pari i vendit...

  Do vazhdojme akoma te tregojme perralla me Vetingje e drejtesi o Pirro? Apo per ty ska me asnje kufi karagjozlleku??
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 7. #5
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,114
  Faleminderit
  136
  102 falenderime n 90 postime

  Pr: Strategjia Anti-Vetting n veprim

  Pallavra, ide te pabazuara ne fakte nje opozite medioker qe cdo dite e me shume po humb pike ne syte e publikut, e vetmja shprese qe te indinjohet nga humbja eshte te nxjerre ministrat me rekorde kriminale..

  Te gjithe ju analistet e forumit, cfare e gjeti liken me videon para disa vitesh per korrupsion, cfare e gjeti lulin qe vodhi leket per rrugen e kombit dhe shiti detin, cfare e gjeti Salen qe vrau 4 veta perpara kryemimistrise apo djalin e sales me gerdecin..

  Mos u kapni midis prockullave te portaleve sepse dhe do e shohim ketu, se di do jete fundi...
  Silence is golden.

 8. #6
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,335
  Faleminderit
  26
  75 falenderime n 69 postime

  Pr: Strategjia Anti-Vetting n veprim

  O Lazo une mendoja se i fundit i Mohikaneve qe besonte akoma tek pastertia e Edi Rames me krimin ishte Pirroja.
  Po mesa duket paska ngelur edhe ndonje fanar ndriues bojkaf qe beson akoma tek perralla-pallavra e rilindjes..

  Na fute te gjitheve me nje thes ne analistet e forumit bashke me mediat e kazanit dhe opoziten e shpifjeve.. FALEMINDERIT!!!

  Po desha me te pyet pak ku te bazohemi sipas teje? Tek shembujt e deputeteve me te shkuar kriminale si Prenga, Doshi, Roshi &co?
  Te avionet e riformatove qe bihen serbes ne mes te Divjakes? Tek pistat e sajuara te kaatorreve vetem 5 km larg kryeqytetit? Tek laboratori i kokaines ne Xibrake? Apo tek dhjetera mijera tonelatat me hashash-kokaine-heroine qe kapin greket e italianet te ardhura nga Shqiperia?
  Ne analistet e forumit jemi pergjegjes per kete situate? Apo fajin e kane italianet qe pergjojne kushurinjte e 10-te te Tahirit?!
  Se jo per gje po shokut Pirro i eshte mbushur mendja se Vettingun bashke me reformen ne Drejtesi e duan me shume nga te gjithe vellezerit Habilaj.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 9. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-10-2017
  Vendndodhja
  Tirane 0673864554
  Postime
  19
  Faleminderit
  21
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Strategjia Anti-Vetting n veprim

  Citim Postuar m par nga pirro10 Lexo Postimin
  Ashtu sikundr nj person q e mendon vehten t ofenduar dhe t rrezikuar, vazhdon t mrmis me vehte fjal hakmarrse dhe plot helm duke u prpjekur t prmbaj vehten q t mos i shpreh ato n public pr arsye t paraqitjes si personalitet apo person t ndershm, ashtu dhe nj pjes e mir e politikanve dhe parlamentarve n Shqipri kryesisht nga opozitat parlamentare por dhe nga Maxhoranca, kan mprehur shpatat pr t kundrsulmuar me t tr batrite e ligjit dhe t anti-ligjit me qllim q t prmbysin Partin fituese n zgjedhje pr ti marr asaj pushtetin nprmjet akuzave-shpifje dhe dis-informimit mediatik.

  Kjo tregon se lufta politike e paprincipt e ashprsuar kt katr vjearin e kaluar, kur Shqipria u qeveris me Koalicion t gjr PS-LSI-PDIU-PDNJ-PDK e q prfundoi me tre parti pr shkaqe kryesisht t klientelizmit i cili si zakonisht kamuflohet me deklarata politike, - vazhdon t dmtoj shtetin shqiptar dhe stabilitetin e vndit.

  Lufta politike midis atyre q humbn zgjedhjet dhe atyre q i fituar ato me 25 qershor vazhdon po aq e ashpr dhe konfliktuale, sa q mund t themi se nuk ka dallim nga lufta e ashpr politike q bnte dikur PPSH kundr armikut t klass: e paprincipt, plot t pavrteta apo t vrteta t thna prgjysm, madje kshtu si ka nisur mund t prfundoj edhe me krime.

  Argumentat se prse po ndodh kshtu, jan t shumta, dhe ktu qndron problematika e ksaj prplasjese e cila e ka bazn n vet sistemin capitalist, i cili nxit dhe prkrah ekonomin e tregut, ka pr baz fitimet me do kusht dhe pasurimin e padrejt, por ka dhe element negativ t prhershm si korrupsionin, krimin ekonomik e politik, dhe degjenerimin moral e social.

  Pavarsisht se ky sistem sht nga ana materiale m i mir se sistemi q trashguam, problemet e dala jan t mdha aq sa 1/3 e popullsis sht larguar kto 27 vite, dhe tranzicioni s bashku me Reformat n Drejtsi, nuk po prfundojn, duke krijuar hije rnda dyshimi mbi palt e interesuara madje dhe tek ndrkombtart, t cilt kan prgjegjsin se prse po hezitojn t veprojn aktivisht.

  Konfliktet politike ka koh q kan nisur dhe jan zhvilluar duke filluar q nga rnia e shtetit n 1997 dhe duke vazhduar deri n ditt e sotme po aq ashprsisht.

  Shum nga perndimort (BE dhe SHBA), mendojn se si ka mundsi q nj vnd kaq i vogl ka nj rryl fyti kaq t madh saq zri i tij dgjohet n t gjith Europn. Por habia m e madhe qndron tek problemet pr t cilat brtet.

  Brtasin pr korrupsion galopant, duke ja hedhur fajin njri tjetrit dhe duke krcnuar njri tjetrin me burgje, me llahtarira t ndryshme, por harrojn se ishin apo jan ata q po e drejtojn kt vnd.

  Brtasin pr papunsin duke akuzuar njri tjetrin, por harrojn se kan br shum pak pr t hapur vnde pune n vend n nj koh kur n 1990-1991 mbylln t gjitha vndet e puns n Shqipri me pretekstin se do t vinte `eku i bardh`..

  Brtasin duke akuzuar njri tjetrin pr drogn dhe kanabisin por harrojn se droga si kanabisi, kokaina, u futn q n vitet 1999-2000, pikrisht pas rnies s firmave piramidale me qllim si burim fitimi, pikrisht nga lnia e shtetit n tranzicion dhe pa ligje.

  Brtasin dhe trashin zrin duke akuzuar me `futje n burg` t kundrshtarve respektiv politik, por n mndje kan se si t`ja hedhin ligjit dhe drejtsis.

  Brtasin pr dalje t parave t pista dhe t `pastra` jasht shtetit por nuk thon se jan ata dirigjentt e levizjes s parave si brnda ashtu dhe jasht.

  Ksht q ngel e qndrueshme thnia e Vranickit pr politikant shqiptar kur thoshte n 1997: Ktu sht vshtir t dallosh se kush jan ngjjt dhe kush jan Djajt.

  Por pr mendimin tim ata dallohen vetm nga veprat q kan br dhe jo nga fjalt.

  Prsa i prket situats s tanishm ka vetm nj paradox q mesa duket hedh posht pretendimet e Opozits se vndi sht keq ekonomikisht , dhe pr nxirjen e situats n nj koh kur ekonomia sht e stabilizuar me nj ritm tek 3%, shum m mir se disa shtete n Ballkan dhe n Europn Lindore e qndrore n raport me luftn e ashpr politike e cila nuk ka sens kur shihet me syt e politikanve perndimor t cilt ngren supet t habitur ; sidoqoft kjo luft politik ka sens po t shihet nga populli, i cili e dha votn dhe nuk e dha ashtu si mendon opozita: me para, dhe as me drog apo me dhun.

  Populli i dha votn Maxhorancs kto katr vite pr t vendosur shtet e ligjet q kan munguar.

  Pikrisht kjo sht ajo q nuk do Opozita, q nuk e duan madje dhe disa element politik t ish Maxhorancs madje dhe ndonj i Maxhorancs sot: vendosjen dhe zbatimin e ligjit.

  Prse?

  Sepse vendosja dhe zbatimi i ligjeve do t thot asgjsim i informalitetit, pagim t taksave, realizmin e vettingut aq t krkuar n sistemin e korruptuar t drejtsis prfshi dhe prokurorin, dhe vendosjen para drejsis t t inkriminuarve.

  Athere t inkriminuarit e pa vn paraprgjegjsis n vite dhe t inkriminuarit e ktyre kat viteve t fundit, kan hartuar nj strategji djallzore duke patur parasysh tezn e vjetr:`mbrojtja m e mir sht sulmi`, dhe akuzat m t efektshme jan errsimi puns s Maxhorancs dhe Dis-informimi.

  Interesant sht fakti se t gjitha akuzat jan drejtuar vetm ndaj drogs si nj nga elementt n t ciln kan qn t prfshir edhe opozita me mungesn e lufts ndaj drogs (duke e prdorur sulmin si alibi pr vehten e tyre), dhe mungon ajo q sht m e rndsishmja n funksionin e Opozits: programet dhe projektet q duhet t prgatis pr t marr pushtetin t shoqruara me mungesn e theksuar t reflektimit se prse dshtuan n zgjedhjet.

  Pr fat t keq elementi i dyt i rndsishm negative me t ciln sulmon opozita sht : `prishja e imazhit t vndit` para t huajve. Kjo uditrisht po shoqrohet me ashprsimin e sulmeve t fqinjve jugor duke prdorur disa minoritar pr t ngritur problem q jo vetm nuk egzistojn port krijohet prshtypja se politikant fqinj tan u intereson nj Shqipri cop cop, u interon grindja e prhershme midis grupeve politike n Shqipri dhe u intereson largimi i Rams (pr shkak t qndrimeve plot dinjitet ndaj problemeve me kt shtet).

  Nse kjo sht e mir pr fqinjt , sht pr t ardhur keq q opozita dhe disa politikan kryesor shqiptar po prpiqen t shesin dinjitetin e shtetit pr prfitime personale,-pra pr karriken e pushtetit.

  Kjo nuk duhet lejuar sepse n nj far mnyre sovraniteti i vdndit nuk duhet prekur pr shkak t prplasjeve politike.

  N rastin Tahiri, shikohet qart nxitja politike pr t shkaktuar oroditje dhe destabilizim nprmjet disa prokurorve t cilt krkojn n Komisionin Parlamentar arrestimin e nj Deputeti pa fakte.

  Kjo bie n kundrshtim me t drejtat dhe lirit e njeriut q pasqyrohen n Kushtetutn ton. Merreni me mnd se `far psojn njerzit e thjesht para ktyre lloj prokurorsh: t arrestosh nj deputet pa fakte duke prdorur metodn enveriste: ``plase n burg pastaj gjej faktet``!!!???

  Duke mos i mbajtur ann deputetit Tahiri, n parim kta Prokuror duhet n Demokraci t zbatojn ligjin dhe Kushtetutn e cila thot:e realizmin e vettingut aq tw a, dhe realizmin e vettingut

  Neni 15

  1. T drejtat dhe lirit themelore t njeriut jan t pandashme, t patjetrsueshme e t padhunueshme dhe qndrojn n themel t t gjith rendit juridik.

  2. Organet e pushtetit publik, n prmbushje t detyrave t tyre, duhet t respektojn t drejtat dhe lirit themelore t njeriut, si dhe t kontribuojn n realizimin e tyre.

  Neni 17

  1. Kufizime t t drejtave dhe lirive t parashikuara n kt Kushtetut mund t vendosen vetm me ligj pr nj interes publik ose pr mbrojtjen e t drejtave t t tjerve. Kufizimi duhet t jet n prpjestim me gjendjen q e ka diktuar at.

  2. Kto kufizime nuk mund t cenojn thelbin e lirive dhe t t drejtave dhe n asnj rast nuk mund t tejkalojn kufizimet e parashikuara n Konventn Europiane pr t Drejtat e Njeriut.

  Neni 32

  2. Askush nuk mund t deklarohet fajtor mbi bazn e t dhnave t mbledhura n mnyr t paligjshme.

  N prfundim mund t them se kjo strategji e kundrshtimit n do hap ndaj veprimeve t Maxhorancs madje pa arritur as 100 ditt e verprimti, politizimi i aksidenteve, kapjes s kriminelve, shpifjet kundr individve t Maxhorancs e t tjerve, prkrahja e `heshtur` nga fqinji jugor, nxirja e jets n Shqipri nprmjet mediave t blera brnda vndit dhe paraqitje me ngjyr t zez jasht vndit, sht n aktivitet t plot; sidoqoft kjo po ndodh se duke mos u prballur me drejtsin, apo duke prfituar nga kjo drejtsi e korruptuar nj mori politikansh ndr vite, sht krijuar nj front i rrezikshm dhe djallzor anti-Vetting, i cili prdor mjete t sofistikuara t shpifjeve e t disinformimit pr t`ju shmangur prgjegjsis ligore q do t vij kur t realizohet vettingu, dhe duke prdorur metodn `hajduti thrret kapeni hajdutin`, pr t oroditur opinionin Publik brnda dhe jasht vndit.

  Megjithat sot pas 27 vitesh, populli po kupton kush mbetet ngjll dhe kush sht Djalli apo Djajt, dhe kush jan djajt q vishen si ngjj.
  Te vijne zoret ne gryke duke lexuar kete pacavure

 10. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  719
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr: Strategjia Anti-Vetting n veprim

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Pirro vetem dika,per Tahirin prova eshte makina. Diten qe u vertetua qe Habibajt trafikonin droge me makinen e Tahirit,Tahiri del automatikisht person i akuzuar.

  Ne do vend te Europes nje njeri qe ben sikur shet nje makine dhe e perdor prap kete makine...dhe kjo makine dyshohet a vertetohet se eshte perdorur per trafik droge automatikisht ish pronari i makines arrestohet sepse duhet te shpegoje si shitjen si edhe perdorimin e makines.

  Kur plasi skandali Qeveria-Tahiri u munduan ta anashkalonin skandalin duke shpeguar qe deri me sot nuk kishte prova qe makina ishte perdorur per droge dhe Habibajt nuk ishin akuzuar per trafik droge. Kjo do te thote qe edhe per qeverine dhe vet Tahirin diten qe vertetohet qe makina eshte perdorur per trafik droge nuk ka nevoje per asnje prov tjeter.

  Per lojen e opozites dhe pa-aftesia me dashje a pa dashje e prokuroris jane diskutim tjeter...Por diten qe u arrestuan Habibajt duhej te arrestohej dhe Tahiri...edhe sikur te ishte qytetar i thjeshte,lere pastaj qe si ish minister i brendshem eshte akoma me shume pergjegjes per faktin qe ai akuzohet.
  Rendesi ka qe ne demokraci nuk futesh ne burg pa fakte. Prokuroret e sotem zbatojne porosine e Enverit edhe sot: " kalbeni ne burg pastaj gjeni faktet"..

 11. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  719
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr: Strategjia Anti-Vetting n veprim

  Rendesi ka qe ne demokraci nuk futesh ne burg pa fakte. Prokuroret e sotem zbatojne porosine e Enverit edhe sot: " kalbeni ne burg pastaj gjeni faktet"..

 12. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  719
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr: Strategjia Anti-Vetting n veprim

  Qenke me te vertete rende i nderuar. Vill se edhe shoket e tu vjellin vrer e shpifje. E verteta te semur por edhe te sheron. Si duket e paske lexuar mrapsh idene. Ja po ta spjegoj shkurt:
  Rendesi ka qe ne demokraci nuk futesh ne burg pa fakte. Prokuroret e sotem zbatojne porosine e Enverit edhe sot: " kalbeni ne burg pastaj gjeni faktet"..

 13. #11
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,040
  Faleminderit
  430
  515 falenderime n 434 postime

  Pr: Strategjia Anti-Vetting n veprim

  Citim Postuar m par nga pirro10 Lexo Postimin
  Rendesi ka qe ne demokraci nuk futesh ne burg pa fakte. Prokuroret e sotem zbatojne porosine e Enverit edhe sot: " kalbeni ne burg pastaj gjeni faktet"..
  Varet se fare supozojme per fakte edhe ne demokraci.

  Ne qofte se nuk quajme fakt qe makina e Tahirit eshte perdorur per veprimtari kriminale nuk e di se fare gje tjeter mundet te quajme fakt !

  Edhe sikur te vertetohet me prova qe nje qytetar i thjeshte nuk ka pasur dijeni ose nuk ka perfituar nga kjo veprimtari kriminale prap do kishte pergjegjesi morale .Ne rastin e ministrit te brendshem kjo pergjegjesi morale nuk mundet te egzistoje sepse eshte shfaqsuar qe nuk egzistonin provat qe kjo makine eshte perdoruar per veprimtari kriminale. Ky arsyetim (i pergjegjesis morale) mundet te egzistonte sikur Tahiri te kishte dhene dorheqjen qe ne momentin qe ju be e ditur ky skandal,mbas keti skandali ku supozohet se u vertetua kjo veprimtari kriminale me makinen e tije Tahiri ka pergjegjesi penale. Qe do te thote : ne do demokraci perendimore ky person do izolohej per kerkimin e menjehershem te provave si bashkpunues dhe perfitues.

  Krahasimi me kohen e Enverit nuk me duket i arsyeshem per te shkuar nga nje ekstrem ne ekstremin tjeter,nga nje llogjik totalitare ne nje llogjik antisociale."Hajt te vjedhim se e kemi dhe popullin budalla".

 14. #12
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,738
  Faleminderit
  190
  260 falenderime n 201 postime

  Pr: Strategjia Anti-Vetting n veprim

  fare faktesh do o pirro?
  Mos do ndonje kontrate te firmosur nga Tahiri me Habilajt per trafikimin e droges?
  Se s’po te kuptojm.

  Do fakte?


  1- Tahiri ne rolin e ministrit te brendshem nuk ka ndaluar veprimtarine e Hanilajve ne trafikun e droges.
  2- Tahiri ne rolin e ministrit te brendshem, edhe pas denancimit te vazhdueshem nga PD-ja nuk mori asnje mase per ndalimin e aktivitetit te Habilajve.
  3- Tahiri ne rolin e ministrit te brendshem, edhe pas denancimit nga oficeri i policise Zagani, nuk mori asnje mase per Habilajt.

  Mjaftojn keto, makina qe kane levizur ne emer te Tahirit, dhe fakti qe Habilajt u kapen ne Itali me tonelata droge qe prokuroria te kerkoje arrestimin.
  Ndryshuar pr her t fundit nga skender76 : 26-10-2017 m 15:51
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 15. #13
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,114
  Faleminderit
  136
  102 falenderime n 90 postime

  Pr: Strategjia Anti-Vetting n veprim

  Citim Postuar m par nga skender76 Lexo Postimin
  fare faktesh do o pirro?
  Mos do ndonje kontrate te firmosur nga Tahiri me Habilajt per trafikimin e droges?
  Se s’po te kuptojm.

  Do fakte?


  1- Tahiri ne rolin e ministrit te brendshem nuk ka ndaluar veprimtarine e Hanilajve ne trafikun e droges.
  2- Tahiri ne rolin e ministrit te brendshem, edhe pas denancimit te vazhdueshem nga PD-ja nuk mori asnje mase per ndalimin e aktivitetit te Habilajve.
  3- Tahiri ne rolin e ministrit te brendshem, edhe pas denancimit nga oficeri i policise Zagani, nuk mori asnje mase per Habilajt.

  Mjaftojn keto, makina qe kane levizur ne emer te Tahirit, dhe fakti qe Habilajt u kapen ne Itali me tonelata droge qe prokuroria te kerkoje arrestimin.
  Keto nuk jane fakte sipas teje po sipas partise qe ke degjuar dhe shprehesh..

  Kurre nuk ka rezultuar ne 4 vjet mandat qe kishte ndonje lidhje me Habilajt dhe nuk ka asnje prove konktrete qe te arrestohet pervece abuzimit politik qe i behet nga opozita dhe jo vetem..

  Imuniteti qe kerkonin ju hoq as nga Shqiperia qe pretendohej se mund te largohej prap ketu eshte, c'doni me shume? Madje e kerkon edhe vet te hapen hetimet per te deri sa te dale cdo e vertete..
  Silence is golden.

 16. #14
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,738
  Faleminderit
  190
  260 falenderime n 201 postime

  Pr: Strategjia Anti-Vetting n veprim

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Keto nuk jane fakte sipas teje po sipas partise qe ke degjuar dhe shprehesh..

  Kurre nuk ka rezultuar ne 4 vjet mandat qe kishte ndonje lidhje me Habilajt dhe nuk ka asnje prove konktrete qe te arrestohet pervece abuzimit politik qe i behet nga opozita dhe jo vetem..

  Imuniteti qe kerkonin ju hoq as nga Shqiperia qe pretendohej se mund te largohej prap ketu eshte, c'doni me shume? Madje e kerkon edhe vet te hapen hetimet per te deri sa te dale cdo e vertete..
  O Lazo,


  Zaganin e ka marre ne mbrojtje Italia, se ndryshe do e vrisnin Tahiri me Habilajt.
  Ne baze te informazioneve qe ka dhene Zagani, prokuroria Italiane beri t’mundur arrestimin.

  Posi posi, i dhane te drejte prokurorise qe te kontrollonin banesen..., kontroll nga prokuroria pasi u lajmerua nje jave para...


  Nese do kishim nje kryeprokuror 100% ne funksionin e tij, duhet te nise hetimet direkt per kryeministrin qe pengoi arrestimin e Tahirit.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 17. #15
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,040
  Faleminderit
  430
  515 falenderime n 434 postime

  Pr: Strategjia Anti-Vetting n veprim

  Jashte teme.

  E dini ku eshte e bukura e kesaj historie ose morali i historise me Tahirin qe pothuajse 90 % e shqiptareve nuk e duan Tahirin ne burg. Edhe kjo tregon se ne far gjendje ndodhet ai popull. Dhe jane keta 90 % e ketij populli qe ankohen se keta politikan kane 27 vjet qe vjedhin e vrasin ate popull.

  Ne do vend te botes,per nje histori te njejte dhe ne nje situate te tille 27 vjeare do ishin pothuajse 99 % pro burgut per Tahirin. Por ndodh, qe eshte per tu habitur se te duket vetja sikur jemi populli me liberar dhe garantist i gjithe historise boterore,ndodh qe gjysma nuk e duan ne burg se kan frike se bie qeveria dhe gjysmes tjeter nuk i intereson burgu i Tahirit por kan hall te bjeri vetem qeveria.

  Dhe per ta mbyllur kete psikopati kolektive.... te gjithe keta 90% jane pro reformes ne drejtesi. Lind pyetja; kur nuk e duan burgun per Tahirin ose burgun ne pergjithsi per politiken per far valle e duan reformen ne drejtesi ?! Te pakten te dali njeri (edhe Lu-ja) qe te na e shpegoj qe klasa politike e sotme (qe duhet te vleje edhe per klasen politike te se ardhmes) mundet te reformohet edhe me ndonje menyre tjeter perve burgut.

  Kjo psikopati kolektive ka sjelle qe sot ne si popull te mos denojme kriminelin dhe hajdutin,te na duken si njerez normal,si pjese e shoqerise sone. Se kur nuk kerkon (i gjith si popull) burgun per Meten a Tahirin te duket pastaj e pranueshme qe nje njeri normal vjedh nje cop tok,nderton pallat pa leje,prish lumin ose pasurin publike...sepse kur vjen puna per denim e krahasojme me Meten a Tahirin... dhe ne fakt te duken si te pafajshem.

  Kemi arritur ne nje pike si popull qe nuk kuptojme se far duam,si e duam dhe per fare e duam. Erresire e plote...ku kemi kete friken dhe mentalitetin e trasheguar qe nuk na le as te levizim.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 26-10-2017 m 19:21

 18. #16
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,335
  Faleminderit
  26
  75 falenderime n 69 postime

  Pr: Strategjia Anti-Vetting n veprim

  Ne gjithe kete histori te bezdis fakti, se duhet te flasin njehere te huajt per fenomene qe i dijne te gjithe qe te reagoje shoqeria.
  Ketu te huajt flasin kur i cenohet interesi i tyre dhe heshtin kur nuk i cenohet interesi i tyre! Nderkohe shqiptaret me sehirllekun te gershetuar me tifozllekun partiak, jane thuajse dorezuar perpara ketij degradimi me pasoja te shume te renda qe po i behet vendit!

  Jam gjithmone e me teper i bindur se nese perpara disa vitesh shteti ne bashkeveprim me krimin arrinte ta kontrollonte ate, sot po ky shtet eshte i marre peng nga krimi.
  Sepse eshte shume i uditshem fakti se ne kulmin e diskutimit per Vettingun (qe mesa duket i eksiton disa te verbuar), lirohet krimineli Lul Berisha me nje shkrese te Gjush Dakos. Bihen poshte te gjitha akuzat e Shullazit i cili guxon edhe ti kercenoje deshmitaret LIVE ne sallen e gjyqit etj etj.
  Dhe nga ana tjeter burgoset ai fshatari qe vjen e shet qepe e prase ne qytet ose i kerkohet kupon tatimor atij fakirit tjeter sepse shet fara lule dielli!

  Prandaj o Pirro kjo lloj reforme ne drejtesi qe nuki vyn as dreqit, nese vazhdon me keto rritme ka per t’i nxjerre edhe Habilajt te pafajshem duke marre demshperblim nga taksat e miat dhe te tuat, vetem se atehere do jete shume vone per auto-kritike..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 19. #17
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Strategjia Anti-Vetting n veprim

  Kopeja thuaj se popull nuk jemi.Ose populli me pervers ne historine e njerzimit. I vetmi vend ne bote ku populli te nxjerr syte po i shave partine dhe liderin. Sa me shume kalojne vitet aq me shume po duket qarte pse jemi ne kete gjendje.
  Eshte e qarte pse Enveri beri si desh me kete kope delesh

 20. Anetart m posht kan falenderuar murik pr postimin:

  SERAFIM DILO (27-10-2017)

 21. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  719
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr: Strategjia Anti-Vetting n veprim

  Mendoj se ka nje paradoks midis gjendjes ek-financ te vendit dhe konfliktit pilitik brenda vendit.
  Nuk perputhwt.
  Ekonomia po permiresohet por politika ashlersohet . Pse?
  MMendoj se ketu futet deshira per te mos realizuar vettingun.
  Kjo shkakton nje furtune anri vetting per te kamufluar pergjegjesite dhe per tja hedhur fajin te tjereve.

 22. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-03-2013
  Postime
  241
  Faleminderit
  52
  39 falenderime n 31 postime

  Pr: Strategjia Anti-Vetting n veprim

  Une kam komplet ndryshe mendim per ceshtjen e droges ne teresi .
  E para , italianet dolen vjet dhe thane qe 99.99% e droges ne shq. eshte cbere ! Qe po genjenin e dinin te gjithe edhe Ne edhe Ata . Mesazhi ishte i qarte -keni mbeshtetjen tone-.
  E dyta, mire po ja bejne Evropes qe po i dergojme droge se ne fund te fundit Evropa eshte tregu prites .Nuk ka mundesi qe ne e prodhojme jemi te vetmit fajtore kurse ata qe po e blejne nuk kane faj fare!!!
  Do te thote se edhe atje "bie ere" . Nese Evropa donte vertet te miren e Shq. dhe ishte kaq e interesuar per ne sic po hiqet, pse nuk e beri Shq. vend te BE-se sic beri Rumanine edhe Bullgarine qe para 1000 problemeve qe kishin i mbylli te dy syte sepse i trembej rrezikut Rus ne Ballkan .
  E treta , Banknat e Zvicres dhe Luxemburgut (Jean-Claude Juncker ka qene dhe Krytar shteti i ketij vendi te vogel qe nuk prodhon asgje por ka te ardhurat me larta ne bote) bejne ,pra, qarkullimin e e te gjitha parava te pista ne botes po i dhene llogari askujt (ne thelb).
  E katerta , Mayami , Las Vegas , Rio de Janiero ,bregu mesdhetar i Spanjes etj etj e kane fillimin e zhvillimit te tyre ekonomik nga nga ajo qe prodhon edhe shqiperia pra marihuana dhe jo vetem .
  Dhe se fundi mua me duket kjo qe ndodhi me Tahirin eshte nje prishje pazaresh ose edhe frike e klaneve italiane qe jane edhe atje ne nivele te larta , nga ngritja e shpejte dhe e grupeve rivale shqiptare .

 23. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  940
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Strategjia Anti-Vetting n veprim

  Pa industrine e droges shqiperia do te kishte marre fund si shtet i pavarur, dhe keto jane rregullat e lojes! Mirepo shqiperise i mungon opozita e vertete ngaqe i mungon pozita e vertete dhe zeri i saj politik eshte i stisur por ne suazat e lirise se individit! Nje opozite e vertete duhet te ishte e forte dhe e pavarur nga populli vetem ne diten 'per sy e faqe' te votimit, pra te mos kishte nevoje per revolta popullore apo primitive dhe lufta politike, ne te gjithe rangjet e saj, duhet te kruhej nga vete strukturat e saj dhe kaosi apo vrajset do te ishin larg pa zerin pa kuptim te popullit!

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •