Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 50 prej 50
 1. #41
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,062
  Faleminderit
  64
  767 falenderime n 628 postime

  Pr: Zbardhen prgjimet e drogs, Moisi Habilaj: 30 mij euro duhet tia drgoj Saimirit

  Hetimi nga Italia/ Emri i Tahirit n regjistrin hetimor, 1 i penduar n dosjen Habilaj...

  Emri: auto_tahiri_habilaj1513105295.jpg

Shikime: 44

Madhsia: 37.3 KB

  Gazetarja Alba Kepi, nga Italia tha se nga informacioni q ka, ndonse nuk sht i konfirmuar zyrtarisht, ish-ministri i Brendshm, Sajmir Tahiri, sht i prfshir n regjistrin e hetimit t autoriteteve italiane.

  “N regjistr, n njrn an shnohen veprat penale, n tjetrn personat nn hetim. Prfaqsues t prokuroris shqiptare kan ardhur n Catania dhe kan krkuar hetimin e Tahiri n kuadr t dosjes Habilaj”, tha gazetarja pr Oranews.

  Sa i takon shtjes nse ka t penduar dosja "Habilaj", gazetarja tha se, thuhet se sht nj i penduar.

  Sa i takon dokumentit italian q publikoi Tahiri pak koh m par, gazetarja tha duhet pyetur studio e avokatis nse dokumenti sht marr me faks apo me internet.

  Syri

 2. #42
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,062
  Faleminderit
  64
  767 falenderime n 628 postime

  Pr: Zbardhen prgjimet e drogs, Moisi Habilaj: 30 mij euro duhet tia drgoj Saimirit

  FOTO/ Italia krkon ekstradimin e financierit t grupit Habilaj. Emri

  Emri: auto_Screenshot_21508595191.jpg

Shikime: 42

Madhsia: 36.6 KB

  Drejtsia italiane ka krkuar ekstradimin e shtetasit Nazer Seiti, i cili sht pjes e grupit kriminal t drogs t drejtuar nga Mosisi Habilaj. Seiti u arrestua dy dit m par gjat aksionit t policis n Babic t Vlors.

  Sipas drejtsis italiane, shtetasi Nazer Seiti, luante dhe rolin e financierit n fupin e strukturuar t drogs.

  Krkesa e drejtsis italiane pr ekstradimin e Seitit do t shqyrtohet t dieln n gjykatn e krimeve t rnda ku po ashtu do t vlersohet dhe masa pr Armando Kocerrin t arrestuar n flagranc pasi n banesn e tij u gjetn 4 ton kanabis. T dy t arrestuarit nuk kan dhn asnj shpjegim pr hetuesit n lidhje me aktivitetin e tyre kriminal ndrsa mbahen t izoluar n drejtorin e policis tiran.

  N rast ekstradimi t Seitit n Itali, ai do tu bashkngjitet dhe pjess tjetr t t pandehurve, ku mes tyre sht dhe drejtuesi i grupit Moisi Habilaj.

  Ndrkoh ende n krkim me krkes t Italis n territorin shqiptar jan Artan dhe Florjan Habilajt, vllezr t Moisi Habilajt.

  Artan Habilaj sht personi q bleu automjetin e ish ministrit Tahiri ndrsa Florjan Habilaj sht i prgjuar nga autoritetet italiane si personi q kujdesj pr aktivitetin kriminal t grupit n shqipri dhe njihej me emrin “Lolo”.

  Emri: auto_Screenshot_11508595192.jpg

Shikime: 41

Madhsia: 48.7 KB

  Syri

 3. #43
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,062
  Faleminderit
  64
  767 falenderime n 628 postime

  Pr: Zbardhen prgjimet e drogs, Moisi Habilaj: 30 mij euro duhet tia drgoj Saimirit

  Sekuestrohen pasurit e Habiljave n Vlor, ja far u sht gjetur

  Emri: auto_pasuria_e_habilajve1509447189.jpg

Shikime: 42

Madhsia: 47.3 KB

  Pasurit e Habilajve n Vlor jan vn sot nn sekuestro. Njsi shrbimi dhe apartamente banimi me siprfaqe t ndryshme n Vlor!

  Sekuestrimi i pasurive si rezultat i bashkpunimit mes Policis s Vlors, Drejtoris s Prgjithshme t P.P.Parave dhe Prokuroris Vlor !

  Prej Specialistve t Seksionit t Hetimit t Krimit Ekonomik e Financiar n DVP.Vlor, n vijim t informacionit, lidhur me procedimin penal n ngarkim t shtetasve, Artan Habilaj, Moisi Habilaj dhe Florian Habilaj, si persona t dyshuar pr kryerjen e veprs penale ''Pastrimi i produkteve t veprs penale ose veprimtaris kriminale'', sht br ekzekutimi i Vendimit Penal Nr. 379 dat 30.10.2017 t Gjykats s Rrethit Gjyqsor Vlor, e cila ka vendosur caktimin e mass s sigurimit pasuror “Sekuestro- preventive” mbi pasurit e mposhtme :

  Njsi Shrbimi me siprfaqe 157 m2, ndodhur ne lagjen ''28 Nntori'', Vlor, n pronsi t shoqris Turi&Mzb shpk dhe Florian Habilaj.

  Njsi shrbimi me siprfaqe 136 m2, n lagjen ''29 Nntori'', Vlor, n pronsi t shtetasit Florian Habilaj.

  Apartament banimi n Vlor, n pronsi t shtetasit Artan Habilaj.

  Apartament banimi me siprfaqe 69 m2 , n lagjen ''Uji i Ftoht'', n pronsi t K.H..

  Apartament banimi me siprfaqe 104.5 m2 n Vlor, n pronsi t shtetasit F.M..

  Njsi shrbimi dhe banimi, me siprfaqe 156 m2, n Vlor, n pronsi te shtetasit Artan Habilaj.

  Vijon puna per evidentimin dhe sekuestrimin e pasurive t tjera q kan buruar nga aktiviteti kriminal.

  Materialet iu referuan Prokuroris s Rrethit Gjyqsor Vlor pr veprn penale ''Pastrimi i produkteve t veprs penale ose veprimtaris kriminale’.

  Syri

 4. #44
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,062
  Faleminderit
  64
  767 falenderime n 628 postime

  Pr: Zbardhen prgjimet e drogs, Moisi Habilaj: 30 mij euro duhet tia drgoj Saimirit

  PRGJIMET/ Filozofia e bosit t drogs Moisi Habilaj dhe Roleksi q i mbeti ‘fiksim’

  Emri: auto_rolex1509794334.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 26.1 KB

  Moisi Habilaj kreu i nj bande q trafikoi sasi t mdha droge nga Shqipria n Itali gjat periudhs kur ministr i Brendshm ishte Saimir Tahiri, shpenzonte shuma t konsiderueshme parash pr mallrat e luksit.

  N dhjetor t vitit 2013, sipas hetimeve t autoritete italian, ai merr nj sasi prej 270 mij eurosh nga Antonio Riela, pasi ky i fundit morri nj sasi droge e trafikuar nga Shqipria, nga banda e drejtuar prej Moisi Habilajt.

  Pas ksaj, Moisi Habilaj bn ‘shopping’ dhe n nj bised t regjistruar, ai i thot Sabaudin Ccelajt se harxhoi 9.000 euro vetm pr blerjen e dy byzylykve, “nj pr gruan dhe nj pr nnn e Saimirit”.

  Por Mosisi Habilaj i mbetet nj peng at dit: “Nj or Roleks e bukur 6.000 euro q hern tjetr do ta blej pr vet”.

  N kt rast, “kushriri i rrethit t 10-t” t Tahirit, si e ka cilsuar vet ish ministri, prdor edhe nj filozofi: Parat mund ti shpenzojn, gjithsesi problemet nuk mbarojn kurr.

  Emri: auto_roleksi1509795709.jpg

Shikime: 43

Madhsia: 74.8 KB

  Syri

 5. #45
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,062
  Faleminderit
  64
  767 falenderime n 628 postime

  Pr: Zbardhen prgjimet e drogs, Moisi Habilaj: 30 mij euro duhet tia drgoj Saimirit

  Biseda e Florian Habilajt me ‘shefin e madh’ n Tiran: Fola un me at, i thash t mos i fus hundt

  Emri: auto_1231508256846.jpg

Shikime: 47

Madhsia: 57.4 KB

  Prgjime t shumta jan br nga policia italiane n lidhje me hetimin e ‘Grupit Habilaj’, kushrinj t ish-ministrit t Brendshm Saimir Tahiri.

  N nj telefonat t prgjuar mes Florian Habilaj q ndodhej n Tiran dhe Moisi Habilaj q ndodhej n Siili, diskutohet pr takimin e paradites s dats 6 tetor 2013.

  Zbardhja e biseds telefonike mes Florian Habilajt dhe Moisi Habilajt:

  Florian Habilaj: M krkoi shefi i madh n Tiran

  Moisi Habilaj: far donte shefi?

  Florian Habilaj: Asgj, pr situatn

  Moisi Habilaj: Ah ... ai i fole me ti

  Florian Habilaj: Po, m priti n orn 11:30, edhe taksin ma pagoi

  Moisi Habilaj: far tha

  Florian Habilaj: M tha, ‘kush jan kto ... far kan ... si jan punt’ ... e un i thash ‘kshtu e kshtu’.

  Moisi Habilaj: Ather...

  Florian Habilaj: M tha ‘mos u shqetso, mos u mrzitni ... sht shtje orsh.

  Moisi Habilaj: Ah, mir, ti duhej ti thoje q ne nuk kemi faj, kt duhej ti thoje.

  Florian Habilaj: Por un i thash q ne ... pr asgj. E ai m tha q ‘ata e kan br qllimisht q un ti merrja n telefon’.

  Moisi Habilaj: Edhe ne e kemi kuptuar. Ja pse nuk e shqetsuam (shefin).

  Florian Habilaj: Edhe ne e kemi msuar ... dhe m tha...I mora n telefon dhe u thash: ‘Nuk duhet t prfshiheni n lojra, n shtje t fatit’

  Moisi Dalipaj: I ka thirrur ai (e ka fjaln pr nj njeri t tret)

  Florian Dalipaj: I kishte thirrur ky (e ka fjaln pr shefin e madh) ... i kishte marr n celular, m dgjon?

  Moisi Dalipaj: Alo, po m thuaj vlla.

  Florian Dalipaj: I kishte marr ai n celular dhe u kishte thn q nuk duhej t ishin przier dhe duhej q ti linin (e ka fjaln pr para, kapitale t prbashkta) pr lojra t fatit ... u kishte thn.

  Moisi Dalipaj: Po...

  Florian Dalipaj: Ai i ishte prgjigjur me justifikime, jo kshtu e jo ashtu, “jan t tjera” (gjithmon bhet fjal pr para) ... porsa u prket t tjerave, far ke n plan pr t br, bje shpejt ... i kishte thn.

  Moisi Dalipaj: Prs kishte humbur koh ... po ... dhe pastaj

  Florian Dalipaj: Asgj, ai tjetri kishte filluar q t dridhej dhe e kishte ulur zrin.

  Moisi Dalipaj: ... t qeshura ...

  Florian Dalipaj: Gjithsesi nuk duhet t shqetsohesh pr gj, m tha n fund shefi i madh ... ik e mos mendo m asgj.

  Moisi Dalipaj: A e ka parasysh ai

  Florian Dalipaj: E ka si jo ... ia thash, ia thash t gjitha Moisi

  Moisi Dalipaj: Ather, ok

  Florian Dalipaj: I thash ... ne nuk goditemi ... na kan shqetsuar ... na kan shkatrruar biznesin, i thash shefit t madh.

  Moisi Dalipaj: N rregull.

  Florian Dalipaj: M tha, ik e mos u shqetso ... ty t ka drguar prshndetje n mnyr t veant.

  Marr nga dosja e Policis Italiane - Prgatiti: SYRI.net

  Emri: auto_shefi_i_madh_21508256836.jpg

Shikime: 42

Madhsia: 74.7 KB

  Emri: auto_shefi_i_madh_31508256838.jpg

Shikime: 39

Madhsia: 30.1 KB

  Emri: auto_shefi_i_madh_41508256839.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 58.9 KB

  Emri: auto_shefi_i_madh_51508256840.jpg

Shikime: 45

Madhsia: 49.7 KB

  Emri: auto_shefi_i_madh_61508256841.jpg

Shikime: 43

Madhsia: 59.8 KB

  Syri

 6. #46
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,062
  Faleminderit
  64
  767 falenderime n 628 postime

  Pr: Zbardhen prgjimet e drogs, Moisi Habilaj: 30 mij euro duhet tia drgoj Saimirit

  'Habilaj u ofrua t paguaj drekn e par t qeveris n Vlore, nxori tufn me euro'

  Emri: auto_anduena-11508274179.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 26.8 KB

  Gazetarja Anduena Llabani ka dhn n emisionin e sotm “Opinion”, nj deklarat t fort lidhur me mnyrn se Moisi Habilaj kishte provuar qndronte pran qeverise dhe njerzve t saj. Llabani katreguar se sht br deshmitare e nj rrefimi naiv, por t vrtet, nga pronari i nje lokali te famshem ne Vlore.

  Moisi Habilaj ka krkuar t paguaj drekn e par t qeveris n Orikum. Sipas dshmitarit askush s’e dinte vec dy a tre personave (Moisi Habilaj, ish drejtori i policis s Vlors dhe pronari i lokalit) se dreka e par qeveritare e shtruar nga kreu i saj, u tentua t paguhej nga krimineli Habilaj…

  Dshmitari ka treguar pr gazetaren, se Habilaj i kishte shkuar n lokal dhe i kishte nxjerr nga canta tufn me para (euro).

  “Ishin shum s’mund ti numroja, nje tuf me euro, donte t paguante drekn e shtetit, por s’ja pranova”, ka treguar pronari i restorantit duke shtuar se at drek e kishte paguar nj person tjetr, biznesmen i fuqishm.

  Syri

 7. #47
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,062
  Faleminderit
  64
  767 falenderime n 628 postime

  Pr: Zbardhen prgjimet e drogs, Moisi Habilaj: 30 mij euro duhet tia drgoj Saimirit

  Zbardhen t tjera prgjime, Habilaj: I pat polict, jan tant, kam njeriun tim tek radart n Durrs.

  Emri: auto_moisi_dalipaj_-_radareet1508316189.jpg

Shikime: 45

Madhsia: 26.7 KB

  Zbardhen t tjera detaje nga dosja e trafikantit t drogs, Moisi Habilaj i arrestuar n Itali tre dit m par. Nga prgjimet e realizuara nga policia italiane, rezulton se Habilaj kontrollonte radart e ushtris n Durrs.

  Kt ai e kryente prmes nj personi t tij t angazhuar pran shrbimit t radarve, i cili i jepte direktiva.

  Gjithashtu, n nj moment tjetr, Habilaj i tregon trafikantve italian se ai ka n dor edhe punonjsit e policis. "Kam njeriun tim n salln e radarve", i drejtohet Habilaj trafikantve t tjera. "I pat polict? Jan tant", vijon nj tjetr prgjim i Habilajt.

  N dosjen italiane shpjegohet edhe mnyra si u ngarkua droga nga Porto Palermo.

  ‘I pat polict? Jan tant’, vijon nj tjetr prgjim i Habilajt.

  N dosjen italiane shpjegohet edhe mnyra si u ngarkua droga nga Porto Palermo. Nj dit m par mediat italiane publikuan dosjen prej 410 faqesh t prgjimeve ambientale t grupit t drogs i cili kryesohej nga Habilaj.

  Gjat bisedave Habilaj ka prmendur edhe ish-ministrin e Brendshm, Saimir Tahiri duke theksuar se gjat nj muaji ai ka fituar 5 milion euro nga trafiku Shqipri-Itali.

  Syri

 8. #48
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,062
  Faleminderit
  64
  767 falenderime n 628 postime

  Pr: Zbardhen prgjimet e drogs, Moisi Habilaj: 30 mij euro duhet tia drgoj Saimirit

  Moisi Habilaj del para gjykats s Katanias: M lironi. Jam i pafajshm si Tahiri...

  Me pranga n duar dhe nn masa t rrepta sigurie Moisi Habilaj, i dyshuari si kreu i grupit t trafikut ndrkombtar sht paraqitur prpara tre gjyqtarve Iarato, Benanti dhe Catena.

  Mngjesin e s marts, Gjykata e Rivlersimit e Katanias mori n shqyrtim ankimimet e bra nga 6 prej 7 t arrestuarve t t ashtuquajturit “Grupi Habilaj”, mbi t cilt rndon akuza e trafikut ndrkombtar t drogs. Ata u arrestuan n aksionin e quajtur “Venti Dei Rosi”.

  I vetmi nga t arrestuarit q nuk ka krkuar rishikimin e arrestimit ishte italiani Antonino Riela, i cili sipas dosjes s hetimit rezulton t jet nj nga kontaktet m t besuara n Catania t Moisi Habilajt.

  Moisi Habilaj sht paraqitur i fundit prpara gjyqtarve. Por si konfirmoi dhe avokati i tij Biagio Maurizio Catalano, Habilaj i ka mohuar akuzat, duke krkuar lirimin.

  Syri

 9. #49
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,062
  Faleminderit
  64
  767 falenderime n 628 postime

  Pr: Zbardhen prgjimet e drogs, Moisi Habilaj: 30 mij euro duhet tia drgoj Saimirit

  Zbardhen emrat, ja kush jan 4 t krkuarit e dosjes ‘Habilaj’

  Emri: auto_moisi_habilaj_me_shoke1508160646.jpg

Shikime: 42

Madhsia: 39.1 KB

  Autoritet italiane kan shpallur n krkim katr persona, si pjes t nj grupi q trafikonte sasi t madhe droge si dhe arm zjarri, nga Shqipria n Itali.

  N krkim jan shpallur: Nezir Seiti, Florian Habilaj, Sabaudin elaj dhe Armando Sulaj.

  Sipas hetimeve t autoriteteve italiane, ata jan pjes e t njjtit grup kriminal, ku bnte pjes edhe Moisi Habilaj, kushri i ish ministrit t Brendshm Saimir Tahiri, i arrestuar n Itali.

  Ndrkoh, n pranga kan prfunduar: Antonio Riela, Vincenzo Spampinato, Gianluca Passavanti, Angelo Busaa dhe shqiptart Moisi Habilaj, Maridian Sulaj dhe Fatmir Minaj.

  Syri

 10. #50
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,062
  Faleminderit
  64
  767 falenderime n 628 postime

  Pr: Dosja Saimir Tahiri: Qeveria e Edi Rams n shrbim t trafikantve t drogs

  Gjykata ‘ngujon’ Saimir Tahirin n Shqipri. Replika n salln e gjyqit

  Emri: tahiri-maks-haxhia.jpg

Shikime: 41

Madhsia: 30.2 KB

  TIRANE– Ish-ministri i Brendshm, Saimir Tahiri ka dshmuar paraditen e sotme n Gjykatn e Krimeve t rnda pas vendimit pr t’i bllokuar pasaportn. Pas dshmis 60-minutshe, gjykatsja ka firmosur vendimin q l n fuqi masn pr bllokimin e pasaports, ka pengon ish-ministrin Tahiri t dal jasht vendit.

  Gazetarja Klodiana Lala e cila ka ndjekur nga afr seancn, raporton se Saimir Tahiri sht shfaqur i qet n salln e gjyqit. Q n nisje t seancs, ai sht shprehur para trupit gjykues se ka marr dijeni pr vendimin, duk u shprehur se n vazhdim do t ishte avokati i tij mbrojts Maks Haxhia, i cili do t fliste pr akuzat e Prokuroris s Krimeve t Rnda.

  Sipas avokatit mbrojts nuk ka asnj rrezik q Saimir Tahiri t largohet jasht vendit, ndrsa shtoi se vendimi do t ohet n Apel.

  “Tahiri sht deputet i Shqipris, dhe askush nuk sht m shum i interesuar se ai pr t zbardhur t vrtetn, pasi sht prbaltur politikisht dhe jo vetm. E prisnim vendimin e gjykats, por shtjen do ta ojm n Apel. Gjykata sht kthyer n noter t Prokuroris”, u shpreh avokati Haxhia.

  Gazetarja Lala raporton pr “BalkanWeb” dhe “News24” se pas qndrimit t shprehur nga avokati i tij mbrojts, fjaln e ka marr ish-ministri Tahiri.

  “Nuk ka asnj problem nga masa shtrngues. Nuk kas asnj arsye t largohem jasht vendit. Dua q t zbardhet sa m shpejt e vrteta,. Un kam udhtuar shpeshher jasht vendit, me makina t ndryshme. Por nuk kam udhtuar me persona t inkriminuar”, ka deklaruar Tahiri.

  Ndrsa pjesn e par t seancs Tahiri sht shfaqur i qet, gazetarja thot se n pjesn e dyt sht shfaqur emocional. Madje, sipas saj, nuk kan munguar batutat mes Saimir Tahirit dhe avokatit t tij mbrojts teksa linin salln e gjyqit.

  Balkanweb

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •