Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,091
  Faleminderit
  126
  101 falenderime n 89 postime

  Deputett deklarohen si t pastreh n Tiran, prfitojn 500 deri 1100 euro n muaj, ISP-Kuvendit:

  Instituti i Studimeve Politike ka ngritur nj shqetsim serioz prsa i prket jetess dhe akomodimit t politikanve shqiptar n vend. Sipas ISP-s deputett ndonse kan banesa t tyre n Tiran(banesa t dyta, t treta, madje edhe pronar ndrtesash me apartamente, etj) ata shpallen si t pastreh n kryeqytet pasi deklarojn nj vendbanim tjetr, kryesisht n zonat e largta elektorale dhe me kt veprim ata prfitojn financiarisht. ISP thekson se me kt veprim ata prfitojn trajtim t veant financiar pr udhtimin e strehimin q shkon n konvertim nga 500 deri 1100 euro/muaj.

  T paktn deputet, ndonse kan banesa private n verifikueshme n Tiran (banesa t dyta, t treta, madje edhe pronar ndrtesash me apartamente, etj), deklarojn n Kuvend nj vendbanim tjetr, kryesisht n zonat e largta elektorale. Me kt veprim ata prfitojn trajtim t veant financiar pr udhtimin e strehimin q shkon n konvertim nga 500 deri 1100 euro/muaj. Pra, prmes deklarimeve formale (certifikata e regjistrim n zonat elektorale) ata zyrtarisht quhen t pastreh n Tiran dhe trajtohen si t till, megjithse posedojn n Tiran apartamente, vila apo banesa t tjera private e familjare. Absurdi, sipas t cilit me taksat qytetare paguajm shtrenjt me mime hoteli deputet q flen n shtpin e tyre t dyt/tret private, meriton vmendje dhe reagim institucional t menjhershm, deklaron ISP.

  M tej sqarohet nga ISP-ja se kjo sht nj shkelje flagrante e ligjit dhe kjo gj nuk hetohet pasi nuk ka nj praktik aktuale hetimore.

  ISP vlerson se kemi t bjm me spekulim n deklarim dhe shkelje flagrante t ligjit, prvetsim t paligjshm t pagesave pr akomodimin etj, vepr penale pr t cilin do qytetar tjetr n RSH mund t penalizohet me burgim. N rastin e deputetve q kan br deklarime t tilla, nuk ka pasur hetim dhe nuk ka praktik aktuale hetimore. Rregullorja e Kuvendit dhe ligji mbi Statusin e Deputetit nuk prcaktojn mekanizma verifikimi, por marrin t mirqen deklarimin e vet deputetit, duke proceduar direkt me pagesat mujore., thuhet nga ISP. (J.V/Shuplaka)

  Artikulli origjinal: http://shuplaka.com/deputetet-deklar...esat-fiktive/6
  Njoftime falas vetm n https://tregti.al

 2. #2
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,899
  Faleminderit
  118
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Deputett deklarohen si t pastreh n Tiran, prfitojn 500 deri 1100 euro n muaj, ISP-Kuven

  Mire bejne. Kane gjetur nje popull te ngordhur qe edhe opingen ne goje tja fusesh nuk ndjehet.

 3. #3
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,721
  Faleminderit
  188
  244 falenderime n 194 postime

  Pr: Deputett deklarohen si t pastreh n Tiran, prfitojn 500 deri 1100 euro n muaj, ISP-Kuven

  Dikush duhet te gje nje formule qe shoqeria ti shperfille keta qelbersira, qe s’kane limit...
  Me ka ngel ne mend nje fjale e nje mikut tim nga Mirdita.

  Ishim duke dgju nje deputet qelbsir i ftuar tek Fevziu. Tha nje genjeshter pa ju dridh qerpiku, donte te justifikohej... ky miku im nga Mirdita, pasi e dgjoi, shtrengoi dhembt dhe e quajti lavire.
  Esht nofla me e pershtatshme per leta qelbersira.


  LAVIRE!!!
  paqen, e sjell vetem drejtsia

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •