elja e negociatave, Luksemburgu: N 2018-n, por zbatoni reformatMinistri i Jashtm i Luksemburgut, Jean Asselborn, ka deklaruar se n vitin 2018 mund t elen negociatat pr Shqiprin me Bashkimin Evropian.

N nj konferenc t prbashkt pr shtyp me ministrin e Jashtm shqiptar, Ditmir Bushati, diplomati evropian, paralajmroi se gjithka varet vetm nga Shqipria dhe jo nga Brukseli.

Luksemburgu do ta promovoj kt, por svaret vetm nga Brukseli. Varet edhe nga politika e brendshme. Kemi shpenzuar m tepr se 7.6 milion pr ndihm teknike pr qytetart shqiptar, mendoj q dika e till sht goxha ndihm, sht respektuar ndihma nga vendi juaj, duhet t jet e mundur q t nnshkruajm edhe marrveshjen pr shmangien e taksimit t dyfisht, tha Jean Asselborn.

Ai shtoi se zbatimi i reformave dhe i prioriteteve, do t ishte nj hap i rndsishm pr t ardhmen evropiane t Shqipris.

Ndoshta 2018-ta do t jet nj vit i mir pr Shqiprin. sht nj vendim q ju prket dhe juve, e prsris. Keni br prpjekje t vazhdueshme pr reformn n drejtsi, sht e rndsishme, por reforma t tjera q duhen prmbushur jan, reforma pr administratn publike, lufta kundr korrupsionit, kto jan si bibla pr hyrjen n BE. Luksembugu si vend antar nuk ka kompetenca n BE pr t ndrhyr. Nse doni t shkoni n BE, keni nevoj pr reformn n drejtsi.

Po ashtu Asselbron nnvizoi se fluksi i krkesave pr azil nga vende t Ballkanit Perndimor sht nj problem jetik. Nuk promovohen krkesat pr azil t pabazuara. E di q Shqipria ka br shum pr t ndaluar azilkrkuesit dhe kjo sht nj gj e mir.

(gazeta-Shqip.com)