Rasti i fundit, ku pr faj t Lali Erit, por edhe pr shkak se disa individ t Komunitetit Mysliman e mbuluan n fillim, dhe pastaj pr t shfajsuar iden, vendosn disa or prpara dy ekrane pr t mos u dukur Monumenti i Gjergj Kastriotit para besimtarve mysliman q faleshin, ndezi shum polemika.

Sensibilizimi i ksaj ngjarjeje tregoi se sa e prgjegjshme sht pjesa m e madhe e popullsis shqiptare, qoft ajo ateiste, qofshin ata katolik, orthodoks, mysliman; madje dhe disa politikan u shprehn se ky veprim nuk duhej t ndodhte... Megjithse njri nga politikant tek t cilt shprndava informacionin n Facebook mu prgjigj: Gabim sht ,... por m duhet mua...?

E par n prizmin e nj ngjarjeje aksidentale, ngjarja e mbulimit t Monumentit t Gjergj Kastriotit-Sknderbeut mund t mbyllej pa ndonj problem, e vetm me nj shfajsim dhe ndjes, t ciln e bri n fakt Kryetari i Komunitetit Mysliman, z. Sknder, por problemi sht m i thell, sepse mijra komente dhe reagimet e ndonj historiani apo deputeti, treguan se sa problematik mbetet n fund t fundit identiteti shqiptar, shqiptart n prgjithsi, t cilt praktikisht qoft nga historia qoft dhe nga mnyra se si e konsoliduan kt shtet 107 vite m par, lan prplasjet fetare dhe u bashkuan t jetojn n nj shtet duke pranuar si Hero Kombtar, Heroin Gjergj Kastrioti Sknderbu, i cili ishte nga nj familje kristiane orthodokse, bri nj martes pr t prfituar gjakun `blu` me vajzn e Gjergj Arianit Komnenit, fisi i t cilve kishte drejtuar Perandorin e Bizantit si Perandor n Bizant, dhe luftoi heroikisht pr t penguar pushtimin Osman n tokat e Arbris dhe Epirit t athershm q banoheshin nga popullsia e Arbrit dhe Epirit, e cila fliste t njjtn gjuh- abrisht-epirotisht identike me gjuhn ton. Qnia e nj etnie, e nj gjaku, por me fe t ndryshme nuk na pengoi t formonim nj shtet shqiptar, t vogl e t coptuar nga fuqit e mdha, pikrisht nga frika se po t bashkoheshin t gjitha trojet ku flitej shqip do t formohej nj shtet i madh me popullsi t madhe myslimane, nga e cila trembej Europa.

Ndarja midis fqinjve edhe si pasoj e dshirs s klass sunduese t pasur shqiptare proturke, shkaktoi nj kriz t rnd ekonomike- financiare por edhe sociale dhe shpirtrore sepse u larguan nga trungu gjysma e popullsis, nj pjes e t cils nprmjet Traktatit t Lozans n 1919, u zhvendos nga trojet e veta nga Epiri-am, nga Kosova e Maqedonia rreth 500.000 shqiptar me fe myslimane - pr n Turqi dhe u solln nga Turqia rreth 1 milion t krishter greqishtfols, t cilt populluan zonat e zbrazura.

Kto pastrime etnike acaruan marrdhniet politike midis Shqipris me Greqin dhe Jugosllavin, por shkaktuan edhe forcimin e fes islam n kto vende. Sidoqoft, shqiptart mysliman, ashtu si dhe shqiptart kristian nuk ishin shum fetar, por n momente krize tregonin far kishin pr zemr.

Kjo u duk n kryengritjet e Haxhi Qamilit, ngjarje q u shfrytzua nga drejtuesit e pasur mysliman pro-turq, po ashtu dhe drejtimi 6 mujor i Fan Nolit, pr t treguar se Shqipria kishte rn dhe ishte nn efektet e nj tradite lindore t vendosur nga pushtimi i egr Osman, dhe e kishte shum t vshtir t shikonte nga Europa. Sidoqoft, intelektualt kryesore t t tre feve apo rilindasit, morn stafetn dhe e drejtuan Shqiprin drejt Europs, duke ja arritur qllimit pjesrisht, sigurisht edhe me miratimin e kancelarive dyshuese t Europs.

Ndodhi q vendi yn i dashur, Shqipria, para syve t Europs Perndimore kishte nj Hero t Krishter por t pranuar edhe nga masa drrmuese e Komunitetit mysliman shqiptar (gj q tregonte se nj pjes e madhe e ksaj mase ishte e konvertuar me dhun por e kuptonin q ishin pjes e Europs)- Gjergj Kastrioti Sknderbeu, kishte nj Flamur shqiptar t krishter q simbolizonte familjen Kastrioti, Flamur q u b Flamur i Kombit Shqiptar, me nj Hymn t krijuar nga intelektualt kristian orthodoks q u b dhe mbetet Hymni Kombtar. Kjo ishte paraqitja e jashtme. N brendsi, tradita dhe mnyra e t menduarit pr shkak t pushtimit shum vjear mbeti n familjet e thjeshta shqiptar dhe sigurisht dhe n ato t klasave t pasura shqiptare pro-turke- nj tradite islame meqense shumica e popullsis i prkiste atij besimi. Karakteristike e ksaj tradite mbeti toleranca fetare dhe bashkjetesa, qoft se instiktivisht e kuptonin se t dy palt ishin t t njjtit gjak, qoft se Rilindja shqiptare bri punn e saj, duke i bashkuar t gjith nn nj flamur, at t Heroit Kombtar-Gjergj Kastriotit.

Komunizmi u prpoq t krijonte `njeriun e ri`, nj bot utopike ku t gjith t ishin t barabart, dhe e luftoi fen. Madje Shqipria pas 1967 u b i vetmi vend ateist n Bot. Nprmjet ktij veprimi, Enver Hoxha donte t arrinte dy objektiva t mdha:

-T largonte fen si shkaktar i prapambetjes sociale (sipas tij), homogjenizimin e popullats nprmjet martesave me fe t ndryshme dhe zhvendosjet e popullats brenda vendit.

-Krijimin e `njeriut t ri` partiak pr ta komanduar m leht.

Kto dy iniciativa t diktatorit dshtuan pas 1991, por lan pasoja t mdha:

- Ateizmi i kombinuar me amoralitetin, t cilat n periudhn e tranzicionin shkaktoi nj demokraci t deformuar dhe anarki sociale, t shoqruara me emigracion, papunsi, prostitucion, kriminalitet n rritje.

- Boshllku shpirtror i shkaktuar pas largimit t ideologjis komuniste, i cili shum shpejt u mbush me ideologjin fetare. N kt rast prfituan shum katolicizmi si pasoj e ndikimit t Vatikanit n Shqipri, e cila gjithashtu derdhi para dhe drgoi klerik, madje ka m shum klerik italian se sa shqiptar.

M pak prfitoi orthodoksia, e cila ishte m e shpartalluar nga komunizmi qoft edhe sepse nj pjes e mir e familjeve orthodokse morn pjes aktivisht n drejtimin e pushtetit komunist pra u bn ateiste, por edhe sepse n krye t KOASH erdhi nj klerik i ditur por jo shqiptar, gj q nxiti reaksione negative sidomos tek pjesa jo orthodokse e popullats, duke br pranin e tij me reminishencn e t kaluars n raportet me Greqin (gj q praktikisht nuk kishte ndonj lidhje).

M shum prfitoi komuniteti islam, ndaj t cilit erdhn ndihma t mdha nga Arabia Saudite dhe Turqia. Kto ndihma ishin aq t mdha, sa q politikant e asaj kohe u detyruan ta fusnin Shqiprin n Konferencn e Lidhjes islamike, duke dmtuar kshtu (t paktn para syve t Europs Perndimore dhe SHBA) bashkjetesn fetare brenda Shqipris dhe n trojet shqiptare.

Prse e komentoj kt argument ktu? Sepse ndihma nga organizatat bamirse islamike t Arabis Saudite dhe shteteve t tjera arabe dhe nga Turqia u futn n nj koh kur populli ishte shum i varfr- pr bukn e gojs n at koh. Ndihma u lidh ngushte me ndrtimin e xhamive dhe shprndarjen e Kuraneve dhe brjen e ideologjis islamike faktorin kryesor t strategjis s Konferencs islamike n Ballkan, duke e par Shqiprin dhe trojet shqiptare t ngjashme me thnien e Leninit si `hallka m e dobt e zinxhirit kapitalist`. Ndihmat u shoqruan me dhnie parash n ndrtimin e xhamive dhe propagand fetare t madhe e shoqruar me dhnien e filmave turq n mas. Edhe sot e ksaj dite televizionet kryesore t Kosovs dhe Shqipris sidomos grupi KLAN jep vetm filma turq, indian, arab. Pra, nj strategji e orientuar pr bukuri me objektiva praktik: ri-islamizimin e popullsis s Ballkanit, kryesisht shqiptarve.

Kjo shkaktoi q pr 20 e ca vite t rritej nj rini e indoktrinuar aq sa, nse n luftn pr lirimin e Kosovs morn pjes shum shqiptar t Kosovs dhe t Shqipris e t Diaspors, aty morn pjes edhe vullnetar islamike, dhe po t mos ishte ndrhyrja e SHBA, lufta do t prfundonte si nj luft m tepr fetare se lirimtare. Pavarsisht vendosjes n Kushtetutn e Shqipris dhe t Kosovs se jan shtete laike, u vu re se arsimimi i grupeve t mdha t fmijve nuk ishte fare laik, por shum t rinj shkonin n xhami se sa n shkoll laike. Ktu ndikuan kta faktor, sidomos n zonat rurale t Kosovs por dhe n Shqipri dhe Maqedoni:

Varfria e popullats, mungesa e punsimit; Arsimimi i dobt laik; Ndihma n para pr t promovuar jetesn islamike me veshje, mjekr dhe mbulim t femrs.

Ndikuan shum, ardhja disa her pas viteve 2000, t kryeministrit turk Erdogan, i cili ishte edhe kryetar i nj partie fetare dhe m von si President Erdogan. Prania e ktij individi n krye t Turqis moderne solli objektiva dhe nj gjeo-politik turke moderne, e cila kishte n thelb rivendosjen e lidhjeve t ngushta me ish vendet e pushtuara dikur nga Perandoria Osmane, e favorizuar kjo edhe nga popullata myslimane n shumic n Ballkan, si n Shqipri, Kosov, Bosnj.

Kjo nxiti edhe radikalizmin n disa grupe islamike, aq sa edhe Europa por edhe politikant shqiptar u habitn kur n luftn Siri Irak u mobilizuan si vullnetar nga vitet 2013-2016, rreth 50.000 shqiptar t Kosovs+Maqedonis dhe rreth 10-15 mij shqiptar t Shqipris.

Indoktrinimi ishte i madh. Ndoshta ktu ndikoi dhe nj nxitje nga SHBA n 2011, kur u tha q t ndihmonin t rrzohej Bashar Al Asadi. Kshtu u formua Nusra.

Brenda territoreve t Kosovs u ndrtuan qindra xhami. Vetm n Gjilan, me nj popullat prej 50.000 banorsh jan ndrtuar 38 xhami pas viteve 2000. N do qytet t Kosovs po ndrtohen xhami n mas si pasoj e akordeve pr ndihm, por t shoqruara me kushtin e ndrtimit t xhamive. Ky fenomen n Shqipri sht m i vogl, por zelli pr t prfituar parat e derdhura, u ka verbuar syt disa drejtuesve qoft ata politik, qoft ata fetar.

Heshtja e institucioneve pr kt problem trondits t l t dyshosh se dshira pr tu integruar n BE mund t jet hipokrite:

- Ose politikant shqiptar nuk jan fare patriot dhe mezi presin t marrin ndonj pare, ryshfet e t korruptohen lehtsisht nga sheikt dhe Turqia.

- Ose jan t paaft t kuptojn se far po ndodh n trojet shqiptare.

Ky sulm djallzor fetar islamik duhet t ndrpritet. Vetm n kt mnyr mund t ruajm Shqiprin nga ri-islamizimi, t ruajm tolerancn dhe bashkjetesn fetare, dhe t mbetemi patriot. N shum debate, takime, n internet, kam vn re se nse n vitet 2011-2016, kishte nj rritje t propagands islamike t debateve fetare, pas 2016, ndoshta pas shkatrrimit t ISIS, ky sulm i ideologjis fetare ka rn, por m shum sht kamufluar dhe nxjerr kok her pas here duke nxitur debate, veprime q cnojn figurn kryesore t identitetit shqiptar- Gjergj Kastriotin Sknderbeu.

Gjergj Kastrioti-Sknderbeu, sht i vetmi personalitet q tregon se kjo popullat qoft e krishter e qoft myslimane, sht pasardhse e arbrve, epirotve dhe flet t njjtn gjuh si n t kaluarn. Nse nuk e kuptojm kt gj sot, Shqipria dhe Kosova s bashku me Bosnjn, do t bhen Republika turke, pavarsisht dshirs s BE dhe SHBA pr tu integruar, sepse veprimet graduale 20 e ca vjeare t pandrprera, pr ri-islamizimin e trojeve shqiptare, prania e nj grupi t madh popullate q pranon se sht popullat myslimane pa etni, t ciln e shprehin dhe publikisht njlloj sikur Tito prmendte n nj fjalim t tijin se n Jugosllavi ka popullat serbe, kroate, sllovene, maqedonase dhe myslimane, pra pa prmendur fjaln shqiptar- tregon se gjendja sht jo normale.

Nj nga mnyrat pr t penguar deprtimin islam sht:

- Arsimimi laik i Rinis.

- Pengimi me ligj i arsimimit fetar n shkollat fillore dhe t mesme.

- Ndalimi i ndrtimit t xhamive t panevojshme.

Arsimimi fetar mund t bhet vetm n mosh madhore pr t gjitha llojet e feve, athere kur njeriu sht i pjekur dhe e ka arsimimin e duhur laik. Ky sht shkaku q sulmohet Sknderbeu sepse sht guri i themelit t Shqipris dhe shqiptarve. Aty do t pengohen t gjith anti-shqiptart, ateistt dhe sahanlpirsit e fes. Ky sulm i iniciuar nga radikalistt arab dhe nga Erdogani, por paturpsisht i pranuar nga disa politikan si Nano, Berisha, lali Eri, ndoshta pr arsye politike - nuk duhet t prsritet m. Nse nuk ka Gjergj Kastrioti Sknderbeu, nse nuk e ruajm kt person t lavdishm q e nderon edhe bota- nuk do t ket m Shqipri dhe shqiptar.