Emri:  a709dbf287734aa561a5a68b4c65c18eadcb40eb.jpg

Shikime: 55

Madhsia:  29.4 KB

Sot ishte dita e fundit e puns pr Majlinda Bregun, e cila prkon me ditn e fundit t Shkolls Verore Europiane, nj iniciativ e prbashkt e Kuvendit t Shqipris, Prezencs s Bashkimit Eurpian n Shqipri, Fondacionit Soros dhe Fondacionit Friedrich Ebert.

Shkolla verore sht nj iniciativ q synon t aftsoj ekspert t fushave t ndryshme pr procesin e negociatave me Bashkimin Europian. Pritet q Shqipria shum shpejt ti hap negociatat, t cilat ndahen n shum kapituj. Do negociohet pr gjithka, dhe Shqipria duhet t arrij nivele europiane q nga lirit, drejtsia dhe rendi social, deri tek ushqimi i pulave, sasia e peshkut q do zihet do vit, kushtet n shkolla e t tjera gjra boll t hollsishme. Negocitatat tona para hyrjes n BE jan t ngjashme me ato q pritet t bj Britania, n dalje. Shum t komplikuara. Kan zgjatur me vite pr vende si Kroacia, ekia apo Hungaria, dhe e njjta pritet edhe pr Shqiprin. far negociohet nuk rinegociohet m. Ndaj shkolla europiane krkon t aftsoj sa m shum individ pr kt proces.

Nga mnyra si e trajton Majlinda shkolln verore duket se sht si fmija i saj. T ciln i duhet ta lr tani, duke uruar m t mirn, por pa qn e sigurt pr fatin e saj. Sepse, si ju thash, si ajo vet tha, sot ishte dita e fundit. Pas ksaj sht e papun. 8 vjet si Ministre e Integrimit dhe 4 t tjer si Kryetare e Kshillit t Integrimit n Kuvend, ndahen ktu me shtetin shqiptar. E gjith prvoja dhe memorja institucionale e grumbulluar ikn. Krijohet nj munges jo vetm n PD por edhe n institucionet q kan t bjn me integrimin, t cilat tani marrin m shum rndsi se kurr. (Ende nuk dihet se do ndodh tek ne tashm q Kryeministri vendosi ta shkrij Ministrin e Integrimit brenda Ministris s Jashtme.) N fakt prvoja dhe vlera e krijuar nuk humbet, sepse znj. Bregu mundet fare mir ta shfrytzoj kt njohuri pr t ofruar konsulenc private, por i humbet shtetit shqiptar.sht nj fenomen q prsritet n qindra raste. Ikn nj pal, vjen nj pal. far sht nxn deri ktu zhduket si kshtjell rre.

Shkruaj sepse shqetsohem nga ky fenomen, ku rasti i Znj. Bregu nuk sht as m flagranti. Humbja e investimit n njerz, fillimet dhe rifillimet nga e para, duke zeruar punn e shum viteve nuk mund t vazhdojn, - them un - por n Shqipri vdesin t shtypin Erase & Rewind. Ktu njerz t pashquar n profesione ende katapultohen, t aftt largohen. N administrat nuk ka vend pr profesionist karriere. Ska karrier. Je n mshir t humorit t drejtorit t rradhs. N tatime, n dogana, spitale Shiriti fishihet. Memorja aq e muar flaket. Perla derrave. Tani pr vendin nis nj periudh shum e rndsishme negociatash financiare dhe ekonomike shum t forta. sht gjithashtu nj koh me mundsi investimesh, pr ato vende q kan aftsin t thithin fondet e BE-s. Shqipria ktu nuk e shtyn dot, as me shkelje syri, as me krcnime, as me prgjrime. Ktu, o di, o sdi, dhe n traditn institucionale shqiptare, ne nuk mbajm mend asgj nga dje. Nj kosto q ne si qytetar ia paguajm politiks shum shtrenjt prej shum vitesh.

Bledi Salaj