Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  700
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  T Paknaqurit - kundr Qeverisjes s Re

  Duhma dhe Zhurma kundr Qeverisjes Rama 2 jan ngritur parase t filloj qeverisja, dhe ashtu duke luajtur rolin e Fats s Keqe, e cila nuk u ftua n lindjen e Fmijs nga Familja, parashikojn shum ndjella-keqe dhe anatema kundr fmijs (qeveria e re) t sapo lindur.
  Kur nj gazetar i huaj e pyeti Ahmet Zogun (pasi ai u b Mbret i shqiptarve) i se si do ta qeveriste Shqiperine e vogl me 800.000 banor n nj koh kur Perandori i Kins kishte 300 milion banor, Ahmet Zogu dha nj prgjigje interesante: `Perandori i Kins qeveris 300 milio kinez kurs un qeveris 800 mij princr shqiptar, kshtu q e kam m t vshtir`.
  Kshtu qndron problemi n Shqipri edhe pas 27 viteve qeverisjeje.
  N prgjithsi drejtuesit shqiptar qofshin ata t kohs s Perandoris osmane qofshikta t shek XX dhe XXI, nuk dshrojn t zbatojn rregullat pr vehten e tyre, dhe sa her q vendosen rregullat q dmtojn interest e tyre, ata prpiqen ta ekuilibrojn pushtetin duke shkaktuar trazira. E vetmja mundsi pr t stabilizuar situatat gjat ktyre 105 viteve ka qn diktatura e Zogut dhe e Enver Hoxhs., kjo pr shkakun se shqiptart akoma nuk jan t civilizuar, megjithse jan t arsimuar, por arsimimi nuk do t thot kultur.
  Sipas nj konkluzioni t nj gjermani i cili ka vizituar disa her Shqiprin, ai ka thn se : Nse gjermant duan m shum Rregullin se Lirin, shqiptart prkundrazi duan m shum Lirin se Rregullin`.
  Athere ku qndron problemi me qeverisjet n Shqipri kur pa filluar mandati qeveriss e gjith lukunia t cils u preken interest, uluret q .ta shporrim kt qeverisje,, ose..ta heqim kt qeverisje, ose kjo qeveri Rama 2 sht me pinjollt e PPSH, ose.. t ngrihemi t mos pranojm `X` apo `Y` n qeveri ose si Kryetar Parlamenti. Ky avaz dgjohet prej vitesh por n kt avaz sht shtuar edhe nj grneta e re ajo LSI, t cilt bjn si ato kurtizanet t cilave nuk u kan dhn lekt pr punn e br.
  Grnetat kryesoreanti-qeverisje sigurisht kndjn avaze t vjetra si ato t engijeve,por t prkthyera n avaze politike jan dy avaze t cilat qeverisja e sotme krkon t mos kndohen m sepse kan dmtuar rnd shtetin shqiptar pr 27 vite rresht:
  - at t qeverisjes `o mete pr vehte`, pra ata q marrin qeverisjen nuk respektojn ligjet dhe vjedhin, korruptojn, pasurhen me do mim,
  -dhe ata q duan tipin e nj `qeverisjeje lindore por me kostum perndimor`, e cila sht shum e rrezikshme, por se kshtu sht qeverisur Shqipria q pas 1912 e deri m sot, me paradokse diabolike, n t ciln gjithmon fitojn t pasurit ose bashkpuntort e tyre kurse populli i nshtrohet babzis s drejtuesve t tij madje duke u br si ata n do rast q i jepet.
  Tipi i `qeverisjes lindore me kostum perndimor` e ngjashme me tipin turko-arab apo dhe rus t qeverisjes tregon hipokrizin e thell t klaneve drejtuese, dhe prpjekjet e tyre pr t mashtruar perndimin me kostumin e veshur alla frnga, me flamur t Sknderbeut, me Hymn Kristian, por me mentalitetin anadollak i cili kaq shpesh ka hutuar Europn perndimore, aq sa Vranicki n trazirat e `97 komentoi se sht vshtir t gjesh se `kush jan ngjjt dhe kush jan Djajt` n kt vend.
  E shikuar n trsi, vren se gjndja sht e njjt si n `Koncert n vitin 1936` ku nga njra an mentaliteti i vjetr priqet t dominoj realitetin e ri por pa sukses , ashtu si thot nn Prefekti-Plasm me krnetn e Rrems e me zrin e Leme ingis. Po kush do ta dgjoj n Lushnj korarkn ?
  Vazhdimi i ksaj politike n t ciln Opozita krkon t justifikoj humbjen e thell me sulme kundr qeverisjes e cila akoma nuk ka filluar punn, tregon se n Shqipri problemet nuk jan vetm t diktaturs komuniste dhe as t kohs s mbretrimit t Zogut, nuk jan as problemet e `krijimit t njeriut t ri` t PPSH, dhe as t drejtimit t fytyrs nga `Oksidenti` si pretendonin tu hidhnin hi syve popullti t varfr - drejtuesit bejler t kohs s Zogut.
  Kjo Hipokrizi e drejtuesve, kjo makutri, kjo dshir pr t shkelur ligjet kur jan n krye, dhe dshira pr t mallkuar kur drejtimin e marrin kundrshtart, sht shum m e vjetr n psikologjin e klass drejtuese shqiptare dhe i ka rrnjt prpara 1912 pra n kohn e Perndoris oosmane, kur pr t ruajtur privilegjet klasa e pasur u konvertua n fe, dhe ashtu si thot Kadare n nj nga librat e tij fantazmagorike se `. shqiptart pasi mundeshin n luft prpiqeshin t bashkqeverisnin me pushtuesin se sa t luftonin pr liri.`. N fakt sht pjesrisht e vrtet dhe duhet t bj fjal pr klasat e pasura q e kishin kt veti t tradhtis.
  Po t analizojm frazn e Ahmet Zogut, do t shohim se ai kishte t drejt q e kishte vshtir t qeveriste 800. 000 shqiptar q silleshin si princr..
  Prse kshtu?
  Sepse n Shqipri nj pjes e mir e familjeve shqiptare ishin pjes e administrats religjioze-ushtarake osmane dhe kishin pasuri e prona t marra e t rrmbyera, dhe sigurisht edhe grada t dhna nga perandoria osmane. Kt e vrtetojn edhe mbiemrat si shehu, pasha, beu, myftiu, kadiu, spahiu, bylykbash, effendi, hoxha, mullah, aga, etj. Kshtu q kjo popullat relativisht e madhe n raport me grupet e tjera t popullats ishte mesuar vetm t drejtonte dhe t luftonte pr pushtet por nuk ishte msuar t punonte, duke prhapur kshtu iden se vetm kta duhej t drejtonin dhe t rrinin , t pasuroheshin e t shkelnin ligjet.
  Megjith ndryshimet e mdha t sistemve n Shqipri gjat 107 viteve, kjo mnyr t jetuari sht n mod edhe sot e ksaj dite, dhe nse demokracia grisi perden e Hipokrizis dhe t gnjeshtrs prsa i prket `bess`, `burrris`, atdhedashuris`, `urrejtjes pr armikun` , dhe qelepirin nse nuk sht n pushtet, kjo vzhdon e kamufluar nn petkun e pro-oksidentaalizmit.
  Kjo po shikohet sot kur qeverisja e re nuk ka ardhur akoma, por nuk ka rreshtur s mallkuari pjesa tjetr e msuar pr t drejtuar ashtu duke shkelur ligjet, por dhe duke mbetur gjithashtu e padnuar pr shkeljet e ligjit, dhe e paknaqur sepse u jan prer dhe qelepiret dhe qelepirxhinjt dhe parazitt e qeverisjeve.
  E gjith ngrehina anti-pushtet sht vn n lvizje, dhe nuk do t vonojn t prpiqen prsri t destabilizojn vndin me do kusht qoft duke brtitur si qelepirt e LSI-PD, qoft disa t Mediave t cilt jan aktualisht pjes e `Big Brother-it poltik` por fajsojn t tjert se jan aktor t ksaj skene t shmtuar t Hipokrizis Mediatike shqiptare. E gjith kjo makineri opozitare jasht pushtetit n vnd q t luaj rolin e saj konstruktiv si Oponente e qeverisjes vazhdon t luaj rolin e `gjuetis s shtrigave,` pra kundr do aspekti pozitiv q krkohet t instalohet n Shqipri, dhe kjo mesa duket sht nj taktik p tmbrojtur Korrupsionin dhe t padnuarit sesa mundsi pr t br `katarsisin politik` pr t larguar t korruptuarit dhe t padnuarit e pr t ndihmuar Shqiprin t integrohet n BE.
  E mirpresim Katarsisin Politik n PD por katarsisi mbetet i pjesshm prderisa retorika anti shtet sht e njjt. Sa pr LSI ajo mbetet nj parti parazitare e majt, dhe si e till katarsisi politik brnda partis mbetet i pamundur.
  Le t shpresojm q qeverisja e re, t realizoj objektivat q i ka vendosur BE dhe SHBA, kurse kundrshtart politike t reflektojn pr humbjen dhe t ndihmojn reformat.

 2. #2
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,043
  Faleminderit
  111
  96 falenderime n 84 postime

  Pr: T Paknaqurit - kundr Qeverisjes s Re

  Behet qeveri e re dhe pergjigjia e opozites eshte “komuniste” dhe “kurva”… Ca gjera nuk ndryshojne as per 75 vjet dhe Rama e ka gabim qe mund te merret vesh me keta lloj rrobesh. Nuk kane shprese, nuk kane te ardhme. Ti lere te ngordhin aty ne jarget e tyre.

  Ideja e qeverisjes me 11 ministri eshte radikale dhe posti i nje ministri do jete shume here me i forte. Nuk e di sa dore te lire do kene, por te jepet pershtypja se Rama e ka shume me seriozisht kete mandat dhe do ti jap gaz te fort. Te shpresojme se vertet do do kete nje ndryshim rrenjesore duke filluar qe vitin e pare. Nese shqiptaret arrijne te zhgenjehen me Ramen do jet tragjike per vendin, uroj qe vertet te arrij ato qe ka ne plan.

  Urime dhe Rama3 e ke te garantuar sikur vetem 50% e atyre qe ke ne plan te arrish te implentosh.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lazo : 31-08-2017 m 06:12
  Njoftime falas vetm n https://tregti.al

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  773 falenderime n 633 postime

  Pr: T Paknaqurit - kundr Qeverisjes s Re

  O Pirro,

  Ne po presim artikullin per te kenaqurit me Qeverine e Rilindjes se Dyte, ti na shkruan per te pakenaqurit. Kur do t'i heqim ata njerezit e Metes nga administrata qe te hane buke Pirro me shoke, sic beme edhe kater vjet me pare me njerezit e Berishes? Kete duam te mesojme ne, e jo ato fjalet pa buke.

  Te na rroje BE-ja e shoku Rama!

  Albo

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  700
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr: T Paknaqurit - kundr Qeverisjes s Re

  Diten e hene besoj .do formohet qeveria e re. Te shpresojme qe duhet te veproje me energji per vendosjen e rregullit-hapjen e vendeve te punes rregullimin e rrugeve permiresimin e sist. Shendetesor.

 5. #5
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,892
  Faleminderit
  118
  64 falenderime n 60 postime

  Pr: T Paknaqurit - kundr Qeverisjes s Re

  Pirro, nuk lahet merda me pipi thote populli. Ne nuk duam lirine por anarkine dhe kaosin. Ne vetem te lire nuk jemi. Ne duhet ne rradhe te pare te clirohemi nga mendesite e vjetra. Por duket e pamundur. Mire thote Maks Velo, qe neve na kane shkaterruar ADN,500 vjet hallve turke,dhe 50 vjet hallve socialiste me sheqer kubanez.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,924
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: T Paknaqurit - kundr Qeverisjes s Re

  Gjithe keto pakenaqesi nga te pakenaqurit sikur nuk duket o Pirro :
  Shokun Sali e kemi mire me shendet,shokun Gramoz e bem kryetar parlamenti,xhaxhin Meta e kemi President te sanxhakut,xhaxhin Rama e kemi po prap vezir ! Duket qe kesaj radhe edhe te pakenaqurit me qeverine duhet te jene mjaft te kenaqur ! Te eksituar nga kenaqsia do shtoja.

  Ah se per pak harrova dhe liderin trim,energjik,fotozhenik,europian,amerikan e perendimor... te opozites,ate qe beri namin me opozite,dhe ate per fat te pakenaqurve e kemi prap ne opozite...gati per zgjedhje te lira e te ndershme. Si thoshte dikush duhet te jemi optimist mbi te ardhmen e pesimistave, edhe me kete qeveri.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  700
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr: T Paknaqurit - kundr Qeverisjes s Re

  Ke te drejte. Por ne kete grumbull te madh pakenaqesish te mbledhur qe nga 1990 e deri me sot-askush nuk eshte i paperlyer-por ne kapitalizem e rendesishme eshte te zbatohet ligji . Dikush duhet ta beje me ndihmen e BE dhe SHBA qe gjithashtu jane te perlyer.

 8. Anetart m posht kan falenderuar pirro10 pr postimin:

  {A_N_G_E_L_69} (05-09-2017)

 9. #8
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Antarsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  31
  Postime
  3,858
  Faleminderit
  173
  110 falenderime n 95 postime

  Pr: T Paknaqurit - kundr Qeverisjes s Re

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  O Pirro,

  Ne po presim artikullin per te kenaqurit me Qeverine e Rilindjes se Dyte, ti na shkruan per te pakenaqurit. Kur do t'i heqim ata njerezit e Metes nga administrata qe te hane buke Pirro me shoke, sic beme edhe kater vjet me pare me njerezit e Berishes? Kete duam te mesojme ne, e jo ato fjalet pa buke.

  Te na rroje BE-ja e shoku Rama!

  Albo

  O Shoku Albo, me vjen mire qe ne aparence ke shpirt opozitari si qytetar, por ama kur i futesh ne detaje shkrimeve te tua qe vashdon akoma propaganden per familjen berisha sinqerishte ta them qe me vjen te shkoj ne ...

  Po kaq budallenj te duken njerzit sot ty?

  Kur mori pushtetin ai lideri yt shpirteror i la ne pune administraten para ardhese?

  Ta them une pergjigjen sepse ti nuk e ke pare nga afer prej Philadelphia-s se larget.

  U dhje gjithcka! Ne zyrat e shtetit te prisnin vetem malok arrogant te pa shkolluar e qe te rrasnin shqelmin ne goje nese kerkoje te drejten tende.

  Vashdoj te perseris refrenin qe kam thene gjithe keto vite. ZOTIN i kam lene ne dore!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lazo : 05-09-2017 m 10:23
  Ti, Shqipri, M Jep Nder, M Jep Emrin Shqiptar

 10. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  940
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: T Paknaqurit - kundr Qeverisjes s Re

  Qeveria e re eshte si puna e Restorant Tajvanit para BE-se apo Shatervanit dmth projektit qe kane per Tiranen!!...
  ka njerez kurva nuk them se jo, po pse i merrni njerezve te keqen..ata jane gjynaf per vete...

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •