Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  999
  Faleminderit
  100
  93 falenderime nė 81 postime

  Pornografia: Kenaqesi apo shkaterrim?

  Pornografia ne shoqerine tone "moderne" ka marre hov te pandalshem. Ajo eshte prezente kudo: ne revista,TV,internet, me nje fjale ka pushtuar gjithcka.
  A mendoni se pornografia ( te gjitha format e saj) ndikon negativisht ne moralin e njeriut? Me nje fjale, si duhet shikuar kjo dukuri si shkaterrim i shoqerise, rinise ne vecanti apo thjesht si kenaqesi?
  Mos hezitoni te shprehni qendrimin tuaj ne cfaredo aspekti qofte...
  Nėse je duke menduar dhe djalli shfaqet, bėje dhe djallin tė mendojė!

 2. #2
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Mosha
  35
  Postime
  2,153
  Faleminderit
  29
  28 falenderime nė 25 postime

  Pėr: Pornografia: Kenaqesi apo shkaterrim?

  Ka anet e mira, por ka edhe anet e keqija. Ana e mire eshte se ne nje shoqeri si tonen shume meshkuj dhe femra shfryne energjite seksuale duke pare porno, dhe ne rastin e meshkujve (psh. atyre qe shkojne ne ushtri a ne lufte) ndihen me mire psikikisht kur shikojne porno, sesa kur nuk kane as shoqerine e grave dhe as shikojne porno. Poashtu ne shoqeri si tonen, pornografia stimulon deshiren per seks si te meshkujt ashtu edhe te femrat dhe kjo eshte gje e mire po te mendosh se jetojme ne nje kohe ku deshira seksuale (per shkak te kompleksiteteve sociale/incustriale) vjen gjithnje dhe duke u ndrydhur. Pra moderniteti, urbanizimi dhe industrializimi kane tendencen qe te krijojne njeriun aseksual --dhe ardhmerise nuk i nevojiten aseksualet.

  Ana negative e pornografise eshte se aty trajtohet femra si kafshe, here duke vajtur me dy tri meshkuj ne te njejten kohe dhe duke u perulur ne menyrat me te neveritshme, etj. etj.

  Qe ta mbyll, nuk jam kundra pornografise. Jam thjesht pro nje pornografie qe ka me shume rol edukativ dhe stimulues; te nje pornografie qe nuk e trajton femren si kafshe.

 3. #3
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,707
  Faleminderit
  186
  237 falenderime nė 190 postime

  Pėr: Pornografia: Kenaqesi apo shkaterrim?

  Edukimi seksual duhet fut si lend shkollore (nese nuk esht).
  Ne ket mnyre femijet marrin te gjitha infot ne formen me te mire te mundshme.


  Kshu si esht sot, ku mjafton te kesh nje cel/pc dhe hap ēdo faqe ne rrjet, femijet/adoleshentet pesojne traume...

  Ndersa ajo puna e moralit dhe shkatrrimit te shoqerise, nuk esht shkaku pornografia. Esht sistemi shoqeror qe esht ne krize, nje brez i ri qe po vuan pasojat qe le pas brezi i vjeter...
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 4. #4
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  999
  Faleminderit
  100
  93 falenderime nė 81 postime

  Pėr: Pornografia: Kenaqesi apo shkaterrim?

  Konstatimet lidhur me ndikimin dhe rolin e mediave ne deliktet dhe sjelljet deviante jane te llojllojshme. Prandaj,shtrohet nevoja qe kjo ceshtje te analizohet dhe veshtrohet ne menyre te gjitheanshme, duke theksuar ne menyre objective rolin dhe rendesine e ketyre mjeteve ne paraqitjen e delikuences dhe sjelljeve deviante apo pengimin e tij. Eshte fakt se mediat mund te ndikojne ne formimin e drejte dhe te gjitheanshem te personalitetit te femijes, kur ne to paraqiten dhe kultivohen permbajtje dhe emisione qe kane vlera te shendosha educative, shkencore , zbavitese . Permbajtjet e tilla te prezentuara nepermjet mediave, ndikojne ne pengimin e sjelljeve delikuente dhe kriminale te femijet .
  Perkundrazi permbajtjet mediale me vlera te dyshimta destructive kontribuojne ne nxitjen dhe kryerjen e sjelljeve delikuente tek femijet. Ne permbajtjet e ketyre veprave mediale, pos pornografise shpeshhere dominon dhuna, sjelljet delikuente ,prostitucioni – te cilat te shumten e rasteve cilesohen si ane e erret e mediave . Keto permbajtje mediale ndikojne negativisht tek femijet, duke marre parasysh se ata gjenden ne procesin e zhvillimit psikofizik dhe ende nuk kane aftesi qe ne menyre kritike t’i vleresojne dhe analizojne vlerat dhe antivlerat, porosite e njemendta te permbajtjeve mediale .
  Nėse je duke menduar dhe djalli shfaqet, bėje dhe djallin tė mendojė!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  938
  Faleminderit
  2
  27 falenderime nė 27 postime

  Pėr: Pornografia: Kenaqesi apo shkaterrim?

  ..me tepwer eshte dicka zhgenjyese sepse femra te tilla, shumica te trukuara, kane nje bukuri qe nuk e gjen vertet dhe 80% e shoqerise jane trupa normale qe kane nevoje per klime dhe stimuj normale te formave trupore sepse pastaj kuptohet truku i botes qe eshte mirekuptimi me ndjenjen apo genjeshtren qe pas te tridhjetave nuk te terheq me pa makiazh!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •