Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214

    C fare eshte kungimi

    C fare eshte kungimi ,ne c gjuhe eshte kjo fjale ,si i thone ne gjuhe te tjera psh greqisht italisht apo anglisht..
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  2. #2

    Pėr: C fare eshte kungimi

    ajzberg pershendetje,

    Shkeputa kete pjese nga Katekizmi i Krishtere Orthodhoks,
    nje Kryeteme e postuar kohe me pare, e gjen siper sapo hap nenforumin…

    Misteri i Kungimit

    Misteri i Kungates eshte ajo ceremoni e Shenjte, ne te cilen ne forme te bukes edhe te veres marrim trupin dhe gjakun e vertete te Zotit tone Iisu Krisht per ndjese te mekateve dhe per jete te perjetshme.

    Kur e formoi kete Mister Zoti yne ?

    Nje nate para kryqezimit te Tij hengri bashke me nxenesit e Tij “Darken mistike”. Ne ate darke mori buken dhe pasi e bekoi ua dha nxenesve te Tij duke thene: “Merrni, hani, ky eshte trupi im”.
    Pastaj mori kupen e veres dhe pasi falenderoi Perendine tha: “Pini prej ketij te gjithe, se ky eshte gjaku im”. Pra ne kete Darke Mistike formoi Misterin e Kungates, se u tha nxenesve te Tij, kete te beni gjithnje per kujtimin tim. Ky mister duhet te behet prej priftit me buke te brumte dhe me vere pre rrushi te perzier me uje.

    Ē’duhet te besojme per kete Mister ?

    Duhet te besojme qe ne ate ēast kur prifti therret Shpirtin e Shenjte dhe bekon buken e veren, keto te dyja ndryshohen dhe behen Trupi e Gjaku i vertete i Krishtit. Prandaj kur kungohemi marrim ne forme te bukes e veres, ate Trup te vertete edhe Gjak te Krishtit.

    Kur duhet te kungohemi ?

    Me anen e Kungates bashkohemi me Zotin tone Iisu Krishtin, i Cili tha vete: “Ai qe ha mishin tim edhe pi gjakun tim mbetet tek une edhe une tek ai”. Pra duhet te kungohemi sa me shpesh me mire, dhe sa here e shohim te nevojshme, por me perpara te jemi pergatitur mire dhe te ndjere me kedo.

    Si behet pergatitja ?

    Pergatitja behet me pendim te vertete dhe me rrefim te mekateve, me agjerim edhe falje me zemer dhe mė shume me pune te mira.

    Libri eshte ky;

    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •