Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,043
  Faleminderit
  111
  96 falenderime nė 84 postime

  Basha: Raporti tregon se zgjedhjet u manipuluan!

  Emri: 1503047673basha.jpg

Shikime: 90

Madhėsia: 38.1 KB

  Kreu i Partisė Demokratike, Lulzim Basha, tha se “raporti i ministrave teknikė ėshtė dėshmia mė e fundit qė provon se zgjedhjet u manipuluan”.


  Nė njė postim tė gjatė nė Facebook, Basha shkruan: “Ky raport plotėson panoramėn e denoncimit tė manipulimit tė zgjedhjeve nga ēdo faktor publik vendas dhe i huaj. Raporti dėshmon se nė kėto zgjedhje u pėrdor ēdo metodė dhe mjet i mundshėm pėr ndikimin e votės: u ble vota me para dhe favore, u kėrcėnuan direkt dhe indirekt votuesit me dhunė fizike, psikologjike dhe presion ekonomik, u manipulua numėrimi i votave. Nė zgjedhje u aktivizuan kriminelėt, u pėrdorėn paratė e drogės, dhe paratė e korrupsionit qeveritar. U pėrfshi administrata dhe u pėrdorėn mjetet dhe burimet publike. Ministrat teknikė u sabotuan, u lanė pa fonde dhe pa burime; drejtuesit e lartė refuzuan bashkėpunimin dhe nuk ju bindėn udhėzimeve tė tyre; institucionet pėrgjegjėse vepruan sa pėr sy e faqe ose nuk u angazhuan fare. E gjitha kjo ndodhi pėr mungesė totale tė vullnetit politik nga Edi Rama pėr tė pėrmbushur detyrimet qė mori pėrsipėr pėrpara shqiptarėve dhe komunitetit ndėrkombėtar. Ėshtė fakt: Zgjedhjet u dhunuan dhe manipuluan nga Edi Rama dhe makineria e tij e pushtetit e ndihmuar nga krimi i organizuar dhe paratė e drogės dhe tė korrupsionit”.

  “Pasojat e 25 qershorit po ndihen ēdo ditė. Parlamenti i dalė nga kėto zgjedhje nuk reflekton vullnetin e lirė tė zgjedhėsve por shitblerjen masive tė votės dhe pėrdorimin e kontigjentit kriminal dhe parave tė drogės tė cilėt janė sot varrmihėsit e demokracisė sė brishtė shqiptare. Partia Demokratike respektoi lirinė dhe vullnetin e zgjedhėsve dhe nuk u pėrfshi nė asnjė pėrpjekje pėr ndikimin apo manipulimin e votės nė mėnyrė tė paligjshme dhe tė pandershme. Partia Demokratike zhvilloi njė fushatė qytetare tė frymėzuar nga njerėzit dhe tė pėrqėndruar tek njerėzit, nevojat dhe aspiratat e tyre. Nė kėto zgjedhje Partia Demokratike dha njė kontribut tė rėndėsishėm pėr demokracinė dhe pėr vendin duke vendosur standardin qė duhet tė pėrqafojnė tė gjithė partitė politike pėr fushatat elektorale nėse duam qė nė vend tė ketė demokraci dhe pushtet tė njerėzve, pėr njerėzit dhe nga njerėzit. Reformimi thellėsor i sistemit zgjedhor, pėrfshi votimin dhe numėrimin elektronik, ėshtė prioritet i Partisė Demokratike. Partia Demokratike qėndron e palėkundur nė bindjen e saj se vendi ka nevojė pėr njė reformė tė thellė tė sistemit politik, pėr tė risjellė ndarjen, kontrollin dhe balancimin e pushteteve; pėr tė garantuar tė drejtat e individit dhe kontrollin demokratik tė pushtetit nga opozita; pėr ta vėnė politikėn nė shėrbim tė njerėzve dhe jo anasjelltas. Demokratėt janė tė vendosur pėr pėrmbushjen e kėtyre qėllimeve jetike pėr tė ardhmen e vendit. Garantimi i zgjedhjeve tė lira dhe njė demokracie funksionale kėrkojnė pėrfshirjen e gjithė shoqėrisė, duke filluar me vetėdijėsimin se shkelja dhe manipulimi i vullnetit tė zgjedhėsve ėshtė jo vetėm dhunim i njė tė drejte themelore njerėzore dhe politike, por edhe shkaku kryesor i keqqeverisjes dhe arrogancės politike qė vuan vendi ynė prej kohėsh”, shton Basha nė postimin e tij./topchannel
  Njoftime falas vetėm nė https://tregti.al

 2. #2
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,043
  Faleminderit
  111
  96 falenderime nė 84 postime

  Rama: Raporti, dokument politik i njėanshėm; Basha: Fakton vjedhjen

  Kryeministri Edi Rama shprehu mosdakordėsinė me raportin e ministrave tė dorėhequr, duke e vlerėsuar atė si njė epilog tė pavend, qė kompromentoi gjithēka tė mirė tė ndėrtuar nė funksion tė zgjedhjeve mė tė mira qė Shqipėria ka zhvilluar ndonjėherė.


  Por, kjo nuk e pengoi kryeministrin qė tė falenderojė ministrat teknikė tė Partisė Demokratike pėr kontributin e dhėnė dhe veēanėrisht zėvendėskryeministren pėr rolin konstruktiv dhe profesional nė drejtimin e task forcės pėr zgjedhjet.

  Megjithatė, kryeministri Edi Rama shprehu keqardhjen qė kjo pėrvojė pozitive pėrfundoi, siē thotė, "me njė dokument politik, krejt tė njėanshėm dhe aspak nė nivelin e lartė profesional tė zėvendėskryeministres teknike, si drejtuese e Task Forcės".

  Jo pa ironi, kreu i qeverisė u shprehu ministrave teknikė mirėkuptimin e tij pėr ato qė i quan "gafa tė bujshme e krejt tė panevojshme pas zgjedhjeve nė sektorin e arsimit" apo "pėr mbytjen nė fund fare nė lugėn e ujit tė politikės, prej ku ka dalė edhe raporti i njėanshėm, joteknik e joprofesional i Task Forcės".

  Ndėrsa Lulzim Basha, siē pritej, e cilėsoi raportin e ministrave teknikė si dėshminė mė tė fundit qė qė provon se Edi Rama i manipuloi zgjedhjet dhe se nė to "u pėrdor ēdo metodė dhe mjet i mundshėm i paligjshėm pėr ndikimin e votės, duke pėrfshirė aktivizimin e kriminelėve dhe parave tė drogės dhe korrupsionit qeveritar”.

  Duke cituar raportin, Lulzim Basha thotė se "ministrat teknikė u sabotuan, drejtuesit e lartė refuzuan bashkėpunimin me ta dhe nuk iu bindėn udhėzimeve tė tyre; institucionet pėrgjegjėse vepruan sa pėr sy e faqe ose nuk u angazhuan fare”.

  Pėr kėtė, kreu i opozitės bėri pėrgjegjės kryeministrin Edi Rama, pėr tė cilin thotė se i mungoi vullneti pėr tė pėrmbushur marrėveshjen.

  Nė reagimin e tij, Lulzim Basha rikonfirmoi vendosmėrinė e Partisė Demokratike pėr njė reformė tė thellė tė sistemit politik dhe pėr njė reformim tė thellė tė sistemit zgjedhor, pėrfshi votimin dhe numėrimin elektronik.
  Njoftime falas vetėm nė https://tregti.al

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •