Policia dhe Prokuroria Holandeze kan hartuar nj raport ku krkojn rikthimin e detyrimit t vizave pr shtetasit shqiptar n hapsirn Schengen.

Autoritetet holandeze krkojn rivendosjen e regjimit t vizave pr shtetasit shqiptar, duke kushtzuar kshtu lvizjen e tyre n hapsirn Shengen.


Pas problematikave n rritje te kriminalitetit nga bandat shqiptare n Holand, Policia Holandeze n bashkpunim me Prokurorin Holandeze kan kshilluar Qeverin pr t rikthyer vizat pr t gjith shtetasit Shqiptar n zonn Schengen.

Kt e konfirmon nj memo e brendshm q prshkruan raportin n fjal, i cili i sht nisur pr kshillim qeveris, ku krkohet pikrisht rivendosja e regjimit t vizave. Nj krkes e tille sht siguruar n nj mnyr ekskluzive nga ABC News.
Emri:  auto_VIZAT1503136129.jpg

Shikime: 76

Madhsia:  25.2 KB
Kriminelet shqiptar n Holand jan fuqizuar se teprmi vitet t fundit, ku ata operojn kryesisht n trafikun e drogs, pastrim parash dhe n trafikun e qenieve njerzore. Pr Policin dhe Prokurorin Holandeze, mnyra m e mir pr t luftuar kt fenomen sht rikthimin e detyrimit pr pajisjen me vizat n mnyr q shtetasit shqiptar t mos hyjn m lirisht n zonn Schengen dhe n Holand.

Policia e Amsterdamit ka konfirmuar ekzistencn e ktij raporti, dhe tha q Policia ka par nj fuqizim t fort t elementve kriminal n Holande. Numri i t dyshuarve pr vepra penale me kombsi shqiptar prgjat nj viti sht dyfishuar, duke shtyr kshtu krkesn pr masa m t ashpra.

Do t jet Qeveria n Holand q do t vendos pr nj mas t till, q deri tani po studion raportin.

Zyra e ministrit t Brendshm preferon t reagoj pasi ministri t ket marr vendimin e tij.

T paktn disa parti politike jan shprehur n t kaluarn pro forcimit t masave shtrnguese pr Shqiptart, dhe kshtu rikthimi i vizave mund t jet nj opsion real pr Holandn.

/ABC/