Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 10 prej 10
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2010
  Postime
  700
  Faleminderit
  1
  52 falenderime nė 38 postime

  Orthodoksia shqiptare dhe shkrimi i Fahri Xharres

  Fahri Xharra nuk duhet tė ngatėrrojė rolin negativ tė kishės serbo-greke nė tė kaluarėn kundėr gjuhės shqipe, nė vrasjen e klerikėve patriotė shqiptarė orthodoksė dhe nė konvertimin e shqiptarėve orthodoksė nė sllavė e grekė, si p sh. nė shkije nė malazezė e nė maqedonas- me kohėt e sotme, kur kohėt kanė ndryshuar tėrėsisht dhe ka bashkėpunim ndėrballkanik pėr tė integruar popujt e Ballkanit nė BE. Urrejtja dhe paragjykimet qė kanė kosovarėt ndaj orthodoksisė serbe, z. Fahri nuk duhet ta shtrijė apo tė bėjė aluzion pėr orthodoksėt shqiptarė. Kėtė po e sqaroj mė poshtė.

  KOASH ėshtė njė institucion i orthodoksisė shqiptare. Orthodoksia shqiptare ka qenė vendimtare nė krijimin e shtetit shqiptar, nė zgjimin e identitetit kombėtar, nė bėrjen e hymnit kombėtar, nė bėrjen e kėngėve patriotike dhe zhvillimin e shtetit shqiptar pas pavarėsisė. Problemi mė madh i KOASH ėshtė vėshtirėsia pėr t’u shkėputur nga ndikimi religjioz grek -ndikim i cili bashkohet edhe me politikėn greke sigurisht, pa dėshirėn e KOASH, duke krijuar konfuzion tek pjesa tjetėr e popullsisė jo orthodokse. Kėshtu, orthodoksėt shqiptarė quhen, me pa tė drejtė, grekė. Kėtė paragjykim e kanė kosovarėt, tė cilėt nuk e njohin problemin, por edhe se kanė urrejtje ndaj ortodoksisė, duke bėrė lidhje tė shkurtėr me atė greke. Pėr tė dalė nga kjo gjendje do kohė. Prania e Kryepeshkopit Anastas, megjithė vlerat e tij fetare tė dobishme dhe me gjithė kontributin e tij nė ringjalljen e Orthodoksisė -nuk ka shpėtuar nga goditjet, duke e identifikuar atė me politikėn greke - gjė qė nuk ėshtė e vėrtetė. Kryepeshkopi merret vetėm me fenė.

  Por egziston ana tjetėr e medaljes. Qė KOASH tė jetė mė shumė atdhetare ashtu si janė kishat simotra greke, serbe, ruse etj., duhet qė nė kalendarin e saj orthodoks tė jenė shenjtorėt dhe martirėt e vet. Kėtė gjė, KOASH nuk e ka bėrė gjatė formimit tė saj kur u zgjodh Kryepeshkop Fan Noli mė 1922 dhe as pasi u miratua nga Konstandinopoja si Autonome, nėpėrmjet TOMOS-it tė famshėm mė 1937. KOASH mbeti inaktive dhe tėrėsisht nėn ndikimin grek, pavarėsisht se nė Kishat Orthodokse tė Shqipėrisė flitet tashmė shqip.

  Sot janė krijuar kushtet qė KOASH tė propozojė martirėt dhe shenjtorėt shqiptarė nė kalendarin e saj. Vetėm gjatė shekullit tė kaluar, Kisha greke dhe ajo e Qipros kanė futur nė kalendarin orthodoks gjatė shek XX, me tė cilin punon edhe KOASH ynė, 4 shenjtorė greko-bizantinė, midis tė cilėve dhe Shėn Kozmain. Kishat orthodokse sllave dhe rumune kanė mbushur kalendarėt orthodoksė tė tyre gjatė shek XX por edhe mė parė me shenjtorė e martirė sllavė. Vetėm KOASH ynė nuk ka ndėrmarrė hapin e dytė pas Autoqefalisė, atė tė propozimit pėr shenjtėrim tė shenjtorėve dhe martirėve shqiptarė. Ata e justifikojnė kėtė mangėsi me thėnien se nė kalendarin orthodoks tė KOASH ka plot shqiptarė por, edhe kjo nuk ėshtė e saktė sepse nuk specifikohet vendi p.sh: Arbėri, ose Epir. Megjithė propozimin e LIOSH dhe timin personal me shkrim dhe tė protokolluar pėr tė propozuar pėr shenjtor orthodoks shqiptar -Gjergj Kastrioti Skėnderbeun dhe martirė, si Shėn Vlashin e Durrėsit por nė njė kohė mė tė vonė edhe Fan Nolin, At Stath Melanin, Papa Kristo Negovanin-KOASH jo vetėm qė nuk e ka vėnė ujin nė zjarr, por mė ka sulmuar nėpėrmjet disa personave si tradhtar, anti grek, ose nė debate kanė nxjerrė pretekstin se kėta qė kemi propozuar nuk plotėsokan kushtet pėr t’u bėrė shenjtorė e martirė, e pėr pasojė nuk mund tė futen nė kalendarin orthodoks. Ky problem ngelet sot pėr t’u zgjidhur, sepse kriteret pėr t’u bėrė shėnjtorė apo martirė qenkan vetėm pėr shqiptarėt. Harrojnė se shtetet fqinj kanė patur kritere kryesore: veprėn e personit, jetėn e tij kushtuar Zotit dhe dėshirėn e Komunitetit. Ligjet i bėjnė njerėzit. Mendoj se asnjė martir dhe shenjtor nuk ka bėrė pėr kristianizmin mė shumė se Gjergj Kastrioti. Le tė ngrejė KOASH si shenjė tė vullnetit tė mirė njė komision pėr kėtė qėllim.

  Ėshtė pėr tė ardhur keq qė pranė Kryepeshkopit paska ose kėshilltarė tė paaftė, ose disa persona pseudo-minoritarė vazhdojnė tė nėnvlerėsojnė bashkėpunimin fetar brenda komunitetit orthodoks. Mesa duket janė kėta individė, ndoshta edhe tė influencuar nga qarqe anti shqiptare tė veprojnė kėshtu duke ngatėrruar fenė me politikėn. Pasoja? Komuniteti orthodoks mbetet i pėrēarė, indiferent dhe njė pjesė nuk vjen nė kishė. Ne, intelektualėt orthodoksė do pėrpiqemi tė realizojmė kėrkesat tona duke arritur kėto objektiva:

  - Shenjtėrimin e Gjergj Kastriotit dhe tė tjerėve qė e meritojnė.

  - Afrimin e tė larguarve nga KOASH.

  - Bashkėpunimin me katolikėt dhe myslimanėt intelektualė, tė cilėt ashtu si ne janė bėrthama e inteligjencės sė Shqipėrisė, ndoshta dhe mė shumė intelektualė tė ndershėm ateistė.

  - Krijimin e njė muzeumi tė intelektualėve orthodoksė klerikė apo jo, qė kontribuan nė lirinė e Shqipėrisė dhe nė zhvillimin e saj.

  - Sė fundmi, krijimin e njė informacioni tė besueshėm pėr vėllezėrit kosovarė dhe tė Maqedonisė se orthodoksia shqiptare nuk ėshtė greke dhe ne nuk jemi grekė por dėshirojmė fqinjėsi tė mirė me grekėt dhe fqinjėt.

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,048
  Faleminderit
  5
  51 falenderime nė 44 postime

  Pėr: Orthodoksia shqiptare dhe shkrimi i Fahri Xharres

  Kisha Orthodhokse nuk njeh kombesi, prandaj mos futni percarje te panevojshme. Orthodhoksia gjendet ne te gjithe boten.
  Duaje te afermin tend si veten

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2010
  Postime
  700
  Faleminderit
  1
  52 falenderime nė 38 postime

  Pėr: Orthodoksia shqiptare dhe shkrimi i Fahri Xharres

  Kisha orthodokse nuk njeh kombesi. Por si ka mundesi qe njeh vetem greqishten u falet vetem martireve e shenjtoreve greke u thote kombeve te tjera te mos flasin gjuhen e tyre por vetem gjuhen greke?
  Perse ua ben kete predikim shqiptareve ti i nderuar orthodoks minoritare por nuk u a ben po kete predikim sllaveve ruseve serbve rumuneve te cilet kane martiret dhe shenjtoret e tyre dhe jo tuajet?
  E kupton se ajo fraze qe thua eshte plo djallezi. E ku ka thene Jezu Krishti qe feja nuk njeh kombesi?

 4. #4
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,048
  Faleminderit
  5
  51 falenderime nė 44 postime

  Pėr: Orthodoksia shqiptare dhe shkrimi i Fahri Xharres

  Nuk jam ne kundershtim me disa nga mendimet e tua, fjalen e kam se nuk duhet futur percarje ne Kishe, edhe ne shqiptaret kemi shenjtoret tane , qe jane martirizuar tek ne si Shen Asti i Durresit, Shen Elfteri i Durresit, etj. Sipas teje nuk duhet nderuar nga ne Shen Kozmai se ka qene me origjine greke? Kombi njihet por brenda Kishes nuk ka dallime.., Shen Pavli eshte shprehur per kete,,,dhe nuk ka ndonje djallezi perkundrazi, mendimet e tua dashur padashur i fryjne zjarrit te percarjesh, per Gjergj Kastriotin dakord, por duhet dallim, ...(postimi eshte me miredashje po e kuptove e kuptove)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 18-08-2017 mė 03:28
  Duaje te afermin tend si veten

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2010
  Postime
  700
  Faleminderit
  1
  52 falenderime nė 38 postime

  Pėr: Orthodoksia shqiptare dhe shkrimi i Fahri Xharres

  Ashtu duhet te jete i nderuar . Por kete po e kerkojne vetem per ne orthodokset shqiptare.
  Kishat orthodokse jane edhe atdhetare apo jo?
  Atehere dhe ne duhet te kemi martiret dhe shenjtoret tane.
  Nuk te duket djallezi kur ketu flitet se kisha nuk njeh kombesi sepse kerkohet qe ne orthodokset shqiptare te mos tregojme etnine tone.
  Ne cfare vendi te Bibles ghuhet qe kisha nuk njeh kombesi?
  Po te jete ashtu si thoni ju atehere Shen Pali paska folur kot kur tha se ... Lajmi i mire duhet predikuar kudo.. dhe predikimi te kuptohet nga ata qe e degjojne se... cdobi do te kishte kur predikohet ne nj gjuhe qe nuk e kupton populli? Predikimi do ti ngjante tingullit bosh te kembanes .
  Mendoj se KOASH duhet te jete me atdhetar dhe kjo nuk percan por perkumdrazi na bashkon dhe krijon respekt tek te tjeret.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-10-2004
  Postime
  234
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Orthodoksia shqiptare dhe shkrimi i Fahri Xharres

  Orthodoksia shqiptare eshte fillimi i orthodoksise ne te gjithe boten prandaj dhe rracdhejert kane nje frike vdekjeprurese nga Orthodoksia shqiptare!

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  940
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Orthodoksia shqiptare dhe shkrimi i Fahri Xharres

  Fahri Sharra ben mire ta dije qe fetaret jane po ashtu viktima te klanit te Zotit..dmth meqe nuk dini, te klanit per pushtet...klan i mbushur plot me orgjira, hajduteri dhe kriminalitet mes njeri tjetrit dhe lere me gjere...ku e sheh Fahri Sharra fene ne fene ortodokse por ajo eshte dhune dhe duhet respektuar si cdo force!

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2010
  Postime
  700
  Faleminderit
  1
  52 falenderime nė 38 postime

  Pėr: Orthodoksia shqiptare dhe shkrimi i Fahri Xharres

  Zoti nuk ka klan.
  Shejtani po.
  Dihet se Djalli sulmon dhe nuk thuhet kot se prapa kryqit rri Djalli.

 9. #9
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,892
  Faleminderit
  118
  64 falenderime nė 60 postime

  Pėr: Orthodoksia shqiptare dhe shkrimi i Fahri Xharres

  Po a mendojne edhe grket so ti o Ilia? Po serbet? Po pse vetem ne dalim kaq te kulluar e kaq tolerante edhe ndaj atyre qe na kane therrur?

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2010
  Postime
  700
  Faleminderit
  1
  52 falenderime nė 38 postime

  Pėr: Orthodoksia shqiptare dhe shkrimi i Fahri Xharres

  Greket dhe Serbet le te mendojne cte duan. Komuniteti orthodoks shqiptar ka shansin qe te shkeputet njehere e mire nga ndikimi i huaj

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •