Miratimi nga Parlamenti i institucioneve t vettingut n qershor ishte vetm hapi i par i ngritjes s komisioneve q do t kontrollojn pasurit dhe figurn e gjyqtarve dhe prokurorve. Por, organet e reja t vettingut nuk mund t nisin shqyrtimin e dosjeve konkrete, pa u mbledhur m par Parlamenti i ri.


Brja efektive e Komisionit t Kualifikimit dhe e Kolegjit t Apelimit lidhet ngushtsisht me nj vendim t Kuvendit t Shqipris, q pritet t mbaj seancn e par t legjislaturs s re n fillim t shtatorit.

Ligji i vettingut i jep Parlamentit kompetencn pr t miratuar strukturn organizative pr personelin q do t punoj n institucionet e rivlersimit. Kjo do t thot se, pa miratimin e ksaj strukture, q do ti hap rrug rekrutimit, kryesisht t juristve dhe ekonomistve me mbi 7 vite prvoj pune n drejtsi ose administrat, organet e vettingut nuk mund t kryejn veprime n marrdhnien me palt e tjera.

Por kjo nuk do t thot se puna pr vettingun ka ngecur. Ligji u jep t drejt disa insitucioneve, si Inspektoriati i Pasuris dhe Drejtoris s Kontrollit t Figurs t shqyrtojn vrtetsin e deklarimeve n formulart prkats nga njerzit e drejtsis.

Top Channel msoi se Inspektoriati i Pasurive po bashkpunon ngusht me Zyrn e Hipotekave pr t zbuluar nse gjyqtart apo prokurort kan pasuri t paluajtshme t padeklaruar. Procedura do t krkoj koh, por besohet se informacionet e duhura do t jen gati deri n fund t vitit, kur edhe godina e puns s insitucioneve t vettingut t ket mbaruar restaurimin.

Pr tu dhn rndsin q kan, institucionet q do t bjn rivlersimin e pasuris dhe figurs s gjyqtarve dhe prokurorve do t vendosen n qendr t Tirans, n nj godin ikon, q njihet si ish-Lidhja e Shkrimtarve. Projektuesit e rikonstruksionit i kan vendosur edhe nj emr objektit, at m popullorin, Godina e vettingut, restaurimi i s cils do t kushtoj rreth nj milion euro./topchannel