Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,095
  Faleminderit
  33
  71 falenderime n 65 postime

  Vdes rapsodi 107-vjear, m i vjetri edhe n evrop

  sht ndar nga jeta n moshn 107-vjeare lahutari Gjok Nonaj, rapsodi m i vjetr, unik jo vetm n Shqipri, por n Europ e m gjer. Pr her t fundit sht ngjitur n sken n festivalin Folklorik t Gjirokastrs n vitin 2015.

  N Festivalin Folklorik t Gjirokastrs q u mbajt n 2015, lahutari Gjok Nonaj ishte bartsi m i vjetr q kndoi n skenn shqiptare, madje vlersuar rapsodi m i vjetr n Europ e m gjer. Kjo ishte ngjarja, dhe lahutari kt vit, n shkurt, mbushi 107 vje, por dje sht njoftuar ndarja nga jeta. Pak dit m par u lajmrua gjendja e tij e rnd shndetsore, madje krkohej edhe ndihm pr dhurim gjaku.

  Nonaj, 107-vjear ishte shtruar n spitalin e Lezhs, por nuk ia doli, duke na ln historin unike shqiptare bashk me epikn e ktij lahutari. Nonaj ishte 10 vje kur msoi lahutn dhe sht shprehur se kurr sdo ndahem prej saj.

  Lahutari i mom Gjok Nonaj e ka prcjell kt tradit edhe tek e mbesa Lumturije Nonaj, e cila sht lahutarja e vetme femr n Shqipri, por edhe te niprit e tij Gjovalin dhe Gjet Nonaj. N daljen e tij t fundit n publik, pra n Gjirokastr rapsodi 105-vjear, Gjok Nonaj, ka interpretuar kngn epike Fuqia e Mujit, nj fragment rapsodik i shkputur nga eposi i Kreshnikve. Eposi i kreshnikve (ose Cikli i kreshnikve) jan kng epike, ku kngt kryesisht shoqrohen me lahut. Ardhja e lahutarit 105-vjear sht vlersuar si nj risi e festivalit, ku pr her t par lahutart e familjes Nonaj, Gjoka e Lumturija jan br bashk duke knduar n Gjirokastr.

  Reagimi pr ikjen e rapsodit 107-vjear ka qen i menjhershm dje, sidomos n rrjetet sociale prej muzikologve dhe njerzve t trashgimis duke vlersuar etnicitetin dhe bartsin e fundit t lahuts, kur ende nuk sht zbuluar m i riu.

  Nj prej tyre, Vaso Tole i ka dhn lamtumirn: Ndahet nga jeta Gjok Nonaj, rapsodi m i vjetr i bots. Dje, n orn 16:55 minuta n spitalin e Lezhs, u nda nga jeta i rrethuar nga dashuria e familjes lahutari, rapsodi m i vjetr n bot, 107-vjeari Gjok Nonaj.

  Dy vdekje nuk ka dhe nga njra nuk shptojm dot, thot populli, por Gjoka e sfidoi vdekjen deri n fund me lahut n dor e kng n buz. Ai, si lajms i tradits, solli deri n koht moderne magjin e Eposit, kreshnikt tan dhe bukurin e bjeshkve tona me gjith forcn e shpirtit. N moshn 105-vjeare debutoi n vitin 2015 n Festivalin Folklorik Kombtar t Gjirokastrs, duke thyer kshtu do rekord t mparshm t ktij lloji. Ishte fat q t njoha, t dgjova dhe q m pranove si mikun tnd!

  Tani q vdekja e mori, Ai duhet trajtuar me nderimet q i takojn nj personaliteti kulturor, se i till ishte, se t till e bri trashgimia e madhe q Ai barti dhe kndoi pr ne.

  Pa shprblim! Gjok! Shko leht-leht, ashtu si hidhje hapin te Muji e Halili e t part e tu.

  Rapsodt i mirpresin n botn e prtejme, se dhe n t gjall vetm nj tjetr rapsod si Orfeu ia doli t zbriste nn dhe. Pas teje, nuk ka nj t dyt si ty. Dhe pr kt do t kujtojm! Amin! Ngushllime familjes, t afrmve, bartsve dhe dashamirsve t trashgimis son kulturore.

  Ndrsa kngtari popullor Esat Ruka ka shprehur dhe vlersimin mbi lahutarin duke shkruar: I ndritt shpirti si n skenat e festivaleve dhe n Odat malsore, ktij normthyesi t Madh t dashuris e talenti t rrall i rapsodis popullore shqiptare.

  Pata fatin dhe knaqsin t shijoja edhe bujarin e humorin e iltrsin e tij n vatrn familjare n malsit e Lezhs, ku rrethohej nga nipr e mbesa, i respektuar prej tyre. Ai deklamues i legjendave e historive shndrrohej n nj interpret plot lirizm e sarkazm rezervatesh ndr dekada. Ishte nj njeri i thjesht si vet lahuta dhe rapsodia. Ceremonia e varrimit do t bhet sot n orn 13:00 n varrezat e Kodr Marleka./mapo/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 2. 3 antart m posht falenderuan Akuamarini pr mendimin e shprehur n kt postim:

  bili99 (29-07-2017),DiGiT@LiFE (30-07-2017),SERAFIM DILO (28-07-2017)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •