Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,043
  Faleminderit
  111
  96 falenderime n 84 postime

  Situata me rritjen e mimit t ujit n Tiran

  mimi i ujit n Tiran do t rritet nga 45 lek/ m3 n 65 lek/m3 pr familjart dhe nga 135 lek/m3 n 190 lek/m3 pr bizneset. Ky sht vendimin q propozon Bashkia Tiran pr Kshillin Bashkiak, ku jan parashikuar t gjitha tarifat e reja. Rritja e mimit do t prek edhe tarifn fikse mujore. Aktualisht, do familje paguan 100 lek n muaj si tarif fikse dhe propozohet q kjo tarif t dyfishohet n 200 lek n muaj.

  Kshilli Bashkiak do t mblidhet ditn e mrkur, ku pritet t ket debate t gjata pr tarifn e re. Tarifat rriten edhe pr furrat e buks apo buxhetort. Sipas projekt-vendimit, furrat e buks do t paguajn nga 95 lek/m3 q sht tarifa aktuale n 130 lek/m3. mimet e reja parashikohet t hyjn n fuqi nga 1 janari 2018.
  Emri: 149.gif

Shikime: 197

Madhsia: 32.9 KB

  Kalemi.al
  Njoftime falas vetm n https://tregti.al

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,924
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Situata me rritjen e mimit t ujit n Tiran

  Tani fillojn e vijne faturat e verteta te reklamave te Lali Erit dhe jane fatura qe varferojne gjithmon e me teper ate popull. Ne ndonje vend tjeter do kishte protesta pa pushim por edhe Lali Eri si shoku Rama deri sa kane PD do gje eshte ne rregull...

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  940
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Situata me rritjen e mimit t ujit n Tiran

  ...ai eshte kalamo mer ti..
  kjo eshte jeta: Hajde uje. Uje i pi(dhi)shem Dajti!

 4. #4
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,043
  Faleminderit
  111
  96 falenderime n 84 postime

  Pr: Situata me rritjen e mimit t ujit n Tiran

  Erion Veliaj ka nisur punimet ne shume rrugica e ne shume lagje ku po ndryshon tubat nga fillimi. Jane hequr tubat e kohes se enverit dhe jane instaluar nga e para. Eshte e qarte qe nese uji ne Tirane do te behet 24 ore, kjo mund te arrihet vetem nga kundershtaret e PD sepse PD ka 10 vjet deshmi qe nuk ben dot gje, dhe keta ne dy vjet bene me shume se PD ne 10 vjet me uljen e humbjeve e me riparimin e tubave.

  Por prape, nuk mund te kerkoje leke paraprakisht. Nese do ta beje ate qe thote, ta beje me kredi te cilen po populli do ta paguaje. Ta mbaroje punen me kredi, pastaj ta paguajme te fatura e ujit e te pakten ta dime cfare po paguajme. Keshtu eshte tafti-bafti. Ne do paguajme e prape s'kemi siguri a do te arrihet per 5 vjet.
  Nese nuk ka rruge tjeter pervec rritjes e nuk i dilet me kredi, atehere rrite te pakten me 100 leke, jo 200 leke, dhe angazhoje edhe me seriozisht personelin e UKT ne zonat rreth e rrotull Tiranes ku uji vidhet masivisht nga shtepite pa leje. Kur them seriozisht, behet fjale pre angazhim maksimal si me kanabisin.

  Dhe nuk mund te marre si justifikim faktin qe qytetet e tjera e kane me shtrenjte metrin kub te ujit dhe hajt ta shtrenjtojme dhe ne TR. Qytetet e tjera e kane vertet me shtrenjte metrin kub te ujit, por fatura ne fund te muajit u vjen me e vogel sepse nuk u jane perfshire te fatura e ujit taksa te ndryshme. Basha rrasi aty taksen e gjelberimit, Rama ate te arsimit a ku di une cfare kane futur te fatura e ujit ne TR, qe e ben te jete me e larte se ne cdo qytet, edhe pse per ujin qe konsumohet paguhet me pak.
  Njoftime falas vetm n https://tregti.al

 5. #5
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,043
  Faleminderit
  111
  96 falenderime n 84 postime

  Akt kriminal/ Ish-kryeministri reagon pr rritjen e mimit t ujit

  shtja CEZ-DIA, dshmon Gjiknuri: Po e kam takuar prfaqsuesen e DIA. Ja pr far Ram dakord
  Akt kriminal/ Ish-kryeministri reagon pr rritjen e mimit t ujit
  Akt kriminal/ Ish-kryeministri reagon pr rritjen e mimit t ujit

  14:31, 27/07/2017
  Ish-kryeministri Sali Berisha e ka cilsuar si nj akt kriminal rritjen e mimit t ujit n Tiran. Sipas tij, ky sht akt i paprgjegjshm dhe kriminal n trsi t tij.

  “Rritja e madhe, deri n dyfishim, e mimit t ujit, nj akt i paprgjegjshm n kufinjt e nj krimi!

  Edi Rama dhe Lal Plehu arritn me blerje dhe manipulime t dyfishojn tarifat baz dhe t rrisin ndjeshm mimin e metr kubit t ujit pr familjart, rritje dhe m t mdha u parashikuan pr bizneset.

  Ky sht nj akt i paprgjegjshm dhe, pr pasojat e tij, edhe kriminal.

  Me kto mime, dhjetra mijra familje do mendojn mir para se t bjn dushe apo t lajn mjedisin ku jetojn, duke u br kshtu objekt smundjesh infektive dhe t tjera nga m t ndryshmet.

  T bsh nj veprim t till kur Shqipria sht nj ndr vendet m t pasura me ujra n Europ, dhe kur liqeni i Bovills ka sasi uji shum m t mdha se sa nevojat e Tirans, prsri bn nj akt t paprgjegjshm.

  Vende t pasura n uj si Austria, garantojn furnizimin falas me uj t pijshm rubineti pr mbar qytetart e vet. T tjera vende q e kan ujin me bollk apo prodhime t tjera si nafta, ua ofrojn qytetareve t tyre me mime simbolike.

  Por Edi dhe Lal Plehu duhet ti vjedhin dhe rrjepin me do gj qytetaret e ktij vendi!”, shkruan ish- kryeministri Sali Berisha n reagimin e tij.

  Syri
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lazo : 27-07-2017 m 12:40
  Njoftime falas vetm n https://tregti.al

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,924
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Situata me rritjen e mimit t ujit n Tiran

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Erion Veliaj ka nisur punimet ne shume rrugica e ne shume lagje ku po ndryshon tubat nga fillimi. Jane hequr tubat e kohes se enverit dhe jane instaluar nga e para. Eshte e qarte qe nese uji ne Tirane do te behet 24 ore, kjo mund te arrihet vetem nga kundershtaret e PD sepse PD ka 10 vjet deshmi qe nuk ben dot gje, dhe keta ne dy vjet bene me shume se PD ne 10 vjet me uljen e humbjeve e me riparimin e tubave.

  Por prape, nuk mund te kerkoje leke paraprakisht. Nese do ta beje ate qe thote, ta beje me kredi te cilen po populli do ta paguaje. Ta mbaroje punen me kredi, pastaj ta paguajme te fatura e ujit e te pakten ta dime cfare po paguajme. Keshtu eshte tafti-bafti. Ne do paguajme e prape s'kemi siguri a do te arrihet per 5 vjet.
  Nese nuk ka rruge tjeter pervec rritjes e nuk i dilet me kredi, atehere rrite te pakten me 100 leke, jo 200 leke, dhe angazhoje edhe me seriozisht personelin e UKT ne zonat rreth e rrotull Tiranes ku uji vidhet masivisht nga shtepite pa leje. Kur them seriozisht, behet fjale pre angazhim maksimal si me kanabisin.

  Dhe nuk mund te marre si justifikim faktin qe qytetet e tjera e kane me shtrenjte metrin kub te ujit dhe hajt ta shtrenjtojme dhe ne TR. Qytetet e tjera e kane vertet me shtrenjte metrin kub te ujit, por fatura ne fund te muajit u vjen me e vogel sepse nuk u jane perfshire te fatura e ujit taksa te ndryshme. Basha rrasi aty taksen e gjelberimit, Rama ate te arsimit a ku di une cfare kane futur te fatura e ujit ne TR, qe e ben te jete me e larte se ne cdo qytet, edhe pse per ujin qe konsumohet paguhet me pak.
  Uji ne Tirane 24 ore nuk mund te behet kurre ,e para se nuk gjen dot volumin e ujit per nje qytet si Tirana,por edhe sikur te gjendet do nje investim kolosal dhe si shifer dhe si kohe sepse eshte ndertuar siper tubacioneve kryesore,pra duhet bere komplet rrjeti i tubacione i ri. Ma ha mendja se ne kete gjendje qe eshte Tirana asnje nuk e di me se ku kalojne tubacionet kryesore te ujit. Keshtu qe Tirana me uje 24 ore eshte nje budallik me i madh se tramvaj i Lulit.

 7. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  drague (28-07-2017)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •