Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,043
  Faleminderit
  111
  95 falenderime n 83 postime

  Nj shkrim i presidentit serb Aleksander Vui

  Prse u lutem serbve dhe qytetarve t tjer t Serbis pr t biseduar pr Kosovn e Metohin? Prse i gjykoj vendimtare pr t ardhmen e vendit dhe t popullit ton? Prse vall ta hapim kt tem kur jemi msuar ta kyim gojn dhe t jemi kundr, kundr gjithkaje e gjithkujt, duke qen se fardolloj zgjidhjeje t marr problemi ka pr t qen nj thyerje e broks kosovare n kokn e kujtdo politikani q do t guxoj ta ndrmarr at hap, ndrkoh q, nga ana tjetr, t gjith shtiren sikur din pr punn e Kosovs m shum nga din n t vrtet, sikur e kan pllmb t dors zgjidhjen e problemit, por ja q q si pyet njeri.

  Ndaj dhe sht e rndsishme, madje sot m shum se kurr, q t shihemi n pasqyr me kurajo e t kqyrim qart gjith blanat, plagt e mangsit n fytyrn ton, si dhe t prpiqemi t shrojm at ka sht e mundur, t mos heqim dor prej dshprimit nga vetja pr shkak t problemeve me t cilt prballemi.

  Ka ardhur koha q ne si popull t mos veprojm si struci q fsheh kokn nn rr, por t prpiqemi t jemi t vrtet; t mos i lejojm vetes t humbasim ose ti japim dikujt at q sht e jona, por, gjithashtu, t mos presim se do t na bjer n dor ajo ka kemi humbur prej kohsh. Kur e pyetn Shimon Perezin, njeriun me t cilin kam pasur nderin t bisedoj sa e sa her, se pr arsye ngulte kmb kaq fort pr bisedime me palestinezt, ai tha: Ngase ka pr t hapur skela paqeje n krejt Mesdheun. Si dhe ngase sht detyra e liderit t dij t peshoj ato lloj lirish, asish q ofrojn paqe, ti peshoj pa u ndalur edhe ather kur prballet me armiqsira, dyshime e zhgnjime. Mjafton vetm t mendoni se far do t ndodhte sikur t mos funksiononte kjo gj. Sot kur lind nevoja ti prgjigjem pyetjes pr nevojn e nj dialogu me Prishtinn si dhe nj dialogu t brendshm, mes serbve pr Kosovn, fjalia e fundit e citatit t msiprm prmban thelbin e gjith ksaj historie: Mjafton vetm t mendoni se far do t ndodhte sikur t mos funksiononte kjo gj. Sikur t gjith ta kynim gojn. Sikur t hiqnim dor nga dialogu. Un, pas kaq vitesh q merrem me politik n kto hapsira, e di prgjigjen. Qysh nga viti 1878, prej krijimit t s ashtuquajturs Lidhje t Prizrenit, ne serbt nuk kemi dashur t tregohemi aq sa duhet t prgjegjshm q t kuptojm si fuqin ashtu dhe dshirat e shqiptarve, por dhe gabimet e mdha t shqiptarve, ndaj e gjykoj t pafalshm moskuptimin e interesave shtetrore e kombtare serbe, si dhe nnvleftsimin e tyre, ose sht m e keqja, prpjekjen pr ti futur ato nn qilim, duke qen se ndokush mendon se kjo gj sht e mundur fal prkrahjes s fuqive t mdha.

  Pavarsisht faktit se n realizimin e ides s tyre kombtare shqiptart kan pasur mbshtetje t konsiderueshme prej pjess m t madhe t vendeve Perndimore, Serbia nuk duhet nnvleftsuar. Serbia e sotme nuk sht e grbulosur si ka qen dikur, Serbia nuk sht e dobt si n vitin 1999, 2004 dhe 2008, por Serbia nuk sht dhe as duhet t jet arrogante dhe e paprgjegjshme, si ka qen jo rrallher.

  T heshtsh do t thot q neve nuk na interesojn m prgjigjet, pr kurrfargjje. T heshtsh do t thot se nuk kemi m far t krkojm. Se kemi hequr dor s shpresuari. Se jemi t gatshm pr opcionin e fundit. Pr konflikt. Brendaprbrenda nesh dhe me ata rreth e qark nesh. Heshtja sht tipar i atyre q mendojn se vetm ata kan t drejt. Atyre q nuk duan t dgjojn kurrknd. Atyre q iu sht mbushur mendja se jan m t menurit, q skan se far t msojn m, q jan superior n raport me gjith t tjert dhe nuk kan se far t bisedojn me asknd. Kjo sht modus operandi e tiranis, prher e gatshme t derdh gjak t huaj. N fund t fundit heshtja sht fundi. Pas saj askush nuk thot asgj dhe i vetmi z sht nj piskam e gjat dhe e pabarabart. Nuk mund ta shoh veten duke heshtur, as Serbin n at pozicion. N qoft se ndodh kjo gj ka pr t qen e humbur jo vetm politika q bj, por krejt jeta ime dhe jett e t gjithve ne. Dhe kjo sht dika me t ciln skam pr tu pajtuar kurr, pa ua vn veshin atyre q mendojn se jam shum i zhurmshm, se ngre shum pyetje, se flas m shum nga duhet.

  Po mendoni se si do t ishte sikur t veproja ndryshe? Sikur t isha ndonj prej atyre q heshtin dhe i fusin njerzit n konflikt, n luft? Sikur prmes heshtjes ta kishin msuar disi gjeografin e vendit t tyre? Ose sikur t isha ndonj prej atyre q pr nj t rrahur t shpatullave dhe tabloidve t sheqerosur q prfiton prej ndonjrs nga ambasadat perndimore t pranoja e t dorzoja gjith vatrat serbe dhe, n kt mnyr, t bhesha, si i thon nj fjale, reformator i madh.

  Pikrisht pr kt gj zgjidhja nuk gjendet nga njra an te mitet dhe konfliktet, por, nga ana tjetr, nuk gjendet as te mohimi dhe te heqja dor e interesave kombtare e shtetrore. Cinizmi i fjalve t Ambrose Bierce-t se lufta sht nj mnyr q njerzit t msojn gjeografin, sht tipar thelbsor i atyre q jan kundr bisedimeve dhe dialogut. Kta, ashtu si ata t tjert q heqin dor nga gjithka, nuk e din se ku bie Kosova, nuk kan qen kurr atje, nuk kan ndr mend t shkojn ndonjher, e aq m pak t jetojn atje, nuk jan n gjendje t dallojn Parteshin nga Pasjani, Srbicn nga Shtrpca, Pejn nga stufa, por me gjith qejf kishin pr ti nisur t tjert n Kosov q tu msojn gjeografin e prgjakur t vendit t tyre ose t heqin dor nga dika q as ata vet nuk e din se far sht. Nga ana tjetr, kundrshtart e dialogut pr Kosovn, me Prishtinn jan ata q pr do humbje-fitore ose pr fatkeqsin e tjetrit gzohen sikur t jet suksesi i tyre, duke qen se nuk njohin sukses tjetr. Arsyetimi i tyre pr kt lloj mosveprimi, ka sht n mnyrn e vet krim historik, duke pasur parasysh peshn e pyetjeve q krkojn prgjigje, bazohet n shpresn e kot se dikush, dikur n fund ka pr tu dhn Kosovn dhe pr kt gj, pr knaqsin e tyre, do t mbajn pasojat. Kt edhe mund ta kuptoj nga kndvshtrimi i politiks s prcipt t dits, ndrsa nga kndvshtrimi historik kjo gj nuk ka as justifikim, as logjik. Duke qen se kjo sht pyetja m e vshtir q shtrohet para nesh, n baz t pikrisht ksaj q sht jona, pikrisht pr kt gj sht e domosdoshme si asnjher tjetr m par q t gjith bashk t gjejm nj prgjigje. Nj prgjigje q do t jet e qndrueshme, q e prjashton konfliktin si opcion dhe q do t na shrbej t t gjith neve q jetojm n kto vise.

  Si president i Republiks do t dshiroja t prpiqeshim ti zgjidhnim konfliktet tona njher e mir, sikur t qe e mundur, n mos ather asgj. Kjo kishte pr t qen nj prej atyre mosrealizimeve tona t shumta, t prbashkta, pr serbt e shqiptart. Gjetja e zgjidhjes krkon kok t nxehur nga vramendjet e vazhdueshme, gjak t ftoht dhe zemr t pangarkuar prej emocioneve t teprta dhe duar t njollosura prej kompromiseve. Si nga ana jon, ashtu edhe nga shqiptart.

  Po kshtu, srish sipas recets s Shimon Peresit, kjo gj krkon q ne, t cilve historia sna ka falur asgj tjetr, prve gjakut t derdhur dhe luftrave, m n fund t shtiem n pun resursin ton m t madh, mendjen dhe, ksisoj, ta gjejm zgjidhjen. Krkon punn e mundin e t gjithve, me ndrgjegje t pastr se kjo q po bjm sht nj proces i gjat, i ndrlikuar dhe shpesh i dhimbshm, por q m par lyp asi lloj ndryshimesh n ndrgjegjen ton t prbashkt kolektive, e cila, shpesh, do marrveshje e prjeton si humbje. Thjesht e shkoqur, kjo nuk sht e sakt.

  Nuk ka asgj t madhe q e kemi fituar me luft dhe e kemi humbur n paqe. Duke qen se gjithka q kemi fituar e humbur me luft e kemi paguar me mimin m t lart q mund t bhet, me nj mim q se kompenson dot me asgj. Me jett tona, me jett e fmijve tan. Ndaj kjo gj duhet t marr fund. Koha ka ardhur q Serbia t punoj, t mendoj, t fitoj, t prfitoj pa hyr n konflikt. Un jam i bindur q jemi n gjendje, qysh sot, ta realizojm kt gj. Me fjal t tjera, mendoni se far mund t realizojm. Dhe pr kt gj, nuk duhet t heshtni.

  T gjitha rrugt e bashkpunimit politik dhe t prparimit ekonomik do t hapeshin pr Serbin. Po kshtu edhe dyert e Bashkimit Europian. N t kundrt do t mbetemi te konflikti, sensi i t cilit nuk ka m kuptim dhe do t vazhdojm t luftojm ashtu si m par, si njra pal edhe pala tjetr, pa dallim. Pasojat? Kush e an kryet pr pasojat, me to do t merret dikush tjetr n t ardhmen.

  N fund si pr heronjt e luftrave t para, ashtu edhe pr dorlshuarit e zemrgjert q iu kan dhn me bujari t tjerve at q iu prket serbve, gjykoj se Serbia ka nevoj pr nj qasje serioze e t prgjegjshme, kurajoze e reale, me syt nga e ardhmja dhe jo duke u rreshtuar e mbetur n fund sipas zgjedhjeve t radhs. Serbia ka kurajo t jetoj e t luftoj pr t ardhmen.

  Serbia sot sht nj vend me pesh kudo n bot, para tre vjetsh Serbia ishte n prag t falimentimit, ndrsa sot buxheti i saj sht me suficit, rritja ekonomike m e lart se mesatarja e Europs, ndaj Serbia ka treguar se di t fitoj. Jo vetm n basketboll e n vaterpol, por edhe n ekonomi e n politik.

  N mnyr q prparimi yn t jet i vazhdueshm e i qndrueshm do t duhej, n mos tjetr, t prpiqemi t paktn t zgjidhim nyjen (gordiane) t Kosovs dhe jo t fshihemi e barrn m t madhe tua lm fmijve tan. T jetosh do t thot t duash vendin ku apiten fmijt dhe jo vetm t lvdohesh me fitoret e gjyshrve.

  /koha/
  Njoftime falas vetm n https://tregti.al

 2. #2
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,174
  Faleminderit
  11
  197 falenderime n 163 postime

  Pr: Nj shkrim i presidentit serb Aleksander Vui

  Kok e madhe ky Vui. Kush t'ia ket pregatitur vall kt hartim?! Nuk e di se pse m vjen n mndje ve poetia Merkel.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  940
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Nj shkrim i presidentit serb Aleksander Vui

  Vu ci ni c eshte gjigand dhe mund ta kete shkruar edhe vete!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •