Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,042
  Faleminderit
  109
  95 falenderime n 83 postime

  Udhzime pr vmendje n Facebook

  ILIR MIRENA

  Kur vmendja q i kushtojm trheqjes s vmendjes n rrjetet sociale shndrrohet n nj prbindsh q duhet ushqyer pandrprer.

  T mos skuqemi, por ta pranojm se t gjith jemi shndrruar n pasues t asaj q e kishte nisur Kim Kardashian dhe Paris Hilton. Jo ndjeks a fanatik t jets s Kardashianeve apo Hiltonve, por prmes ekspozimit maksimal q e bjm secili npr rrjete sociale tashm jemi fanatik dhe ndjeks t vetvetes. T gjith, secili n mnyrn e vet sot jemi pak Kardashian, pak Hilton.

  Shfaqim n Facebook dhe rrjete t tjera sociale at far e kemi n dispozicion. Ekspozojm fotografin e do asti t jets son t prditshme, q duket t jet nj imazh lumturie e pamas. Nganjher prpiqemi edhe t shkruajm, edhe pse ekspozimi i trurit mbetet nj shtje paksa m luksoze. Ky lloj ekspozimi krkon sforcim, e meq jetojm, ose bjm kinse jetojm nj jet hiperaktive, nuk kemi koh pr sforcime t tilla.

  Rraskapitja q na shkakton mirmbajtja e prezencs n rrjete sociale sht nj kryq i rnd n shpinn e secilit prej nesh. Pesha e ktij kryqi dyfishohet, kur pikat q hedhim n oqeanin e rrjeteve sociale, nuk ln asnj ndikim.

  Kshtu, vmendja q i kushtojm trheqjes s vmendjes n rrjetet sociale shndrrohet n nj prbindsh q duhet ushqyer pandrprer. 24 or, nga e hna n t dieln.

  sht e paprballueshme, kur puna jon pr t’i fascinuar t tjert kalon pa vmendje. Mungesa e vmendjes na sikletos. Sfilitse, apo jo? Si mund t ndihet mir nj qenie njerzore pa kt vmendje?

  Pr kt jemi t shtyre q t ushqejm profilin personal. Shkruajm statuse pandrprere, mbar e mbrapsht. Hedhim pa pushim fotografi, t tanishme, e kur nuk na duket mjaft marrim edhe nga arkiva familjare pr t treguar fmijrin e lumtur q kishim, njfar pedigreje dhe kamjeje q s’na ka munguar kurr. Kur as kto nuk kryejn pun, kur vjen ai moment pikllimi kur asgj nuk merr vmendje, ather shtojm dozn e marrzis n shrbim t vmendjes.

  Pikrisht tek sikleti nga vmendja e pakt q marrim rri i strukur kurthi i rrezikshm. Kurthi q mundet ose t na katapultoj n piramidn e simpatis virtuale, ose mundet t na hedh n zonat e errta t urrejtjes, aty ku fansat e tu misterioz, q deri dje nuk kursenin like’t pr ty, befas krkojn t t’i dhunojn seksualisht edhe “minjt n tavan”.

  Por, ia vlen. A nuk sht jeta jon n shrbim t ndjeksve q i kemi n Facebook dhe rrjete t tjera sociale? Pa ta jeta jon sht e varfr dhe nuk ka domethnie.

  Prandaj, mjetet dhe temat pr vmendje nuk duhet t zgjidhen. Nse jo simpatin, urrejtjen dhe vmendjen do ta kemi t garantuar me kto tema. Pra, kur s’ka shi bn edhe breshr.

  Kshtu, q t kemi vmendje maksimale k preferohet ta sulmojm n Facebook?

  Lista mund t jet e gjat. Do t prpiqem ta ngushtoj. E rndsishme sht t przgjidhen grupe sociale ndaj t cilve publiku ka ndjeshmri t madhe. M t preferuarit mbesin si gjithmon grupet religjioze. Ktu, vmendjen e keni t garantuar, bile m shpejt se q prisni.

  Pas tyre vijn organizatat politike. Edhe ktu ka brum pr vmendje, varsisht nga mobilizimi i antarve t organizats q sulmoni. Nuk duhet injoruar edhe trajtimi dashakeqs i personaliteteve historike q mund t jet pjellor. E mira e trajtimit t tyre sht se ata tashm s’kan goj, mund t trillosh fardo q t kujtohesh. E avokat t tyre jan ca hajvan q nuk din t’u dalin zot.

  Trajtimi i shtjeve gjinore assesi nuk duhet shprfillur. T paktn pa nj reagimin t feministve nuk do t mbetemi. E njjta vlen edhe pr shtjet e orientimit seksual.

  Kto jan vetm disa nga caqet me rrezik ta madh, por q u sigurojn nj vmendje maksimale.

  far t bhet kur sulmohemi n Facebook?

  S pari duhet t jemi n paqe me veten. Nse kt e kemi br kryekput pr efekte t vmendjes, ather duhet t heshtim nj koh. Durim. Jan ndjeksit tan ata q e kryejn punn e tyre. Ata nuk humbasin asnj minut t nisin ceremonit e masakrimit tnd virtual.

  Do t shprndajn statusin ose imazhin tnd, do t gjurmohet npr biografin familjare q domosdo prfundon e ndrlidhur diku tek armiqt e kombit tnd. Krijohen tema pr dhe rreth teje.

  S’vonon shum dhe fillon vrshimi i mesazheve private. Bni kujdes q t mos i fshini. Ruajini, bjini screenshot.

  Pasi vmendja ka prekur pikun e saj, riniseni fushatn graduale t rehabilitimit. Shkruani dika n stilin q “liria e t shprehurit pr ju sht gjithka dhe q nuk e jepni pr asnj mim”. Do t shohim, fillojn t shfaqet tek-tuk ndonj prkrahs. Nj “bravo, ve vazhdo”, sado e vogl dhe e pashpres mes tonelatave me t shara q kemi marr, na ngroh zemrn.

  Nuk duhet t vonoheni shum, por as t nguteni shum, dhe t publikoni krcnimet q iu kan ardhur n mesazhe private. Ktu sht elsi. Me pak zhdrvjelltsi ktu mund t ndani fansat n dysh. Kur ata t ndahen n dy tabor, duhet t rrim anash. Pr njrin tabor ti je nj harbut, pr taborin tjetr je viktim e jotolerancs.

  Nse dmi i reputacionit sht i madh, prpjekja pr rikuperim do t zgjas paksa. Pr nj koh nuk duhet t ngacmojm asknd n Facebook. T tregohemi paqsor.

  Nse jeni njeri familjar, postoni fotografi te momenteve t mira me familje. Nj imazh i nja familjeje n harmoni mund t zbus zemrat e fansave. Vazhdoni me fotografi t fmijve tuaj dhe prkujdesjes q tregoni n shtpi ndaj prindrve, gjyshes e gjyshit nse i keni gjall. Fotografi t ndonj anomalie q shihni n qytet, kryejn pun. Mir do t ishte dika q ka pr tem ndotjen e ambientit, gjendjen npr spitalet. Bn edhe t shprndash ndonj kauz humanitare, qoft n vend, apo edhe nga bota. Nse i ke irrituar pjestart e komunitetit islam, postoni ndonj foto me fmij nga Siria a Rripi i Gazs dhe tregoni se sa dhembje ndjeni pr ta. Nse i keni acaruar komunitetin e krishter mundemi t startojm me ndonj foto t Nns Terez a ndonj citat t Paps. E kshtu me radh…

  sht e vrtet q keni marr nj bjeshk me ofendime e fyerje. Por, ato s’jan asgj prball vmendjes dhe fams q keni marr. Ju ishit ylli i Facebook’ut pr disa dit. Keni prfituar edhe shtim t fansave. S’ka lidhje q keni mbijetuar i prlyer e i flliqur deri n fyt.

  *(Autori eshte themelues i Gazeta Express ne Kosove dhe ish-zavendminister i Mjedisit dhe Planifikimit Hapsinor i Qeverise se Kosoves, ne "Qeverine Thaci II")
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lazo : 25-07-2017 m 15:18
  Njoftime falas vetm n https://tregti.al

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •