Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Rrjeti Social Kombetar Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  649
  Faleminderit
  48
  77 falenderime n 65 postime

  Vdiq nga overdoza dhe Enver Hoxha e la pa varr, ja kush sht kryeministri shqiptar

  Emri: Vrioni.jpg

Shikime: 178

Madhsia: 66.9 KB

  Iliaz Bej Vrioni, ishte nj nga patriott dhe politikant m t mdhenj t historis s Shqipris n fillim t shekullit XX.
  Iliaz Bej Vrioni u lind n Berat m 1882 dhe vdiq n Paris, Franc m 17 mars 1932. Ai ishte djali i Mehmet Ali Pash Vrionit, patriotit t shquar shqiptar, nn-kryetarit t Lidhjes s Prizrenit dhe babai i prktheysit t shquar Jusuf Vrioni.

  Po kush ishte Iliaz Bej Vrioni?

  Iliaz Bej Vrioni, ish nj nga nnshkruesit e Deklarats s Pavarsis s Shtetit Shqiptar s bashku me Sami Bej Vrionin. Shrbeu tre here si Kryeministr i Shqipris dhe disa her si Ministr i Jashtm dhe si Ministr i Plotfuqishm i Shtetit Shqiptar n Paris, Franc. Shrbeu gjithashtu pr nj koh shum t gjat si Deputet i Parlamentit t Shqipris. Iliaz Beu ish gjithashtu kryetari i delegacionit t Beratit n punimet e Kongresit t Lushnjs.

  Ai njihet pr kontributin e tij t pasur n marrdhnie ndrkombtare, sht dekoruar nga Republika Franceze n vitet 1920 me urdhrin e lart Grand Officier de la Lgion dHonneur.
  N vitin 1946, regjimi dikatorial do t zhvarroste eshtrat e ish Kryeministrit Iliaz Bej Vrioni pr ti hedhur ato n lumin Osum t Beratit. Eshtrat e Iliaz Bej Vrionit vazhdojn t mbeten t humbura duke e ln ende kt personalitet t vyer t kombit shqiptar pa varr.

  N librin e tij, gazetari Roland Qafoku tregon t fshehtat e kryeministrit t pest t shtetit shqiptar, Iljaz Vrioni, i cili dyshohet se vdiq nga mbidoza e kokains. Ja far shkruhet n libr pr Vrionin

  Historit e tejkalimit t alkoolit me Iljaz Vrionin ishin kthyer n histori normale n Tirann e atyre viteve. Pietro Kuaroni prshkruan kt gjendje: Ai pinte got pas gote, pothuaj me grnje dhe pas pak fytyra e tij u b balt, goja iu var, qepallat plumb, ai ishte krejtsisht i dehur. E till ishte drama e Iljaz Beut: pija mbyllte brenda tek ai nj lloj trbimi. Dhe ai e duronte keq alkoolin, kalonte or t tra duke prsritur t njjtat gjra me at kmbnguljen ngacmuese t t dehurve: e pamundur t merrje leje pr t dal, biseda kthehej n nj kalvar, transmeton lapsi.al.

  E gjitha kjo u ngjante krizave: ai pinte dit t tra pa ndrprerje. Fillonte srish n mngjes pr tiu dorzuar ekseseve t pasdarkes n mbrmje. Pastaj, befas, bhej esll, rrinte dy apo tri dit mbyllur n shtpi ku e dgjonim t grindej. Shrohej si nga nj smundje: prsri i qart, i gzuar, simpatik, gjer n rifillimin e afrt. Por transferimi i Iljaz Vrionit n Paris n detyrn e ministrit kishte edhe nj gj m shum.

  Historiani amerikan, Bernd Fisher, e on m tej degradimin me mbidozat t ish-kryeministrit. Sipas tij, jo vetm alkooli, por edhe kokaina ishin ato q i dhan nj goditje n zemr Iljaz Vrionit. Asgj nuk mundn t bnin mjekt e spitalit Sain Clus n Paris pr ta rikthyer n jet. Ai vdiq m 17 mars 1938- shkruan Qafoku n librin Historia e 33 kryeministrave t Shqipris. /albeu.com/

  _____________________________________________
  http://www.albeu.com/shqiperi/vdiq-n...qiptar/322037/
  Nse je duke menduar dhe djalli shfaqet, bje dhe djallin t mendoj!

 2. #2
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,799
  Faleminderit
  84
  51 falenderime n 47 postime

  Pr: Vdiq nga overdoza dhe Enver Hoxha e la pa varr, ja kush sht kryeministri shqiptar

  Talibanet do ta kishin zili Enver Hoxhen per krimet e tija

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •