Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Exclamation Si mund të dallohen Shqipëtarët autokton..?

    Një pyetje të shkurtër kam: Në gjithë ato lëvizje njerëzore gjatë shekujve, ku ca erdhën këtej nga luftrat e ca nga kushtet më të mira - shkak uji, pyjet gjelbërimi, kafshët etj -. Tani si mund ta dallojmë një ilir/pellazg ose më trashë një Shqiptar. Dmth si dallohet, nga tiparet, ngjyra, mbiemri. Kërkoj diçka të dukshme, jo ADN e më the e të thashë.

    Faleminderit
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-01-2006
    Postime
    459

    Për: Si mund të dallohen Shqipëtarët autokton..?

    Citim Postuar më parë nga Wordless Lexo Postimin
    Një pyetje të shkurtër kam: Në gjithë ato lëvizje njerëzore gjatë shekujve, ku ca erdhën këtej nga luftrat e ca nga kushtet më të mira - shkak uji, pyjet gjelbërimi, kafshët etj -. Tani si mund ta dallojmë një ilir/pellazg ose më trashë një Shqiptar. Dmth si dallohet, nga tiparet, ngjyra, mbiemri. Kërkoj diçka të dukshme, jo ADN e më the e të thashë.

    Faleminderit
    Mënyra më e thjesht dhe konkrete është studimi i librave të kishave ku janë shënuar datë lindja, vdekja e personit, lidhjet far fisnore....personalisht nuk jam fetar, dhe kjo që e ceka është mënyra më e mirë...kjo metodë praktikohet në perëndim, ku çdo kishë mban evidenca për popullsinë dhe aty gjen informata dhe sa kam njohuri këto libra mbajnë evdidenca 2-300 vjeçare në mos edhe më tepër...Nuk kam njohuri nëse një gjë e tillë praktikohet edhe në besimin Islam. Gjenealogjia-Historia e prejardhjes së brezave të një fisi a të një familjeje njëri pas tjetrit, radha e brezave që e kanë prejardhjen nga një paraardhës i përbashkët; degë ndihmëse e historisë, që studion vazhdimësinë e brezave të një fisi. Gjenealogjia e familjes. Gjenealogjia e fisit. Përcaktimi i gjenealogjisë....

    Ja një shembull:
    https://www.arkivdigital.net/

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Si mund të dallohen Shqipëtarët autokton..?

    ADN-ja

    Shqiptaret e Kosoves RIb--M-173-Kelte (Franqeze)21,1%
    RIa-M17-4,4% Balto-sllave
    I1b-(xM26)-P37)2,7% Mesdhetar
    E3b1-M78-45,6%Ilire
    J2e-M102-?

    Today, the highest concentrations of E-V13 in Europe can be found in Kosovo with about 45 %. E-V13 varies in other Balkan regions between 5 and 25 %. In Germany and England E-V13 is rare (3-5% of the male population).
    There is evidence to suggest (Byrd et. al, 2007) that the E-V13 connection between the Balkans and England is based on Balkan (in case of England Thracian) auxiliary troops with the Roman Army, who were stationed in England following 150 AD.
    This project attempts to establish such a connection for SouthWest Germany.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga Akuamarini : 25-07-2017 më 08:07

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2017
    Postime
    169

    Për: Si mund të dallohen Shqipëtarët autokton..?

    Citim Postuar më parë nga Wordless Lexo Postimin
    Një pyetje të shkurtër kam: Në gjithë ato lëvizje njerëzore gjatë shekujve, ku ca erdhën këtej nga luftrat e ca nga kushtet më të mira - shkak uji, pyjet gjelbërimi, kafshët etj -. Tani si mund ta dallojmë një ilir/pellazg ose më trashë një Shqiptar. Dmth si dallohet, nga tiparet, ngjyra, mbiemri. Kërkoj diçka të dukshme, jo ADN e më the e të thashë.

    Faleminderit


    Nuk e di sesi mund ta shpjegoj me terma shkencor, por, Shqiptaret njihen me njeri-tjetrin dhe pa e ditur preardhjen.
    Diku kemi njefare Rradari qe bie sinjali sa te kemi nje bashkatdhetar afer.

    Duke qene se ne kohen e diktatures nuk kemi patur mundesi te njihemi apo te perzihemi me kombe te huaja, atehere duke pare fytyren e njeri-tjetrit dita-dites kemi zhvilluar nje shqise te re, shqisen Shqiptare.

    Do te jete diçka fotografike e trurit (apo subkoshiences) qe na ben ta dallojme njeri tjetrin.

    Nuk jemi te zinj, te verdhe, te kuq, kaf apo te bardhe.......jemi nje rrace pa rrace, Shaiptare!

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •