Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 79
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-09-2010
    Postime
    778

    Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    (Fakte shencore)

    Probemi i Origjinës së Vojsava Kastrioti –Tribalda ose Triballa, është prekur nga shumë autorë dhe të gjthë janë bazuar tek Dorëshkrimi i Gjon Muzakës (Molosaki) i vitit 1515, me titull `Kronikë e shkurtër mbi Gjenealogjinë  e Dinastisë Muzaka` (http://www.albanianhistory.net/1515_Musachi/index.html).

    Origjina e saj në se ishte me origjin sllave apo shqiptare ka ngritur një zhurmë të madhe në të cilën janë përfshirë historian dhe amatorë, politikanë dhe anti shqiptarë disa nga të cilët shajnë apo lëvdojnë Mustafa Nanon i cili ka bërë një shkrim ku pohon se Vojsava Tribada ishte sllave (më saktë serbe).

    Problemi i ngatërresës qindra vjeçare për këtë problem është se:

    Së pari, nuk ka shumë të dhëna për këtë grua. Dokumentacioni vjen nga historian seriozë që njihen, Ja kush janë ata që kanë dhënë fakte se ku jetonte dhe kujt etni i përkiste Vojsava Tribalda (Triballa):

    Shumë studiues nuk bien dakort për origjinën e saj në se ishte arbër-epirote që banonin në Maqedoni apo ishte me origjinë serbe madje disa thonë bullgare me emrin Vojisllava.

    Zyrtarisht sipas literaturës sllave, kishte këtë origjinë familjare.

    Vojsava Kastrioti-Tripalda- Orthodokse-bizantine.

    Voisava Tripalda          (lindur? në Pollog - vdekur në 1405
    Voisava -Volislava, e njohur si gruaja e Gjon Kastriotit me te cilin pati 9 femije.
    Prinderit: Grgur Golubi? (Brankovic) dhe e jema Teodora?!
    Bashkeshorti: Gjon Kastrioti (vdekur në 1437, varrosur në Hilanda Pirgu Arbanas.)
    Femijet: Mara, Elena, Mamica, Vllajka, Angjelina, Stanisha, Reposh, Gjergj, Konstandin,
    Nipi: Gjon Kastrioti
    Gjyshi: Branko Mladenovi??!

    Si perfundim, Petrovski hedh dhe nje te dhene gjenealogjike qe vijne nga dokumentat zyrtare te asaj kohe flitet per Grgurin e Panjohur ose Grgur Brankoviqin e ku rezulton se bashkeshortja e ketij Grguri quhet Todora. Me pastaj, therritet dhe nje informacion tjeter sipas nje shkruesi te nje manastiri i bere ne vitin 1371, Krale Marko jetonte me Teodoren, gruaja e Grgurit. Dhe me kete te dhene mbyllet dhe kapitulli mbi Vojsaven, me pretendimin qe Todora eshte e jema e saj.

    Sipas studiuesit dibran Hilmi Sadiku në studimin e tij ai pohon se Andrea Engjëll Flav Komneni e nxjerr Vojsava Kastriotin nga familja e Muzakajve. Po në këtë punim të tij rreth përkatësisë etnike të Vojsavës thuhet se Kostandini, djali i Gjon Muzakës, mbështetur në gjenealogjinë që i dërgoi Andrea Engjëll Flav Komneni i bëri një shtesë kronikës së të atit (Gjonit), për t’ua lënë pasardhësve në të cilën thuhet: ”Vojsava jepet e bija e Momcinit, që u bë shoqja e Gjonit, të cilëve u lindi Gjergj Kastrioti”.

    Kostandin Muzaka princin e Pollogut na e paraqet të kombësisë arbërore e për pasojë e të njëjtës etni rezulton edhe e bija e tij Vojsava.(http://www.forumishqiptar.com/thread...Vojsaves/page5).

    Autori tjetër, Johann Georg von Hahn (1811–1869), thote se Vojsava ishte nga familja e Branai e fisit të Vrana Konti.

    Autori ynë Fan S. Noli (1882–1965), permend se Vojsava vinte nga Familja Muzaka.

    Historiani Oliver Schmitt (b. 1973), historian austriak thote se Vojsava vinte nga familja Brankovic dhe ishte serbe e afert me Mara Brankovic.

    Boban Petrovski (b. 1972) historian maqedonas,  thote se Vojsava Tripalda nga Pollogu ishte e  bija e Gergur Brankovic, apo edhe e Vuk Brankovic.

    Strashimir Dimitrov (1892–1960), historian Bulgar, thote se  Vojsava ishte e  bija e nje bojari bullgar nga Maqedonia.

    Së dyti, të gjithë pranojnë se është nga Pollogu i Maqedonsë. Në kërkimin tim vura re se të paktën ka tre vënde në Maqedonitë cilat kanë emrin Pollog. Dhe që këtu mesa duket ka lindur ngatërresa.  Ka disa  vënde me emrin Pollog në Maqedoni.

    -Ka një fshat me emrin Pollog (Polloshko) afër lumit të Zi (Crna River) ku gjëndet aty afër, Manastiri i Shën Gjegj Pollogut. Ky manastir e ka origjinën në shek 13-14. Në vitin 1340 noteri (charter) i Car Dushanit, deklaron se vëllai i Car Dushanit ëshë varrosur në atë manastir. Kështu me kërkesë të nënës së tij, Car Dushani e ktheu Manastirin në një shtesë të Manastirit të Hilandarit. Në 1378 vëllezërit Dejanvci e kthyen në një shtesë të Manastirit të Shën Pantelejmonit të Malit Athos.Ky manastir është i famshëm për afreske dhe ikonostase të cilët tregojnë disa monedha maqedonase.

    -Në Bashkinë e Novaci gjëndet një Pollog tjetër në perëndim ka një qytezë me emrin  afër  fshatit Gnilesh, dhe në perëndim gjithashtu ka një qytezë me emrin Tepavci Në veri perëndim ka Manastirin e Shën Gjergjit.

    - Zona tjetër është zona ku ka më shumë mundësi të ketë jetuar  Vojsava Tibalda  (vdekur në 1405), Rajoni Pollog që përfshin Tetovën, Gostivarin dhe Mavrovën që janë në kufi me Kosovën dhe Shqipërinë.

    Në këtë zonë Gjon Katrioti ka dhuruar dy fshatra  Radostunja dhe Trebinja.

    Gjon Kastrioti i dhuroi Manastirit të Hilandarit ne vitin 1426 dy fshatrat e mëpsipërm, nga pronat e veta ne rajonin e Gostivarit, dhe  bleu pirgun e Shen Gjergjit (i njohur edhe me emrin Pirgu Arbanas) dhe ne kete manastir nje nga djemte e tij, Reposhi, e kaloi jeten si murg derisa vdiq me 25 korrik 1431. Ne epigrafin e varrit, Reposhi mban titullin e larte fisnik duke (Reposh Castrioti- Dux illyricum).

    Dihet që përdorimi i për sqarim të personave në atë kohë  me epirot dhe ilir, tregon se këta persona ishin orthodoksë por as sllavë dhe as bizantinë-grekë por arbër sipas Prof. Kristo Frasherit.

    Kjo tregon se në këtë pronë të Gjon Kastriotit ka jetuar edhe e jëma e tij Vojsava të cilën serbët dhe bullgarët e përkthenin si Volisllava, por në fakt emir Vojsava ka kuptim në shqip dhe jo në sllavishten e vjetër, ashtu si e sqaron autori me emrin Naim Flamuri: Vaissa- vajza, kurse vetë lulja në malet e Pollogut quhet sot Vaissa, ajo e vajzës…e kuqja.me një prapashtesë slave `va`. ose për meshkujt `vic`, siç ishte moda e asaj kohe

     (http://library.ohio-state.edu/record=b2234497~S7 and http://library.ohio-state.edu/record=b2231916~S7).

    Së treti, si ka mundësi që Vojsava të mbante mbiemrin Tribalda (Triballa) në një kohë kur sipas autorëve sllavë serbë dhe bullgarë bashkëshorti e kishte mbiemrin sllav: në njërin rast Grgur GOLLUBIC ose BRANKOVIC (do ti spjegojmë më poshtë)!?

     Ky burim i ri të dhënash  për origjinën Vojsava Tripalda në të cilën autori shumë serioz Naim Flamuri, në shkrimin që ka botuar tek Linku elektronik Konica.al një shkrim me titull:  `NÂNA E SKËNDERBEUT (për ata që duan ta dinë)``,  të dt.17 Korrik, 2017, i bazuar në të dhëna të sakta, ka shkruar: ``Gjergj Kastrioti u lind nga nâna shqiptare me fe askohe ortodokse Vojsavë (Vaissa- vajza) Triballa, e bija e Gërgur Triballës nga Gradeci – Pollog, princ i Pollogut i shpallur në kishën e Leshës (Leshkë/Leshok), Tetovë, në dinastinë e Topiajve, dhe baba katholik shqiptar, Gjon Kastrioti, i biri i Pal Kastriotit me preardhje nga një familje fisnike e Matit-Dibrës, princ i zonës përreth Krujës e Dibrës. ishte edhe një lidhje edhe më e veçantë që kishte Skënderbeu me këtë qendër dhe banorët e saj. Sipas burimeve del se Skënderbeu-Gjergj Kastrioti kishte dajallarët e vet në Gradec, sepse e ëma, e shoqja e Gjon Kastriotit, Vojsava, ishte bijë e kësaj qendre Qytezë e Pollogut me emrin e lashtë -Draodakum, e quajtur nga burimet kishtare Gradec (qytezë). Mbeturinat e murit që rrethonin qytezën antike Draodakum ekzistojnë edhe sot. Në bazë të burimeve ka vërtetuar se Tribalda është mbiemër personal i Vjosavës dhe nuk ka të bëjë me atë se ajo i ka takuar fisit të Tribalëve, fis i cili ka qenë Thrrakas dhe nuk është shtrirë në Pollog``.

    Në shumë burime historike, Gradeci njihej në juridiksionin e Tetovës. Fshati shtrihet rrëzë malit Sharr, përpara ka fushën e pjellshme të Pollogut.

    Tani, administrativisht, është nën juridiksionin e Gostivarit. Ndodhet në kilometrin e trembëdhjetë të rrugës prej rreth 25 km, Gostivar-Tetovë. Gradeci, fshat i ish-komunës se Negotinës së Pollogut ish-komuna e Gostivarit tani komuna e Vrapçishtit (rrethi i Gostivarit), popullsia rreth 7.000 banorë. Banorët e këtij fshati janë shqiptarë, vendas autoktonë me histori të gjatë. Në të kaluarën ky fshat ka ekzistuar me emrin e vjetër – Draodacum, pastaj Gradec, siç njihet dhe sot ``(http://konica.al/2017/07/nana-e-sken...-duan-ta-dine/).

     Varianti  më i përhapur  që përkrah origjinën sllave të Vojsavës dhe që ka ngatërruar Historianët e sigurisht edhe Mustafa Nanon është variant i Pollogut që gjëndet në Komunën e Prilepit me emrin e njëjtë, Pollog (Polloshko) afër lumit të Zi (Crna River) ku gjëndet aty afër, Manastiri i Shën Gjegj Pollogut.

     Ky manastir e ka origjinën në shek 13-14. Këtu lind historia e Gërgur Gollubiç i cili ishte martuar me një Vojsava e cila sigurisht nuk mund ta kishte mbiemrin e vet Tribalda por Gollubiç ose Brankovic.. E jëma e kësaj Vojsave e kishte emrin Teodora. Sipas historisë serbe, Marko Krajleviç për të cilin janë bërë këngë epike serbe dhe bullgare (madje edhe tek epika elegjendare e Gjeto Bashe Mujit dhe Halilit i këndohet luftës kundër Markos), u nga nga gruaja e tij Helena dhe i rrëmbeu gruan me emrin Vojsava, Grgur Gollubiçit apo Brankoviçit, dhe bashkëjeton për disa kohë më Vojsavën. Më vonë Marko Krajleviçi  ri-martohet me Helen pra me gruan e parë të tij, pasi i jep vjehrit të tij (i cili jetonte në Hlapen), Vojsavën gruan e Grgur Gollubiçit. Ri martesa bëhet në kishën e fshatit Kallugjerac në prani të një prifti Scribe Dobren i cili shkruan: ``Lavdi Zotit Përmbaruesit, amin, amin, amin. Ky libër u shkruajt në Poreçje në fshatin Kallugjerac, në ditët e të përshpirtshmit Mbret Marko, ku ai dorëzoj Todorën gruan e Grgurit tek Hlapen dhe ri mori bashkëshortten e tij të parë Helena, Bijën e Hlapenit``. https://hoëlingpixel.com/wiki/Prince_Marko).

    Pra shihet se kjo Todorë dhe ky Grgur nga të cilët lindi një Vojsavë që serbët dhe bullgarët pretendojnë se është e jëma e GjergjKastriotit-Skënderbeut dhe gruaja e Gjon Kastriotit, është me të vërtetë serbo-bullgare, por nuk mund të jetë gruaja e Gjon Kastritotit për këto arësye:

    -sepse Gjon Kastrioti mori grua një bijë të një fisniku të nderuar ose siç quheshin në atë kohë sipas serbve –zhupan (pa emrër të veçantë), me emrin Grgur Triballa, dhe e bija quhej Vojsava Triballa. Zona ishte e Pollogut afër zzotërimeve të Gjon Kastriotit

    - sepse Pollogu në të cilin gjëndej Manastiri i Shën Gjergj Pollogut është larg nga zotërimet e Gjon Kastriotit dhe gjëndet diku në kufi me Greqinë e sotme afër Hilandarit.

    - së treti nëse Gjon Kastrioti do të merrte një grua nga etnia e tij dhe fisnike , ai mund ta merrte nga Zhupani i i madh Andrea Gropa  i cili ishte afër fare pronari i Ohrit dhe  i Dibrës dhe ishte martuar me zonjën Qyrana, bija e dytë e zotit Andrea Muzaka Despot i Epirit.

    http://www.albanianhistory.net/1515_Musachi/index.html).

    -Së katërti, pohimet e Gjon Muzakës në Memoarin e tij,  nuk përmënd në asnjë rast ndonjë zhupan serb a bullgar. Ai spjegon lidhjen e ngushtë farefisnore me Vojsava Tribada nga linja e Nënës se saj e cila quhej Maria (dhe jo Teodora siç thonë serbët dhe bullgarët), dhe unë po e përkthej fjalë për fjalë nga dorëshkrimi:

    ``Dihet që Zoti  Gjon Kastrioti ishte babai i zotit Scanderbeg dhe ishte martuar me zonjën Voisava Tripalda me të cilën pati katër djem dhe pesë vajza.

    Gjyshi i zotit Scanderbeg quhej Pal Kastrioti dhe zotëronte dy fshatra: Signa (Sinja) dhe Gardi ipostesi (Gardhi i poshtëm).

    Zotit Pal Kastrioti i lindi Gjon Kastritoti i cili u bë Zot i Matit., dhe gruaja e Gjonit quhej Vojsava Tribalda e cila ishte nga një familje fisnikësh. Ju duhet ta dini gjithashtu se ata ishin të lidhur me Markezin e Tribalda-s. Le tju informoj ju se si ata (Gjon Kastrioti),  ishin lidhur me këta (Markezin Tribalda) nëpërmjet gruas së tij (Vojsavës).

    Siç e dini ju, Zotit Vlash (Blaise) Muzaka  i kishte lindur zonja Teodora, e cila ishte martuar me zotin Pal, djalin e zotit Vuk Zardari. Ky Zoti Vuk Zardari ishte vetë një Pronar i një toke që quhej Zardaria (Zall Dardha?).

    Dhe Zonja Theodora dhe Zoti Pal, lindën Zonjën Maria, e cila ishte Dukesha Ferrandina. Kështu, nëse e kuptuat drejt, le tju them ju se Zotit Muzaka i lindi Zoti Andrea, gjyshi im dhe zoti Vlash (Blaize).Gjyshit tim Andrea i lindi Zoti Gjin, babai im dhe zonja Maria, e cila ishte nëna e zonjës Skanderbeg (pra Vojsava). Zotit Vlash ( Blaise) i lindi Zonja Theodora e cila u martua me Zotin Pal Zardari. Atyre u lindi Zonja Maria e cila ishte dukesha Ferrandina.

    Unë vetë Zoti Gjon Muzaka më lindi djali Zoti Gjin. Zonja Qerana ( Chirana), nëna ime ishte bije e Zonjës Maria, motra e Zotit Vuk Zardari.

    Nëna ime dhe Zoti Pal, babai i dukeshës Ferrandina ishin kështu kushërinj gjaku. Por martesa e Zonjës Maria me Zotin Vrana konti ndodhi në kohën kur pothuajse të gjithë Princat e Shqipërisë u shpartalluan nga Sulltani…. Kështu Zoti Vranakonti u bë Duka Ferrandina.`` (http://www.albanianhistory.net/1515_Musachi/index.html)

    Në përfundim të këtij diskutimi të hapur për Gjenealogjinë e Nënës së Gjergj Kastriotit-Skënderbeu, Vojsava Tribalda, e  cila u martua me Gjon Kastriotin e për Nënë kishte Maria Muzaka (e jo Teodoran e sllavëve), dhe Baba kishte Markezin Tribalda, i cili, ashtu siç tha z. Naim tek shkrimi i titj quhej Grgur ( ose Grigor një emër orthodox, ose Guri) Tribalda, cili zotëronte zonën e Pollogut, me qëndër fshatin Gradec. Lidhjet e Familjes Kastrioti me zonën e Pollogut vërehen edhe më vonë ashtu siç e thamë më sipër kur Gjon Kastrioti dhe të tre bijtë e tij, me përjashtim të Stanishës, i shitën për 50 florinj

    Dy fshatra te  zonës së Gostivarit të sotëm Radostunja dhe Trebinja të cilat duhet të ishin pronë e të vjehrit Grgur Tribalda-s.

    Gabimet e Autorëve kanë ardhur nga prania e disa vëndeve me emrin Pollog në Maqedoni të cilat për Pollogun afër Prilepit e shfrytëzuar Serbët dhe Bulgarët për ti dhënë Vojsava Tribaldës origjinë Slllave, të dhëna shumë të akta për babain e Vojsavaës, Markezit Grgur (Grigor) Tribalda që banonte në Gradec të Pollogut, si dhe tradita e kohës që ashtu si dhe në kohën e sotme shqiptarët, epirotët dhe arbërit e djeshëm përdornin emrat e shteteve të cilat ishin më të fuqishme se ta. Në atë kohë ishin sllavët, kështu që emrat mund të ishin sllavë. Në kohën e Perandorisë Bizantine dhe asaj Romake të perëndimit sipas religjionit njerëzit vendosnin emrat sipas fesë. Po kështu në kohën e pushtimit nga Perandoria osmane emrat janë vënë sipas religjionit mysliman. Kurse sot ku kultura perëndimora e kryesisht ajo anglo-amerikane dhe më pak italianë dominon tek në-emrat vendosen sipas religjionit katolik, protestant, evangjelist, dhe më pak emra orthodoksë dhe myslimanë. Këtë duhet të kishin patur parasysh të huajt por dhe z. Nano, përsa I përket emrit të babait të Vojsavaës- Grgur, I cili në fakt është ose Grigor sipas emrit orthodox ose Guri.

    dhe gabimet në përkthime apo mos studmi i mirë i matërialeve. Nga këto të dhëna që mora unë del se Vojsava Tribalda e cila pa edhe endrën e famëshme e cila është teguar gojë më gojë se do të lindëte një Dragua që dotë shkatërronte armiqtë, ishte me origjënë arbër orthodokse. Ajo vdiq në vitin 1405. Nuk i dihet datlindja e saj, dhe se ku është varrosur.

    Literatura e vjetër

    -Marin Barleti (1450-1513), the Albanian-Venetian historian, wrote in his biography of Skanderbeg (published between 1508-1510), that she was the "daughter of a lord of the Triballians".[1][2] in another chapter, when talking about the inhabitants of Upper Debar that defended Svetigrad, he calls them "Bulgarians or Triballi".[3] Hoëever, the term "Triballians" (Triballoi) appears frequently in Byzantine and other European ëorks of the Middle Ages, referring exclusively to Serbs.[4][5][6]

    -Gjon Muzaka (fl. 1510), an Albanian nobleman of the Muzaka family, alleged in his Muzaka Chronicle (published in 1510) that the "Marquis of Tripalda" ëas maternally related to the Muzaka.[7] Furthermore, in another chapter, he assigns the "Triballi" to the Serbs.[8]

    Literatura Moderne

    -Johann Georg von Hahn (1811-1869), an Austrian expert in Albanian studies, had several theses on the geneaology of Voisava in Albanesische Studien (1854), including a possible relation ëith the Branai family or Vrana Konti.[9]

    -Karl Hopf (1832-1873), a German historian and expert in Byzantine studies, in Chroniques Greco-romanes (1873) concluded that Voisava was daughter of a Serbian lord from Polog.[10]

    -Fan S. Noli (1882–1965), an Albanian-American ëriter, in his biography of Skanderbeg (1947), adopted the vieë that Vojsava came from the Muzaka family.[11][12] Harry Hodgkinson, too, considered her a member of the Muzaka family,[13] although his ëork does not provide information from any modern original research.[14]

    -Strashimir Dimitrov (1892-1960), a Bulgarian Academician, said that Vojsava ëas a daughter of a local Bulgarian lord (boyar) from Macedonia.[15]

    -Boban Petrovski (b. 1972), a modern Macedonian historian and author of Voisava Tribalda (2006), the only ëork about Voisava and her possible geneaologies, concluded that Voisava ëas of undoubtedly Slavic origin, most likely Serb, as she ëas the daughter of a lord of the "Triballians" (Serbs) in Polog, that had ruled before the Ottoman conquest.[16] He had several theses on the ultimate identity of Voisava's father: "If the Brankovi? family indeed governed Polog in the last decade of the 14th century, it arises the chance that Voisava ëas a daughter of Grgur Brankovi? or even Vuk Brankovi?."[17]

    -Oliver Schmitt (b. 1973), a professor of South-East European history at Vienna University, in his biography Skanderbeg: Der neue Alexander auf dem Balkan(2009) supported that she ëas a Serbian nobleëoman of the Brankovi? family and a close relative to Mara Brankovi?.

  2. 2 antarët më poshtë falenderuan pirro10 për mendimin e shprehur në këtë postim:

    Luftetari Ilir (18-02-2018),SERAFIM DILO (23-07-2017)

  3. #2
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    26-07-2014
    Postime
    202

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Ata që janë të interesuar për të nxjerrë përfitime nga këto lloj diskutimesh shterpe, e kanë shumë të qartë procedurën që ndiqet në këto raste. Fillimisht përdoret një idiot provincial si Mustafa Nano sa për ta hapur muhabetin, pastaj janë të tjerë, më "ekspertë" që e vazhdojnë këtë diskutim.
    Ajo që më shqetëson mua është fakti që një idiot si Mustafa Nano lejohet që të zhvillojë takime me studentë.
    Për të tjerat, ka historinë dhe vende të caktuara për këto lloj diskutimesh.
    Ata që zgjodhën këtë gomarin, Nanon, bënë gabim për mendimin tim. Sepse ai jo vetëm që është një idiot, por është dhe një person pa shtyllë kurrizore. Më shumë se një herë atë e kanë degjeneruar publikisht duke i kujtuar se si e shiti bythën e tij për interesa të vogla ekonomike. Nga ana tjetër, Nano, megjithëse është një idiot ekzemplar, e di shumë mirë atë shprehjen, hodhi një budalla një gur në pellg, u mblodhën njëzet të mënçur dhe nuk e gjejnë dot. Ky delirant me siguri ëndërron që të hyjë në histori si një intelektual i madh që ja doli të hapte debate tabu dhe serioze ndërmjet shqiptarëve. Një Kapllan Buroviç në miniaturë është. Pastaj, kush e di, mbase po kërkon të blejë një shtëpi për pushime tani. Dhe ky idiot pretendon se është një kokë e madhe dhe ka se çfarë tu thojë studentëve shqiptarë.
    Ndryshuar për herë të fundit nga King Bardhyl : 02-08-2017 më 09:39

  4. Anetarët më poshtë kanë falenderuar King Bardhyl për postimin:

    murik (03-08-2017)

  5. #3
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Fiks nje Kapllan Mutic eshte edhe ky katundari i kompleksuar i Skraparit

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar murik për postimin:

    King Bardhyl (19-02-2018)

  7. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-09-2010
    Postime
    778

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Mendoj se egziston nje ekip qe perpiqet te de-heroizoje tw gjithw heronjte e Shqiperise dhe te beje heronj tradhetaret duke krijuar keshtu nje precedent per demtimin e Identitetit Kombetar.

  8. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Nje popull qe vuan per mend...

    Mustafa Nano mund te jete nje njeri injorant, por edhe ju qe i kunderviheni Nanos ia kaloni atij per nga injoranca.

    Se pari, kur merni persiper te shkruani apo interpretoni historine e shkuar, duhet ta lexoni e interpretoni ne kontekstin e epokes dhe rrethanave qe keta personazhe historike jetuan. Si Nano si ju qe i kunderviheni Nanos ne fakt jeni dy faqet e te njejtes medalje: te dy palet beni gabimin e gjykimit te personazheve historike jashte kontekstit historik te kohes se tyre. Nano thote se Vojsave "nuk ishte shqiptare" por "serbe" kurse ju thoni se Vojsave "ishte shqiptare" apo "arbereshe". Dhe viheni ne gare se kush i servir njeri-tjetrit sa me shume "fakte shkencore" kur ju nuk njihni parimin baze te historise te cilen une sapo ua shpreha me lart.

    Se dyti, ajo qe ju ben karikatura-njerez dhe qesharake ne syte e kushdo qe ju lexon, eshte perpjekja per t'iu dhune identitet kombetar personazheve historike mesjetare. E kam te qarte qe ju duket sikur mbroni te verteta te medha e nuk e kuptoni dot se si mund te beheni gaz i botes me keto qe shprehni. Ua meson Albo ne forum, mos u merzisni. Epoka e mesjetes, ne te cilen keto personazhe jetuan, nuk kish "identitete kombetare". Nuk kish as "Shqiperi" e as "Serbi", sic i njohim sot. Kish vetem identitet bizantin dhe identitet osman. Pra gjithe epoka e mesjetes dhe gjithe historia e saj eshte e ngritur vetem mbi nje identitet fetar: i krishtere, musliman. Renia e Perandorise Bizantine dhe ngritja e Perandorise Otomane ne vend te saj.

    Se treti, nje nga akrobacite me te bukura historike, eshte teorema qe e marrim si te vertete pa vertetim: identiteti shqiptar eshte vazhdimesi e identitetit epirot. Po ke qene arber ne mesjete, je detyrimisht shqiptar sot. Ky ne vetvete perben nje crregullim mendor fale propagandes e indoktrinimit se shfrenuar mes shqiptareve gjate epokes komuniste. Ajo qe shqiptaret njohin si identitet "arberor", ne vetvete eshte identiteti epirot. Ne testamentin e tij per djemte e tij, Muzaka nuk rendit familjet fisnike "arberore" por familjet fisnike epirote. Pse? Sepse pas renies se Konstandinopojes, Dhespotet e Epirit ishin ata qe u munduan t'i dalin zot e clirojne Konstandinopojen nga osmanet. Dhe titullin Dhespot, ua kish dhene e njohur vete perandori Bizantin. Pse shqiptaret e sotem bejne lojra fjalesh duke preferuar "arber" e jo "epirot" kur cdo dokument historik qe ata kane ne dore flet per Epir e epirot e jo per arber e Arberi? Arsyet per kete jane dy: a) arsyeja e pare eshte ndikimi latin i matane Adriatikut ne formimin e ndergjegjes se shqiptareve te sotem (gjuhe + shtet + kulture + politike + shtet) b) arsyeja e dyte eshte paranoja e rregjimit komunist per te distancuar origjinen e shqiptareve te sotem nga identitet epirot pasi fqinji yne jugor ka pretendime per "Epirin e Veriut". Persa i perket identitetit shqiptar, te paket jane ata shqiptare qe kane arritur ate shkalle ndricimi historik qe te kuptonjne se identiteti shqiptar ekziston sot si pasoje e 500 vjeteve te asimilimit e tjetersimit osman. Me pak fjale, duhet te shpiknim nje identitet te ri, nje identit shqiptar, pasi kur shohim veten ne pasqyre sot dhe e krahasojme me ata prinderit e mesjetes, nuk u ngjajme fare. Dhe duke qene se nuk mund te pretendojme se JEMI epirote, maksimumi qe mund te pretendojme sot eshte se "jemi pasardhes te epiroteve". Ose me fjale te tjera, identiteti shqiptar sot, eshte femija ilegjitim (bastard) i identitetit epirot me ate osman.

    Se fundi, cila eshte e verteta historike mbi "origjinen" e Vojsava Kastriotit? Vete pyetja eshte nje pyetje budallacke per nje personazh qe jetoi ne nje epoke ku linja ndarese nuk ishte kufiri shteteror apo etnik, por ai fetar dhe klasor. Vojsava Kastrioti nuk ishte as as "shqiptare" e as "serbe", ajo ishte e krishtere orthodhokse dhe i perkiste aristokracise bizantine te zones. Ashtu sic dime qe familjet aristokrate benin martesa mes njera-tjetres qe i kalonin kufijte e territorit qe ato kishin nen kontroll. Dy ishin parakushtet e ketyre martesave: a) feja e njejte b) perkatesia klasore aristokrate.

    Albo

  9. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albo për postimin:

    ilia spiro (10-08-2017)

  10. #6
    Pagan Warrior Maska e Hylltar
    Anëtarësuar
    18-03-2011
    Vendndodhja
    Në Fushat e Elyses
    Postime
    164

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Se fundi, cila eshte e verteta historike mbi "origjinen" e Vojsava Kastriotit? Vete pyetja eshte nje pyetje budallacke per nje personazh qe jetoi ne nje epoke ku linja ndarese nuk ishte kufiri shteteror apo etnik, por ai fetar dhe klasor. Vojsava Kastrioti nuk ishte as as "shqiptare" e as "serbe", ajo ishte e krishtere orthodhokse dhe i perkiste aristokracise bizantine te zones. Ashtu sic dime qe familjet aristokrate benin martesa mes njera-tjetres qe i kalonin kufijte e territorit qe ato kishin nen kontroll. Dy ishin parakushtet e ketyre martesave: a) feja e njejte b) perkatesia klasore aristokrate.

    Albo
    Tani edhe kjo qe thuani ju ka nje mangesi te dukshme qe nga aeroplani. Teoria qe thote se kombi u krijua ne shek. XIX, nuk do te thote qe duhet te anashkaloni faktorin gjuhe.

    Cila ishte gjuha amtare e Vojsaves? Arberisht apo sllavisht?

    Ju duhet te jeni ne gjendje te pergjigjeni, nese jo ju athere te tjeret...
    PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.

  11. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    ...Nena e Skenderbeut ka qene me origjine Maqedonase, komshije me familjen e Aleksandirt te madh dhe fizionomia e tyre ndryshon qarte nga ajo e shqiptareve vendas qe kane nje fizik qe i ngjan shqopes. Pas luftrave qe Mongolet apo Gjermanet nisen kunder Kroacise dhe Malit te zi dhe pas shkaterrimit te ketyre vendeve shume Maqedonas u zbuan rrugeve dhe familja e tyre u vendos prane centaureve apo shqiptareve te medhenj qe rrojne mes shqopave apo shqiptareve te vegjel.

  12. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-09-2010
    Postime
    778

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    O Albo perhere e me teper po me perfocohet idea se ti nuk i lexon gjerat por thjesht lexon titullin dhe i hedh benzine zjarrit. Mire ben se ate pune ke.

  13. Anetarët më poshtë kanë falenderuar pirro10 për postimin:

    murik (10-08-2017)

  14. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-09-2010
    Postime
    778

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    O Carli pikerisht sepse nuk e ke lexuar me kujdes ja keput si kau peles. Nuk e kupton se historianet jane gabuar sepse ka 3 vende pollog ne maqedoni. Ajo qe thua ti dhe kane permendur historianet eshte pikerisht Pollogu ku sot esjte tetova ne te cilen jeton Grigor Tribalda ose Guri TriBalla qe kishte vajze Vojsava Tribalden gruan e Gjonit. E jema e Vojsaves quhet Maria Muzaka. Pra te dy peindrtit jane arber.
    Cfsre ka ndodhur me historianet dhe me skraparlliun?
    Tregojne historine e pollogut qe eshte ne kufi me greqine dhe bullgarine e sotme ku sioer ne prilep jetonte Kralevic Marko i cili i rrembeu gruan nje fare grigor gollubic ose brankovic qe quhej Teodora. Dhe ketu futet historia e sllavizimit te Vojsava Tribalda.
    Ajo qe bie lehte ne sy eshte se : si ka mundesi qe vojsava e ka mbiemrin tripalda dhe babai e paska mbiemrin gollubic ose brankovic?
    Ky eshte gabimi apo nderhyrja sllave ku edhe skraparliu ja ka futur kot.

  15. #10
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    26-07-2014
    Postime
    202

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Nje popull qe vuan per mend...
    Po, fatkeqësisht shqiptarët vuajnë për mëndjen e kokës.

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Mustafa Nano mund te jete nje njeri injorant,
    Është komplet kafshë.
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    por edhe ju qe i kunderviheni Nanos ia kaloni atij per nga injoranca.
    Domethënë ti na dole më i mënçuri këtu.
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Se pari, kur merni persiper te shkruani apo interpretoni historine e shkuar, duhet ta lexoni e interpretoni ne kontekstin e epokes dhe rrethanave qe keta personazhe historike jetuan. Si Nano si ju qe i kunderviheni Nanos ne fakt jeni dy faqet e te njejtes medalje: te dy palet beni gabimin e gjykimit te personazheve historike jashte kontekstit historik te kohes se tyre. Nano thote se Vojsave "nuk ishte shqiptare" por "serbe" kurse ju thoni se Vojsave "ishte shqiptare" apo "arbereshe". Dhe viheni ne gare se kush i servir njeri-tjetrit sa me shume "fakte shkencore" kur ju nuk njihni parimin baze te historise te cilen une sapo ua shpreha me lart.
    Pa të shohim ty se ç'farë na ke gatuar.
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Se dyti, ajo qe ju ben karikatura-njerez dhe qesharake ne syte e kushdo qe ju lexon, eshte perpjekja per t'iu dhune identitet kombetar personazheve historike mesjetare. E kam te qarte qe ju duket sikur mbroni te verteta te medha e nuk e kuptoni dot se si mund te beheni gaz i botes me keto qe shprehni. Ua meson Albo ne forum, mos u merzisni. Epoka e mesjetes, ne te cilen keto personazhe jetuan, nuk kish "identitete kombetare". Nuk kish as "Shqiperi" e as "Serbi", sic i njohim sot. Kish vetem identitet bizantin dhe identitet osman. Pra gjithe epoka e mesjetes dhe gjithe historia e saj eshte e ngritur vetem mbi nje identitet fetar: i krishtere, musliman. Renia e Perandorise Bizantine dhe ngritja e Perandorise Otomane ne vend te saj.
    Këtu duhet që të ndalojmë pakë. Sepse nuk mund të përdorësh këtë lloj ndarje krishterë dhe myslimanë. Ndarja në mesjetën Europiane përfshirë dhe Shqipërinë dhe Ballkanin ishte ndërmjet Katolicizmit dhe Ortodoksisë, të paktën në vija të përgjithshme edhe në këtë pjesë të Europës ku ne banojmë, Lindje-Perëndim. Kjo është në vija të përgjithshme sepse në Ballkan përshembull ekzistonin konflikte ndërmjet Patriarkanës dhe kishave të tjera ortodokse si për shembull kishën serbe. Po kështu konflikte të tilla ekzistonin edhe në Perëndim midis Vatikanit dhe korrenteve të tjera të krishtera që kulmuan me konfliktet fetare të ndryshme në Europën perendimore. Por kjo është një temë shumë e gjerë. Praktikisht konflikti kryesor politik në Europës ishte midis Lindjes dhe Perëndimit, Ortodoksisë dhe Katolicizmit, kush kishte të drejtën që të konsiderohej trashëgimtar i vërtetë i Perandorisë Romake. Otomanët e shfrytëzuan me sukses dhe e sponsorizuan këtë konflikt dhe ishin ata përfituesit kryesorë. Në këtë konflikt gjigand, shqiptarët ndodheshin ekzaktësisht në qendër të këtij konflikti, këtu kalon vija ndarëse midis Ortodoksisë dhe Katolicizmit. Kjo nuk duhet kuptuar si një ndarje e ngurtë. Duke qenë në vijën ndarëse dhe duke qenë se kjo vijë lëvizte në bazë të konjukturave politike, ngritjes dhe rënies të fuqive që përfaqësonin këtë ndarje, duhet thënë që edhe identiteti i krishterë i arbërve ndiqte këtë trend. Ne nuk ishim një cep i humbur, ne ishim linja e parë e këtij konflikti. Por ndërsa përfaqësuesit e dy ndarjeve të mëdha të Krishtërimit dështuan që të bëjnë një marrëveshje përballë rrezikut Otoman, arbërit, megjithëse të ndarë në katolik dhe ortodoksë, arritën që të bëjnë një marrëveshje për të luftuar kundër Otomanëve. Dhe kjo marrëveshje u bë mbi bazë etnike.
    Është fakt historik se mbas përpjekjesh shumë të gjata, për dekada të tëra, për një bashkim të dy kishave në një të vetme, këto përpjekje dështuan. Është e famshme shprehja e Ortodoksisë, më mirë turbanin e Sulltanit sesa tiarën(kapelën) e Papës. Ortodoksia, me përjashtim të ortodoksëve shqiptarë dhe disa rasteve të tjera sporadike, bashkëpunoi me Islamin(Otomanët) kundër Europës Perendimore. Patriarkana e Stambollit, mbasi hapi dyert e Konstantinopojës, njohu si Perandor Romak, si Çezar, Sulltan Mehmetin. Kjo kishte pasoja të rënda sepse kjo i jepte të drejtë Turqve të konsideronin veten e tyre si sundimtarët e ligjshëm të Perandorisë Romake. Dhe Perandori Romake ishte vetëm një. Besoj se e kupton konceptin, Perandori e Lindjes, Bizanti, etj, janë koncepte të futura vonë. Perandori Romake kuptohesh origjinalja, e pandara në Lindje Perëndim. Këtë gjë e bëri Patriarkana.
    Nga ana tjetër, Arbërit, megjithëse ishin të ndarë në fe, disa Katolikë dhe disa Ortodoksë, në kundërshtim me rrjedhën historike të ngjarjeve, vendosën që të reagojnë si një komb. Jo vetëm kaq, por Lidhja e Lezhës ishte një përpjekje e suksesshme deri diku për krijimin e një shteti të përbashkët ku patjetër figura qëndrore është ajo e Gjergj Kastriotit Skënderbeut. Ky fakt tregon që jo vetëm procesi i formimit të etnosit shqiptar kishte përfunduar tashmë por ata (arbërit, shqiptarët) po aspironin diçka më tepër, patjetër të favorizuar nga fakti që fati u solli në krye një njeri me cilësi gati gati mbi natyrale si Skënderbeu. Kështu që teoria jote është totalisht e gabuar. Në qoftë se ti do që të dish nëse ekzistonte kloni me tela dhe gjëmba apo ku di unë, nëse ekzistonte KQZ që të organizonte zgjedhjet, jo këto nuk ekzistonin.
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Se treti, nje nga akrobacite me te bukura historike, eshte teorema qe e marrim si te vertete pa vertetim: identiteti shqiptar eshte vazhdimesi e identitetit epirot. Po ke qene arber ne mesjete, je detyrimisht shqiptar sot. Ky ne vetvete perben nje crregullim mendor fale propagandes e indoktrinimit se shfrenuar mes shqiptareve gjate epokes komuniste. Ajo qe shqiptaret njohin si identitet "arberor", ne vetvete eshte identiteti epirot. Ne testamentin e tij per djemte e tij, Muzaka nuk rendit familjet fisnike "arberore" por familjet fisnike epirote. Pse? Sepse pas renies se Konstandinopojes, Dhespotet e Epirit ishin ata qe u munduan t'i dalin zot e clirojne Konstandinopojen nga osmanet. Dhe titullin Dhespot, ua kish dhene e njohur vete perandori Bizantin. Pse shqiptaret e sotem bejne lojra fjalesh duke preferuar "arber" e jo "epirot" kur cdo dokument historik qe ata kane ne dore flet per Epir e epirot e jo per arber e Arberi? Arsyet per kete jane dy: a) arsyeja e pare eshte ndikimi latin i matane Adriatikut ne formimin e ndergjegjes se shqiptareve te sotem (gjuhe + shtet + kulture + politike + shtet) b) arsyeja e dyte eshte paranoja e rregjimit komunist per te distancuar origjinen e shqiptareve te sotem nga identitet epirot pasi fqinji yne jugor ka pretendime per "Epirin e Veriut". Persa i perket identitetit shqiptar, te paket jane ata shqiptare qe kane arritur ate shkalle ndricimi historik qe te kuptonjne se identiteti shqiptar ekziston sot si pasoje e 500 vjeteve te asimilimit e tjetersimit osman. Me pak fjale, duhet te shpiknim nje identitet te ri, nje identit shqiptar, pasi kur shohim veten ne pasqyre sot dhe e krahasojme me ata prinderit e mesjetes, nuk u ngjajme fare. Dhe duke qene se nuk mund te pretendojme se JEMI epirote, maksimumi qe mund te pretendojme sot eshte se "jemi pasardhes te epiroteve". Ose me fjale te tjera, identiteti shqiptar sot, eshte femija ilegjitim (bastard) i identitetit epirot me ate osman.
    Drejtë me thënë kjo pjesë e postimit tuaj mund të konsiderohet si një përçartje. Një anëtar forumi prej kaq vitesh dhe me gati 24.000 postime, nuk ka të qartë disa nocione bazë. Të parët tanë e kanë quajtur veten e tyre arbër. Këtë gjë mund ta verifikosh shumë thjeshtë. Diasporat e krijuara gjatë mesjetës, përpara, gjatë dhe mbas periudhës së Skënderbeut, kryesisht në Itali dhe Greqi edhe sot e kësaj dite vazhdojnë që ta quajnë veten e tyre Arbër dhe vendin e tyre Arbëri, Moj More Moj Arbëri thotë kënga mesjetare. Kështu që këtu nuk ka asgjë të shpikur gjatë kohës së komunizmit apo nga Latinët. Unë nuk e di nga i gjeni ju këto teori. Nga ana tjetër, territori ku ne kemi banuar dhe vazhdojmë të banojmë, gjatë historisë është emërtuar nga të huajtë dhe të parët tanë me emra të ndryshëm, Iliri, Maqedoni, Epir,(I Vjetri dhe I Riu). Kështu që të paktën në 1.000 vjetët e fundit, duke përjashtuar shekullin e 20-të, të huajt por edhe të parët tanë në kronikat e ndryshme të kohës, i kanë konsideruar arbërit(shqiptarët) si të vetmin komb pasardhës të Ilirëve, Maqedonasve dhe Epirotëve. Të gjitha këto ishin sinonime të emrit arbër(shqiptar). Kështu që përdorimi i tyre nuk përbën ndonjë problem identiteti. Edhe Muzaka vetë i përdor të dy emërtimet. Meqë ra fjala, kush janë këta Dhespotë të Epirit që do çlironin Konstantinopojën nga Otomanët? Më vonë, fundi i shek. XIX fillimi i shek. XX, të huajt për arsye gjeopolitike filluan të thonë(dhe nuk na thanë as na falni që ju kemi gënjyer deri tani kur ju kemi quajtur si kombin trashëgimtar të këtyre popullsive të vjetra të Gadishullit) jo, ju jeni turq të ardhur nga Azia, ju keni ardhur nga Kaukazi. Tani, për fat të mirë ne kemi disa dëshmi dhe dokumente nga mesjeta që jo vetëm provojnë ekzistencën tonë si komb por edhe ekzistencën e një ndërgjegjeje kombëtare, Lidhja e Lezhës është një monument i kësaj ndërgjegjeje. Në qoftë se kombet e tjera, përfshirë ato të mëdhatë e Europës kanë mendimin se kombet janë formuar në shekullin e XIX-të, ky është problemi i tyre dhe jo i imi si shqiptar. Të provosh ekzistencën e një kombi si shqiptarët në mesjetë, teorikisht duhet që të jetë rasti më i vështirë krahasuar me kombet e tjerë. Një popull i ndarë në disa fe, i ndarë në bazë fisesh, i ndarë nga një terren tmerrësisht i vështirë nga pikëpamja gjeografike. E megjithatë ky komb, përveç tentativës shtetformuese gjatë periudhës së Skënderbeut, në një nga momentet më të vështira të historisë sonë me anë të një dokumenti provon në mënyrë të pakundërshtueshme ekzistencën e tij si komb. I referohem letrës së Pjetër Budit të vitit 1621 drejtuar Vatikanit, letër në të cilën ai flet në emër të shqiptarëve, në veri dhe në jug, në lindje dhe në perëndim, katolik, ortodoks dhe myslimanë, letër në të cilën ai kërkon ndihmë për një kryengritje mbarëkombëtare kundër Otomanëve dhe ta thotë shumë qartë që idenë për këtë kryengritje ja kanë dhënë dy sundimtarët myslimanë të Shqipërisë, miqtë e tijë.
    http://www.albanianhistory.net/1621_Budi/index.html
    Ja ku e ke letrën, lexoje, analizoje dhe më thuaj në kam të drejtë apo jo. Sa kombe të tjera në Europë mund të paraqisin një dokument të tillë që provon ekzistencën e tyre? Meqenëse ra fjala, a e di ti zotëri që në fillim të shek. XX - të, gjysma e popullsisë në Francë fliste frëngjishten si gjuhë amtare?
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Se fundi, cila eshte e verteta historike mbi "origjinen" e Vojsava Kastriotit? Vete pyetja eshte nje pyetje budallacke per nje personazh qe jetoi ne nje epoke ku linja ndarese nuk ishte kufiri shteteror apo etnik, por ai fetar dhe klasor. Vojsava Kastrioti nuk ishte as as "shqiptare" e as "serbe", ajo ishte e krishtere orthodhokse dhe i perkiste aristokracise bizantine te zones. Ashtu sic dime qe familjet aristokrate benin martesa mes njera-tjetres qe i kalonin kufijte e territorit qe ato kishin nen kontroll. Dy ishin parakushtet e ketyre martesave: a) feja e njejte b) perkatesia klasore aristokrate.

    Albo
    Natyrisht që në rastin e martesave të elitës, një rëndësi të madhe kishte faktori gjeopolitik dhe aleancat e ndryshme. Rasti i nënës së Skënderbeut nuk duhet që të kishte një vëmendje kaq të madhe në kushte normale. Ka diskutime të ndryshme por këto duhet që të ishin në nivele akademike dhe jo të degjeneronin deri në këtë pikë që edhe një mutt muti mendon se ka diçka për të thënë.
    Arsyeja ose arsyet pse bëhet kaq zhurmë janë disa.
    E para, ata që kanë vendosur ta zhbëjnë këtë komb, që ti nxjerrin rrënjën, gërmojnë në të gjitha drejtimet dhe përpiqen që të ngrenë çështje që nuk ekzistojnë, natyrisht duke përdorur edhe intelektualë të kalibrit ndërkombëtarë si ky muçua.
    E dyta, fqinjët tanë në politikën disinformuese të tyre, e kanë parësore që të paraqesin veten e tyre si kalorës të krishterimit dhe shqiptarët si bashkëpunëtor të turqve dhe më tej të na paraqesin si emigrant të sjellë nga Turqia në këto anë. Por ata kanë dy probleme.
    E para shqiptarët luftuan dhe askush në Ballkan nuk e ka këtë bilanc luftërash që kanë shqiptarët me Otomanët. Me rezistencën e tyre shqiptarët mbrojtën Italinë dhe Europën nga invazioni osman.
    E dyta, është e vërtetë që serbët luftuan në betejën e Fushë Kosovës, por duhet thënë që në atë betejë morën pjesë shumë ballkanas ndërmjet tyre dhe shumë shqiptarë dhe në qoftë se pranojmë për të vërtetë atë që thotë Muzaka dhe burime të tjera bashkëkohore, ne kemi heronjtë tanë që u vranë duke luftuar në Fushë Kosovë, duke filluar me gjyshin e Muzakës. Por problemi i serbëve është se mbas kësaj beteje ata i hapën dyert e qyteteve të tyre për Otomanët dhe jo vetëm dyert, por ata hapën edhe shalët. Është fakt historik që sundimtarët serbë, për të ruajtur pushtetin e tyre dërguan në haremet e turqve, nënat, gratë, vajzat dhe motrat e tyre. Princat serbë, duke filluar me heroin e tyre Princ Marko dhe të tjerë, e dhanë jetën e tyre duke luftuar si luanë krah për krahë me turqit kundër të krishterëve ballkanas.
    Ndërsa me grekët problemi është edhe më skandaloz. Di të më thuash ndonjë betejë ndërmjet grekëve dhe turqve në periudhën shek. XIV-XV, periudhë e cila korrespondon me pushtimin e territorit të atij vendi që ne sot quajmë Greqi? Një të vetme, di? Nuk është puna këtu për të rrahur gjoksin dhe për tu mburrur si fëmijët. Problemi ka të bëjë pikërisht me ekzistencën e kombit. Ka pasur grekë në shekullin e XIV-XV dhe nëse ka patur si reaguan këta njerëz përballë pushtimit të huaj? Ose po deshe quaje si reaguan këta të krishterë kundër pushtimit islamik, pak rëndësi ka, mua më duhet qoftë edhe një turk që pësoi infarkt dhe do ta quajmë atë si një viktimë të rezistencës greke.
    Kështu që ti atë muhabetin e dobiçit mbaje për vete.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Neteorm : 08-08-2017 më 09:22 Arsyeja: U rregullua shkrimi.

  16. 2 antarët më poshtë falenderuan King Bardhyl për mendimin e shprehur në këtë postim:

    murik (10-08-2017),Neteorm (08-08-2017)

  17. #11
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    26-07-2014
    Postime
    202

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    EDIT.
    Ngaqë koha për të edituar postimin tim më ka mbaruar, doja të bëja këtë ndryshim:
    është
    Nga ana tjetër, territori ku ne kemi banuar dhe vazhdojmë të banojmë, gjatë historisë është emërtuar nga të huajtë me emra të ndryshëm, Iliri, Maqedoni, Epir,(I Vjetri dhe I Riu).
    bëhet:
    Nga ana tjetër, territori ku ne kemi banuar dhe vazhdojmë të banojmë, gjatë historisë është emërtuar nga të huajtë dhe të parët tanë me emra të ndryshëm, Iliri, Maqedoni, Epir,(I Vjetri dhe I Riu).

  18. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-09-2010
    Postime
    778

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Po. Ashtu eshte. Atehere quheshin epir maqedoni arberi e tani quhen kosove shqiperi por emri maqedoni ka mbetuar.

  19. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-10-2004
    Postime
    235

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Dicka nuk po kuptoj -> Perse Mustafaj po nxiton qe te dale ne rolin e tij te vertete ne shoqerin shqiptare ! Per cfare arsye i kane thene te nxitohet ?
    Per mendimin tim kjo eshte pyetja qe ne duhet te perpiqemi ti pergjigjemi !

  20. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-09-2010
    Postime
    778

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Nano ashtu Zhyljen Leveni qe erdhi nga fshati ne Paris -ka dhe ai nje qellim te vetem- te lere nam -pavaresisht nese Nami eshte per mire apo per keq. Gjithashtu ashtu si dhe ekspozimi i kengetareve te reja te cilat ne fakt nuk kane ze por pelqehen per trupin -edhe Nano yne nuk eshte profesionist por ekspozon logorene ne vend te profesionalizmit.

  21. Anetarët më poshtë kanë falenderuar pirro10 për postimin:

    murik (21-08-2017)

  22. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-09-2010
    Postime
    778

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    I nderuar Albo,
    Vazhdon ti biesh gozhdes se gabuar kur thua se edhe ata qe i kundervihen Nanos -jane si ai....
    Gabim i nderuar. Po te vaxhdohet ashtu si thua ti do te ndodhe fix fare ashtu si po ndosh keto 27 vite ne Shqiperi. Sipas teje le ti leme te flasin budallalleqe le te vjedhin le te vrasin le te prostituojne -ska gje thua ti -mos reagoni.
    Jo . Nuk jam nga ai brume i nderuar. Per ato qe jam i sakte -do reagoj.

  23. Anetarët më poshtë kanë falenderuar pirro10 për postimin:

    murik (21-08-2017)

  24. #16
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Albo ka dale nga rruga e perendise o Pirro,ka kohe ky muhabet

  25. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-09-2010
    Postime
    778

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Haaa. Ka dale por do perpiqemi ta kthejme sepse ka cilesi te mira.
    Dikush po e terheq ne rruge te gabuar.

  26. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-10-2004
    Postime
    235

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Citim Postuar më parë nga pirro10 Lexo Postimin
    Nano ashtu Zhyljen Leveni qe erdhi nga fshati ne Paris -ka dhe ai nje qellim te vetem- te lere nam -pavaresisht nese Nami eshte per mire apo per keq. Gjithashtu ashtu si dhe ekspozimi i kengetareve te reja te cilat ne fakt nuk kane ze por pelqehen per trupin -edhe Nano yne nuk eshte profesionist por ekspozon logorene ne vend te profesionalizmit.
    Se besoj se kerkon vetem te lere nam.
    Sepse kete mund ta bente dhe ne menyra te ndryshme. Po ta shikosh me vemendje Nanon kur del ne tv dhe flet per keto gjera duket qe sforcohet shume sepse e kupton shume mire se po thote idiotlliqe me kile........ vetem se kush ja ka vene keto idiotlliqe ne goje ?

  27. #19
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    26-07-2014
    Postime
    202

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Citim Postuar më parë nga Ozzy Lexo Postimin
    Dicka nuk po kuptoj -> Perse Mustafaj po nxiton qe te dale ne rolin e tij te vertete ne shoqerin shqiptare ! Per cfare arsye i kane thene te nxitohet ?
    Per mendimin tim kjo eshte pyetja qe ne duhet te perpiqemi ti pergjigjemi !
    Për të njëjtën arsye pse një televizion kombëtar si Klani, në një nga programet e tij që më duket titullohet gara e nuseve, në çdo pjesë na tregon një shqiptare që martohet me një zezak, me një indian, me një kinez, apo me një dreqi e di se çfarë është. Kur flisnin para disa viteve për shoqëri multietnike dhe multi kulturore në Shqipëri, ne qeshim. Siç e shikoni, po e realizojnë me shumë sukses këtë gjë. Të parën gjë që bënë ishte shkatërrimi i familjes shqiptare. Në një shoqëri si kjo e jona, por jo vetëm, roli i familjes është kyç. Qëllimi është ta degradojnë fare këtë komb dhe ti bëjnë këta njerëz një tufë delesh që mund të shtypen kollaj. Shqiptarët kanë qenë gjithmonë një racë e sertë, tani jemi bërë si legena. Po të ngriheshin të parët tanë nga varret sot, do të na varnin prej gjuhe.

  28. #20
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Citim Postuar më parë nga Hylltar Lexo Postimin
    Tani edhe kjo qe thuani ju ka nje mangesi te dukshme qe nga aeroplani. Teoria qe thote se kombi u krijua ne shek. XIX, nuk do te thote qe duhet te anashkaloni faktorin gjuhe.

    Cila ishte gjuha amtare e Vojsaves? Arberisht apo sllavisht?

    Ju duhet te jeni ne gjendje te pergjigjeni, nese jo ju athere te tjeret...
    Thuaj #1: Gjuha shqipe nuk ka patur dhe nuk ka nje fjale te saj per te pershkruar nocionin komb. Fjala qe perdorim sot "komb" eshte nje fjale me origjine arabe, mbetur nga koha osmane.

    Thuaj #2: Gjuha eshte nje veti dalluese e fituar dhe jo e lindur e njeriut. Si e tille, ajo asnjehere nuk merret e para ne konsiderate, por e fundit, kur vjen fjala tek studimi i antropologjise se nje shoqerie apo nje individi te asaj shoqerie. Raca dhe tiparet fizike, plus tradita (feja) e kultura e trasheguar, renditen perpara gjuhes. Dhe ne kohen e sotem, gjaku dhe sekretet qe ai mban me ADN-ne e secilit prej nesh, tregojne origjinen e vertete etnike te kujtdo.

    Thuaj #3: Arsyeja perse shqiptaret i meshojne "gjuhes se perbashket shqipe", ka te beje me faktin se shqiptaret nuk ndajne as rracen, as fene, as gjakun, e as kulturen. Perballe nje realiteti te tille, ne vend qe te pranojne te verteten qe eshte e dukshme per kedo, i bejme qejfin vetes duke i meshuar idese se "gjuhes". Une di te flas anglisht dhe jetoj brenda territorit te shtetit amerikan. A mjafton kjo per te dale ne perfundimin se une i perkas etnise amerikane?

    Thuaj #4: Ne nuk e dime origjinen etnike te Vojsaves e as "gjuhen e nenes" se Gjergjit, por thjeshte nga doreshkrimet qe kemi sot ne dore qe kane dale nga Kruja, shume kollaj mund te dalim ne perfundimin se Gjergj Kastrioti mund te kete njohur disa gjuhe: arabishten, greqishten, sllavishten, latinishten. Gjuha shqipe nuk eshte ne ate liste pasi nuk kemi asnje dokument te dale nga Kruja ne gjuhen shqipe.

    Thuaj #5: Edhe sikur ta dinim gjuhen amtare te Vojsaves, kjo nuk e rendiste ate automatikisht ne nje etni te caktuar. Duke qene se ajo i perkiste familjeve fisnike te kohes, dihet qe ne mesjete martesat mes familjeve fisnike i kalonin kufijte e territoreve, dhe detyrimisht sillnin perzierje gjaku dhe kulturash. Sic ta bera te qarte edhe me lart, dy kushtet e ketyre martesave ishin: feja + statusi aristokrat i familjes.

    Albo

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •