Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 79
  1. #21
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Lexoje lexoje ca shkruan me poshte... eshte e habitshme.Eshte rast i pashprese. Ndaj edhe nuk e mer me njeri seriozisht. Shkruan vetes,i pergjigjet vetes,meret me veten e vet. E ke vene re?

  2. #22
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    King Bardhyl,

    1. Kur lexoj shqiptare qe shkruajne budalleqe si "ne jemi ilire" dhe fluturojne si gomari nga iliret tek shqiptaret, nje fluturim disa mijeravjecar ne kohe brenda nje fjalie, zakonisht i injoroj pasi e kam te qarte qe a) jetojne akoma me versionin historik te Veprave te xhaxhit Enver b) nuk e kane marre mundimin te mesojne te vertetat historike ne keto dekadat e lirise c) kembengulin si budallai ne injorancen e tyre.

    2. Mesjeta shqiptare nuk ishte thjeshte nje konklikt Katolicizem-Orthodhoksi. Te duhet te lexosh me shume mbi historine e Kryqezates se IV dhe plackitjen e Konstandinopojes nga latinet qe u pasua edhe me pushtimin e gjithe qyteteve porte ne mbare perandorine bizantine po nga latinet. Ketu fillon historia e vertete e mesjetes shqiptare, ne shekullin e XIII, dy shekuj para se Gjergj Kastrioti te dilte ne skene. Te duhet te lexosh mbi historine e familjes Komneni qe ka qene familja e pare ne liste ne rradhet e Dhespoteve te Epirit, per te cilet flet Joan Muzaka ne amanetin e tij. Nuk do te gjesh libra ne shqip per ta pasi ata jane lene me dashje ne harrese, si nga italianet qe kane dashur t'i mbajne shqiptaret ne erresire per disa te verteta te medha, por edhe nga rregjimi komunist. Per ta lexon vetem ne biblotekat e qyteteve te medha te botes, ne gjuhen te huaj.

    3. Pas renies se Konstandinopojes ne duart e latineve dhe plackitjes se qytetit, gjithe aristokracie e atehershme e perandorise bizantine u vu ne gare se kush do ta clironte Konstandinopojen nga zgjedha e latineve. Nga te gjitha keto familje, dy dominuan dhe paten nje fare suksesi: Konmenet (Arianiti) ne Epir dhe Paleologet ne Azine e Vogel te sotme. Pse eshte kjo e rendesishme ta mesosh? Pasi i biri i Gjergj Kastriotit, Joani, martoi princeshen e fundit bizantine, Irena Paleologu. Joani nuk ishte vetem i biri i Gjergjit por edhe i Androniqi Komneni qe shqiptaret e sotem ia kane ndryshuar emrin ne "Donika Kastrioti". Ajo vinte nga dera e Komneneve. Kastriotet nuk ishin nje familje e ngritur si Arianitet por u bene te tille pas marteses se Gjergjit me Androniqin. Ky eshte edhe emri qe ajo ka mbi varrin e saj.

    4. Kur Marin Barleti shkruajti vepren e tij romantike mbi Gjergj Kastriotin, ai e quajti librin dhe Gjergjin: "Mbret i Epirit dhe Maqedonise". Duke e renditur Gjergjin ne te njejten rang me gjithe kokat e Epirit qe kane hyre ne historine boterore, qe nga koha e Pirros se Epirit e deri ne ate kohe. Arberi dhe Epir jane sinonime si fjale. Epir eshte emri natyral e tradicional me te cilin banoret e zones e kane njohur vetveten. Version Arberi dhe arber eshte versioni i latinizuar: menyra se si ata pertej Adriatikut i kane njohur vendasit. Ata qe njihen si arbereshet e Italise, shumica jane epirote, te larguar nga zona e Epirit. Ashtu sic jane edhe gati te gjithe arvanitasit ne Greqi. Por ne Itali kish edhe emigrante shqiptare nga zonat veriore te vendit, qe nuk hynin brenda territorit te Epirit dhe nuk kishin te njejten kulture e tradite si epirotet.

    5. Te duhet te lexosh me shume mbi jeten e disa prej prelateve romano-katolike si Budi e Bogdani e disa te tjere qe sot nderohen si "martire". Qellimi i tyre ishte pushtimi i territoreve te vendit nga latinet ne menyre qe Vatikani te mund te kthente gjithe shqiptaret orthodhokse ne romano-katolike. Dhe ajo qe i shtynte per te bere kete gje ishte urrejtja ndaj popullsise muslimane ne zonat ku jetonin romano-katoliket shqiptare. Kur Edi Rama ne injorancen e tij historike i rendit disa prej tyre si martire ne bulevardin e Tiranes gjate vizites se Papes, ai solli reagimin e forte te disa muslimaneve shqiptare, te cilin ndryshe nga shumica e shqiptareve qe eshte injorante mbi historine e shkuar, e dinte perse ata luftonin dhe fundin e tyre. Eshte njesoj si ti t'i thurresh lavde dikujt qe del e thote sot: "une jam gati te luftoj kunder shqiptareve me qellim qe t'i kthej ne fene time".

    Shfrytezoni lirine qe gezoni sot per te mesuar te vertetat historike te popullit tuaj. Dhe mos iu trembni te vertetes, edhe kur ajo te lendon krenarine boshe. Dhe sic e thashe me lart, rremoni ne bibliotekat e huaja per te mesuar mbi historine e popullit tuaj ne shekuj.

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 31-08-2017 më 17:55

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-09-2010
    Postime
    778

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Komb ne arabisht- Dawra
    Komb ne turqisht -ulus
    Pra fjala Komb eshte shqip.
    Pra ja ke fut kot i nderuar e per pasoje te gjitha argumentet e tjera jane pa baze.

  4. #24
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Pirro,te kam thene qe ai jeton ne nje dimension tjeter..sajesat e veta i mban si fjala e shenjte. E lexova dhe une por nuk ja vlen te humbesh kohen per te sqaruar dike qe di gjithcka.

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-09-2010
    Postime
    778

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Citim Postuar më parë nga murik Lexo Postimin
    Lexoje lexoje ca shkruan me poshte... eshte e habitshme.Eshte rast i pashprese. Ndaj edhe nuk e mer me njeri seriozisht. Shkruan vetes,i pergjigjet vetes,meret me veten e vet. E ke vene re?
    Ke te drejte . Por gjithsesi debati sqaron realitetin.

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    ..o pirro fjala komb eshte derivat i gjuheve gabele dhe tingulli e sqaron kete ne krahasim me 'ku rafti bu' ku shohim po te njejten kokefortesi te dy bashtingelloreve te forta ne mes te fjales..
    ..iliret kane qene fise gabelesh maqedonie dhe te refuzuar gjithnje ne heshtje nga Greket e mencur, edhe ne mungese te shkrimeve historike, nuk kane levizur shume dhe skandali rendon mbi maqedonine dhe rracat e saj te papastra 'impura'. Por a do te arrijne historianet te barabiten me fantastiket e botes?...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Neteorm : 08-09-2017 më 12:09 Arsyeja: Epitete te pa lejuara ne forum!

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-09-2010
    Postime
    778

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    O carlie sigurisht e ke fjalwn per vehten tende mjafton ti shtosh pjesen shkodranishte e cila perkufizon me se mire pa aftesine tende per te mos kupruar se fjala komb eshte shqip. Nuk ka kurrfare fjale evgjitshe komb sepse se pari as nuk shkruhet dhe as nuk flitet nga jevgjit. Shko studjo i nderuar. Dhe mos diskuto gjera qe nuk i kupton. Une te dhashe dy fjale nga e cila ne fillim the se rridhte fjala komb.
    Tani hedh nje gur ne lume qe ne te merremi me te.
    Epo tani nuk merrem me. Pse sepse kur nje budalla hedh dy here gure ne lume atehere ka nevoje per mjekim.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Neteorm : 08-09-2017 më 12:10 Arsyeja: Ofendime

  8. #28
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Tribaldet ose Triballoi (greqisht) jetonin diku mes Serbise dhe Bullgarise dhe mendohet si qendra e tyre fusha e Kosoves. Popullsi trako-ilire. Serbet erdhen ne keto troje shume shekuj me vone dhe ndoshta ka pasur edhe perzjerje te fiseve te ndryshme. Por serbet e gjeten kete emer nuk e sollen. Nuk e di a ka mbetur ky mbiemer mes sebve te sotem,por di qe ky mbiemer mbijetoi ne Itali nepermjet arberesheve dhe gjendet ne variantin Tribaldo,Tripaldo sidomos ne jugg te Italise (Puglia,Calabria,Napoli). Edhe etimologjikisht kemi "ball" fjale qe e gjejme edhe sot ne shqipen moderne. Balli njeriut,pra pjesa frontale e kokes.Ne balle te luftes,pra ai qe udheheq qe qendron perpara.Balli i kazanit.balle per balle e keshtu me rradhe...

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-09-2010
    Postime
    778

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Ja ke fut kot plako

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,565

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Tribalet ishin fise Ilir- Thrake , ishin ne kohen e ALeksandrit te Madhe , ndoshta edhe me heret.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Akuamarini : 15-09-2017 më 06:41

  11. #31
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    per ca ja kam fut kot? Na ndrico o i madh, i dyti pas albos

  12. Anetarët më poshtë kanë falenderuar murik për postimin:

    drague (15-09-2017)

  13. #32
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-09-2010
    Postime
    778

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    King Bardhyl. Ja fut kot.
    Katolicimi u fut gjeresisht ne Shqiperi e Kosove e trevat shqiptare vetem pas miratimit te Programit FIDE nga Papa pra pas vitit 1540.
    Para pushtimit osman shumica derrmuese e Arberise dhe Epirit ishin te ritit lindor. Kete e vertojne emogrimet 100%.

  14. #33
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Krytari i fisit Tribalta qe sot jeton ne vendet Baltike ka qene djall i zotit apo jevg brunei qe me pas themeluan greqine antike per te mbrojtur idene e tyre te mbrapshte qe jane te bardhe kurse, te bardhet jane jevgj dhe zoti nuk eshte djall por mbret i rralle sipas tyre..! Ai qe kishte pushtet mbi fisin tribalta e ka patur pule nenen e skenderbeut dhe ai i ngjizi shpirt asaj por meqe ishte djall aura e saj a djallit ishte e luhateshme dhe njerezit skllever nen sundimin e saj te erret ishin gjysme te lire gjysme te cmendur apo gjaknxehte. Nese Ai do te sihte engjell i zotit shqiperia do te ishte si gjermania e Kolneve qe kane po te njejten histori ngjizje! prandaj shqiptaret, dhe skenderbeu, jane qene gjaknxehte dhe mendjelehte dhe prone e feve qe lindin nga shpirtrat e djajve qe e kane enderr adhurimin direkt kryekeput ndaj tyre!

  15. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-09-2010
    Postime
    778

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    I nderuar Albo, sipas versionit tim te hisyorise se Vojsaves te cilen e kam shkruar me siper dhe te dhenave gjuha e Vojsaves ishte arbetisht sepse te pakten nena e saj qe quhej Maria Muzaka ishte nga fisi epirot i Muzakajve.
    Dakort deri ketu?.
    I jati duhet te ishte arber i perzjere me sllave sepse mbiemri Triballa nuk eshte sllav por ilir. Ne kemi dhe sot mbiemer balla balle. Sa prr emrin : gerhur ose grigor ky emer mund te jete i modes se asaj kohe: moda ishte ne favor te sllaveve.
    Dihet qe arberit dhe sot shqiptaret kane qejf emrat e huaj.

  16. #35
    i/e regjistruar Maska e skampin
    Anëtarësuar
    12-01-2003
    Vendndodhja
    Spanjë
    Postime
    947

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Si ka mundesi qe vehabistet dhe Albot jane ne te njejten linje kur bie fjala per sulm kunder figurave me te ndritura te popullit tone. Sipas albos ne paskemi pasur vetem fe dhe aristokraci dhe meqe shqipja nuk shkruhej nuk paska egzistuar dhe per rrjedhoje as Gjergji spaska fol shqip se letrat i shkruante vetem ne gjuhe te huaj sipas adreses ku e dergonte. o mjeran, shok i muç nanos ktheji librat parsh kur i lexon se le name qe kur e krijove kete faqe dher vazhdon te jeshe njelloj i pakorigjueshem.
    Kujdes nga shkjau
    Kujdes nga greku
    Kujdes nga ata qe harruan ATDHEUN
    AT GJERGJ FISHTA

  17. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-09-2010
    Postime
    778

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Sigurisht qe Gjergj Kastrioti dinte disa gjuhe.
    Por ajo ngaterron historianet dhe kerkuesit eshte se gjuha nderkombetare e asaj kohe ishte greqishtja e vjeter dhe sllavishtja. Shkrimet jane ne ato gjuhe por e folura e popullit ishte arberishtja. Te arsimuarit ishin vetem prifteri jte dhe te pasurit.

  18. #37
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    26-07-2014
    Postime
    202

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    King Bardhyl,

    1. Kur lexoj shqiptare qe shkruajne budalleqe si "ne jemi ilire" dhe fluturojne si gomari nga iliret tek shqiptaret, nje fluturim disa mijeravjecar ne kohe brenda nje fjalie, zakonisht i injoroj pasi e kam te qarte qe a) jetojne akoma me versionin historik te Veprave te xhaxhit Enver b) nuk e kane marre mundimin te mesojne te vertetat historike ne keto dekadat e lirise c) kembengulin si budallai ne injorancen e tyre.

    2. Mesjeta shqiptare nuk ishte thjeshte nje konklikt Katolicizem-Orthodhoksi. Te duhet te lexosh me shume mbi historine e Kryqezates se IV dhe plackitjen e Konstandinopojes nga latinet qe u pasua edhe me pushtimin e gjithe qyteteve porte ne mbare perandorine bizantine po nga latinet. Ketu fillon historia e vertete e mesjetes shqiptare, ne shekullin e XIII, dy shekuj para se Gjergj Kastrioti te dilte ne skene. Te duhet te lexosh mbi historine e familjes Komneni qe ka qene familja e pare ne liste ne rradhet e Dhespoteve te Epirit, per te cilet flet Joan Muzaka ne amanetin e tij. Nuk do te gjesh libra ne shqip per ta pasi ata jane lene me dashje ne harrese, si nga italianet qe kane dashur t'i mbajne shqiptaret ne erresire per disa te verteta te medha, por edhe nga rregjimi komunist. Per ta lexon vetem ne biblotekat e qyteteve te medha te botes, ne gjuhen te huaj.

    3. Pas renies se Konstandinopojes ne duart e latineve dhe plackitjes se qytetit, gjithe aristokracie e atehershme e perandorise bizantine u vu ne gare se kush do ta clironte Konstandinopojen nga zgjedha e latineve. Nga te gjitha keto familje, dy dominuan dhe paten nje fare suksesi: Konmenet (Arianiti) ne Epir dhe Paleologet ne Azine e Vogel te sotme. Pse eshte kjo e rendesishme ta mesosh? Pasi i biri i Gjergj Kastriotit, Joani, martoi princeshen e fundit bizantine, Irena Paleologu. Joani nuk ishte vetem i biri i Gjergjit por edhe i Androniqi Komneni qe shqiptaret e sotem ia kane ndryshuar emrin ne "Donika Kastrioti". Ajo vinte nga dera e Komneneve. Kastriotet nuk ishin nje familje e ngritur si Arianitet por u bene te tille pas marteses se Gjergjit me Androniqin. Ky eshte edhe emri qe ajo ka mbi varrin e saj.

    4. Kur Marin Barleti shkruajti vepren e tij romantike mbi Gjergj Kastriotin, ai e quajti librin dhe Gjergjin: "Mbret i Epirit dhe Maqedonise". Duke e renditur Gjergjin ne te njejten rang me gjithe kokat e Epirit qe kane hyre ne historine boterore, qe nga koha e Pirros se Epirit e deri ne ate kohe. Arberi dhe Epir jane sinonime si fjale. Epir eshte emri natyral e tradicional me te cilin banoret e zones e kane njohur vetveten. Version Arberi dhe arber eshte versioni i latinizuar: menyra se si ata pertej Adriatikut i kane njohur vendasit. Ata qe njihen si arbereshet e Italise, shumica jane epirote, te larguar nga zona e Epirit. Ashtu sic jane edhe gati te gjithe arvanitasit ne Greqi. Por ne Itali kish edhe emigrante shqiptare nga zonat veriore te vendit, qe nuk hynin brenda territorit te Epirit dhe nuk kishin te njejten kulture e tradite si epirotet.

    5. Te duhet te lexosh me shume mbi jeten e disa prej prelateve romano-katolike si Budi e Bogdani e disa te tjere qe sot nderohen si "martire". Qellimi i tyre ishte pushtimi i territoreve te vendit nga latinet ne menyre qe Vatikani te mund te kthente gjithe shqiptaret orthodhokse ne romano-katolike. Dhe ajo qe i shtynte per te bere kete gje ishte urrejtja ndaj popullsise muslimane ne zonat ku jetonin romano-katoliket shqiptare. Kur Edi Rama ne injorancen e tij historike i rendit disa prej tyre si martire ne bulevardin e Tiranes gjate vizites se Papes, ai solli reagimin e forte te disa muslimaneve shqiptare, te cilin ndryshe nga shumica e shqiptareve qe eshte injorante mbi historine e shkuar, e dinte perse ata luftonin dhe fundin e tyre. Eshte njesoj si ti t'i thurresh lavde dikujt qe del e thote sot: "une jam gati te luftoj kunder shqiptareve me qellim qe t'i kthej ne fene time".

    Shfrytezoni lirine qe gezoni sot per te mesuar te vertetat historike te popullit tuaj. Dhe mos iu trembni te vertetes, edhe kur ajo te lendon krenarine boshe. Dhe sic e thashe me lart, rremoni ne bibliotekat e huaja per te mesuar mbi historine e popullit tuaj ne shekuj.

    Albo
    Faleminderit për këshillën, por meqenëse jam i apasionuar mbas historisë unë vazhdimisht lexoj.
    Këshilla ime për ju është se diskutimet në një forum zhvillohen në formën e një dialogu. Pra ju duhet që të citoni postimin tim dhe të shprehni opinionin tuaj nëse jeni dakord ose jo dhe duhet që ta bëni këtë duke e mbështetur arsyetimin tuaj në ato libra që ju i keni gjetur duke rrëmuar nëpër bibliotekat e huaja.
    Për fatin tuaj të keq, postimi juaj është një monolog i pakuptimtë dhe plot me kontradikta, përpara së gjithash logjike. Për shembull, do të isha shumë i interesuar që të më shpjegonit pasazhin e nënvizuar.

  19. #38
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    26-07-2014
    Postime
    202

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Citim Postuar më parë nga pirro10 Lexo Postimin
    King Bardhyl. Ja fut kot.
    Katolicimi u fut gjeresisht ne Shqiperi e Kosove e trevat shqiptare vetem pas miratimit te Programit FIDE nga Papa pra pas vitit 1540.
    Para pushtimit osman shumica derrmuese e Arberise dhe Epirit ishin te ritit lindor. Kete e vertojne emogrimet 100%.
    Meqë unë ja fus kot dhe meqenëse lexoj këtu në forum debatet nëse Skënderbeu ishte Katolik apo Ortodoks, mund të më bësh një koment për pjesën e cituar më poshtë të lutem? Ju faleminderit.
    The baptism formula document Edit
    Main article: Formula e pagëzimit
    The sentence was the baptismal formula (Albanian: Formula e pagëzimit): Un'te paghesont' pr'emenit t'Atit e t'Birit e t'Spirit Senit. (English: "I baptize thee in the name of the Father and the Son and the Holy Spirit" and modern Albanian: "'Unë të pagëzoj në emër të Atit, të Birit, e të Shpirtit të Shenjtë").[6]

    The formula was found in a pastoral letter written in Latin by Engjëlli after his visit to the Church of Holy Trinity in Mat. The letter is dated 8 November 1462. The formula was meant to be used by Albanian priests to render the ritual understandable for people ignorant of Latin. Probably it was meant also to be used by Albanian people in the countryside, unable to take their children to be baptized to a church. The formula was approved by a synod in Mat, Albania, in 1462.[7]

    The document containing the baptismal formula is held in the Biblioteca Medicea Laurenziana, Florence, Italy. It was discovered in 1915 by the Romanian scholar Nicolae Iorga.[8]

  20. #39
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Citim Postuar më parë nga King Bardhyl Lexo Postimin
    Meqë unë ja fus kot dhe meqenëse lexoj këtu në forum debatet nëse Skënderbeu ishte Katolik apo Ortodoks, mund të më bësh një koment për pjesën e cituar më poshtë të lutem? Ju faleminderit.
    Familja Engjelli ishte me origjine bizantine, lidhje gjaku me fronin perandorak ne Bizant. Lexo materialin me poshte ne forum postuar 12 vjet me pare:

    http://www.forumishqiptar.com/thread...jak-perandorak

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 13-02-2018 më 00:59
    "Babai i shtetit është Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencëtari!"

  21. #40
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Përse Vojsava Tribalda – Nëna e Skënderbeut ishte me origjinë Arbër

    Citim Postuar më parë nga pirro10 Lexo Postimin
    I nderuar Albo, sipas versionit tim te hisyorise se Vojsaves te cilen e kam shkruar me siper dhe te dhenave gjuha e Vojsaves ishte arbetisht sepse te pakten nena e saj qe quhej Maria Muzaka ishte nga fisi epirot i Muzakajve.
    Dakort deri ketu?.
    I jati duhet te ishte arber i perzjere me sllave sepse mbiemri Triballa nuk eshte sllav por ilir. Ne kemi dhe sot mbiemer balla balle. Sa prr emrin : gerhur ose grigor ky emer mund te jete i modes se asaj kohe: moda ishte ne favor te sllaveve.
    Dihet qe arberit dhe sot shqiptaret kane qejf emrat e huaj.
    Gjuha qe njerezit flasin nuk eshte nje vecori dalluese e lindur, por e fituar dhe si e tille nuk mund te merret baze per "litmusin etnik" qe ti mundohesh ti besh Vojsaves. Greqishtja, sllavishtja, arabishtja, latinishtja, ishin gjuhen e kohes. Greqishtja dhe sllavishtja kane qene gjuhet e popujve ballkanike. Nje nga fushat me pak te studiuara te historise shqiptare eshte edhe ndikimi sllav si ne toponimet, gjuhen e kulturen e popullit shqiptar ne shekuj. Gati te gjitha toponimet e vendit jane ne sllavishte. Emrat e gjithe familjes Kastrioti kishin nje ndikim te dukshem sllav. Lidhja shpirterore me manastirin serb te Hilandarit ne Malin e Shenjte po ashtu e verteton kete gje. Vete ditelindja e Gjergjit qe shqiptaret festojne sot, 6 maji, eshte po ashtu dita qe Kisha Orthodhokse feston Shen Gjergjin, sipas kalendarit te vjeter Julian, qe eshte ende ne perdorim ne Kishat sllave. Gjergj Kastrioti sllavishten e ka mesuar ne shtepi, ose nga nena, ose nga babai, ose nga te dy.

    T'i besh "litmus etnik" atyre qe kane jetuar ne mesjete, ku identiteti i pare dallues ishte ai fetar, e pastaj ai fisnor e politik, eshte budallallek me brire. Eshte si ajo shprehja e vjeter qe ka mbetur e atij femijes qe i thote te atit: "Hajde o baba te te tregoj arrat!" Vojsava ishte po aq arberore aqsa Angjelina Arianiti ishte Nena e Serbise! Martesat e familjeve fisnike bizantine i kalonin kufijte etnike. Ajo qe duhet t'iu shqetesoje nuk duhet te jete "origjina etnike e Vojsaves" por origjina e identitetit qe ju mbani sot: identitetit shqiptar. Ju perpiqeni te mbuloni krizen tuaj te identitetit duke dashur t'i beni te gjithe figurat e mesjetes ne "shqiptare si vetja".

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 15-02-2018 më 22:07

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •