Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 31 prej 31
 1. #21
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,817
  Faleminderit
  87
  54 falenderime n 50 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Lexoje lexoje ca shkruan me poshte... eshte e habitshme.Eshte rast i pashprese. Ndaj edhe nuk e mer me njeri seriozisht. Shkruan vetes,i pergjigjet vetes,meret me veten e vet. E ke vene re?

 2. #22
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  23,960
  Faleminderit
  64
  760 falenderime n 623 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  King Bardhyl,

  1. Kur lexoj shqiptare qe shkruajne budalleqe si "ne jemi ilire" dhe fluturojne si gomari nga iliret tek shqiptaret, nje fluturim disa mijeravjecar ne kohe brenda nje fjalie, zakonisht i injoroj pasi e kam te qarte qe a) jetojne akoma me versionin historik te Veprave te xhaxhit Enver b) nuk e kane marre mundimin te mesojne te vertetat historike ne keto dekadat e lirise c) kembengulin si budallai ne injorancen e tyre.

  2. Mesjeta shqiptare nuk ishte thjeshte nje konklikt Katolicizem-Orthodhoksi. Te duhet te lexosh me shume mbi historine e Kryqezates se IV dhe plackitjen e Konstandinopojes nga latinet qe u pasua edhe me pushtimin e gjithe qyteteve porte ne mbare perandorine bizantine po nga latinet. Ketu fillon historia e vertete e mesjetes shqiptare, ne shekullin e XIII, dy shekuj para se Gjergj Kastrioti te dilte ne skene. Te duhet te lexosh mbi historine e familjes Komneni qe ka qene familja e pare ne liste ne rradhet e Dhespoteve te Epirit, per te cilet flet Joan Muzaka ne amanetin e tij. Nuk do te gjesh libra ne shqip per ta pasi ata jane lene me dashje ne harrese, si nga italianet qe kane dashur t'i mbajne shqiptaret ne erresire per disa te verteta te medha, por edhe nga rregjimi komunist. Per ta lexon vetem ne biblotekat e qyteteve te medha te botes, ne gjuhen te huaj.

  3. Pas renies se Konstandinopojes ne duart e latineve dhe plackitjes se qytetit, gjithe aristokracie e atehershme e perandorise bizantine u vu ne gare se kush do ta clironte Konstandinopojen nga zgjedha e latineve. Nga te gjitha keto familje, dy dominuan dhe paten nje fare suksesi: Konmenet (Arianiti) ne Epir dhe Paleologet ne Azine e Vogel te sotme. Pse eshte kjo e rendesishme ta mesosh? Pasi i biri i Gjergj Kastriotit, Joani, martoi princeshen e fundit bizantine, Irena Paleologu. Joani nuk ishte vetem i biri i Gjergjit por edhe i Androniqi Komneni qe shqiptaret e sotem ia kane ndryshuar emrin ne "Donika Kastrioti". Ajo vinte nga dera e Komneneve. Kastriotet nuk ishin nje familje e ngritur si Arianitet por u bene te tille pas marteses se Gjergjit me Androniqin. Ky eshte edhe emri qe ajo ka mbi varrin e saj.

  4. Kur Marin Barleti shkruajti vepren e tij romantike mbi Gjergj Kastriotin, ai e quajti librin dhe Gjergjin: "Mbret i Epirit dhe Maqedonise". Duke e renditur Gjergjin ne te njejten rang me gjithe kokat e Epirit qe kane hyre ne historine boterore, qe nga koha e Pirros se Epirit e deri ne ate kohe. Arberi dhe Epir jane sinonime si fjale. Epir eshte emri natyral e tradicional me te cilin banoret e zones e kane njohur vetveten. Version Arberi dhe arber eshte versioni i latinizuar: menyra se si ata pertej Adriatikut i kane njohur vendasit. Ata qe njihen si arbereshet e Italise, shumica jane epirote, te larguar nga zona e Epirit. Ashtu sic jane edhe gati te gjithe arvanitasit ne Greqi. Por ne Itali kish edhe emigrante shqiptare nga zonat veriore te vendit, qe nuk hynin brenda territorit te Epirit dhe nuk kishin te njejten kulture e tradite si epirotet.

  5. Te duhet te lexosh me shume mbi jeten e disa prej prelateve romano-katolike si Budi e Bogdani e disa te tjere qe sot nderohen si "martire". Qellimi i tyre ishte pushtimi i territoreve te vendit nga latinet ne menyre qe Vatikani te mund te kthente gjithe shqiptaret orthodhokse ne romano-katolike. Dhe ajo qe i shtynte per te bere kete gje ishte urrejtja ndaj popullsise muslimane ne zonat ku jetonin romano-katoliket shqiptare. Kur Edi Rama ne injorancen e tij historike i rendit disa prej tyre si martire ne bulevardin e Tiranes gjate vizites se Papes, ai solli reagimin e forte te disa muslimaneve shqiptare, te cilin ndryshe nga shumica e shqiptareve qe eshte injorante mbi historine e shkuar, e dinte perse ata luftonin dhe fundin e tyre. Eshte njesoj si ti t'i thurresh lavde dikujt qe del e thote sot: "une jam gati te luftoj kunder shqiptareve me qellim qe t'i kthej ne fene time".

  Shfrytezoni lirine qe gezoni sot per te mesuar te vertetat historike te popullit tuaj. Dhe mos iu trembni te vertetes, edhe kur ajo te lendon krenarine boshe. Dhe sic e thashe me lart, rremoni ne bibliotekat e huaja per te mesuar mbi historine e popullit tuaj ne shekuj.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 31-08-2017 m 17:55

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  641
  Faleminderit
  1
  43 falenderime n 32 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Komb ne arabisht- Dawra
  Komb ne turqisht -ulus
  Pra fjala Komb eshte shqip.
  Pra ja ke fut kot i nderuar e per pasoje te gjitha argumentet e tjera jane pa baze.

 4. #24
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,817
  Faleminderit
  87
  54 falenderime n 50 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Pirro,te kam thene qe ai jeton ne nje dimension tjeter..sajesat e veta i mban si fjala e shenjte. E lexova dhe une por nuk ja vlen te humbesh kohen per te sqaruar dike qe di gjithcka.

 5. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  641
  Faleminderit
  1
  43 falenderime n 32 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga murik Lexo Postimin
  Lexoje lexoje ca shkruan me poshte... eshte e habitshme.Eshte rast i pashprese. Ndaj edhe nuk e mer me njeri seriozisht. Shkruan vetes,i pergjigjet vetes,meret me veten e vet. E ke vene re?
  Ke te drejte . Por gjithsesi debati sqaron realitetin.

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  830
  Faleminderit
  2
  27 falenderime n 27 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  ..o pirro fjala komb eshte derivat i gjuheve gabele dhe tingulli e sqaron kete ne krahasim me 'ku rafti bu' ku shohim po te njejten kokefortesi te dy bashtingelloreve te forta ne mes te fjales..
  ..iliret kane qene fise gabelesh maqedonie dhe te refuzuar gjithnje ne heshtje nga Greket e mencur, edhe ne mungese te shkrimeve historike, nuk kane levizur shume dhe skandali rendon mbi maqedonine dhe rracat e saj te papastra 'impura'. Por a do te arrijne historianet te barabiten me fantastiket e botes?...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lazo : 08-09-2017 m 12:09 Arsyeja: Epitete te pa lejuara ne forum!

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  641
  Faleminderit
  1
  43 falenderime n 32 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  O carlie sigurisht e ke fjalwn per vehten tende mjafton ti shtosh pjesen shkodranishte e cila perkufizon me se mire pa aftesine tende per te mos kupruar se fjala komb eshte shqip. Nuk ka kurrfare fjale evgjitshe komb sepse se pari as nuk shkruhet dhe as nuk flitet nga jevgjit. Shko studjo i nderuar. Dhe mos diskuto gjera qe nuk i kupton. Une te dhashe dy fjale nga e cila ne fillim the se rridhte fjala komb.
  Tani hedh nje gur ne lume qe ne te merremi me te.
  Epo tani nuk merrem me. Pse sepse kur nje budalla hedh dy here gure ne lume atehere ka nevoje per mjekim.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lazo : 08-09-2017 m 12:10 Arsyeja: Ofendime

 8. #28
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,817
  Faleminderit
  87
  54 falenderime n 50 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Tribaldet ose Triballoi (greqisht) jetonin diku mes Serbise dhe Bullgarise dhe mendohet si qendra e tyre fusha e Kosoves. Popullsi trako-ilire. Serbet erdhen ne keto troje shume shekuj me vone dhe ndoshta ka pasur edhe perzjerje te fiseve te ndryshme. Por serbet e gjeten kete emer nuk e sollen. Nuk e di a ka mbetur ky mbiemer mes sebve te sotem,por di qe ky mbiemer mbijetoi ne Itali nepermjet arberesheve dhe gjendet ne variantin Tribaldo,Tripaldo sidomos ne jugg te Italise (Puglia,Calabria,Napoli). Edhe etimologjikisht kemi "ball" fjale qe e gjejme edhe sot ne shqipen moderne. Balli njeriut,pra pjesa frontale e kokes.Ne balle te luftes,pra ai qe udheheq qe qendron perpara.Balli i kazanit.balle per balle e keshtu me rradhe...

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  641
  Faleminderit
  1
  43 falenderime n 32 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Ja ke fut kot plako

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  610
  Faleminderit
  31
  55 falenderime n 51 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Tribalet ishin fise Ilir- Thrake , ishin ne kohen e ALeksandrit te Madhe , ndoshta edhe me heret.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 15-09-2017 m 06:41

 11. #31
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,817
  Faleminderit
  87
  54 falenderime n 50 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  per ca ja kam fut kot? Na ndrico o i madh, i dyti pas albos

 12. Anetart m posht kan falenderuar murik pr postimin:

  drague (15-09-2017)

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •