Hoyt Yee: Politikant n Shqipri, Kosov t mbajn premtimet pr reformat

Emri:  5148784F-B176-4AE6-92ED-5E351B83865F_cx0_cy2_cw0_w1023_r1_s.jpg

Shikime: 107

Madhsia:  30.5 KB

Nj zyrtar i lart i Departamentit t Shtetit thot se pas zgjedhjeve n Shqipri, Shtetet e Bashkuara presin nga qeveria e re t vazhdoj punn me reformat. Zvends Ndihms Sekretari i Shtetit Hoyt Brian Yee bri thirrje n nj intervist pr Zrin e Ameriks, pr vazhdimin e bashkpunimit mes shumics dhe opozits, n luftn kundr korrupsionit, krimit t organizuar dhe trafikut t narkotikve. Prsa i takon Kosovs, zoti Yee tha se Uashingtoni do t punoj me cilndo qeveri q del nga procesi demokratik, por se partit duhet t respektojn shtetin ligjor dhe t mbajn premtimet. N intervistn me kolegen Keida Kostreci, zoti Yee foli edhe pr perspektivn euro-atlantike t Ballkanit, rrezikun rus dhe premtoi se angazhimi amerikan n rajon do t vazhdoj.

Zri i Ameriks: Zoti Yee, ju luajtt nj rol ky pr t zhbllokuar situatn politike n Shqipri. Cili sht vlersimi juaj pr zgjedhjet dhe periudhn pas tyre?

Hoyt Yee: Faleminderit pr intervistn dhe faleminderit pr komplimentin. M duhet t them q n fillim se n fakt ishin politikant e Shqipris q zbllokuan situatn politike q mund ti kishte penguar zgjedhjet dhe prparimin, n rrugn transatlantike t Shqipris. Ishin gjithashtu prpjekjet e disa antarve t Parlamentit Evropian, si Knut Fleckenstein dhe Dave McAllister, nj numr ambsadash, prfshir at amerikane, q ndihmuan palt t arrinin nj marrveshje t knaqshme q bri t mundur zhvillimin e zgjedhjeve me pjesmarrjen e t gjitha partive. Ne jemi shum t knaqur q populli shqiptar mori pjes n zgjedhje q komuniteti ndrkombtar i konsideroi n prgjithsi n prputhje me standardet ndrkombtare. Jemi t knaqur t shohim shqiptart t ushtrojn t drejtn e tyre demokratike pr t votuar, pr t marr pjes n nj proces demokratik t rndsishm. Sigurisht ne tani presim me padurim fazn e ardhshme, nj qeveri t re q ne shpresojm q t filloj sa m shpejt t jet e mundur punn me reformat, veanrisht reformn n drejtsi q do ti jape mundsi vendit t shnoj edhe m shum prparim drejt antarsimit n Bashkimin Evropian, drejt rritjes s mirqenies dhe forcimit t ekonomis dhe marrdhnie m t forta me partnert e Shqipris, prfshir Shtetet e Bashkuara.

Zri i Ameriks: Si e shihni bashkpunimin mes shumics dhe opozits tani pas zgjedhjeve, dika q ishte parashikuar n marrveshjen mes tyre. far shpresoni t shihni?

Hoyt Yee: S pari ne shpresojm q t gjitha palt n Shqipri t punojn s bashku, qoft partia n pushtet, ose opozita, pr t mirn e qytetarve, t bjn at q ne mendojm se duan qytetart e Shqipris, q sht prparimi pr nj ekonomi m t fort, nj ekonomi q t trheq investimet, qoft nga brenda ashtu edhe nga kompani t huaja, qoft nga Evropa ose Amerika. Palt duhet t punojn fort pr t krijuar mundsi pr t rinjt, si n arsim, n punsim, q t rinjt t duan t qndrojn n vend, dhe jo t ken tundimin q t ikin nga Shqipria. Duam q palt t punojn m shum pr t luftuar korrupsionin, t rrnjosin korrupsionin mes zyrtarve, t luftojn m fort kundr krimit t organizuar dhe narkotikve, t gjitha kto ne mendojm se jan shtjet m shqetsuese pr qytetart e Shqipris. Ne synojm t vazhdojm partneritetin ton me Shqiprin, me t gjitha palt q duan t punojn me ne, q t ndihmojm me disa nga objektivat q sapo prmenda. Ne duam t shohim prparim t mtejshm n t gjitha fushat n t cilat ne kemi punuar me qeverin e mparshme, prfshir reformn n drejtsi, zhvillimin ekonomik, luftn kundr korrupsionit, forcimin e shtetit ligjor dhe luftn kundr krimit t organizuar dhe narkotikve.

Zri i Ameriks: A do t ndihmojn Shtetet e Bashkuara me ekspert n reformn n drejtsi? far roli do t keni?

Hoyt Yee: Ne kemi synim t vazhdojm me mbshtetjen q kemi dhn, prmes ambasads, prmes agjencive t ndryshme prfshir USAID-in, pr t dhn ekspertiz teknike, pr t kshilluar, pr forcimin e institucioneve, pr t ndihmuar me krijimin e Byros Kombtare t Hetimit pr shembull, pr t ndihmuar me procesin e vetingut q ne shpresojm t filloj n vjesht. Ne synojm t luajm rolin q u kemi premtuar partnerve tan n qeveri dhe n partit politike. Aty ku ata duan q ne ti ndihmojm, ne jemi t gatshm t ndihmojm, jo vetm me fjal, por me veprime dhe ekspertizn ton. Ajo q duam ne t shohim prej tyre, sht pun intensive, qllimet e tyre serioze dhe prpjekjet e sinqerta pr t br detyrn e tyre si udhheqs politik, q do tu tregojn rrugn qytetarve, t miratojn dhe zbatojn legjislacionin pr reforma dhe q t japin prova q njerzit n Bashkimin Evropian dhe m gjer ta kuptojn q Shqipria sht e angazhuar 100 pr qind q t integrohet n institucionet euroatlantike.

Zri i Ameriks: Ju flisni pr vullnetin e politikanve pr t br at q kan premtuar, si t kyejn reforma dhe t prmirsojn klimn politike n vend. Fakti sht q Partia Socialiste fitoi mjaft vende n parlament sa t qeveris vet. Duke pasur parasysh klimn e ashpr politike q ka mbizotruar n Shqipri, a mendoni se prpjekjet m t mdha pr hapje dhe bashkpunim duhet ti br shumica dhe kryeminstri Rama, veanrisht tani q ai i ka m shum mundsit q t bj at q do politikisht?

Hoyt Yee: Nuk ka dyshim q udhheqsi i shumics n do vend ka prgjegjsi t veanta, duke pasur mundsin t miratoj lidhje dhe reforma. Por sigurisht n do demokraci, i takon si partis ose koalicionit n pushtet q s bashku me opozitn t gjejn zgjidhje, q t jen t plqyera dhe t pranueshme nga shumica e qytetarve, ka do t thot se sht e rndsishme pr shumicn t punoj me parti t tjera q nuk jan n shumic ose n koalicionin e shumics, q t gjejn zgjidhje q t jen t pranueshme pr t gjith, ose pr nj pjes sa m t madhe t popullsis q t jet e mundur. Q mbshtetja e publikut t jet e fort sa duhet, n mnyr q reformat jo vetm t votohen por edhe t zbatohen me mbshtetjen e plot t qytetarve, sht e rndsishme t opozita t luaj rolin e saj n do demokraci, q sht t ushtroj trysni ndaj shumics pr t gjetur zgjidhjet m t mira t mundshme. N vendin tim, si edhe n demokracit evropiane sht gjithmon e rndsishme q nj qeveri e fort t ket nj opozit t fort. Pa nj opozit t fort, pa konkurrenc, n shum raste nuk ka nxitje t mjaftueshme pr t gjetur prgjigjet m t mira t mundshme. Prandaj edhe opozita ka nj rol t rndsishm pr t luajtur, nuk mundet thjesht t rrij e mnjanuar dhe t lr shumicn t bj gjithka. Shumica duhet t zgjas dorn dhe ne besojm se sht e rndsishme q shumica t jet prfshirse, t gjej mnyra pr ta prfshir opozitn t luaj rolin e saj tradicional, por sht e rndsishme gjithashtu q opozita t mos dal gjithmon vetm me ankesa dhe kritika, por t dal me ide alternative, opsione pr ato q propozon pala n pushtet. Kjo nuk sht vetm pr Shqiprin. N do demokraci sht e rndsishme q partia n pushtet dhe opozita t luajn rolin e tyre, q sht t ndihmojn vendin t ec prpara.

Zri i Ameriks: N Shtetet e Bashkuara, ka pasur raste kur Presidenti (kreu i qeveris) pr t treguar hapje apo prfshirje, ka zgjedhur antar qeverie nga opozita. A shihni ndonj mundsi q kjo t ndodh n Shqipri dhe a mendoni se nj gj e till do t ndihmonte pr t krijuar nj klim besimi dhe pr t prfshir opozitn n vendimmarrje?

Hoyt Yee: I takon kryeministrit dhe qeveris ta marrin vendim se cilt individ do t prfshihen n qeveri, n t gjitha nivelet. Por sigurisht ne shpresojm q t ket nj qndrim prfshirs, q qeveria t bj prpjekje t punoj me opozitn dhe pale t tjera q nuk jan n partin ose koalicionin n pushtet, n mnyr q t gjej nj mnyr pr t arritur konsensus t mjaftueshm n vendime t rndsishme. A bhet kjo me emrime apo prmes dialogut normal politik, me kompromise, me zgjidhje t pranueshme pr t dyja palt, ka shum mnyra pr t arritur konsensus. Ajo q sht e rndsishme sht q shumica, ashtu edhe opozita ta shikojn punn q e pret Shqiprin n frymn e bashkpunimit, n frymn e vendosjes s interesave t qytetarve t vendit, mbi interesat politike, n mnyr q t gjenden zgjidhjet q do t ndihmojn vendin, jo vetm patrtit politike. Pra ndrsa ne do t jemi t hapur t bashkpunojm cilado qoft prmbajtja e qeveris n baz t rezultateve t zgjedhjeve t 25 qershorit, ne duam t shohim q partit politike t punojn pr zgjidhje konstruktive pr t uar prpara reformat. Ne besojm se qllimi i do lloj kompromisi, duhet t jet realizimi i reformave, t shnohet prparim drejt synimit pr tu futur n Bashkimin Evropian, pr integrimin e mtejshm evropian.

Zri i Ameriks: A mendoni se ka arsye pr tu shqetsuar nga dinamika e marrdhnieve t tensionuara mes Kryeminstrit dhe Presidentit t zgjedhur Ilir Meta, prsa i takon marrdhnies s ardhshme institucionale?

Hoyt Yee: N shum demokraci sht normale t ket pikpamje t ndryshme, edhe acarime dhe mosmarrveshje mes udhheqsve t partive t ndryshme, edhe nse jan n t njjtn qeveri, apo nse po punojn s bashku n struktura shtetrore, q u duhet t bashkpunojn n nivel institucional. Kjo sht natyra e politiks. Ajo q presim ne sht q udhheqsit t bjn prpjekjet maksimale q t gjejn zgjidhje, edhe nse nisen nga pikpamje t ndryshme. Mund t ken qndrime apo interesa t ndryshme politike, por e mira e Shqipris, interesat e popullit nuk duhet t jen subjekt i debatit politik, apo grindjeve politike mes udhheqsve apo partive. Ne presim q t ket diskutime dhe debate t forta mes udhheqsve t Shqipris, por n fund t fundit ajo q inkurajojm ne, ajo q ne do t prpiqemi ti ndihmojm t bjn, sht gjetja e zgjidhjeve, prgjigjeve, gjetja e kompromiseve q t ulin korrupsionin dhe t rrisin interesin pr Shqiprin si destinacion pr investime, q do t ulnin rrezikun e ekstremizmit dhe t godasin trafikimin e paligjshm t narkotikve dhe krimin e organizuar.

Zri i Ameriks: Kalojm tek Kosova. Ambasadat e pes vendeve perndimore, prfshir Shtetet e Bashkuara kan thn se do t bashkpunojn me do qeveri t formuar ligjrisht dhe q punon n interesin e vendit dhe on prpara reformat pr integrimin euro-atlantik. Ai ishte kjo deklarat nj sinjal pr institucionet dhe parlamentin q t prshpejtojn hapat n procesin e prracktimit t qeveris s ardhshme?

Hoyt Yee: Mendoj se mesazhi i pesshes, prfshir Shtetet e Bashkuara, ishte se ne jemi t gatshm dhe presim me padurim q t fillojm t punojm me qeverin e re n Kosov, pr t realizuar at q populli i Kosovs sht prpjekur t arrij pr shum vjet dhe q pr fat t keq qeveria e fundit nuk ishte shum e suksesshme pr ta realizuar: bhet fjal pr prparim t vrtet, veanrisht n fushn e ekonomis, n luftn ndaj korrupsionit dhe n drejtim t krijimit t nj ambjenti ku bizneset t zhvillohen n Kosov dhe ku vendi t bj prparim drejt integrimit t mtejshm me Evropn, si pr shembull udhtimi pa viza. T gjitha kto ishin t realizueshme gjat qeverisjes s kaluar dhe pr fat t keq nuk u arritn. Prandaj ne duam q ti prcjellim nj sinjal sa m hert, cilsdo qeverie q do t vij n pushtet q ne Shtetet e Bashkuara, prfaqsuesit e vendeve t Bashkimit Evropian, jemi t gatshm t bashkpunojm me do qeveri q sht legjitime, q ka t njjtat vlera dhe objektiva baz si ne, q jan t njohura, prfshir integrimin, forcimin e ekonomis, m shum vende pune pr t rinjt, paksimin e korrupsionit. Ne jemi t gatshm t fillojm t punojm pr t gjitha kto synime. Sigurisht q ne presim nj partneritet t sinqert mes qeveris dhe komunitetit ndrkombtar. Me kemi detyrimin q t ndihmojm qeverin e Kosovs, pr t realizuar reformat e nevojshme, ndrsa qeveria e Kosovs ka detyrimin t jet serioze, dhe disa her e guximshme, nj qeveri e prgjegjshme q sht sinqerisht e prkushtuar pr t luftuar korrupsionin dhe pr t shnuar prparim dhe jo thjesht t shkaktoj vonesa, ngecje dhe t luaj lojra politike, por t jet serioze pr t hedhur disa hapa konkret drejt objektivave t popullit t Kosovs.

Zri i Ameriks: Vetvendosja si parti, ka fituar m shum vota se do parti tjetr. Ju flisni pr bashkpunim me nj qeverisje q ndan vlerat tuaja, por Shtetet e Bashkuara e kan kritikuar ashpr Vetvendosjen n t kaluarn. A do t pranonit nj qeveri me pjesmarrjen e Vetvendosjes?

Hoyt Yee: Si e thash ne jemi t gatshm t bashkpunojm me do qeveri t ligjshme, q del nga procesi demokratik n Kosov, ose n do vend tjetr n Evrop. Ne nuk zgjedhim partit ose udhheqsit. Kjo i takon popullit q shpreh vullnetin politik prmes zgjedhjeve. Jan Vetvendosja ose partit e tjera prgjegjse pr t gjetur konsensusin e nevojshm q t ken shumicn e nevojshme n parlament, q t mund t funksionojn si qeveri. Ajo q ne krkojm sht q qeveria e re dhe partit q prbjn at qeveri, si edhe partit e opozits t plotsojn detyrimet e tyre t partneritetit. Pra nse ne japim ndihmn q kan krkuar palt n Kosov, ne do ta bjm pjesn ton. Por ne presim q edhe palt atje t bjn pjesn e tyre, q do t thot respektimi i shtetit ligjor, ka do t thot jo gaz lotsjells, jo dhun n parlament dika e papranueshme nga do demokraci n Evrop, do t thot t mbajn premtimet. Pra jo t na thon q do t bjn disa reforma dhe pastaj t mos ta plotsojn at premtim, do t thot gjithashtu ta luftojn pa rezerva korrupsionin, jo t shprehen se jan kundr korrupsionit dhe nga ana tjetr t mbajn zyrtar t korruptuar n qeveri. Nse partit n koalicionin qeveritar n qeverin e re, bjn pjesn e tyre, plotsojn pritshmrit tona q ne i kemi shprehur prej kohsh, ne do t bjm pjesn ton, dhe do ta mbshtesim at qeveri.

Zri i Ameriks: Sa i shqetsuar jeni ju pr prpjekjet e Rusis pr ndikim n Ballkan dhe n nj koh kur buxheti i propozuar nga administrata pr Departamentin e Shtetit ka shkurtime t thella, a ka arsye pr shqetsim pr paksimin e angazhimit n rajon, n kto kushte?

Hoyt Yee: Shtetet e Bashkuara vazhdojn t ken nj angazhim t palkundur n Ballkanin Perndimor dhe ka pasur disa raste kur kjo sht rikonfirmuar q kur administrata e re e Presidentit Trump filloi mandatin, prfshir mbshtetjen e Shteteve t Bashkuara pr hyrjen e Malit t Zi n NATO. Takimi muajin e ardhshm i nnpresidentit Pence me udhheqs t Ballkanit Perndimor n Podgoric; takimi i sotm mes nnpresidentit Pence dhe presidentit serb Vui; angazhimi i vazhdueshm i Shteteve t Bashkuara si e prmendt n fillim n Shqipri, si edhe n Maqedoni dhe Kosov, ku ne kemi luajtur nj rol aktiv, duke ndihmuar ato vende q tu afrohen m shum objektivat e tyre. Sigurisht ne nuk i kemi zgjidhur t gjitha problemet, por n do vend ku ka disa sfida dhe besoj se kjo vlen pr pjesn m t madhe t Ballkanit, mund t shohsh ambasadat amerikane t luajn nj rol t rndsishm, mund t shohsh Departamentin e Shtetit t luaj nj rol t rndsishm, t jape ndihm dhe kshilla dhe kjo do t vazhdoj. N dshmin e tij, Sekretari Tillerson tha se sht shum i interesuar pr Ballkanin dhe se do t bj edhe m shum n Ballkan nse sht e mundur. Administrata aktuale e ka shprehur shpesh prkushtimin ndaj stabilitetit, siguris dhe mirqenies n Ballkan dhe kjo do t vazhdoj. Do t thoja gjithashtu se politika amerikane n Ballkanin Perndimor mbshtetet tek interesat amerikane. sht pa diskutim n interesin e Shteteve t Bashkuara dhe ka qen kshtu t paktn n dy dekadat e fundit, pr nj Ballkan q ecn drejt integrimit n Bashkimin Evropian dhe n shumicn e rasteve edhe NATO. Kjo sht pa dyshim n interesin amerikan dhe pr kt arsye, politika amerikane ka qen e qndrueshme gjat disa administrative, si demokratike ashtu edhe republikane dhe besoj se do t vazhdoj.

Prsa i takon Rusis besoj se e keni dgjuar shum her nga udhheqsit e ksaj administrate se Shtetet e Bashkuara duan t gjejn fusha interesi t ndrsjellt pr t punuar me Rusin. Aty ku interesat tona prputhen, ne do t prpiqemi t punojm s bashku, nga afr me Rusin, si pr shembull n drejtimin e kundrterrorizmit. Por aty ku Rusia dhe Shtetet e Bashkuara nuk jan dakord, aty ku jemi n kampe t ndryshme, Shtetet e Bashkuara, ashtu si ka thn Sekretari Tillerson, si ka thn nnpresidenti Pence, do t mbrojn interesat dhe vlerat e veta dhe t aleatve t tyre me shum vendosmri. Dhe ne kt po bjm.

Ne nuk duam t ekzagjerojm seriozitetin e ndrhyrjes s Rusis n Ballkanin Perndimor por n t njjtn koh ne mendojm se sht e rndsishme t jemi vigjilent. Rasti i Malit t Zi pr shembull duhet t shqetsoj do demokraci n Evrop. Q nse Rusia, si tregojn t gjitha t dhnat, nuk heziton jo vetm t ndrhyj n zgjedhje, por t prmbys qeverin e zgjedhur n mnyr demokratike t nj vendi, nj vendi q sapo u b antar i NATO-s, ather vendet e tjera t Ballkanit duhet t jen shum t kujdesshme, duhet t ndjekin me vmendje se bn Rusia dhe edhe ne po bjm t njjtn gj: jemi vigjilent, po marrim masa aty ku mundemi q t forcojm vendet e Ballkanit Perndimor, prball ndikimeve me synime keqdashse, qoft nga Rusia apo faktor t tjer, q t sigurohemi q t mos jet e leht pr Rusin apo aktor t tjer, q t ushtrojn ndikim me instrumenta keqdashse n politikn e jashtme ose t brendshme t vendeve t Ballkanit. Ajo q mendoj se sht e rndsishme dhe e kemi par kt t demonstruar n vitet e kaluara, prfshir n Shqipri: Vendet q kan vullnetin t marrin vendime t vshtira, t bjn sakrifica, reformat, ato vende jan n gjendje t integrohen n Evrop dhe n aleancn e NATO-s. Vendet q kan kurajon e duhur, q kan udhheqjen e duhur, q kan vullnetit politik q t ndjekin rrugn e duhur, jan t suksesshme dhe ne duam t sigurohemi q ai parim t mos ndryshoj, q vendet n Ballkanin Pernidmor dhe gjith Evropn, duhet t ken t drejtn t zgjedhin rrugn e vet prsa i takon siguris, duhet t ken t drejtn t zgjedhin t ardhmen e tyre, pa veton e ndonj vendi tjetr dhe ky besoj se ka qen nj nga sukseset q NATO-ja, Bashkimi Evropian dhe vendet e Bashkimit Evropian kan qen n gjendje t arrijn dhe kjo sht q jan n gjendje t zgjedhin rrugn e tyre. Ata kan nevoj pr mbshtetjen ton, ne e kupojm dhe synojm q ta japim plotsisht at mbshtetje por nga ana tjetr ne duam t shohim vullnetin politik, rezistencn ndaj korrupsionit, angazhimin pr tu fokusuar tek zgjidhjet dhe jo tek lojrat politike. Nse kemi kt partneritet t sinqert nga t dyja ant, ather un besoj se do t jemi t suksesshm.

Zri i Ameriks: Ju keni thn se vendeve t Ballkanit do tu duheshin 30 vjet q t jen gati pr t hyr n Bashkimin Evropian. far donit t thonit me kt?

Hoyt Yee: Ajo q thash saktsisht ishte se ritmi aktual i rritjes ekonomike q sht 3-4 pr qind n shumicn e rasteve n vendet e Ballkanit Perndimor, nuk sht i mjaftueshm pr ti sjell kto vende n nivelet e mesatares s ekonomis apo t ardhurave t Bashkimit Evropian. Me fjal t tjera, me ritmin e tanishm do t duheshin disa dekada q t arrihej i njjti nivel i vendeve t BE-s. Edhe nse arrijn n 6 pr qind dhe kjo nuk bazohet n studime amerikane por tek studimet e BERZH-it dhe Banks Botrore do tu duheshin dekada t arrinin mesataren e BE-s. Kjo nuk do t thot q nuk do t jen n gjendje t antarsohen para 30 vjetve me nivelin aktual t rritjes. sht ende e mundur dhe i takon Bashkimit Evropian t vendos. Por mesazhi im pr vendet e Ballkanit Perndimor sht se duhet ti ndrmarrin kto reforma, qofshin e ekonomike, ose politike me nj ndjesi m t madhe urgjence. Ndrsa 3, 4, 5 pr qind jan ritme t larta rritjeje krahasuar me demokraci t konsoliduara prfshir vendin tim, nuk sht e mjaftueshme pr t arritur synimet q shum nga udhheqsit e Ballkanit Perndimor, thon se duan t arrijn prsa i takon antarsimit n Bashkimin Evropian. Prandaj mendoj se s pari dhe mbi t gjitha sht prgjegjsia e udhheqsve, e qeverive t vendeve t Ballkanit q ta kuptojn se ka nj afat gjat s cils shpresojm t ket nj shteg mundsie pr tu futur n Bashkimin Evropian, por do vit q kalon kur nuk ka prparim n reformat e nevojshme si politike edhe ekonomike, sht nj shans i humbur dhe pastaj do t duhet m shum koh pr t hyr n Bashkimin Evropian nse kto reforma nuk bhen tani. sht gjithashtu prgjegjsia jon t mbshtesim reformat, q t japim ndihm dhe kshilla. Mendoj gjithashtu se duhet t jemi gjithashtu t drejtprdrejt dhe kjo sht pjes e mesazhit tim: q ka shum pun pr t br dhe as nuk e fshehim dot, as nuk e bjm dot m t leht, ka shum reforma q duhen t realizohen dhe ka q tani nj lloj lodhje me reformat n Ballkanin Perndimor, ne e kuptojm. Ka vite q kto vende po punojn me intensitet pr ti arritur kto reforma, por procesi i reformave duhet t vazhdoj: nuk ka hapsir pr vetknaqsi, nuk ka vend pr t pushuar mbi dafina, pr tu knaqur me arritjet megjithse ka pasur hapa t rndsishm prpara. Nse vendet e Bashkimit Evropain duan t antarsohen n Bashkimin Evropian n t ardhmen e afrt, mesazhi im nuk sht q sht e pamundur, apo se do duhen 30 vjet. Mesazhi sht se ritmi me t cilin kjo bhet, procesi i integrimit sht n duart e udhheqsve t Ballkanit Perndimor dhe sigurisht t Bashkimit Evropian. Por para s gjithash varet nga qeverit prgjegjse pr realizimin e reformave. E dime q sht e vshtir, por ata duhet t vazhdojn dhe t punojn m me shpejtsi.

Zeri i Amerikes