Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,015
  Faleminderit
  64
  763 falenderime n 625 postime

  Financial Times: A doli kanabisi jasht kontrollit?

  Emri: hashash.jpg

Shikime: 103

Madhsia: 82.4 KB

  Gazeta e njohur, Financial Times ka publikuar nj reportazh t Kerin Hope pr situatn e kanabisit n Shqipri. Gazeta ka intervistuar nj prej kultivuesve t kanabisit, nj 30-vjear nga Lushnja. Elezi thot se nuk po fiton gj nga mbjellja e hashashit, aq m tepr tani ka frik se mos arrestohet.

  Elezi shton se pret t fitoj vetm 250 deri n 300 euro nga plantacioni i tij i vogl, i vendosur n pyll pr t shmangur pikasjen nga helikopteri i policis.

  Kjo sht shum m pak nga 3 mij euro q fitonte nga nj bim nj vit m par, pasi paguante 10 prqind t takss pr zyrtart vendor, q mbyllnin nj sy.

  Mijra prodhues t vegjl si Elezi e kan kthyer Shqiprin, vendin e dyt m t varfr n Europ, n prodhuesin m t madh t kanabisit n ajr t hapur.

  N shkrim thuhet se kanabisi eksportohet kryesisht n Europ prmes Greqis dhe Italis.

  Por n pritje t hapjes s negociatave me BE-n, Shqipria ka nisur pastrimin e kanabisit.

  Vetm gjat vitit t shkuar, siprfaqja e mbjell ka rn me 75 prqind.

  Edi Rama thot pr gazetn se pret q Shqipria t bhet pjes e BE-s n fillim te viteve 2020.

  Por prpara se Shqipria t nis bisedimet, vendi duhet t tregoj progres n luftn ndaj krimit t organizuar dhe korrupsionit gjyqsor.

  Gazetarja thekson se Shqipria nuk sht vetm prodhuese e madhe e kanabisit, por edhe nj vend tranzit pr kokainn dhe heroinn q futet n BE.

  Diplomatt perndimor thon pr FT se trafiku menaxhohet nga baront vendas t drogs, q kan lidhje me grupe kriminale nga Amerika Latine dhe Turqia.

  Rama i ul shqetsimet e Perndimit se vendi rrezikon t bhet nj narko-shtet, pothuajse i varur plotsisht nga t ardhurat e drogs.

  Nuk e mohoj q ka nj problem me drogn, tha ai pr FT.

  Por ka nj kthes t fuqishme kt vit, sa i prket kanabisit. Zona e kultivuar sht shum e vogl, mbikqyrja sht rritur dhe policia sht m aktive ndaj kultivuesve.

  Kurse gazetari investigativ Artan Hoxha thot se emrat e mdhenj t drogs kan mbrojtje politike n nivelet m t larta.

  Baront e mdhenj t drogs nuk jan arrestuar.

  Ai thot se ndrhyrja e policis ndihmoi q t stabilizoheshin mimet.

  Gjrat po dilnin jasht kontrollit. Nse policia nuk do niste t shkatrronte bimt, nj kile hashash do t shitej sa nj kile domate, thot Hoxha.

  Kurse Spartak Ngjela, ish-ministr i Drejtsis, thot se kanabisi ofron mundsi financiare pr zonat rurale, ku papunsia sht 70 prqind.

  Kultivuesit e kanabisit mendohet se kan fituar 300 milion euro vitin e shkuar, nj shum e ngjashme me remitancat e prvitshme q drgojn n shtpi shqiptart q punojn n Europn perndimore.

  Dy vitet e fundit, autoritetet u trhoqn dhe lejuan fermert q ta kultivojn pr t fituar para. Por gjrat doln jasht kontrollit dhe tashm ka mbaruar, tha Ngjela.

  Nga ana tjetr, ministri i Financave Arben Ahmetaj thot se krkon q t luftoj rritjen e kanabisit duke promovuar eksporte t tilla si vaji i ullir dhe luleshtrydhet.

  Vet Elezi thot se po shqyrton disa mundsi.

  Ndoshta mund t mbjell sherebel, thot ai.

  Koha Jone

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  912
  Faleminderit
  2
  27 falenderime n 27 postime

  Pr: Financial Times: A doli kanabisi jasht kontrollit?

  ...Arbo pa tregetine e Droges, qe cuditerisht ka nevoje per Shqiperine do perfundonim ne Lazarat te Greqise, anyway!
  Eshte si puna e industrise se genjeshtres komuniste qe kultivonin shqiptaret ne diktature(qe ne thelb fshihte spastrimin e klases se pasur apo bejlereve dhe caristeve dhe ja arriti) dhe burgjeve te fshehta ku vriteshin kriminele apo shpirtra te lire te botes, apo kjo ka ndodhur gjetiu?!

  Pretendimi i botes eshte absurd, sepse ajo eshte me e madhe se tyja!

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •