Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  773 falenderime n 633 postime

  Shqipria digjet, Kryeministri me pushime: 90 vatra zjarri n gjith vendin

  Shqipria n flak/ 90 vatra zjarri n gjith vendin. Krkohet ndrhyrja e NATO

  do dit raportohet pr vatra zjarri, por asnjher nuk sht dhn pasqyra e plot e asaj q po ndodh n vend. Pr shkak t zjarreve t qllimshme dhe temperaturave t larta, sot n gjith vendin ka rreth 90 vatra zjarri.

  Nj shifr e till sht publikuar sot nga Ministri i Brendshm, Dritan Demiraj. Ministri ndodhej n Shkodr ku ka par nga afr aksionet e ekipeve t emergjencave civile. Ministri tha se situata sht e rnd dhe duhet ndrhyrje e shpejt. Demiraj u shpreh se pr t prballur gjendjen e krijuar sht krkuar ndihm nga NATO. Kto dit pritet t vijn mjete nga Greqia dhe nga NATO t cilat do t shrbejn pr t prballuar situatn e zjarreve. sht krkuar nj helikopter nga Greqia dhe nj ose dy helikopter nga NATO,- tha Ministri.

  Ministria e Mbrojtjes dhe emergjencat civile kto dit kan folur pr zjarret, por nuk kan dhn detaje t sakta. Shifra prej 90 vatrash zjarri q prmend Ministri Dremiraj sht mjaft e madhe pr nj vend si Shqipria. 90 vatra zjarri do t thot se do or t dits, dmi q i bhet pyjeve dhe ekonomis s vendit sht shum i madh.

  Nj pjes e zjarreve raportohet se jan aksidentale, por n jo pak raste zjarret vendosen n mnyr t qllimt nga banort e zons dhe persona t paprgjegjshm. Kto jav, policia ka pasur vetm pak raste t arrestimit t personave prgjegjs. Mungesa autorve t zjarreve dhe nxjerrja e tyre para ligjit sht nj inkurajim pr personat e tjer.

  Ndrkoh, n prballimin e ksaj situat ka duket se ka edhe nj neglizhenc t pafalshme institucionale. Problemi i zjarreve n ver haset do vit. Prefektura, bashkit, zjarrfiksit dhe ministrit n do ver kan t njjtat probleme. U mungojn helikoptert, makinat, mjetet e puns e deri te karburanti. Pr prballimin e situats sht futur shpesh her ushtria n aksion, por edhe Forcat e Armatosura shihet se e fikin zjarrin me lopata dhe me kazma. Ndaj dhe do vit numrohen hektart e djegur dhe dmet q i shkaktohen ekonomis, por asnjher nuk merren masat nga institucionet.

  Si prfundim, detyrohemi q kur flaka ka marr dhne t lypim ndonj helikopter n Greqi apo vendet e tjera.

  Syri

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  773 falenderime n 633 postime

  Pr: Shqipria digjet, Kryeministri me pushime: 90 vatra zjarri n gjith vendin

  Si ushtria e mafies s kanabisit mbrojti pyjet nga zjarret, q sivjet po shkatrrojn vendin

  Emri: auto_hashash_flake1500373138.jpg

Shikime: 141

Madhsia: 74.9 KB

  Kryeministri Edi Rama mblodhi sot, Strukturn Speciale Operacionale pr luftn kundr kanabisit. N fakt ai duhej t kishte thirrur urgjent Emergjencat Civile, prefektt, kryetart e bashkive, krert e policis n rrethe, pr situat katastrofike t zjarreve, q ka prfshir vendin.

  Kryelajmi i ksaj vere sht nj situat e papritur zjarresh, q ka ngrthyer gjith vendin veanrisht ditt e fundit. Edhe pse temperaturat kan qen teje t larta, srish intensiteti i djegieve t pyjeve gati n t gjith vendin, krahasuar me vitin 2016, sht “i uditshm”. Gjat 24 orve t fundit n t gjith vendin jan evidentuar 10 vatra zjarri n Shkodr, Lezh, Tiran. Durrs, Elbasan, Fier dhe Vlor. Vetm n Qarkun e Gjirokastrs n harkun e gati nj muaji jan shnuar kt vit mbi 30 zjarre, ndrsa kto dit n Shqipri shnohen 15-25 vatra do dit.

  Por far po ndodh n realitet? Prse gjat ktij viti krahasuar me at paraardhs jan dhjetrafishuar rastet e zjarreve n zonat e pabanuara; malet, kodrat, pyjet dhe kullotat?

  SYRI.net sht interesuar pran Prokuroris s Prgjithshme dhe nj burim i besueshm aty, i ka konfirmuar se e gjitha kjo q po ndodh ka t bj direkt, edhe me ndrprerjen e kultivimit t kanabisit gjat ktij viti. Gjat vitit 2016 territori i vendit n zonat periferike, pyje dhe lugina u morr n dor nga kultivuesit e kanabisit, t cilt paralelisht me mbjelljen dhe rritjen e bims s drogs krijuan edhe “forca speciale” t armatosura, n mbrojtje t ktyre fermave.

  Jan me qindra denoncimet e banorve dhe barinjve t zonave t tra n gjith vendin, sipas t cilave njerz t armatosur nuk i lejonin t kalonin apo kryenin veprimtari npr kto territore; duke filluar q nga mbledhja e bimve medicinale, prerja e drurve dhe kullotja e bagtive.

  Gjat ktij viti kjo ushtri e armatosur e mafies s kanabisit nuk sht m n terren, sepse mbjelljet kt vit jan stopuar dhe jan sporadike. Nga ana tjetr policia e shtetit si kurr ndonjher, po kryen operacione t mdha nga ajri dhe toka, pr t mbajtur nn kontroll gjith zonat q vitin e shkuar u shndrruan n ferma gjigante t kultivimit t kanabisit.

  E gjith kjo situat ka br q t rikthehen fuqishm zjarrvniet e qllimshme, t cilat sipas specialistve m s shumti ndodhin sipas nj "tradit t keqe" t barinjve, t cilt djegin kullotat me pretendimin pr riprtritjen e tyre me shirat e par t vjeshts. N shumicn e rasteve kto zjarre t qllimshme dalin jasht kontrollit duke shkatrruar siprfaqe t mdha pyjore.

  Gjithashtu sipas raporteve t Emergjencave Civile, rreth 30 pr qind e zjarreve n Shqipri ndodhin npr pyje t prer n mnyr t jashtligjshme. Zjarri vihet pikrisht pr t mbuluar kto masakra, q shpesh kryhen me “lejen” e institucioneve prgjegjse.

  Mafia e kanabisit kt vit ka vendosur ta bj “pushim”, pr sa i prket kultivimit pr dy arsye: E para sepse kryeministri Rama ashtu si e lejoi pr vitin e kaluar, njsoj urdhroi stopimin pr kt vit t ktij operacioni, pasi zullumi i trashur gjat vitit t shkuar u kthye n shtje ndrkombtare. Presioni i madh nga brenda dhe i jasht vendit e ka detyruar Ramn, ta deklaroj vitin 2017 si “fundin e epoks s kanabizimit t vendit” dhe ta shes si edhe bri edhe sot n nj sukses t madh t tijin.

  Nga ana tjetr sasia e prodhuar dhe e magazinuar nga viti i shkuar sht aq e madhe, sa q do t duhen t paktn 2-3 vite q ajo t transportohet me kujdes n vendet e Bashkimit Europian, ku edhe ka vler t lart.

  Duket si nj absurditet, por mungesa e ushtris s armatosur q mbronte fermat e kanabisit gjat vitit t shkuar, po bn q qindra hektar pyje t digjen me shpejtsi gjat ktij viti. Zjarret gjat vitit 2016 shnuan minimum historik, sepse mafia e kanabisit s bashku me bimn e drogs mbrojti edhe territoret ku u kultivua ajo.

  Rama n takimin triumfues q zhvilloi sot me Zyrn Operacionale, pr luftn kundr kanabisit u mburr me qarkun e Gjirokastrs, n t cilin kt vit sipas tij “kultivimi sht zero”. Por si e tham edhe n krye t shkrimit, kjo “zero kanabis i mbjell n Gjirokastr” sht shoqruar vetm gjat periudhs s fundit, me mbi 30 vatra gjigante zjarresh n kt zon q prfshin edhe Tepelenn rekord pr kultivim.

  Pra kur ushtria e armatosur e mafies s kanabisit sht n veprim dhe vendi mbushet me kanabis, pyjet shqiptare jo vetm nuk digjen por nuk ju preket as nj deg. Kur ajo urdhrohet ta bj “pushim” si kt vit, vendi prfshihet nga zjarre t qllimshme.

  Syri
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  773 falenderime n 633 postime

  Pr: Shqipria digjet, Kryeministri me pushime: 90 vatra zjarri n gjith vendin

  Duket se vetm “shteti” i Edi Rams nuk ekziston, n gjith kt absurditet kriminal, ku edhe krimi shrben pr nj gj t mir publike si sht mbrojtja e pyjeve...


  T dhnat e fundit pr zjarret n gjith vendin sot nga Emergjenca Civile

  QARKU SHKODR

  • Zjarri n fshatin Bleran, Shkodr vijon edhe ditn e sotme. Zjarrfikset dhe forcat e ushtris jan duke punuar pr t shuar plotsisht zjarrin. Pr shkak t kushteve atmosferike ndrhyrja me an t helikopterit dje ishte e pamundur. Sipas raportimeve t zjarrfiksve zjarri ka djegur rreth 15 ha me shkurre, ferra dhe pisha.

  • N fshatin Vilz, Shkodr, forcat zjarrfikse dhe ato t ushtris po punojn ende pr t shuar zjarrin. Flakt kan rrezikuar disa banesa t fshatit. Terreni dhe era e fort e kan vshtirsuar s teprmi punn e zjarrfiksve. Sipas raportimeve t forcave zjarrfikse zjarri dogji rreth 8 ha me shkurre dhe ferra. N ndihm t zjarrfiksve sht nisur edhe nj helikopter pr t ndrhyr nga ajri.

  • N fshatin Gruemir, Malsi e Madhe, ka rn zjarr n nj siprfaqe me shkurre, hamullore dhe bim medicinale. Si pasoj e zjarrit u dogj nj siprfaqe rreth 1 ha me shkurre, hamullore dhe Sherebel.

  QARKU LEZH

  • Vatra e zjarrit e cila u riaktivizua ditn e djeshme n Malin e Manatis n Lezh sht shuar plotsisht mbrmjen e djeshme. 4 automjete t zjarrfiksve si dhe forca t ushtris kan punuar pr shum or deri sa kan arritur t izolojn dhe t shuajn flakt t cilat rrezikonin disa banesa. Si pasoj e zjarrit u dogj rreth 10 ha me shkurre e ferra dhe pyll pishe.

  • Vatra e zjarrit n fshatin Torovic, Lezh u riaktivizua ditn e djeshme. Pr shkak t terrenit t thyer malor zjarrfikset kan punuar me mjete rrethanore, pr shuarjen e zjarrit. Si pasoj e zjarrit sht djegur nj siprfaqe rreth 2 dynym me shkurre dhe ferra si dhe nj banes.

  QARKU FIER

  N fshatin orrush, Mallakastr ka rn zjarr n nj zon me shkurre dhe ferra. Si pasoj e zjarrit u dogj nj siprfaqe prej rreth 2 ha.

  QARKU VLOR

  N Bashkin Finiq, ka rn zjarr n nj siprfaqe me ullinj. Forcat zjarrfikse t mbshtetura edhe forca vullnetare kan ndrhyr me mjete rrethanore pr t shuar zjarrin pr shkak t terrenit malor. Si pasoj e zjarrit u dogj nj siprfaqe rreth 130 ullinj dhe nj siprfaqe e vogl me shkurre dhe ferra.

  QARKU ELBASAN

  N fshatin Hasqok, Peqin ka rn zjarr n nj siprfaqe me shkurre dhe ferra. Pas ndrhyrjes s zjarrfiksve zjarri sht shuar. Si pasoj u dogjn rreth 1 ha me shkurre dhe ferra.

  QARKU TIRAN

  N fshatin Kryezi, Tiran, ka rn zjarr n nj siprfaqe me shkurre dhe ferra. Pr shkak t terrenit t thyer malor zjarrfikset kan punuar me mjete rrethanore. Si pasoj e zjarrit sht djegur nj siprfaqe rreth 1 ha me shkurre dhe shkoz.

  QARKU DURRS


  N Lagjen 13, Durrs ka rn zjarr n nj siprfaqe me shkurre dhe ferra. Si pasoj e zjarrit u dogj nj siprfaqe prej rreth 5 dynym me shkurre e ferra.

  Syri

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e legjenda12
  Antarsuar
  25-11-2013
  Postime
  213
  Faleminderit
  21
  39 falenderime n 38 postime

  Pr: Shqipria digjet, Kryeministri me pushime: 90 vatra zjarri n gjith vendin

  edi rama kryeminister me i mire nuk ka shqiptar

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •